Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Yerel Gezinme – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Yerel Gezinme – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Teklif Simülasyon Aracı

Yerel Gezinme

Çoğu genel web sitesi ve birçok intranet ve extranet sitesi, sayfanın sol tarafında bir gezinme alanı çalıştırır. Göz tarama çalışmaları, kullanıcıların genellikle bir sayfaya sol taraftaki listeyi tarayarak ve ardından varsa ekranın üst kısmındaki listeye atlayarak bakmaya başladığını göstermektedir. Ayrıca grafiklere veya fotoğraflara değil metne odaklanırlar.

Bu alanda görünenler için katı kurallar yoktur, ancak hem üst hem de sol gezinme alanları varsa, soldaki sitenin veya uygulamanın geçerli bölümüyle ilgili tüm “yerel” bağlantıları toplar gibi görünür. Ayrıca oturum açma bilgilerini, aramaları ve bazen de reklamları içerebilir.

Gezinme alanı, kullanıcıların gezinme alanını ana alandan ayrı olarak kaydırmasına izin veren bir çerçevede veya ana alanla aynı anda kayan bir tablo sütununda olabilir.

Gezinme Listelerini Tasarlamak 

Gezinme listelerini kodlamak zor değil. Zorluk, her ismin ne olması gerektiğine, her gezinme listesindeki seçeneklerin ne olması gerektiğine ve seçeneklerin her biri için hangi adların kullanılacağına karar vermede ortaya çıkar. Gezinme listelerini tanımlamak için önerilen bir yöntem aşağıdadır. (Siteyi bir bütün olarak düzenlemek için aynı yöntemi kullanabileceğinizi unutmayın.)

1. Menüler hakkında beyin fırtınası yapmak için çeşitliliğe sahip bir ekip toplayın: Bu muhtemelen iki nedenden dolayı anahtardır. İlk olarak, fikir toplamak için iki veya daha fazla kafa, bir kafadan daha iyidir. İkinci olarak, grup yeterince farklı kişiler içeriyorsa (satış temsilcisi, kullanılabilirlik uzmanı, tasarımcı, geliştirici, müşteri vb.), terimler ve faaliyetlerle ilgili yanlış anlaşılmalar test edilecek ve giderilecektir.

2. Beyin fırtınasına başlayın: Dizin kartlarını veya yapışkan notları dağıtın (indeks kartlarının ve yapışkan notların avantajı 3. adımda ortaya çıkacaktır). Her kişiden, listelerde olması gerektiğini düşündüğü her şeyi yazmak için birkaç dakika ayırmasını (beş dakika deyin ama onlara on dakika verin) isteyin. Önemli: Her kart veya yapışkan not yalnızca bir etkinlik içermelidir. Ancak yazarlar, her eylemi tanımlamak için birden fazla sözcük kullanabilirler.

3. Sonuçları toplayın: Odayı dolaşın ve herkesten kendi kartlarından birini yüksek sesle okumasını isteyin. Neredeyse herkesin kartları bitene kadar odanın içinde dolaşmaya devam edin. Birkaç kişinin elinde hala kart varsa, odanın içinde dolaşmaya devam etmenize gerek yok, sadece bu ekip üyelerinin son birkaç kartını yüksek sesle okumasını sağlayın.

Kolaylaştırıcı veya bir gönüllü, dizin kartlarını veya yapışkan notları toplar ve düz bir yüzeye, duvara, masaya asar. İnsanların herhangi bir noktada kart eklemeye devam edebileceğini unutmayın (eninde sonunda fikirleri tükenecektir).

4. Sonuçları organize edin: Herkesten ayağa kalkıp sırayla notları veya dizin kartlarını gruplara ayırmasını isteyin. Ayrıca öğelere de öncelik verebilirler.

Bir kopya görürlerse, kopyaları üst üste koyabilirler. Bir kişi bir kartın bir gruba girmesi gerektiğini düşünürken diğeri aynı fikirde değilse, kolaylaştırıcı ikinci gruba koymak için ikinci bir kart yapabilir ve/veya daha fazla tartışma için sorunlu seçeneği bir yere gönderebilir.

5. Grupları etiketleyin: Kolaylaştırıcı her gruptaki maddeleri okur ve ekipten grubu tanımlayan bir terim bulmalarını ister. Bu terimler üzerinde anlaşmaya varıldıktan sonra üst düzey etiketler haline gelir (ayrıca uygulamanın ana bölümlerinin adları). Kolaylaştırıcı, eylemlerin hangi gruplara ait olduğu konusundaki anlaşmazlıkları da çözer.

6. Sonuçları test edin: Tatmin edici öğe listeleriniz olduğunda, bunları yazın ve şüphelenmeyen iş arkadaşlarınız ve yabancılar üzerinde deneyin. Tasarım toplantısında olmayan kişiler için her öğenin anlamlı olduğundan emin olun.

Ancak bir kişi bir konuyu anlamadığını söylerse, onun hedef kitlenin bir üyesi olup olmadığını kontrol edin. Uzman kullanıcılar teknik terimleri bekler ve anlarlar ve “basitleştirilmiş” bir terimi kafa karıştırıcı bulabilirler, oysa acemi veya sıradan kullanıcılar jargonu anlamazlar ve standart dil terminolojisine ihtiyaç duyarlar.


Mobil site kur ücretsiz
Bu içeriği görmek için bir web tarayıcısı uygulaması yükleyin ve kurun
Google gizlilik modu
Chrome gizlilik ve güvenlik ayarları
Google web sitesi
Chrome gizlilik modu
Google Sites
Google ayarları aç


Öğeleri Daha Kolay Bulmak İçin Uzun Listeler Nasıl Düzenlenir?

Öğeleri sol, üst ve alt gezinme panelleri ve menüler arasında dağıtmanın yanı sıra, öğeleri gruplar halinde düzenlerseniz kullanıcıların hayatını kolaylaştırabilirsiniz.

İşte iki öneri:

  • Farklı görsel ipuçları kullanın, farklı öğe grupları için yazı biçimini, boyutu ve rengi değiştirin. Daha önemli öğelerin daha az önemli olanlardan daha büyük, daha cesur ve daha renkli olduğundan emin olun.
  • Listeleri rastgele bile olsa gruplara ayırın. Her sekiz veya on öğe arasında bir satır boşluk bırakılması, çok uzun listeleri bile taramayı kolaylaştıracaktır.

Site Genelinde Gezinmeyi En Üste Yerleştirin

Varsa, üst gezinme alanı genellikle sitenin ana bölümlerine ve ana sayfaya bağlantılar içerir. Bağlantılar grafiksel, metinsel veya her ikisi birden olabilir. Bir veya daha fazla satır olabilir. İkinci bir buton sırası varsa buradaki butonlar lokal aktiviteler için kullanılır. (Olası bir kural, düğmelerin içerik alanına ne kadar yakınsa o kadar yerel olmalarıdır.)

Örneğin Marriott, kullanıcılara rezervasyon yapma sürecinde nerede olduklarını göstermek için ikinci satırı (“1 Müsaitlik, 2 Fiyat” vb.) kullanır.

Kullanıcıların Nerede Olduklarını Takip Etmelerine Yardımcı Olun

Diğer bir üst alan gezinme seçeneği “ekmek kırıntıları” dır. Bir ekmek kırıntısı alanı, kullanıcıların tıkladığı sayfaların düzeylerini takip eder ve istenen herhangi bir düzeye geri dönmelerini sağlar. Web yazarının sabit bir dizi sekme veya çerçeveden birini vurguladığı gösterilen “Buradasınız” yönteminin aksine, ekmek kırıntıları dinamiktir. Gösterildiği gibi, kullanıcının eylemlerine göre değişirler. 


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın