Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Açılır Listeler – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Açılır Listeler – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Doğru Anahtar Kelimeleri Seçmek

Listelerinizi Yazım Hataları ve Diğer Hatalar İçin Kontrol Etme

Açılır listeler ya sabit kodludur ya da gerektiğinde veritabanı tablolarından çağrılır. Bu listelerin kalitesi geliştiricilerin, testçilerin, tasarımcıların ve teknik iletişimcilerin uygulamayı halka sunmadan önce onlara gösterdikleri ilgiye bağlıdır.

Başvuru çevrimiçi hale getirilmeden önce birisinin öğelerin yanlış yazılıp yazılmadığını, sayısal veya alfabetik sıra dışı olup olmadığını, eksik olup olmadığını, tekrar edilip edilmediğini vb. kontrol etmesi gerekir.

Listeleri Sıralayın

Göre, gösterildiği gibi bilgiyi düzenlemenin sekiz yolu vardır. Rastgele sıra web uygulamaları için uygun olmayacaktır, ancak geri kalanı açılır listeler ve liste görünümleri için varsayılan sıralama düzenleri için yararlı olabilir.

Açılır Listeler Yerine Normal Listeler Ne Zaman Kullanılır?

Bazen öğelerin sayısı bir açılır liste için çok fazla olur. Veya liste yönetilebilir olabilir ancak yalnızca bir öğe değil, birden çok öğe seçmeniz gerekir.

Bu, kutulu listelere geçmek istediğiniz noktadır; örneğin, bir tanesi gibi. Öğelerin onay kutularına sahip olduğuna dikkat edin: Bunlar, kullanıcılara (a) birden fazla öğe seçebileceklerini ve (b) hangilerini zaten seçtiklerini gösterir.

Bir liste çok uzun olduğunda (yüzlerce veya binlerce öğeyle), gösterildiği gibi iki listeli bir sistem kullanın. İki listeli bir seçim kutusunun avantajı, kullanıcıların ilk listedeki öğeleri nerede bulduklarından bağımsız olarak neyi seçtiklerini tam olarak görebilmeleridir.

Onay Kutularıyla Giriş Hatalarını Önleyin

Onay kutuları, nitelikleri veya durumları açıp kapatmak için kullanılan düğmelerdir. Kullanıcılar, hiçbiri dahil olmak üzere herhangi bir sayıda onay kutusu ayarlayabilir.

Onay kutuları kare şeklindedir ve metin veya simgesel (resimli) etiketlere sahip olabilir. “Açık” ayarı genellikle kutunun içinde bir onay işareti veya bir X ile belirtilir.

Onay Kutusu Grupları

Kaç tane onay kutusu çok fazla? İşte üç temel kural:

Ayarlar ilgiliyse: Ekranda çok fazla boş yer yoksa, yaklaşık yedi onay kutusuna geldiğinizde çoklu seçim listesine geçin.

Ayarlar görsel ise (örneğin bir palet üzerindeki renkler): İhtiyaç duyduğunuz kadar onay kutusu kullanın, ancak bunları kategoriler halinde veya doğal bir düzende (örneğin, spektrum) gruplandırın.

Geçiş onay kutularından oluşan uzun bir listeniz varsa: Bunları grup başına beş veya daha fazla düğmeden oluşan gruplara ayırmaya çalışın.

Nasıl Geçiş Yaptığınıza Dikkat Edin

Her onay kutusu bir geçiştir; ayar açık veya kapalıdır. Bir grup onay kutunuz olduğunda, bir grup bağımsız ve karşılıklı olarak kapsayıcı geçişe sahip olursunuz.

Öte yandan, tek düğmeli bir geçişe sahip olduğunuzda, bir onay kutusunun iki durumunun veya ayarının birbirini dışlayan – evet veya hayır, açık veya kapalı – bir Boolean türünden yararlanıyorsunuz.

Yalnızca Karşıtları Kullan

İki durumun zıt olduğundan emin olun.

Deneyimsiz olanlar için, muhtemelen “boş dubleks” (veya bağlama göre tek katlı bir daire). Ancak modem bağlantıları için doğru cevap “yarı çift yönlü”dür.

Bir çözüm, ayara bağlı olarak etiketi değiştirmektir, ancak bu iki nedenden dolayı kafa karıştırıcı hale gelir:

1. Etiketlerin değiştirilmesi, arayüzün tutarsız görünmesine neden olur, bu da bir kullanılabilirlik hatasıdır.
2. Kullanıcı düğmeyi birkaç kez tıklatana kadar, tıklamanın etikette gösterilen durumu değil, diğer durumu ayarladığını fark etmeyebilir.


Excel açılır liste renklendirme
Açılır liste Excel
Excel Açılır liste düzenleme
Excel Açılır liste oluşturma
Excel açılır liste otomatik tamamlama
Excel Açılır listede arama yapma
Excel açılır liste Düşeyaza
Word açılır liste Ekleme


Negatif Kullanmayın

Etiketlerde asla negatif kullanmayın. Kural, eğer kutu işaretliyse (doğru), sorunun cevabı (gerçek veya ima edilen) evettir. Aksi takdirde cevap hayırdır.

Bu nedenle, kutular boşken çifte olumsuzluklardan kaçınmak için düğmeleri her zaman olumlu ifadelerle etiketleyin. Örneğin, “Ses kartını devre dışı bırak” (negatif), işaretlenmezse, “Ses kartını devre dışı bırakma” anlamına gelir, bu da gerçekten “Ses kartını etkinleştir” (pozitif) anlamına gelir. Olumsuz görüntüyü ortadan kaldırın ve “Ses kartını etkinleştir” seçeneğini kullanın.

Giriş Hatalarını Önleyin

Radyo düğmeleri, birbirini dışlayan ayarları açmak için kullanılır ve kullanıcılar aynı anda yalnızca bir radyo düğmesi ayarlayabilir. Radyo düğmeleri, kare olan onay kutularının aksine genellikle yuvarlaktır. Ayrıca, durumlar zıt olmadığında veya birbirinden kolayca çıkarılmadığında insanların iki durum arasında geçiş yapmasına izin vermek için kullanılırlar.

Bir seferde altı veya yediden fazla ayar için radyo düğmelerini kullanmayın. Bunun yerine tek seçimli bir liste veya açılır liste kullanın. Aksi takdirde, düğmeler pencerede çok fazla yer kaplamaya başlar.

İşte hem kullanıcıların hem de tasarımcıların saçlarını yolarak dişlerini gıcırdattığı bir sorun: Hiçbiri seçilmeden başlayan bir setten bir radyo düğmesi seçtiğinizde, tekrar “hiçbiri seçilmedi” durumuna nasıl geri dönebilirsiniz? (Aynı sorun, bir dizi radyo düğmesiyle aynı olan, yalnızca farklı biçimlendirilmiş açılır listelerde de ortaya çıkabilir.)

Geliştiriciler ve tasarımcılar, varsayılan yoksa genellikle bir radyo düğmesini önceden seçmezler. (Örneğin, cinsiyet için varsayılan değer ne olur?) Dolayısıyla, kullanıcılar bir sayfayı veya çerçeveyi ilk kez açtıklarında, bazı radyo düğmelerinin ayarı kaldırılacaktır. Ancak kullanıcılar bir düğmeyi seçtikten sonra, bir seçim yapmak zorunda kalırlar – “hiçbiri” artık bir seçenek değildir.

Bu sorunun en az iki çözümü var. Birincisi, son kullanıcılardan kapsamlı bir kriter seti almaktır.

Mümkün olduğunda ve özellikle kullanıcılarınız tam olarak tıklayamıyorsa, kullanıcıların etiketi (veya etikete sekmeyi) tıklayarak ve ayrıca onay kutusunu veya radyo düğmesini tıklayarak düğmeyi ayarlamasına izin verin. HTML’de bile, bunu “label for” niteliğini kullanarak yapmak kolaydır. Örneğin, bu kod gösterilen düğmeleri oluşturur.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın