Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Liste Öğeleri – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Liste Öğeleri – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Sürüm Farklılıkları 

Liste Öğeleri

Listedeki öğeler birbirleriyle hiyerarşik bir şekilde ilişkilidir, öyle ki her liste öğesinin ebeveyn-çocuk tipi ilişkisi olan bir veya daha fazla alt öğesi olabilir (örneğin, kategori-alt kategori).

Liste öğelerini, üst ve alt öğe(ler) arasındaki ilişkiyi açıkça gösteren bir öğe “ağacı” olarak gösterin. Üst düzeydeki liste öğeleri (yani, bir grup düğümü veya bir üst öğe), diğer grupları (yani, ebeveynler) ve/veya bireysel öğeleri (yani, bir yaprak düğüm veya bir alt öğe) içerebilir ve görüntülemek için genişletilebilir ve daraltılabilir. 

Pek çok liste için, özellikle birden fazla katılımcısı ve konusu olan e-postalar ve forumlarda, öğelerin birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu göstermek önemlidir. Öğeleri hiyerarşik bir listede göstermek, kullanıcıların bir tartışma veya görüşme dizisini takip etmesini kolaylaştırır. Ayrıca, tartışmanın geçmişinin izini sürmeyi kolaylaştırır.

Üst ve alt düzeylerdeki öğeler arasındaki ilişkiyi tasvir ederek liste öğelerinin hiyerarşisini netleştirin. Ek olarak, ilk sütunda üst düzeydeki öğeler için genişletme ve daraltma denetimlerini ekleyin.

Girinti, çok düzeyli bir hiyerarşik listedeki öğeler arasındaki üst-alt ilişkileri belirtmek için tercih edilen yöntemdir. Bununla birlikte, esas olarak bilgilerin gruplandırılması için kullanılan tek düzeyli hiyerarşiler için, öğeyi ebeveyn düzeyinde vurgulayan bir tür görsel gösterge, genellikle hiyerarşik ilişkiyi göstermek için yeterlidir.

Uygun olduğunda, hiyerarşik olmayan bir görünüm sunun. Hiyerarşik listeler için varsayılan organizasyon (sıralama yöntemi), üst-alt ilişkileri gösteren ağaç yapısıdır. Bununla birlikte, çok sütunlu (yani çok öznitelikli) listeler için, kullanıcılar verileri başka bir özniteliğe göre sıralamak isteyebilir.

Örneğin, tartışma gruplarında, kullanıcılar iletileri, tartışma dizilerinin varsayılan hiyerarşik düzeni yerine kronolojik sırada görüntülemek isteyebilir. Kullanıcılar sütunları sıralayabildiklerinde, hiyerarşik olmayan bir listeye geçmek gerekli hale gelebilir; ancak, kullanıcıların orijinal hiyerarşik görünüme dönebilmelerini sağlayın.

Kullanıcıların ana kalemleri silmesine izin verirken dikkatli olun. Üst düzeyde bir öğenin silinmesi, içindeki diğer üst öğeler de dahil olmak üzere tüm alt öğelerin silinmesine neden olur. Bu nedenle, “sil” seçeneğini sunarken, kullanıcıları eylemin sonuçlarından haberdar edin. “Silme” eylemi yanlışlıkla önemli miktarda veri kaybına neden olabilirse, kullanıcıları yalnızca “boş” ana öğeleri silmeyle sınırlayın. Ayrıca gerekirse, yalnızca öğe oluşturucunun bir üst öğeyi silmesine izin verin.


Html li nedir
Ol html nedir
HTML listeleme Örnekleri
Html li> etiketi nedir
Html dl nedir
Dl etiketi nedir
HTML Sıralı liste
Html numaralı liste


Etkinlik Listesi

Kullanıcılara gösterilecek öğeler, tarih ve saati veya her ikisini de içerir; örneğin, programlar veya planlanan etkinlikler. Kullanıcılar geçmiş etkinlikleri görmek isteseler de asıl odak noktaları yaklaşan veya gelecekteki etkinliklerdir.

Öğeleri sunmak için takvim benzeri bir biçim kullanın. Ek olarak, öğeleri bir liste görünümünde de göstermeyi düşünün ve kullanıcıların bunlar arasında geçiş yapmasına izin verin.

Kullanıcılar genellikle Outlook, Entourage, iCal ve benzeri masaüstü uygulamalarına aşina oldukları için takvimlerle nasıl etkileşim kuracaklarını bilirler. Ayrıca, bir takvim görünümü kullanmak, kullanıcıların planlanmış etkinlikleri görmesini kolaylaştırır ve uygun ve meşgul zaman aralıklarını açıkça görebildikleri için planlama yapmalarına yardımcı olur.

Kullanıcılara uygun bir varsayılan görünüme sahip bir takvim gösterin; örneğin, kişisel veya iş amaçlı takvimler genellikle varsayılan olarak haftalık bir görünüm gösterir. Ancak, tercihlerine göre farklı bir görünüme değiştirmelerine izin verin.

Gezinme için bir takvim denetimi kullanırken, gereksiz gezinmeyi önlemek için günleri bir veya daha fazla programlanmış etkinlikle vurgulayın, kullanıcıların Takvim ve Takvim arasında geçiş yapmasına izin verin.

Liste Görünümü

Kullanıcılar etkinlik listesini referans olarak yazdırmak isteyebilecekleri için etkinlikler genellikle takvimlerde gösterilse de, kullanıcılara hem liste görünümü hem de takvim görünümü sunun. Liste görünümünde olayları kronolojik olarak sıralayın.

Etkinlik bilgileri hem konum hem de zamanlama bilgilerini içeriyorsa, kullanıcılara bir konum görünümü de göstermeyi düşünün. Konumlar genellikle haritalar olarak etkili olsalar da (bu bölümün ilerleyen kısımlarında yer alan MAPS modeline bakın), aynı konum için haritalarda karmaşık görünebilecek birçok olay programlanmışsa, bir liste görünümü daha uygun olabilir.

kullanıcıların Takvim girişlerini aramasına izin verin. Toplam etkinlik sayısı bir takvim görünümünde makul bir şekilde gösterilemeyecek kadar fazla olduğunda, kullanıcıların takvim girişlerini aramasına izin verin.

Etkinlikleri bir takvim biçimi yerine bir liste biçiminde gösterirken, kullanıcılara gösterilmesi gereken özniteliklerin sayısına bağlı olarak BASİT LİSTE veya TABULAR LİSTE modelini kullanın. Ayrıca, olay aramalarının sonuçlarını gösterirken SONUÇLARI ARAMA modelini kullanın.

Zaman Çizelgeleri

Bir olayın trendlerini ve/veya gelişimini görebilmeleri için kullanıcılara zamana dayalı tarihsel bilgilerin (günde saat/dakika, haftanın günleri, aylar, yıllar vb.) sunulması gerekir.

Zaman çizelgeleri, kullanıcıların olaylar arasındaki ilişkileri görmelerine ve karşılaştırmayı kolaylaştırmalarına izin verdiği için zamana dayalı verileri sunmak için uygundur. Ayrıca, kullanıcıların mevcut durum için varsa tarihsel bağlamı veya mantığı görmelerine yardımcı olabilirler.

Yatay eksen boyunca zamanı ve dikey eksen boyunca verileri veya olay bilgilerini gösterin. Kullanılabilir ekran alanı sınırlı olduğunda, kullanıcıların zaman çizelgesini kaydırmasına veya kaydırmasına veya zaman çizelgesini sıkıştırmasına ve istedikleri gibi yakınlaştırıp uzaklaştırmalarına izin verin.

Kullanıcıların etkinlik ayrıntılarına erişmesine izin verin. Çok fazla bilgi küçük bir alana sıkıştırılabileceğinden, ayrıntıları bir zaman çizelgesinde göstermek zor olabilir. Bu nedenle, kullanıcıların ayrıntılarını görüntülemek için zaman çizelgesinde bir olayın (veya bir veri noktasının) üzerine gelmesine veya üzerine tıklamasına izin verin.

Kullanıcılara sunulan öğeler görsel niteliktedir ve yalnızca metinsel açıklamalarını kullanarak bunları sunmak, kullanıcıların istenen öğeleri tanımasını ve bulmasını zorlaştırabilir. Ek olarak, kullanıcılar bir öğeyi görüntüsünden tanıyabilir ancak öğenin adına aşina olmayabilir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın