Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Yardımcı Fonksiyonlar  – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Yardımcı Fonksiyonlar  – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Mobil İçerik Kullanımı

Tutarlılık

Bilgisayarlarla uğraşıyoruz. Atom altı seviyede rastgelelik olmasına rağmen, elektrik mühendisleri öngörülemeyen davranışların çoğunu bilgisayar gönderilmeden önce ortadan kaldırmıştır. Kalan herhangi bir rastgele davranış, bir donanım hatasıdır.

Hatasız donanım varsayarsak, her şey tahmin edilebilir. Bununla birlikte, yürütme süresini etkileyen tüm faktörleri hesaba katmak o kadar zor olabilir ki, birçok işlemcide ve yazılım platformu sisteminde yürütme süresi fiilen tahmin edilemez.

Gerçek zamanlı alanda, determinizm terimi, zamanlamanın, kahramanca bir çaba olmaksızın problemin gerektirdiği kesinlikte tahmin edilebilir olduğu anlamına gelir. Determinizm iyi bir şeydir. Gerçek zamanlı bir sistem için tasarım sürecinin bir kısmı, olaylarla ve bu olaylara verilen yanıtlarla zaman çizelgelerinin çizilmesini içerir.

Deterministik bir işletim sistemi ve işlemci olmadan analist, bir olayın olay işleyiciye son teslim tarihinden önce ulaşıp ulaşmayacağını, olay işleyicinin bir hesaplamayı son tarihten önce tamamlayıp tamamlamayacağını çok daha az tahmin bile edemez.

Tutarlılık salt determinizmden daha iyidir. Acil bir olayın programınıza 10 ile 200 mikrosaniye arasında ulaşacağını bilmek faydalıdır. Zaman aralığının 50 ila 70 mikrosaniye arasında olacağını bilmek daha iyidir.

Gerçek zamanlı bir sistem, herhangi bir deterministik ortamda çalışacak şekilde tasarlanabilir, ancak sistemin her zaman mümkün olan en kötü performansı sağlayacağını varsaymalıdır. Tipik zamanlar genellikle en iyi duruma yakın olduğundan, bu varsayıma göre tasarım yapmak savurgandır.

Tutarlı bir sistem, ideal olarak yalnızca tipik performansı düşürmek yerine en kötü durum performansını iyileştirerek, beklenen performans ile mümkün olan en kötü performans arasındaki farkı azaltır.

Tutarlılık performansa mal olur. En iyi durum (gitebileceği en hızlı) ve en kötü durum (mümkün olan en kötü) performansını mümkün olduğu kadar birbirine yaklaştırması gereken bir sistem, ipuçlarını veya buluşsal yöntemleri kullanamaz ve “80/20” kuralına güvenemez.

Dinamik olarak oluşturulmuş bir ikili ağaç, doğrusal arama süresi olan bir yapıya dönüşebilir. Bir hızlı sıralama O(n2) zaman alabilir. İpuçları yanlış olabilir, programı ipucunu kontrol etmeye ve ardından geri dönüş stratejisini uygulamaya zorlayabilir.

Bu sorunlara yönelik gerçek zamanlı yaklaşımlar sırasıyla şu şekildedir: kendi kendini dengeleyen bir ikili ağaç kullanın, farklı bir sıralama algoritması kullanın (mergesort ortalama olarak hızlı sıralamadan daha yavaştır, ancak tahmin edilebilir) ve ipuçları kullanmayın.

Ortaya çıkan yazılımın tipik performansı, tipik performansı optimize etmek için tasarlanmış bir sistemin performansından en az yüzde 15 daha kötüdür, ancak en kötü durum performansı, bu tür geleneksel bir tasarımdan çok daha iyi olabilir.

Yardımcı Fonksiyonlar

Gerçek zamanlı sistem geciktiğinde ne olur? Son teslim tarihini kaçırıyor, sonra ne olacak? Bu sorunun cevabı, sistemin zor gerçek zamandan esnek gerçek zamana ve gerçek zamana kadar sürekliliğin neresinde olduğunu belirler.

Zor gerçek zamanlı sistemler geç sonuçlara tahammül edemez. Kurtarılamaz bir şey olur: bir insan ölür, uçaktan bir kanat düşer, tundraya bir milyon varil sıcak petrol fışkırır veya tarif edilemez başka bir şey olur.

Zor gerçek zamanlı sistemlerin kodlanması zordur, ancak belirlenmesi kolaydır. Tüm son teslim tarihlerini karşılayacaklarını belirlemelisiniz, ancak sistemler bir son teslim tarihini kaçırdığında ne yapacağınıza karar vermek zorunda değilsiniz. “Bir bombanın içinde oturan ve ona ne zaman patlayacağını söyleyen bilgisayarda, bombayı patlatan komuttan sonra hangi talimatı koyarsınız?” sorusu gibi.

Bir sistem son teslim tarihini kaçırdığında iki soru vardır:

1. Geç de olsa sonuca varmak için uğraşmalı mıyız?
2. Bir kurtarma rutini uygulamalı mıyız?

Son teslim tarihinden sonra hesaplamanın sonucu değersizse, bilgisayar zamanını bunun üzerinde harcamanın bir anlamı yoktur. Sistem aşırı yüklendiği için son teslim tarihini kaçırmış olabileceğinden, zaman kaybı sistemin diğer son teslim tarihlerini kaçırmasına ve tek bir son teslim tarihini karşılayamamayı tamamen kapatmaya dönüştürmesine neden olabilir.

Kaçırılan bir son tarih yanıt gerektirebilir. Bir su tankını dolduran vanayı zamanında kapatmamak, depodan bir miktar su almak için başka bir vana gerektirebilir. Bir veritabanı sorgusuna zamanında yanıt verilmemesi, kullanıcının ekranında “lütfen bekleyin” mesajı görüntülenmesine neden olabilir. Bir parçanın frezelenmesinde yapılacak bir hata, bir süpervizörü arayabilir veya parçayı bir hurda kutusuna atabilir.


Fonksiyonlar kuralları
Fonksiyon nasıl tanımlanır
Parametre almayan fonksiyonlar
C programlama Hazır fonksiyonlar
C++ fonksiyonlar konu anlatımı
Parametre olarak dizi alan fonksiyonlar
Fonksiyon algoritması
C fonksiyon çeşitleri


Fayda, ekonomistlerin bir şeyin ne kadar değerli olduğunu ifade eden terimidir. Ekonomistler, örneğin bir malın ne kadarına sahip olduğunuza bağlı olarak faydasını gösteren grafikler çizmeyi severler. Son teslim tarihi civarında tamamlamanın faydasını gösteren bir grafik, bazı gerçek zamanlı sistem sınıflarını karakterize eder.

İlk grafik, gerçek zamanlı olmayan bir sistemi temsil edecek bir fayda fonksiyonunu göstermektedir. Son teslim tarihinden sonra bitirmenin değeri yavaş yavaş azalır, ancak son teslim tarihine kadar tamamlamakla ciddi şekilde geç kalmak arasında çok az bir fark vardır. Çimleri biçmeyi düşünün. Daha önce halletmek daha iyidir, ancak aniden acil hale geldiği bir nokta yoktur.

İkinci grafik, esnek bir gerçek zamanlı sistem için bir yardımcı işlevi gösterir. Tamamlanma değerinin son teslim tarihinde bir bükülme noktası vardır. Geç tamamlama, zamanında tamamlamadan daha kötüdür, ancak son teslim tarihinden sonra bir süre değer pozitif kalır.

Rahat bir yaz gününde çocuklarınız için öğle yemeği hazırlamayı düşünün. Çocuklar ne zaman beslenmeleri gerektiğini biliyorlar ve geç kalırsanız mızmızlanıyorlar. Açlık şikayetlerinin seviyesi, son teslim tarihinden sonra kademeli olarak artar, ancak gerçekten kötü bir şey olmaz. Zamanında yapmak en iyisidir ve son tarih kaçırıldığında hesaplamanın değeri önemli ölçüde düşer.

Üçüncü grafik, ciddi bir zaman kısıtlaması olan gerçek zamanlı bir problemi temsil etmektedir. Son teslim tarihinden sonra, tamamlanma değeri hızla negatife döner, ancak felakete dönüşmez. Bu durumda, sistem düzeltici önlem alabileceğinden eğrinin eğimi azalır. Bir tişörtü sifonla tuvalete atan bir çocuğu düşünün.

Eylem için son tarih, çocuğun kızarmasından önceki andır. Kızarmadan önce onu durdurmayı tercih edersin. Geç kalırsanız, uzanıp gömleği yakalayabilirsiniz; bu çekici değil, ama felaket değil. Yine de daha sonra, bir tesisatçı yılanıyla gömleği kurtarabilmeniz için iyi bir şans var, ancak biz derin bir negatif fayda içindeyiz. Yine de korkunç bir şey olmadı.

Son grafik, klasik zor gerçek zamanı temsil eder. Son teslim tarihinden sonra küçük bir aralık, tamamlamanın faydası negatif sonsuza gider. Muhtemelen geç bir sonuç için bir fayda değeri vardır, ancak o kadar olumsuzdur ki, sistem gereksinimlerinin yaratıcıları mühendisin zaman zaman teslim tarihini kaçırma seçeneğini düşünmesini istemez. 


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın