Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Web Tahminleri – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Web Tahminleri – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Kampanya Yönetimi

Web Tahminleri

Tahminlerde bulunmak, okuyucuyu metne çekmenin bir yoludur. İyi okuyucular, okumadan önce, okuma sırasında ve okumadan sonra tahminlerde bulunurlar. Doğru tahminler, konuyla ilgili önceki bilgilerin hassas bir dengesine, benzer metin türleri ile diğer deneyimlere ve merak duygusuna dayanır.

Tahmin, okuyucunun bir sonraki bilgi hakkında bilinçli bir tahminde bulunmak için önceki bilgisinden yararlandığı özel bir tür çıkarımdır. Tahmin stratejisi üç adımdan oluşur: tahminde bulunmak, tahmini doğrulamak veya onaylamamak için bilgi toplamak, ardından tahminin doğruluğu hakkında bir yargıya varmak.

Doğru tahminler yapıldığında, okuyucu metinle bir bağlantı ve bir anlama duygusu hisseder, belki de “Bu bilginin sunulacağını düşündüm ve öyleydi, bu yüzden bu metni anlıyor olmalıyım” diye düşünüyor. Metinde doğrulanmayan tahminler yapıldığında, okuyucu bağlantısı kopmuş veya kaybolmuş hissetmeye başlar; bu, çok sık meydana gelirse ve düzeltilmezse anlamı bozabilir.

Web metinlerini okuyanlar, benzer tahminlerde bulunma, onaylama ve düzeltme süreçlerine güvenirler. Bununla birlikte, Web okuyucuları yalnızca metinde (ve diğer çoklu ortam öğelerinde) ne olacağı hakkında tahminlerde bulunmakla kalmaz, aynı zamanda bilgi bulmak için metinde nasıl hareket edileceği konusunda da tahminlerde bulunurlar.

Bir kaykay üzerinde nasıl olley yapılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen bir okuyucu “olley” hiper bağlantısına tıkladığında, bu bağlantının onu bu kaykay numarası hakkında daha fazla bilgi edinmeye yönlendireceğine dair bir tahminde bulunuyor.

Tahminler yapmak ve doğrulamak, verimli Web okumanın ana hedefidir. Bir web sitesinde gezinirken dikkatli tahminler olmadan bağlantılara rastgele tıklamak ilginç olabilir, ancak bu strateji bilgi ararken yalnızca sinir bozucu değil, aynı zamanda zaman kaybıdır.

Güçlü okuyucular, önemli olanı önemsizden ayırarak metni zihinsel olarak yönetilebilir anahtar fikir parçalarına indirgerler. Okuma sürecinde dikkatlerini hangi önemli fikirlere odaklayacaklarını ve hangi önemsiz ayrıntılara çok az ilgi gösterilmesini veya hiç dikkat edilmeyeceğini belirlerler.

Okumadan önce okuyucu, başlığın ve resimlerin yorumlanması ve okuyucunun şemasına veya metnin zihinsel temsiline bağlanabilecek anahtar kelimeler veya başlıklar için metnin taranması yoluyla ana fikirle ilgili tahminlerde bulunur. Bu tahminler okuma sürecinde doğrulanır.

Okuduktan sonra okuyucu, ana fikirlerin zihinsel yığınlarını tek bir genel ana fikirde veya genel olarak metni temsil eden birkaç anahtar fikirde birleştirir. Bu önemli fikirleri belirleme süreci, okuyucunun okuma amacına göre farklılık gösterir, ancak özellikle bilgilendirici metin okurken çok önemlidir.


Trend olan aramaları kapatma
Google Trend olan aramaları kapatma
Trend olan aramaları silme
Google Arama Önerileri kapatma
Telefonda Trend olan aramalar nasıl Silinir
Google da trend olan aramalar nasıl silinir
Google Arama Önerilerini açma
Trend olan aramalar Nasıl Silinir 2018


Burada okuyucu, metinden bir şeyler öğrenecekse veya sorularına/sorularına cevap bulacaksa neyin önemli olduğuna hem karar vermeli hem de hatırlamalıdır. Metin özellikleri genellikle başlık, başlıklar ve altyazıların kullanımı yoluyla okuyucuya neyin önemli olduğuna dair ipuçları sağlar.

İnternet metnini okurken önemli fikirleri belirlemek, basılı metni okumak için kullanılan işleme çok benzer. İnternet metnindeki bir fark, neyin en önemli olduğuna dair ipuçları sağlayan ipuçlarının çeşitliliğidir. Başlıklar ve altyazılar mevcut olabilir, ancak bir okuyucu aynı zamanda simgelerden, anahtar kelimelerin köprülerinden, metni vurgulamak için kullanılan parlak renklerden ve etkileşimli grafiklerden de bilgi alabilir.

Bu arada, okuyucunun dikkatini çekmek için kasıtlı olarak ticari pop-up’lar ve afişler kullanılır. Tüm bu görsellerle, metnin kendisine ek olarak, okuyucu bir web sayfasında karşılaşılan bilgi miktarından bunalmış hissedebilir. Bu bunalmışlık hissi, okuyucunun neyin önemli olup neyin önemli olmadığını tam olarak belirlemesini zorlaştırabilir.

Deneyimli Web okuyucuları, hangi görsellerin yalnızca dikkat dağıtıcı olduğunu ve hangilerinin tipik olarak önemli bilgiler sağladığını öğrenir. Bu okuyucular, web sitelerinin yapısına ilişkin ön bilgilerine dayanarak neyin en önemli olduğunu belirleyebilirler. Hem basılı metin hem de İnternet metni için birçok okuma stratejisinde olduğu gibi, önemli fikirleri ve ön bilgileri belirleme görevi bir araya geldiğinde bir örtüşme veya iç içe geçme görebiliriz.

Sentezleme

Sentezleme, okuyucunun okuma sürecinin farkındalığı ile metnin anlaşılmasını bir araya getirmesini gerektirdiğinden, anlama stratejilerinden en zorlayıcısı olarak düşünülmektedir.

Yetenekli okuyucular, okumalarında ara sıra durmayı ve ne okunduğunu ve bu bilginin anlamalarını nasıl geliştirdiğini ve anlam inşasını nasıl desteklediğini düşünerek özetlemeyi öğrenirler.

Güçlü okuyucular, yalnızca tek bir metindeki en önemli fikirleri sıralamak ve özetlemekle kalmaz, aynı zamanda okunan şeyin anlaşılmasını sağlamaya yardımcı olacak fikirleri sentezlemek için metinler arasında da sıralar ve özetler.

En üst düzeyde, sentezleme anlam belirlemenin ötesine geçer ve dönüşüm olarak da bilinen yeni bir bakış açısı veya bakış açısı geliştirmeye doğru ilerler. Bir okuyucunun düşüncesi, yeni fikirlerini “sahiplenmeye” geldiğinde, metinlerle yaptığı işlemlere bağlı olarak değişir.

Yazılı veya sözlü kişisel yanıtlar, okuyucuya bu yeni düşünce üzerinde çalışma ve başkalarıyla paylaşma şansı verir. Web metinlerinin sentezi, bir okuyucunun basılı metinde olduğu gibi yeni bir fikir veya anlayış formüle etmesi için bir şans sağlar. Bilgiler bir web sitesinden veya birkaç web sitesindeki fikirlerin birleştirilmesiyle toplanır.

Yine de bir okuyucu, web siteleri içinde ve arasında gezinirken neyin en önemli olduğunu belirlemeli ve bu fikirleri (not defterinde değilse) hafızasında tutmalıdır. Sentez sürecindeki bir fark, yetenekli Web okuyucularının, bir sorunun yanıtını bulmak için bir web sitesi içinde birden fazla yerde okumayı veya birden fazla web sitesini okumayı beklemesidir.

Cevabın büyük ihtimalle akıllarına gelmeyeceğini, bunun yerine çıkarımlarda bulunmayı ve farklı yerlerden fikirleri özetlemeyi ve bir araya getirmeyi gerektireceğini anlıyorlar.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın