Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Erişim Kontrolü – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Erişim Kontrolü – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Uygulaması Nedir? – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Erişim Kontrolü ve E-posta Gönderme İşlemleri

İçerik yönetimi işlemlerine ek olarak, birçok Web uygulamasının, mevcut Web sayfasına ve kullanıcının etkileşimine bağlı olan bazı girdiler sağlayarak harici olarak tanımlanmış programları çağırması gerekir.

Bu bölümde, kullanıcı oturum açma ve oturum kapatma ve e-posta gönderme gibi birkaç örnek sunulmaktadır. Oturum açma ve oturum kapatma işlemleri, tasarımcının siteye kontrollü erişimi belirlemesine izin verirken, e-posta gönderme, örneğin satın alma bildirimlerini iletmek veya belirli alıcılara metin veya belge göndermek için kullanışlıdır.

Giriş İşlemi

Erişim kontrolünü uygulamak ve siteye erişen bir kullanıcının kimliğini doğrulamak için WebML, oturum açma adı verilen önceden tanımlanmış bir işlem sağlar. İşlemin iki sabit parametresi vardır (kullanıcı adı ve parola), değerleri girişte bir bağlantı ile, tipik olarak bir giriş biriminden çıkılarak geçirilmelidir.

Giriş işlemi, kullanıcının kimliğinin geçerliliğini kontrol eder ve doğrulama başarılı olursa, onu varsayılan bir sayfaya yönlendirir. Kimlik bilgileri geçersizse, oturum açma işlemi kullanıcıyı KO bağlantısının gösterdiği hata sayfasına yönlendirir.

Oturum açma birimleriyle bağlantılı olarak global parametrelerin çok kullanışlı bir uygulaması, uygulamada başarıyla oturum açmış bir kullanıcının OID’sinin saklanmasıdır. Bu amaçla, oturum açmayı başarıyla tamamlayan kullanıcının OID’si ile CurrentUser adlı önceden tanımlanmış bir global parametre otomatik olarak ayarlanır.

Bu OID daha sonra, geçerli kullanıcı hakkında veri yayınlamak veya mevcut kullanıcıyla ilgili nesneleri almak gerektiğinde, bir alma birimi aracılığıyla alınabilir. Bu bölümün sonundaki çalışan örnek, CurrentUser global parametresinin uygulamasını gösterecektir.

Gönderme İşlemi

Diğer bir WebML ön tanımlı işlemi, e-posta mesajları gönderme yeteneği sağlayan sendmail birimidir. İşlemin beş parametresi vardır: e-postanın metni, alıcıların adres kümesi, gönderenin adresi, mesajın konusu ve (muhtemelen boş) bir ek kümesi. Tipik bir kullanım kalıbı temsil edilir. İşlem, kullanıcının posta mesajının tüm parametrelerini seçmesine izin veren MailSending sayfasından etkinleştirilir.

Alıcıların ve eklerin adresleri, seçilen nesnelerin ayrıntılarını (Alıcılar ve Ekler) gösteren iki çoklu veri birimine bağlı iki çoktan seçmeli dizin biriminden (Alıcı Seçimi ve Ek Seçimi) seçilir; bu çoklu veri birimleri, işlemin alıcılar ve eklerle beslenmesini sağlayan SendMailOperation’a aktarım bağlantılarıyla bağlanır.

Bir giriş birimi (MailData), kullanıcının mesajın konusunu, gövdesini ve göndericisini doldurmasına izin verir ve giriş biriminin gönder düğmesine basılarak başlatılan işleme bir etkinleştirici bağlantı ile bağlanır. Bu sayfanın HTML olarak olası bir yorumu gösterilmektedir.

Genel İşlemler

WebML, tasarımcının, belirtimi yalnızca işlem adı olan genel işlemleri tanımlamasına olanak tanır. Genel çalıştırma ünitesinin gösterilen bir grafik sembolü vardır.

Genel bir işlem, WebML bağlamı dışında yürütülür; kullanıcılar, keyfi bir köprü metni deseni kullanarak girdi sağlayarak onunla etkileşime girebilir ve muhtemelen artık WebML uygulamasına “geri dönmeyebilir”. Bu nedenle, çıkış bağlantısı olmayan bir harici işlemi modellemek tamamen yasaldır.

Alternatif olarak, harici bir işlemin OK ve KO bağlantıları olabilir. Bu durumda, yürütmenin tamamlanmasının ardından, örneğin işleme sırasında karşılaşılan bazı sonuç kodlarına veya istisnalara dayanarak, işlemin izlenecek bağlantıya özerk olarak karar vermesi beklenir. Bu durumda, WebML uygulamasıyla etkileşim, takip edilen bağlantının hedef sayfasından yeniden başlar.


Erişim kontrolü Nedir
Mantıksal erişim kontrolü
Fiziksel erişim kontrolleri
chrome’da site engelleme kaldırma
Hangi üç süreç mantıksal erişim kontrolü sağlar
URL listesine erişimi engelle
Fiziksel erişim kontrolleri için kullanılan Cihazlar
Telefonda zararlı siteleri engelleme


Kredi Kartı Ücreti

Kredi kartından harici bir hizmet aracılığıyla ücret alınması pek çok e-ticaret uygulamasında karşılaşılan tipik bir durumdur. Bir e-ticaret sitesi kuran ticari bir kuruluş çoğu durumda kredi kartlarının yönetimi sorumluluğunu istemez ve örneğin bir banka tarafından üçüncü şahıslar tarafından geliştirilen güvenli hizmetleri kullanır.

Bu senaryoyu modellemek için, e-ödeme hizmetini saran harici bir işlem tanımlanır. İşlem, satış toplamı ve satıcının kodu gibi satın alma ayrıntılarını girdi olarak alır, böylece tüccarın hesaplarına alacak kaydedilebilir. Kredi kartı veri girişi ve kullanıcı faturalandırması ile ilgili tüm detaylar, bunun yerine harici operasyon tarafından ele alınır.

Böyle bir harici işlemin kullanımına bir örnek gösterilmiştir. Sayfa ShoppingCart, satın alma ayrıntılarını içeren iki veri birimi içerir. ShopDetails veri birimi, kullanıcının göz attığı mağazanın ayrıntılarını görüntüler ve CartDetails veri birimi, rol tabanlı seçiciyi  değerlendirerek alınan kullanıcının alışveriş sepetini görüntüler.

Böyle bir seçici, CurrentUser global parametresi üzerinden tanımlanan GetUser birimi tarafından sağlanan parametreyi (UserOID) kullanır. Bu şekilde, siteye giriş yapan kullanıcının OID’si, kişisel alışveriş sepetinin verilerini almak için kullanılır.

CartDetails veri biriminden ChargeCreditCard birimine giden bağlantıda gezinmek harici genel işlemi başlatır; yürütülmesi tamamlandığında kontrol, OK ve KO linkleri takip edilerek WebML uygulamasına döndürülür.

Örnek

CDNOW Web sitesinde ve diğer birçok e-ticaret uygulamasında olduğu gibi, bir kullanıcının alışveriş sepetini modellemek için gerekli varlıkları ve ilişkileri ekleyerek çalışan örneğin veri şemasını genişletir. Her kullanıcı, birkaç sipariş satırı içeren bir alışveriş sepeti varlığıyla ilişkilendirilir.

Her sipariş satırı, BirimFiyat ve Miktarın ürünü olarak tanımlanan iki normal özniteliği (Miktar ve BirimFiyat) ve bir türetilmiş özniteliği (/Fiyat) içerir. Varlık Alışveriş Sepeti, sepetle ilişkili sipariş satırlarının fiyatlarının toplamı olarak tanımlanan türetilmiş bir öznitelik (/Toplam) içerir. Her sipariş satırı, belirli bir albümün belirli bir desteğine de bağlıdır.

CDNOW’da bir albüm satın almak için, kullanıcının bir alışveriş sepeti oluşturup kullanıcıya bağlanması için abone olması ve bilgilerini vermesi gerekir. Daha sonra, kasetlerde veya CD’lerde bulunan albümler gibi çevrimiçi olarak sunulan ürünleri sepetine ekleyebilir ve sepette bulunan ürünleri görebilir.

Bir albümün ayrıntılarını görüntüleyen ve desteklerinden birini alışveriş sepetine eklemek için kullanılabilen Albüm sayfasını gösterir. Alışveriş sepetinin mevcut içeriğini görüntülemek ve güncellemek için ikinci bir sayfa (Alışveriş Sepeti) gösterir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın