Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Web’de İşlemler – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Web’de İşlemler – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Sayfa Tasarımı Oluşturma

Web’de İşlemler

İşlem, atomik olarak yürütülen bir işlem dizisidir; yani, ya tüm işlemler başarıyla yürütülür ya da tüm sıra geri alınır. İşlemler, aynı içerik üzerinde çalışan birden çok eşzamanlı kullanıcının çalışmalarının doğru senkronizasyonunu sağlayan temel bir veritabanı sistemleri kavramıdır; çoğu veritabanı yönetimi ürününde yerel olarak desteklenirler ve ayrıca en yeni nesil ara katman yazılımı sistemleri tarafından sunulurlar.

Özellikle, bir işlem “asit” özelliklerini garanti eder (her bir özelliğin baş harflerini kısaltma olarak alarak denir):

  • Atomisite: ya ilgili tüm işlemler başarıyla tamamlanır, yeni bir veritabanı durumu üretilir veya ilk veritabanı durumu değişmeden bırakılır.
  • Tutarlılık: Bir işlemin gerçekleştirilmesi verilerin bütünlüğünü ihlal etmemelidir.
  • İzolasyon: Her işlemin yürütülmesi, diğer işlemlerin eşzamanlı yürütülmesinden bağımsızdır.
  • Dayanıklılık: Başarıyla tamamlanan işlemlerin etkileri kalıcı olarak kaydedilir.

Grafiksel olarak, bir işlem, ilgili işlemleri çevreleyen adlandırılmış bir kesikli kutu olarak temsil edilir; işlem kutuları çıkarıldığında, her bir işlem bir işlem olarak kabul edilir. Bir işlemin işlemleri, birinci işlemi ikinciye, ikinciyi üçüncüye vb. bağlayan bir dizi OK bağlantısıyla zincirlenir.

Son Tamam bağlantısı, işlemin başarıyla tamamlanmasından sonra gösterilen (benzersiz) köprü metni sayfasına götürür. Her işlem bağımsız olarak başarısız olabilir, bu nedenle farklı bir KO bağlantısına sahip olabilir; bununla birlikte, genel işlem, işlem kutusundan çıkan bir ok olarak gösterilen benzersiz bir KO bağlantısına sahip olabilir; bu, işlemin herhangi bir işleminin başarısızlığından sonra gösterilen hedef sayfanın aynı olduğu anlamına gelir.

KO bağlantıları hem işlemin tamamıyla hem de bazı işlemleriyle ilişkilendirilebilir; bu durumda, bireysel işlemle ilişkili yerel olarak tanımlanmış KO bağlantısı, tüm işlem için belirtilen KO bağlantısına üstün gelir. İşlemler, içerik yönetimi kalıplarına ayrılmış bir sonraki bölümde örneklenmiştir.

İçerik Yönetimi Kalıpları

İçerik yönetimine yönelik hiper metinler, belki de içerik yayınlamaya yönelik olanlardan daha fazla, çok düzenli kalıpları takip eder. Aslında, beş WebML temel işlemini gösteren örnekler, içerik oluşturma, silme veya değiştirmenin belirtildiği tipik yolları sundukları için, işlem modellerini zaten örneklemektedir. Bu bölümde, işlemlerde düzenlenen, birden çok işlemi içeren, sık kullanılan iki kalıp daha sunuyoruz.

Oluştur-Bağlan Modeli

Oluşturma-bağlanma modeli, yeni oluşturulan nesneyi tipik olarak bir veya daha fazla taşıma bağlantısı tarafından sağlanan bir veya daha fazla ilgili nesneyle ilişkilendiren, rastgele sayıda bağlantı işlemi tarafından takip edilen bir oluşturma işleminin oluşturduğu bir dizidir.

Örnek, yeni bir inceleme oluşturmak ve bunu bir sanatçıya eklemek için basit bir oluştur-bağlan modelini göstermektedir. İnceleme sayfası, sanatçının verilerini ve inceleme yazarını ve metnini girmek için bir giriş birimi içerir. İnceleme verileri tanıtıldığında, yeni bir inceleme nesnesi oluşturulur ve ardından sanatçı nesnesine bağlanır.

CreateReview biriminden çıkan bağlantının, daha sonra Connect birimi tarafından kullanılan yeni nesneyi taşıdığına dikkat edin. İki işlem aynı işlemin parçası olduğu için atomik olarak yürütülürler: ikisinden herhangi biri başarısız olursa, tüm işlem başarısız olur ve veriler üzerinde hiçbir etki yaratılmaz.

İçeride, her iki işlemden de çıkan KO linkleri aynı hata sayfasına işaret ediyor. Bu durumda, işlem kutusundan hata sayfasına giden yalnızca bir KO bağlantısını temsil ederek eşdeğer bir gösterim elde edilebilir, yani iki işlemden birinin başarısızlığı aynı sayfaya yol açar.


Hazır web Sitesi
Web sitesi Nasıl Kurulur
Web sitesi nasıl yapılır sıfırdan başlayanlar
Profesyonel hazır web sitesi
.Com uzantılı site açmak ücretsiz
Google web sitesi kurma
Web sitesi nasıl Kurulur ücretsiz
Google web sitesi kurma ücretsiz


Basamaklı Silme

Kademeli silme deseni, belirli bir nesneyi ve onunla ilişkili tüm nesneleri bir veya daha fazla ilişki aracılığıyla kaldırmanıza olanak tanır. Biri ana nesneyi kaldırmak için diğeri ilgili nesneleri kaldırmak için olmak üzere iki veya daha fazla silme işleminin oluşturduğu bir dizidir. Özellikle, kademeli silme, bir nesnenin silinmesini, kendisine minimum kardinalite 1 ile bir ilişki ile bağlı olan ve dolayısıyla atıfta bulundukları nesne olmadan var olamayacak olan diğer nesnelere yaymak için kullanılır.

Bir albümü ve tüm parçalarını silmek için kademeli silme modelinin kullanımını gösteren böyle bir duruma bir örnek gösterilmiştir. Albüm sayfası, silinecek albümü gösteren bir veri birimi (AlbumDetails) ve parçalarını gösteren bir çoklu veri birimi (Parçalar) içerir.

İşlem, ilki parçaları silen ve ikincisi albümü silen iki silme işleminden oluşan bir diziden oluşur. İşlem, AlbumDetails veri biriminden, geçerli albümün OID’sini tutan bir parametre (AlbumOID) ile ilişkili olan DeleteTracks işlemine bir bağlantı ile etkinleştirilir.

Bu parametre, albümün tüm parçalarını iptal etmek için DeleteTracks işleminin seçicisinde kullanılır; parça silme başarılı ise OK linki takip edilir ve DeleteAlbum işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem, Albüm Ayrıntıları veri biriminden çıkan bir taşıma bağlantısından silinecek albümün OID’sini alır. Bu durumda model, işlem kutusundan çıkan tek bir KO bağlantısı kullanır.

Örnek, yalnızca bir ilişki düzeyine uygulanan basamaklı silme modelini gösterir, ancak iki veya daha fazla ilişki düzeyine genişletilebilir; örneğin bir sanatçı tüm albümleriyle birlikte silinebilir ve her albüm için içerdiği tüm parçalar iptal edilebilir.

Düzey sayısından bağımsız olarak, silme her zaman en derin ilişki düzeyinden başlar ve ana nesne silinene kadar ilişkiler boyunca nesneleri geriye doğru silerek devam eder. Yukarıdaki örnekte, önce parçalar silinir.

Tartışılacağı gibi, kademeli silme, bir “ana” nesneden alt bileşenlerine silmelerin yayılmasını sağlayan uygun tablo tanımlama ifadeleri sunan SQL tabanlı ilişkisel veritabanlarının ilkel bir yeteneğidir.

Bununla birlikte, böyle bir mekanizmanın yokluğunda, kademeli silme modelinin uygulanması, bağımlı bileşenlerle ilişkili bir nesnenin silinmesinden sonra verilerin durumunun tutarlı kalmasını sağlar.

Silme işleminin standart davranışına göre, silinen albüm ile parçaları arasındaki ilişki örneklerinin açıkça iptal edilmesi gerekmediğini, ancak bunların dolaylı olarak silindiğini unutmayın: silinen her parça için, parçanın içinde bulunduğu tüm ilişki örnekleri. ilgili nesne otomatik olarak kaldırılır.


billgateswebHazır web Sitesi,Web sitesi Nasıl Kurulur,Web sitesi nasıl yapılır sıfırdan başlayanlar,Profesyonel hazır web sitesi,.Com uzantılı site açmak ücretsiz,Google web sitesi kurma,Web sitesi nasıl Kurulur ücretsiz,Google web sitesi kurma ücretsiz alanlarında hizmet vermektedir.


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın