Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Zengin İnternet Uygulamaları – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Zengin İnternet Uygulamaları – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Video Kampanyası Oluşturma

Zengin İnternet Uygulamaları

Daha önce tartışıldığı gibi, Zengin İnternet Uygulamaları (RIA’lar), masaüstü uygulamalarıyla karşılaştırılabilir yanıt verebilirlik ve etkileşim sağlayabilir. RIA’lar ile etkileşim sürekli ve dinamik görünür, çünkü kullanıcılar temel veriler ve düzen güncellemeleri için sayfaların yenilenmesini beklemek zorunda kalmazlar ve eylemlerinin sonuçlarını anında görebilirler.

Web uygulamalarındaki belki de en eski zengin etkileşim, kullanıcıların temel HTML’yi (Köprü Metni İşaretleme Dili) bilmeden web sayfalarına biçimlendirilmiş metin eklemesine olanak tanıyan bir ZENGİN METİN EDİTÖRÜ idi. Flash ve Ajax (Eşzamansız JavaScript ve XML) gibi teknolojilerin ortaya çıkmasıyla birlikte, web sunucularıyla açık “gönderme” eylemleri olmadan iletişime izin verdikleri için daha zengin etkileşimler mümkün hale geldi.

Bu nedenle, ilk kullanımları, kullanıcıların sonuçların web sunucuları tarafından işlenmesini ve onlara bir sayfa yenileme ile döndürülmesini beklemelerini gerektiren etkileşimlerin yerini almak olmuştur.

Bunlar, kullanıcı girişinin doğrulanmasını ve formları doldururken kullanıcılara gerekli geri bildirimin sağlanmasını (ZENGİN FORM); veri girişi için geçerli seçenekler sunmak (AUTOSUGGEST/AUTOCOMPLETION); kullanıcıların bilgileri görüntülendikleri yerde düzenlemesine izin vermek (YERİNDE DÜZENLE); bilgi alanında kaydırma ve yakınlaştırma (GENEL BAKIŞ-PLUS-DETAIL); bilgileri gerçek zamanlı olarak sıralama ve filtreleme (DİNAMİK SORGULAMA); ve kullanıcı değişikliklerinin etkilerini önizleme (CANLI ÖNİZLEME). Bu tür daha zengin etkileşimlerin etkinleştirilmesi, SÜRÜKLE-VE-BIRAK gibi masaüstü uygulamalarında yaygın olan doğrudan manipülasyon tekniklerinin ve KAYDIRICILAR gibi etkileşimli kontrollerin kullanılmasını gerektirir.

Ayrıca, sayfada yapılan değişiklikleri iletmek ve kullanıcıların görsel bağlamlarını korumalarına yardımcı olmak için tasarımcılar görsel efektlere (ANİMASYONLAR/GEÇİŞLER) güvenmeye başladılar.

Popüler teknikler, veri almada gecikmeleri ve ilerlemeyi göstermeyi içerir (GECİKME/İLERLEME GÖSTERGESİ); bir sayfada değişen bilgilerin kısaca vurgulanması (SPOTLIGHT/SARI-SOLMA); ve kullanıcıların sınırlı bir alanda (CAROUSEL) geniş bir öğe grubuna göz atmasına izin vermek. Veri güncellemesinin gerçek zamanlı yönlerini ilgili görsel efektlerle birleştiren DEA’lar, web uygulaması etkileşimlerini verimli, etkili ve keyifli hale getirme eğilimindedir.

Zengin Metin Editörü

Kullanıcılar tarafından girilen bilgiler, kalın, altı çizili, italik ve madde işaretli liste gibi daha zengin biçimlendirmeden yararlanabilir. Ek olarak, bilgiler renkler, tablolar, resimler ve köprüler kullanılarak daha iyi sunulabilir. Bu HTML ile sağlanabilse de, kullanıcıların HTML’yi bilmeleri beklenemez ve bilseler bile geçerli HTML sağlamaları beklenemez. Bazı durumlarda, kullanıcıların doğrudan HTML (veya JavaScript) girmesine izin verilmesi güvenlik ihlallerine de yol açabilir.

Kullanıcıların, görüntüleri ve köprü metni bağlantılarını biçimlendirmek ve eklemek için gerekli denetimlere sahip zengin metin düzenleyicileri kullanarak bilgi girmesine izin verin.

Düz metin yalnızca bir yere kadar gidebilir. E-posta ve blog gibi bilgilerin başkaları tarafından kullanılmasının hedeflendiği uygulamalarda, kullanıcıların belirli bilgileri kalın, altı çizili, italik veya farklı bir renkle sunarak vurgulaması önemlidir.

Bazı durumlarda (ör. bloglar, iş siteleri), tablolar, resimler ve diğer web sayfalarına bağlantılar gibi destekleyici bilgiler sağlamak da önemli olabilir.


İnternet ve TEMEL uygulamalar Nedir
Web uygulamaları örnekleri
İnternet uygulamaları Nelerdir
Web uygulaması nasıl yapılır
Bilgisayarla İletişim
Web uygulaması Nedir
Web uygulaması ile web sitesi farkı


Bu, kullanıcıların bilgilerini HTML parçacıklarına girmelerine izin verilerek mümkün olsa da, kullanıcıların buna aşina olmaları beklenemez. Kullanıcıların HTML girmesine izin vermek, kullanıcı tarafından girilen HTML’nin geçerli olmasını ve sayfanın geri kalanının sunumunu bozmamasını sağlamak için daha fazla geliştirme çabası gerektirebilir.

Zengin metin editörleri, WYSIWYG (Ne Görürsen Onu Alırsın) yapıları nedeniyle, metni biçimlendirmenin daha kolay yollarıdır ve hem depolama için hem de kullanıcıların seçimlerinin etkilerini anında görmelerini sağlamak için HTML’ye dönüştürülebilir. Ayrıca, Microsoft Office, Corel WordPerfect Suite, OpenOffice ve benzeri ofis üretkenliği uygulamalarında benzer etkileşimlere aşina olması muhtemel kullanıcılar için zengin metin düzenleyicileri kolaydır.

Zengin metin editörleri genellikle daha büyük bir uygulamanın parçası olarak ve bir e-posta oluşturmak veya bir blog girişi oluşturmak gibi belirli veri girişi görevleri için kullanılır. Bu nedenle, kullanıcılara zengin metin kontrolleri kullanılarak biçimlendirilebilen metin giriş alanlarını ve mevcut biçimlendirme seçeneklerini (ör. kalın, altı çizili, italik, madde işaretli liste, köprü, resimler vb.) göstermek önemlidir.

Kullanıcılara ALTERNATİF METİN GİRİŞİ SEÇENEKLERİ Sunun

Bazı kullanıcılar zengin metin seçeneklerini kullanmak istemeyebilir. Mümkün olduğunda, düz metin veya HTML gibi alternatif metin girişi seçenekleri sunun. Örneğin, e-posta uygulamalarında bir metin seçeneği sunmayı düşünün.

Bloglarda ise doğrudan HTML girme seçeneği sunulur. Güvenlik ihlallerini önlemek için bilgileri kaydetmeden önce HTML kodundaki kullanıcı tarafından girilen komut dosyalarının (örn. JavaScript) kaldırıldığından emin olun.

Yalnızca ilgili zengin metin biçimlendirme denetimlerini sunun. Kullanıcılara mümkün olan tüm kontrolleri sunmak gerekli değildir, yalnızca çoğu kullanıcının kullanması muhtemel olanlardır. Örneğin Gmail, bir e-posta oluştururken tablo oluşturmak için herhangi bir kontrol sunmaz. Bu, zengin metin düzenleyicileri kullanan e-postaların kullanıcılara asla tablo oluşturma seçeneği sunmaması gerektiği anlamına gelmez, ancak zengin metin kontrolleri kümesini kısıtlamak kabul edilebilir.

KULLANICILARIN METİN GİRİŞ ALANINI BÜYÜTMESİNE İZİN VERİN.

Kullanıcıların metin girişi uzun olduğunda, mevcut alanda oluşturulan metni görüntülemek zor olabilir. Bu gibi durumlarda, kullanıcıların metin giriş alanlarını büyütmesine ve/veya göndermeden önce mesajları önizlemesine izin verin. Örneğin, Gmail ve Yahoo! Postaların her ikisi de kullanıcılara metin giriş alanını genişletme seçeneği sunar; bu, düzenleyiciyi ayrı bir pencerede başlatarak gerektiği şekilde genişletilebilmesini sağlar.

ZENGİN METİN DÜZENLEYİCİLERİ, CANLI ÖNİZLEME ile karşılaştırılabilir; her ikisi de WYSIWYG araçlarıdır. ZENGİN METİN DÜZENLEYİCİLERİ değişikliklerin etkilerini yansıtırken, CANLI ÖNİZLEME, kullanıcıların yapılandırma seçimlerinin bir öğe veya arayüzün kendisi üzerindeki etkilerini görmelerine olanak tanır.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın