Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Zorunlu Alan Nasıl Belirtilir? – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Zorunlu Alan Nasıl Belirtilir? – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Reklam ve Arama Motoru Pazarlaması

Zorunlu Alan Nasıl Belirtilir?

Masaüstü uygulamalarında bir alanın gerekli olduğunu belirtmenin birçok yolu vardır: gerekli alanların arka plan rengini değiştirmek, etiketleri kalın yapmak veya alanın önüne bir sembol (yıldız, ok) koymak gerekir.

İnternette farklı göstergeler hakim oldu. Birçok halka açık ve e-ticaret sitesi, bir giriş formunun en üstüne “Yıldızla işaretlenmiş alanlar zorunludur” gibi bir ifade koyar. Ardından, gerekli her alan, etiketin veya alanın önünde bir yıldız işaretine sahiptir.

Bununla birlikte, web uygulamalarında daha incelikli olabilirsiniz. Sisteme her gün giriş yapan kullanıcılara kuralların her sayfada hatırlatılmasına gerek yoktur.

Web uygulaması bir masaüstü uygulamasının başka bir sürümüyse ve bu uygulama zaten gerekli alanları (kalın etiketler, mavi arka planlar vb.) belirtmek için iyi bilinen bir standarda sahipse, onu kullanmaktan çekinmeyin. Örneğin, zorunlu alanlar kalın metinle belirtilmiştir.

Varsayılanları Sunma

  • Olası bir varsayılan olduğunda bir varsayılan kullanın.
  • Alanlarda, alandaki varsayılan girişi gösterin.
  • Bir dizi onay kutusunda veya radyo düğmesinde, en olası seçimi ayarlayın.
  • Bir açılır listede, en olası girişi seçin.

Ayrıca, kullanıcı hakkında zaten bildiklerinize dayanarak bir varsayılan önermeyi önerir. Kullanıcıların sitede oturum açması gerekiyorsa, nerede olduklarını söyleyebilirsiniz.

Örneğin, çok uluslu bir şirketin web uygulaması, Kanadalı bir kullanıcının bulunduğu eyaleti, kullanıcının kurumsal veri tabanındaki adresine göre otomatik olarak doldurabilir.

Zorunlu Alan Nasıl Belirtilmez?

Gerekli bir alanı belirtmek için tek başına renk kullanmayın. Bazen tasarımcılar “gerekli” etiketi farklı bir renge koyarlar. Kırmızı-yeşil renk körü olan erkeklerin yüzde 8’i için renkteki değişiklik gözle görülmeyebilir. Ayrıca, renklerin kontrastı siyah ve beyazdan daha az olduğundan, kalın yazı yazmadığınız veya daha büyük bir yazı boyutu kullanmadığınız sürece renkli metin siyah kadar görünür değildir.

Zorunlu bir alanı belirtmek için yalnızca kalın yazı tipi kullanmayın. Ekran okuma yazılımı renk veya stildeki değişikliği okuyamaz—okunacak bir şey yoktur, bu nedenle değişiklik tanınmaz. Bunun yerine kullanılabilirlik uzmanları, ya “Gerekli” yazan ALT metni içeren bir grafik kullanmanızı ya da etikete “Gerekli” yazmanızı önerir.

Zorunlu Alanlar İçin Geri Bildirim Nasıl Sağlanır?

Tüm ipuçlarınıza rağmen, kullanıcının zorunlu bir alanı atladığını söyleyin. Herkese açık web formlarında, fiili standart, kullanıcı Gönder, Devam Et veya başka bir düğmeyi tıklatana kadar beklemek ve ardından bir hata mesajı göstermektir.

İşte işlerin zorlaştığı yer:

1. Ayrı bir hata sayfasında bir hata mesajı gösterip insanlardan önceki pencereye geri dönmelerini istiyor musunuz?
2. Forma dönüp hata mesajını gösteriyor ve eksik alanları listeliyor musunuz?
3. Kullanıcının hataları bulmasını kolaylaştırmak için forma geri dönüp hata mesajını gösteriyor ve eksik alanları vurguluyor musunuz?
Herkese açık bir web formunda, 1. seçenek yeterli değildir çünkü
kullanıcıların, programın otomatik olarak yapması gerektiğine inandıkları bir şeyi yapmaları için – onları rahatsız edici sayfaya geri koyun. Aslında, bu yaklaşım çok nadir hale geldi.

Bir başka öneri de web tasarım uzmanından geliyor: Bir alandan çıkarken doğrulama “çok rahatsız edici. Bir formu “onaylanan” sırayla dolduramayabilirsiniz ve tüm formu bitirmeden [bir dizi] JavaScript açılır penceresini iptal etmek zorunda kalmak gerçekten can sıkıcıdır.”

3. Seçenek yaygın olarak kullanılır, ancak özellikle form uzunsa ve kullanıcı tüm vurgulanan alanları aynı anda göremiyorsa, her zaman iyi çalışmaz. Ayrıca, kırmızı-yeşil renk körü olan erkeklerin yüzde 8’i için yaygın olan kırmızı metinle vurgulama pek işe yaramıyor.

Ancak, 2. ve 3. seçeneklerin her ikisi de kullanılabilirlik uzmanları tarafından görülen standart gerekli alan davranışını barındırır: Kullanıcılar alanları doldurur ve ardından Kaydet’e tıklar, hataları düzeltir ve tüm alanlar doğrulama testlerini geçene kadar gerektiği gibi tekrarlar.


İnternet Alan Adları TEBLİĞİ
HTML form action Kullanımı
HTML Form Elemanları
Devlet kurumuna ait Web siteleri
HTML Form Etiketleri
HTML Form oluşturma Örnekleri
Html form işlemleri
Bir internet sitesinin kamu kurumlarına ait olup


Açılır Listelerle Giriş Hatalarını Önleyin

Açılır liste, kullanıcıların öğeleri yazmak yerine bir listeden seçmelerine olanak tanır. Seçenekleri listedeki öğelerle sınırlamanız gerektiğinde yardımcı olurlar, ancak kullanıcıların yeni öğeler eklemesi veya bir defada birden fazla öğe seçmesi gerektiğinde yardımcı olmazlar.

Kodlar, eyaletler veya iller ve ülke adları gibi yapılandırılmış, sabit bilgiler için açılır listeleri kullanın. Geliştiricilerin listeleri bir veritabanındaki tablolardan doldurabileceğini unutmayın; öğelerin sabit kodlanmış olması gerekmez. Aslında, ortak bir yönetim işi, özel bir veri giriş penceresi kullanarak kod listelerini güncellemektir.

Açılır Listeler Ne Zaman Kullanılır?

Açılır listelere sahip olmak, kullanıcılar bir listeden yalnızca öğeleri seçebiliyorsa, veri tutarlılığını korumanın bir yoludur, veritabanlarınıza geçersiz girişler kaydetme riskiyle karşı karşıya kalmazsınız.

Ancak açılır menüler, uzman kullanıcıların ve uzman kullanıcıların önüne geçebilir. Micky Liu’nun dediği gibi (2002, kişisel e-posta), “Bir formu doldururken, açılan listeleri YOK tercih ederim. Her alanı yazıyorsam, sadece yazarak çok daha hızlı gerçekleştirilebilecek olan seçimini yapmak için fareyi kullanmak üzere ellerimi klavyeden çekmek zorunda kalmak can sıkıcıdır.

İyi uygulandığına inandığım listeler, yanıtınız hakkında akıllı tahminler yapan ve potansiyel olarak yüzlerce seçenek arasında gezinmenizi sağlamak yerine bu tahminleri açılır listenin en üstüne yerleştiren listelerdir.

Şu anda, çoğu web uygulamasında yapabileceğiniz en iyi şey, istediğiniz girişin ilk harfini yazmak ve ardından aşağı ok veya istediğiniz öğeye ulaşana kadar aynı ilk harfe basmaya devam etmektir. Örneğin, bir eyalet listesinden “New York”u seçmeye çalışıyorsanız, “N”ye altı kez basabilirsiniz.

Kullanıcılarınız dokunmatik daktilocular veya ağır veri girişi yapan kişilerse, daha iyi bir yöntem, tüm girişi yazmalarına izin vermek olacaktır. Kullanıcılar daha sonra yazarak ve ok tuşlarıyla veya fareyle hareket etmek yerine yazarak ve sekmeye basarak alanlar arasında hızla hareket edebilirler.

Bununla birlikte, bazı geliştiriciler, gösterildiği gibi, önden yazma açılır listeleri için kod yayınlamıştır.

Not: Bu “otomatik tamamlamayı”, “Otomatik Giriş Alanları Sunun” bölümünde açıklanan tarayıcı düzeyindeki otomatik tamamlama ile karıştırmayın. Ayrıca, açılır menüleri açılır listelerle karıştırmayın. Bunlar iki farklı kontrol tipidir ve farklı şekilde programlanmıştır.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın