Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

LİSTE UYGULAMA FONKSİYONLARI – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

LİSTE UYGULAMA FONKSİYONLARI – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Reklam ve Arama Motoru Pazarlaması

Haritalandırma 

Özel eylemleri liste öğesiyle aynı satıra yerleştirin ve bunları listedeki her öğe için tekrarlayın ve paylaşılan eylemleri listenin dışına yerleştirin. Kullanıcılar, birçok web tabanlı e-posta uygulamasında olduğu gibi bir veya daha fazla öğe seçebiliyorsa, hem özel hem de paylaşılan eylemleri listenin dışına yerleştirmek, görsel karmaşayı azaltmaya yardımcı olduğu sürece kabul edilebilir. Ancak hataları en aza indirmek için, kullanıcılar listede birden fazla öğe seçtiğinde özel eylemleri devre dışı bırakmayı düşünün.

Seçilen öğeye karşılık gelen satırı vurgulayın. Seçili öğeleri yalnızca onay kutularıyla göstermek genellikle seçili durumları hakkında yeterli görsel bilgi vermez. Seçilen öğeleri belirgin hale getirmek için yaygın bir yaklaşım, arka plan renklerini değiştirerek karşılık gelen satırları vurgulamaktır.

Özel eylemler bir dizi bağlantı, düğme veya simge olarak gösterilebilir. Ancak, her bir liste öğesi için atanmış eylemler tekrarlandığından, bağlantı veya düğmelerle aynı satırda birkaç eylem olması ek ekran alanı gerektirebilir ve görsel dağınıklığı artırabilir. Bu gibi durumlarda, işlem menülerini kullanmayı düşünün.

Sınırlı bir alanda özel eylemlere izin vermek için başka bir tasarım seçeneği, daha az yaygın eylemleri öğenin “ayrıntılar” sayfasına taşımak veya fareyle üzerine gelindiğinde göstermektir. Bu yaklaşım bazı eylemleri gizlese de, kullanıcı arabiriminin basitleştirilmesine yardımcı olabilir.

Uzun listeler için paylaşılan işlemleri tekrarlayın. Kaydırma gerektiren uzun listeler için, listenin üstünde ve altında paylaşılan eylemleri tekrarlayın. Bu, kullanıcılar her zaman görünür olan bir dizi paylaşılan eyleme sahip olacağından kaydırma ihtiyacını ortadan kaldıracak veya en azından öğeleri seçtikten sonra bir eylem başlatmak için kaydırmayı en aza indirecektir.

Kullanıcıların bir listedeki öğelerin çoğunu veya tümünü seçme olasılığı yüksek olduğunda, tüm liste öğelerini seçmelerine veya seçimlerini kaldırmalarına izin verin. Ancak bu kuralın bir istisnası vardır. Kullanıcıların daha az öğe seçmekten fayda sağlayacağı “karşılaştır” gibi işlemler için, çok sayıda öğenin seçilmesi karşılaştırmada tüm öğelerin gösterilmesini zorlaştıracağından onlara “Tümünü Seç” seçeneğini sunmamak daha iyidir.

SEÇİM HATALARINI ÖNLEYECEK TASARIM

Kullanıcıların seçimlerinin seçebilecekleri öğe sayısıyla veya seçebilecekleri belirli öğelerle sınırlandırıldığı durumlarda, arayüzü seçim hatalarını önleyecek şekilde tasarlayın.

Örneğin, kullanıcılar 10 öğelik bir listeden 4’ten fazla öğe seçemezlerse, kullanıcılar 4 öğe seçtikten sonra diğer öğeler için onay kutularını devre dışı bırakın. Ya da kullanıcıların seçimlerine göre seçenekleri etkinleştirebilecekleri veya devre dışı bırakabilecekleri şeylere bağımlılıklar varsa geçerlidir.

Liste eylemleri, liste öğelerini aşağıdaki yollardan biriyle etkiler:

1. Eylemi seçilen öğelere hemen uygularlar ve kullanıcılara sonucu gösterirler. Sonuç aynı sayfada veya ayrı bir sayfada gösterilebilir. Örneğin, “sepeti güncelle” gibi işlemler, kullanıcıları aynı sayfada tutarken, “karşılaştır” gibi işlemler, kullanıcıları ayrı bir sayfaya götürür.

2. Kullanıcılara bir iletişim kutusu göstererek veya onları ayrı bir sayfaya götürerek ek bilgi isterler. Kullanıcılar ek bilgileri sağladıktan ve talebi gönderdikten sonra, seçilen eylemin sonuçlarını görebilecekleri liste sayfasına geri dönerler. Bu kategorideki eylemler arasında “yeni”, “düzenle”, “kopyala”, “bir arkadaşa e-posta gönder” vb.

3. Seçilen eyleme olumlu yanıt vermelerini isteyerek kullanıcının amacını onaylarlar; örneğin, “Silmek istediğinizden emin misiniz? Kullanıcılardan niyetlerini doğrulamalarını istemek, kurtarılamaz veri kaybına yol açan işlemler (ör. “silme”) için önemlidir.


Site haritası oluşturma
Site haritası örnekleri
Site haritası görüntüleme
XML site haritası oluşturma
Site Haritası oluşturma online
Site haritası Nedir
Google sitemap
Harita oluşturma sitesi


Tüm “silme” işlemlerinin bir onay mesajı gerektirmediğini unutmamak önemlidir; yalnızca kurtarılamaz sonuçları olan eylemler kullanıcı onayı gerektirmelidir. Örneğin, bir ürünü alışveriş sepetinden silmek, geri eklemek görece kolay olduğu için onay gerektirmez.

Ek olarak, sık yapılan ve her seferinde onaylaması istenirse kullanıcıları rahatsız edebilecek “silme” eylemleri için, daha yeni bir eğilim, onay mesajından vazgeçilmesidir; bunun yerine, kullanıcılara eylemlerini geri alabilmeleri için bir “geri alma” seçeneği sunulur.

Bu yaklaşım, “silme” eyleminin bir kullanıcı onayı istemeyip “geri al” seçeneği sunduğu uygulamalarda (örn. e-postalar) yaygınlaşıyor. Uygulamalar, kullanıcıların yalnızca son eylemi geri almasına izin verebilir veya masaüstü uygulamalarına benzer şekilde birkaç düzeyde geri alma işlemine izin verebilir. Ayrıca, uygulamalar bir “yeniden yap” işlevini de destekleyebilir.

Kullanıcılara eylemin başarıyla tamamlandığını hemen anlamayabilecekleri liste eylemleri için, onlara başarılı bir sonucu onaylayan bir mesaj sunulması önemlidir.

Tersine, bir eylem başarıyla tamamlanamadıysa, kullanıcılara başarısızlığın nedenlerini ve varsa düzeltici kullanıcı eylemlerini gösteren uygun bir hata mesajı gösterilmelidir.

LİSTE UYGULAMA FONKSİYONLARI

Kullanıcıların gerçekleştirebileceği bazı eylemler, belirli öğeleri seçmelerini gerektirmez, bunun yerine listenin tamamına uygulanır – örneğin, yazdırma, indirme, e-posta gönderme vb.

Paylaşılan liste eylemlerine benzer şekilde, LIST UTILITY öğe listesinin dışındaki işlevleri (örn. e-posta, dışa aktarma vb.) gösterir.

Gösterilen liste görünümü kullanıcıların ihtiyaçları için yeterli olmayabilir. Bilgileri kendi araçlarını kullanarak kendi analizlerinde kullanmak isteyebilirler. Ayrıca, verilere doğrudan erişimi olmayan başkalarıyla da bilgi paylaşmak isteyebilirler. Yardımcı işlevler, kullanıcıların bu tür analizleri gerçekleştirmesine yardımcı olabilir ve paylaşımı kolaylaştırabilir.

İlk olarak, yardımcı program işlevlerini paylaşılan liste eylemlerinden ayırın. Yardımcı işlevler listeye tek tek öğeler yerine bir bütün olarak uygulandığından, listenin dışında gösterilmeleri ve paylaşılan liste eylemlerinden ayrı olarak sunulmaları önemlidir. İkincisi, listeden öğelerin seçilmesini gerektirirken, birincisi bunu gerektirmez.

En yaygın dışa aktarma/indirme formatları arasında Adobe PDF, Excel, CSV (virgülle ayrılmış değerler), TSV (sekmeyle ayrılmış değerler) ve XML (Genişletilebilir İşaretleme Dili) yer alır, çünkü bunlar, kullanıcıların verileri tercih edilen bir elektronik tabloya veya veritabanına içe aktarmasına olanak tanır. uygulama ve verileri gerektiği gibi değiştirin veya görüntüleyin.

XML veri formatı, veriler başka uygulamalara girdi olarak kullanılabildiğinde ve/veya sunum amacıyla HTML (Köprü Metni İşaretleme Dili) veya SVG (Ölçeklenebilir Vektör Grafikleri) gibi diğer formatlara dönüştürüldüğünde de kullanışlıdır. Adobe PDF, dışa aktarılan verilerin görsel görünümünü korumanın önemli olduğu durumlarda kullanışlıdır.

Yaygın olarak kullanılan başka bir yardımcı işlev işlevi de “Yazdır”dır. Bu, kullanıcıların standart yazıcılarda afişleri, reklamları, gezinmeyi ve diğer marka bilgilerini kaldırarak ve sığdırmak için yeniden boyutlandırarak yazdırabilecekleri sayfanın “yazıcı dostu” bir versiyonu olarak uygulanabilir.

Sayfaları yazdırmak için yeniden boyutlandırmak, SABİT GENİŞLİK DÜZENLERİ ile özellikle önemlidir; bu, sayfalar dikey düzen modunda (yatay yerine) yazdırıldığında sağdaki metni kesebilir. Listeleri yazdırırken, kullanıcılara yazdırılan rapora ayrıntıları dahil etmek isteyip istemediklerini sormak yardımcı olabilir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın