Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Yapılandırmacı Teori – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Yapılandırmacı Teori – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

İçeriklerle Aramayı İyileştirme

Yapılandırmacı Teori

Sınıftaki bilgisayarların anlam oluşturmak için sosyal olarak değerli (sosyokültürel duruş) sembolik araçlar (göstergebilimsel duruş) (yapılandırmacı duruş) olduğu görüşünü sunduk. Bu eğitim felsefesi, ders planı seviyesinde olduğu kadar müfredat seviyesinde de öğretim kararlarımızı yönlendiren şeydir.

Burada, az önce sunulan öğrenme teorilerinin üçüyle de son derece uyumlu olan müfredat yaklaşımının bir örneği olarak sorgulamaya dayalı öğrenmeyi kullanıyoruz.

Sorgulama, yapılandırmacı teorinin doğrudan bir uygulaması olan aktif öğrenmenin özüdür. Yapılandırmacı bir bakış açısıyla sorgulayıcı öğrenme, öğrencilerin amaçlı keşif yoluyla anlam oluşturmaları için güçlü bir yöntemdir. Yapılandırmacı odaklı olmayan bir sınıfta otantik (öğrenci tarafından oluşturulan) sorgulama yapmak neredeyse imkansızdır çünkü sorgulama, öğretmenlerin aktarıma dayalı geleneksel öğretim modelinden vazgeçmesini gerektirir.

Sorgulama projeleri aracılığıyla öğrenciler sorular sorar, eleştirel düşünür ve bilgiyi yapılandırır. Öğretmenler, öğrencileri aktif bir diyaloga girerken kendi başlarına yeni bilgiler keşfetmeye teşvik eder.

Sosyokültürel bir bakış açısıyla, sorgulama projeleri, sınıfları ve okulları “öğrencilerin kişisel olarak ilgili araştırmaları sürdürdüğü ve diğer öğrenciler, öğretmenler ve topluluk üyeleriyle birlikte sosyal açıdan önemli eserler yarattığı” uygulama topluluklarına dönüştürebilir.

Örneğin, bir grup ortaokul öğrencisi, çok tutkulu oldukları bir konu olan Rus yetimleri hakkında bir araştırma projesi tasarladı ve yürüttü. Haber makalelerini okuduktan, rahatsız edici bir video belgeseli izledikten ve konuyu sınıfta tartıştıktan sonra, politikacılara ve ünlülere ikna edici mektuplar yazdılar ve sonunda toplumu bu konuda uyaran bir web sitesi tasarladılar.

Başkalarının yararına olan bir grup araştırma projesinin başka bir örneği, öğrenme güçlüğü çeken bir grup lise öğrencisi tarafından gerçekleştirildi. Bu yaş grubunun oldukça ilgi duyduğu bir konu olan arabalar üzerine bir sorgulama projesi yapmayı seçtiler. Her öğrenci favori bir araba seçti, ardından arabanın “özelliklerini” (spesifikasyonları) açıklayan bir web sitesi tasarladı.

Projenin amacı, kendi yaşlarındaki diğer öğrencilerin bilinçli araba satın alma kararları verebilmeleri için faydalı bilgiler sağlamaktı. Bu öğrenciler geleneksel okuryazarlık ile mücadele ettikleri için özel eğitim öğretmeni, okul kütüphanecisi ve dışarıdan bir araştırmacıdan ihtiyaç duyduklarında yardım aldılar.

Bu durumda sınıf, öğretmen merkezli veya öğrenci merkezli değil, öğrenme merkezliydi, öğretmenler ve öğrenciler birbirlerinin öğrenmesini ve araştırmasını desteklemek için işbirliği içinde çalışıyorlardı. Kendimiz için keşfettiğimiz gibi, öğrenme merkezli bir sınıf genellikle yetişkinlerin de öğrenciler kadar öğrendiği anlamına gelir.

Sorgulamaya dayalı bir yaklaşım göstergebilimsel kuramla da uyumludur, çünkü sorgulama projeleri öğrencilerin ortaya çıkan anlayışları kazanma ve gösterme çabalarında birden fazla temsil biçimini denemelerine izin verir. Bir araştırma projesine teknolojiyi dahil etmek, öğrencileri farklı işaret sistemlerini kullanarak fikirleri keşfetmelerine olanak tanıyan bir “multimedya sembol banyosuna” sokar.

Örneğin, bir grup ilkokul öğrencisi çizgi film tarihi üzerine bir araştırma projesi yaptı. Röportajlar ve anketler yaptılar (konuşma, dinleme), kitaplara danıştılar (okuma, not alma), ACME Corporation’a kendisine kusurlu ürünler sattığı için dava açmayı (işbirlikçi yazı) tasvir eden komik bir senaryo yarattılar ve renkli animasyonlar kullanarak her şeyi bir web sitesinde yayınladılar. çizgi film karakterlerini, çizgi film sanatçılarını ve çizgi filmlerin nasıl yapıldığını gösterir (hiper medya tasarımı).

Ayrıca, ünlü insanlar veya ilginç hayvanlar hakkında araştırma projeleri tasarlayan, bulgularını PowerPoint slayt gösterileri ve baskı, ses, video ve/veya animasyonu birleştiren web siteleri kullanarak temsil eden tüm sınıflardaki ilkokul ve ortaokul öğrencileriyle çalıştık.

Bir sekizinci sınıf öğrencisinin kaykay tekniklerini göstermek için PowerPoint’teki video klipleri kullanması ve bir üçüncü sınıf öğrencisinin bir web sitesine balina seslerini dahil etmesi özellikle akılda kalıcıydı. Pek çok eğitimci ve araştırmacı, “[teknolojinin] bir öğretim ortamında başarılı bir şekilde kullanılmasının doğrudan sorgulamaya dayalı öğrenmeyi destekleyen pedagojik bir yaklaşıma bağlı olduğu” konusunda hemfikirdir.


Yapılandırmacı öğrenme kuramı
Yapılandırmacı öğrenme Kuramı kimin
Yapılandırmacı öğrenme yaklaşımı
YAPILANDIRMACI yaklaşım pdf
YAPILANDIRMACI yaklaşım
Radikal yapılandırmacılık
Yapılandırmacı yaklaşım özellikleri
Yapılandırmacı öğrenme Kuramı özellikleri


Dersleri Nasıl Tasarlıyoruz?

Öğretmenler, kendi öğrenme teorilerini tanımlayıp ifade edebildiklerinde ve sorgulayıcı öğrenme gibi belirli müfredat yaklaşımlarıyla kendilerini rahat hissettiklerinde, ders planlama hakkında düşünmeye başlayabilirler. Kuram ve araştırma müfredatı yönlendirir ve müfredat günlük pratiği yönlendirir.

Yeni başlayan öğretmenler olarak, öğrenme standartlarına uymaya çalışırken ve öğrencilerimizi yüksek riskli testlere hazırlarken, hayatta kalabilmek için genellikle ders kitaplarına ve İnternette bulunan rastgele ders planlarına güveniriz.

Ancak, biz öğretmenler olarak olgunlaştıkça, deneyim ve araştırmayı daha iyi anlayıp uygulayarak neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlamaya başlarız. Aynı öğrenme teorisini paylaşmıyorsak, benim için işe yarayan şey sizin için çalışmayabilir; ancak, etkili öğretmenlerin sınıflarında sürekli olarak bulunan ve Web’de öğrenim için de geçerli olan, araştırmaya dayalı dört temel öğretim öğesi vardır.

Bu dört teknik şunlardır: (1) modelleme; (2) iskele; (3) uygulama; ve (4) geri bildirim, bunların tümü etkin, devam eden değerlendirmeye bağlıdır. Bu öğretim döngüsünün hedef çıktısı, bağımsız, üstbilişsel, öz-düzenlemeli öğrencilerdir; bu, pek çok eğitimcinin, özellikle de Öğrenme için Evrensel Tasarım (UDL) müfredat geliştirme teorisini benimseyenlerin paylaştığı bir hedeftir.

UDL, öğrenme ve bireysel farklılıklarla ilgili beyin araştırmalarındaki son gelişmelere dayanmaktadır ve evrensel tasarımla mimarlık alanındaki çalışmalara benzer. Evrensel tasarımlı mimaride yapılar, engelli olanlar da dahil olmak üzere en geniş kullanıcı yelpazesini barındıracak şekilde tasarlanır.

Evrensel olarak tasarlanmış binaların daha geniş bir kullanıcı yelpazesini barındıran seçenekler sunması gibi, evrensel olarak tasarlanmış müfredat da daha geniş bir öğrenci yelpazesini barındıran öğrenme materyallerine erişim ve bunlarla etkileşim için bir dizi seçenek sunar. UDL ile öğrenme deneyimleri, her yeni öğrenci için uyarlanmak yerine en başından itibaren esnek olacak şekilde tasarlanır.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın