Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Yazılımı Öğrenmenin Etkili Yöntemi – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Yazılımı Öğrenmenin Etkili Yöntemi – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Mobil İçerik Kullanımı

Yazılımı Öğrenmenin Etkili Yöntemi Olarak İzleme

Büyük sistemlerde sorun giderme için izlemenin öneminden daha önce bahsetmiştik. İzleme günlüklerinde sağlanan bilgiler, bir uygulamanın yürütme akışını anlamak ve tersine mühendislik için başlangıç noktalarını belirlemek için de çok değerlidir. İzler, bir ürün tarafından gerçekleştirilen işlemlerin insan tarafından okunabilir bir geçmişini sağlamak üzere tasarlandığından, bunların okunması, derlenmiş Java kodundan daha kolaydır.

Günlük dosyası, şu ana kadar yapılan işin bir anlık görüntüsünü sunar. Böylece, bir hata yığın izlemesi olmayan bir istisna ile sonuçlanırsa, en ayrıntılı izleme düzeyini açabilir, hatayı yeniden oluşturabilir ve istisnadan önce günlük dosyasına giren son mesajı bulabilirsiniz.

Aynı teknik, yamalanması gereken kodu bulmak için kullanılabilir. Uygulama yeterli izleme sağlamıyorsa, yama kullanarak sınıflara izleme mesajları ve hatta iş parçacığı yığını dökümleri ekleyebilirsiniz.

Sıkıcı olmasına rağmen, özellikle kontrol akışı karartma kullanılmışsa, karartılmış kodu incelemenin tek etkili yolu olabilir. İzleme mesajları, belirli bir zamanda belirli bir kod parçasının yürütüldüğüne dair tartışılmaz kanıtlar sağladığından izleme, tahminde bulunmayı resmin dışına çıkarır.

Uygulama zaten günlük mesajlarını yazdırmıyorsa, izleme eklemek zaman alıcı olabilir ve kabul edelim ki bu, iyi bir geliştiricinin aradığı türde bir zorluk değildir. Çalışma zamanı durumuna bir göz atmanın hızlı ve kirli bir yolu, “Uygulama Sınıflarını Değiştirme ve Düzeltme Eki”nde açıklandığı gibi, incelenmekte olan bir yöntemden geçerli iş parçacığının çağrı yığınını yazdırmaktır.

Java.lang.Thread’in dumpStack() yöntemine bir çağrı eklenmesinin, çağrı yığınını oluşturan yöntemlerin adlarını yazdırmasına neden olduğunu hatırlayın. Tek bir kod satırıyla, hangi çağrıların söz konusu yöntemin çağrılmasına yol açtığını iyi bir şekilde anlayabilirsiniz.

İzleme ve Günlüğe Kaydetme Araçları ve API’leri

Bugün iki baskın günlük kaydı API’si var. İlki, IBM’in AlphaWorks grubu tarafından başlatıldığı 1999 yılına dayanan Apache’nin Log4J’sidir. Uzun bir yol kat etti ve bugün muhtemelen en gelişmiş ve esnek günlük kaydı API’sıdır.

Ücretsizdir ve 1.1’den itibaren tüm JDK sürümleriyle uyumlu bağımsız bir JAR dosyası olarak dağıtılabilir. Apache grubunun marka tanınırlığı ve Log4J’de bulunan harika özellikler nedeniyle, Java geliştiricileri arasında muazzam bir popülerlik kazandı ve Java günlüğü için fiili standart olarak kabul edilebilir.

İkinci çerçeve, Sun’ın resmi standart haline getirilen Java Logging API’sidir. İyisiyle kötüsüyle JCP, Log4J’yi kullanmamaya, yeni bir standart oluşturmaya karar verdi. Java Logging API, Log4J’de bulunan bazı gelişmiş özelliklerden yoksun olmasına rağmen güçlü ve esnektir.

 • Windows NT Olay günlüğü ve Unix Syslog gibi sistem günlüklerine günlük kaydı
 • Tarihe göre günlük dosyası döndürme
 • C dili printf benzeri biçimlendirme kalıpları
 • Yapılandırma dosyasını yeniden yükleme

Yapılandırma dosyasının yeniden yüklenmesi, yüksek düzeyde kullanılabilir uygulamalar için önemli bir özelliktir. Genellikle yapılandırma, genellikle uygulama başlangıcında olan bir çerçeve başlatıldığında okunur.

Günlük seviyelerindeki ve kategorilerindeki değişiklikler, uygulama yeniden başlatılana kadar alınmaz. Çalışan bir üretim sisteminde sorun giderme, sık yeniden başlatma olasılığını ortadan kaldırır, bu nedenle, yeniden yükleme özelliği olmadan, uygulamayı başlatmadan önce günlük kaydı düzeyine karar verilmelidir.


Sıfırdan yazılım öğrenme
Yazılım öğrenme ücretsiz
Hiç yazılım bilmeyenler için
Sıfırdan yazılım öğrenmek ne kadar sürer
Sıfırdan yazılım öğrenmek ücretsiz
Yazılım öğrenme siteleri ücretsiz
Yazılım öğrenme programları
Kodlama öğrenme ücretsiz


Yapılması ve Yapılmaması Gerekenlerin İzlenmesi

İzleme, büyük dağıtılmış uygulamalar için son derece önemlidir, ancak dikkatli kullanılmazsa uygulama performansını önemli ölçüde düşürebilir. Aşağıda, etkili izleme için bir dizi basit kural bulunmaktadır.

Yapılacakların İzlenmesi

 • İzlemeyi mümkün olduğunca kullanın.
 • Her izlemenin, izlemeyi oluşturan zamanı, sınıfı ve yöntem adını içerdiğinden emin olun.
 • Harici sistem çağrıları, veritabanı çağrıları ve disk erişimi gibi kritik kod bölümlerinden önce ve sonra izlemeler yazın. Bu, arıza noktasının kolayca tanımlanmasını sağlar.
 • İzleme sırasında yürütme bağlamını anlamanıza yardımcı olacak parametrelerin ve bağlam değişkenlerinin değerlerini ekleyin. Örneğin, her izlemede kullanıcı kimliğinin dahil edilmesi, belirli bir kullanıcı adına gerçekleştirilen işlemlerde günlük dosyasının filtrelenmesine yardımcı olur.
 • İlk yakalandığında yığın izleme ile istisnaların izini sürün.
 • Mesaj yazarken farklı izleme seviyeleri kullandığınızdan emin olun. Sistem ve hata mesajları için kritik seviyeyi ve sistemde sorun giderme için çok önemli olmayan gürültülü mesajlar için hata ayıklama seviyesini kullanın. Bu, günlük dosyasının boyutunu ve uygulamanın ek yükünü kontrol etmenizi sağlar.

Yapılmaması Gerekenler

 • İzleme yazmak için System.out.println kullanmayın. Bu, uygulamaya kalıcı ek yük getirir ve esnekliğe izin vermez. Bunun yerine bir günlük kaydı çerçevesi kullanın.
 • Çıktıyı her zaman System.out’a yazdığı için bir istisna çıktısı almak için Exception.printStackTrace() işlevini kullanmayın. Günlük çerçevesi tarafından sağlanan yöntemleri kullanın.
 • Yüzlerce veya binlerce tekrar içeren döngülere izlemeler eklemeyin. n Sıkça çağrılan küçük metotlara trace eklemeyin.

Kaçınılması gereken başka bir uygulama, parametreleri günlük çerçevesine geçirirken dizeleri birleştirmek için + operatörünü kullanmaktır. İzleme düzeyi yükseltilse bile çalışma zamanı, sonuçta ortaya çıkan bir dizi için yeni bir arabellek ayırma ve bağımsız değişken dizilerini buna kopyalama gibi pahalı bir işlemi gerçekleştirmeye devam edecektir.

Kısaca;

 • İzleme, bir uygulamanın yürütülmesi sırasında bir çıkış akışına hata ayıklama mesajları yazmaktır.
 • İzler, uygulama koduna API çağrıları olarak eklenir.
 • İzler, performans yükü ekler, ancak iyileştirilmiş sorun giderme ile haklı çıkar. n Bir uygulamaya izleme eklemek, uygulama akışının anlaşılmasına yardımcı olur.
 • Log4J ve Java Logging API, günlüğe kaydetme çerçeveleri için iyi seçeneklerdir. Log4J daha gelişmiştir ve 1.1’den önceki JDK’lerle kullanılabilir, bu da onu bilgisayar korsanlığı için daha iyi bir seçim haline getirir.

Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın