Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Web Haritaları – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Web Haritaları – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Mobil İçerik Kullanımı

Web Haritaları

Kullanıcılara sunulacak öğeler, coğrafi (ör. restoranların haritadaki konumu) veya fiziksel konumlara (ör. uçakta, konser salonunda veya stadyumda oturma yeri) atıfta bulunan mekansal bilgiler içerir. Ek olarak, kullanıcılar için öğenin coğrafi veya fiziksel bir alandaki konumunu ve aynı alandaki diğer öğelerle olan ilişkisini bilmek önemlidir.

Öğeleri söz konusu bölgenin veya alanın haritasında gösterin. Kullanıcılara mekansal bilgi sunulduğu için, onları fiziksel mekanın haritası üzerinde göstermek, kullanıcıların mekanın konumunu görselleştirme ihtiyacını ortadan kaldırır. Ayrıca, bir konum bulma, bir konuma gidip gelme ve verileri hedeflenen bölgeyle ilişkilendirme gibi kullanıcı hedefleriyle ilgili bilgileri daha anlamlı ve alakalı hale getirir.

Haritalar tipik olarak üzerine coğrafi, fiziksel ve istatistiksel bilgilerin bindirildiği bir arka plan görüntüsü olarak kullanılır. Kullanıcıların ihtiyaçlarına bağlı olarak, haritalar resimler (noktalar, çizgiler ve çokgenler kullanılarak), fotoğraf veya uydu görüntüleri, metin veya bunların bir kombinasyonu olarak gösterilebilir.

Bir harita üzerinde birkaç konumu gösterirken, hepsinin ayrıntılarını aynı anda sağlamak haritayı karıştırabilir ve kullanıcıların ilgili bilgileri ayrıştırmasını zorlaştırabilir. Ek olarak, kullanıcılar yalnızca birkaç konumun ayrıntılarını görmekle ilgilenebilir. Karmaşıklığı en aza indirmek için yaygın bir yaklaşım, kullanıcılara harita işaretçilerinin üzerine geldiklerinde veya tıkladıklarında gerekli ayrıntıları sağlamaktır. Ayrıntılı bilgiler daha sonra vurgulu ipuçları veya açılır pencereler olarak sunulabilir.

Hovertip’ler genellikle ayrıntılar kapsamlı olmadığında, yalnızca doğası gereği bilgi amaçlı olduğunda ve kullanıcıların sunulan bilgiler üzerinde herhangi bir işlem yapmasını gerektirmediğinde kullanılırken, pop-up’lar, kullanıcılar yol tarifi bulmak gibi işlemler gerçekleştirebildiklerinde kullanılır. Diğer bir alternatif ise, harita işaretçilerinde hangi eylemlerin mevcut olduğunu bilmeyen görece yeni kullanıcıları desteklemek için açılır pencereyi birkaç saniye gecikmeyle göstermektir (ör. Microsoft’un Canlı Haritaları).

Büyük Haritalar için, genel bakışları göstererek kullanıcılara bağlam sağlayın. Büyük haritaları kaydırırken ve yakınlaştırırken, kullanıcıların kendilerini kaybolmuş hissetmemeleri ve konum algılarını koruyabilmeleri önemlidir. Harita içindeki genel bakışlar, bu bağlamı sağlamaya yardımcı olur.

Çoğu harita genel görünümü, kullanıcıların “bölge” kutusunu genel görünüm içinde hareket ettirmelerine izin vererek, görüntülenen haritayı etkileyerek, kendi içlerinde kaydırmayı destekler.

Bazı harita genel bakışları yakınlaştırmayı da destekler. Ancak, kaydırma ve yakınlaştırma için genel bakışları kullanmak genellikle ana haritada kaydırma ve yakınlaştırma kadar verimli değildir.

KONUM TÜRLERİNİ GÖSTERMEK İÇİN SEMBOLLERİN KULLANILMASINI DÜŞÜNÜN.

Haritaların birden fazla konum türü göstermesi gerekebilir; örneğin, bir harita restoranları, benzin istasyonlarını, konaklama tesislerini vb. gösterebilir. Farklı konum türlerini belirtmek için aşağıdaki yaklaşımlardan birini veya birkaçını kullanın:

  • Renkler ve şekiller. Haritada iki ila üç konum türü gösterilirken farklı renklerin ve şekillerin kullanılması yararlıdır. Kullanıcıların renkleri ve şekilleri konum türleriyle ilişkilendirebilmesi için bir açıklama ekleyin.
  • Ayrıca, renk körlüğü olan kullanıcıları dezavantajlı duruma düşürmemek için, benzersiz şekillerle birlikte renkli işaretleyiciler kullanın.
  • Piktografik semboller. Restoranlar, tuvaletler, benzin istasyonları, iz sembolleri vb. gibi konum türlerini tanımlamak için tanınabilir piktografik semboller kullanın.

Kendi başına bir konum tipini belirtmek için kullanılmasa da, bir konumu belirlemek için gerçek fotoğrafların küçük resimlerini kullanmak, bir konumu haritada belirtmenin popüler bir yolu haline geliyor.

Bir harita görünümü, konum bilgilerini göstermek için yararlı olsa da, konumun kendisinin bir liste biçiminde daha iyi temsil edilen başka öznitelikleri olabilir. Ek olarak, kullanıcılar konumları dışındaki öğelerin niteliklerini karşılaştırmakla ilgilendiklerinde, örneğin bir haritada gösterilen evlerin fiyatlarını karşılaştırırken, tablo listeleri daha kullanışlıdır. Kullanıcılara harita görünümüne ek olarak öğelerin bir liste görünümünü sunarak bu tür bir karşılaştırmayı etkinleştirin.


Google Earth
Google harita
Google harita 3D
Navigasyon
Google Maps 3D sokak gezinti
Google harita uydu
Google Maps
Yol haritası


Yalnızca birkaç niteliğe sahip veriler için, kullanıcıların listeden bir konum seçip haritada görmesini veya haritada bir konum seçip görmesini kolaylaştırmak için liste ve harita görünümlerini yan yana göstermek yardımcı olabilir. tüm özellikleriyle listede.

Durum bilgisini göstermek için Haritaları kullanın. Haritalar, gösterge panolarında durum bilgilerini göstermek için de kullanışlıdır. Örneğin, ShipCompliant for Six88, şarap imalathanelerine nakliye uyumluluk bilgilerini göstermek için ABD haritasını kullanır.

Nesnelerin Hareket Ettirilmesi hakkında gerçek zamanlı bilgileri göstermek için Haritalar’ı kullanın. Haritalar, hareket halindeki nesnelerin (örn. kamyonlar, trenler, uçaklar vb.) konumları hakkında gerçek zamanlı bilgileri göstermek için de kullanılabilir. Global konumlandırma sistemi (GPS) cihazlarıyla donatıldıktan sonra, bir nesnenin mevcut konumu, mevcut konumunu göstermek için haritanın üzerine bindirilebilir. Bu, bir filonun konumlarını izlemek veya bir trenin mevcut konumunu bulmak için kullanışlıdır.

Büyük haritalar genellikle mevcut ekran alanına sığmaz ve kullanıcıların bağlamlarını korumalarına olanak tanımak için genellikle GENEL BAKIŞ-PLUS-DETAIL modelini kullanır. Ek olarak, haritalar kaydırma için SÜRÜKLE VE BIRAK özelliğini kullanır.

Listelerdeki öğeler için, kullanıcılar düzenleme, silme, karşılaştırma vb. gibi bir veya daha fazla işlem yapmak isteyebilir. İstenen eylemler tek bir öğe için geçerli olabilir veya kullanıcıların iki veya daha fazla öğe seçmesini gerektirebilir.

Tek tek öğeler için geçerli olan düzenleme, silme, kopyalama ve benzeri işlemler için, her bir öğe için eylemleri açıkça ilişkilendirin ve gösterin. İki veya daha fazla öğenin seçilmesini gerektiren eylemler için, listedeki her öğe için onay kutularını ve listenin dışında karşılık gelen eylemleri gösterin. Baxley (2003), sırasıyla adanmış eylemler ve paylaşılan eylemler gibi liste eylemlerine değinmiştir.

Kullanıcılar, bir öğe için özel bir eylem seçerek, dolaylı olarak öğeyi seçiyor. Bu nedenle, kullanıcılardan eylemden önce öğeyi seçmelerini istemek gereksiz bir adımdır. Ek olarak, uzun listeler, kullanıcıların bir öğeyi seçmesini ve ardından eylemi uygulamak için yukarı veya aşağı kaydırmasını gerektirebilir, bu da etkileşimi daha da verimsiz hale getirir.

Hem ayrılmış hem de paylaşılan eylemleri destekleyen listeler için, eğer ayrılmamışsa, hangi eylemlerin tek tek öğelere ve hangilerinin birden çok öğeye uygulanacağını açıkça belirtmek de bir tasarım zorluğu olacaktır.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın