Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Temel Web Becerileri – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Temel Web Becerileri – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Mobil İçerik Kullanımı

Temel Web Becerileri

Yetenekli bir okuyucu olmak, yönlendirme sistemlerini düzenlemeye, değişen duruşlara ve anlama stratejilerini esnek bir şekilde uygulamaya ek olarak, temel veya “bekçi” becerilerinde ustalığı içerir. Bu temel becerilerin kullanımı otomatik veya bilinçsiz bir alışkanlık haline geldiğinde, kavrama için bilişsel enerji mevcuttur.

Okuyucuların otomatikliğe ulaşması için yerinde olması gereken beceriler, kod çözme, akıcılık ve kelime bilgisini içerir. Basılı metni okumak için önemli olmasına rağmen, otomatiklik özellikle Web metnini okumak için çok önemlidir, çünkü okuyucu çok büyük miktarda bilgiyle karşılaşabilir ve karşılaşılan bilgiyi etkili bir şekilde anlamak ve kullanmak için hızlı bir şekilde okuma kararları vermelidir. Bir öğrenci bu alanlardan birinde veya daha fazlasında zayıfsa, etkili bir şekilde kavrayabilmesi için uygun yapı iskelesine ihtiyacı olacaktır.

Kod Çözme

Tanıdık olmayan sözcüklerin kodunu çözme veya seslendirme yeteneği, anlama için önemli bir tamamlayıcı veya temel beceridir. Öğrenciler metinleri anlamlandırabilmeleri için makul bir doğruluk derecesi ile okuyabilmelidirler.

Okuyucular önemli sayıda görsel kelimeyi tanıyamazlarsa ve aşina olmadıkları kelimeleri kolayca çözemezlerse, metinden anlam çıkaramazlar. Web’de kod çözme, okuma süreci için eşit derecede önemli olmaya devam ediyor çünkü günümüzün Web metinleri hala çok miktarda baskı içeriyor.

Bunu dengelemek için, kod çözmeyi desteklemek için Web metinlerinin benzersiz özellikleri mevcuttur. Etkileşimli grafikler, multimedya, tanımlara köprüler, yardımcı simgeler ve dijital metinleri yüksek sesle okuyan metinden konuşmaya yazılımı, anlamın belirlenmesine büyük ölçüde yardımcı olabilir.

Akıcılık, etkili okuduğunu anlama için başka bir temel beceridir. Okuyucular metinler arasında sessizce veya sözlü olarak zahmetli bir şekilde ilerliyorlarsa, okunan şeyi hatırlamanın bilişsel yükü, metni anlamlandırma becerilerinin üstesinden gelecektir. Açıkçası, akıcılık kod çözme yeteneğine bağlıdır, ancak doğru bir şekilde kod çözebilmek yetersizdir.

Okuyucuların akıcı olarak kabul edilmeleri için hızlı ve kolay bir şekilde kodu çözebilmeleri ve noktalama işaretlerini dikkate almak için yeterli sözdizimsel farkındalığa sahip olmaları gerekir. Anahtar otomatikliktir -anlamayı geliştirecek şekilde okumak için ifade, tonlama ve ilerleme hızı becerilerini zahmetsizce kullanabilmek.

Web’de akıcılık, anlama süreci için eşit derecede önemlidir. Bir şekilde, çeşitli bilgilerle karşılaşıldıkça okuma hızlarını sürekli olarak ayarlamak zorunda olan Web okuyucuları için akıcılık daha önemli olabilir.

Daha önce belirtildiği gibi, Web’de bulunan inanılmaz miktarda bilgiyle etkili ve verimli bir şekilde başa çıkmak için, insanlar okuma hızlarını nasıl ayarlayacaklarına karar vermelidirler; bu, (1) belirli bir kelime, ifade için hızlı bir görsel taramadan farklı olabilir. veya kavram; (2) metni gözden geçirmek; (3) bir Web sayfasının dikkatli bir şekilde okunması.

Bu okuma hızlarından herhangi birine aşırı güvenme sorunludur. Alışılmış tarama veya gözden geçirme, okuyucuların yararlı bilgileri kaçırmasına neden olabilir; tersine, her web sitesinin yavaş ve dikkatli bir şekilde okunması gereksiz ve verimsizdir. Akıcı Web okuyucuları, okuma oranlarını amaçlarına ve karşılaştıkları Web metinlerine göre ayarlar.


Dijital beceriler nelerdir
Dijital beceriler CV
Dijital beceri örnekleri
Web tasarımcısı ne kadar kazanır
Web tasarımcılığı Nedir
Eğitimde dijital beceriler
Web Tasarım Uzmanı Maaşları
Web Tasarım Uzmanı Ne iş Yapar


Kelime Bilgisi

Ayrıca, onaylandığı gibi, okuma için gerekli olan kelime dağarcığı becerileridir. Kod çözme ve akıcılık eksiklikleri olanlar gibi, zayıf kelime dağarcığı olan okuyucular da büyük olasılıkla anlama ile mücadele edeceklerdir.

Karşılaştıkları hemen hemen her kelimenin şifresini çözebilen ve hatta akıcı bir şekilde okuyabilen ancak okuduklarını tam olarak anlayamayan okuyucular tanıyor olabilirsiniz.

Önemli bir dil veya öğrenme güçlüğü olmadıkça, suçlu genellikle kelime dağarcığıdır. İkinci dil öğrenenler, tıbbi metinler veya yasal sözleşmeler gibi alışılmadık terminolojiye sahip alışılmadık türlerde okurken hepimiz gibi, genellikle bu alanda zorluk yaşarız.

Web’deki kelime dağarcığı, okuma sürecinde ek karmaşıklık katmanlarını temsil eder. Basılı metinde olduğu gibi, Web metniyle karşılaşan bir okuyucu, web sitesinin konusuyla ilgili temel sözcükler ve kavramlar hakkında iyi bir çalışma bilgisine sahip olmalıdır.

Bazı web siteleri, bir resim veya kelime tanımına köprüler sağlayarak kelime dağarcığı gelişimini destekler. Bu destekler, metni bireyselleştirir ve okuyucuyu metni kendi sözcük dağarcığı ihtiyaçlarına göre kullanmaya teşvik eder. Ancak, birçok web sitesi bu yardımı sağlamaz.

Kelime dağarcığı geliştirme alanındaki ek bir zorluk, okuyucunun Web’in kendi kelime dağarcığı konusunda da yetkin olması ihtiyacında yatmaktadır. Arama motoru, geri düğmesi, kaydırma, açılır menü, köprü ve simge gibi terimlerin anlaşılması, okuyucunun bilgiyi bulmasını ve anlamasını destekler.

Okuyucu bir arama motorunda kullanmak için bir anahtar kelime belirlediğinde başka bir karmaşıklık ortaya çıkar. Doğru bir anahtar kelimenin veya anahtar kelimeler kombinasyonunun seçimi, okuyucunun konusuna ve amacına uygun kelimeleri belirleme becerisine bağlıdır.

Aşırı geniş anahtar kelimeler, çok sayıda arama sonucu verir. Gereksiz derecede dar anahtar kelime kombinasyonları, çok az arama sonucu sağlayabilir veya hiç arama sonucu vermeyebilir. Tam olarak doğru anahtar kelimeyi veya tümceciği seçmek, arama motorunun yeterli sonuçları sağlamasına olanak tanır, böylece okuyucu bilgiyi nerede bulacağına dair seçeneklere sahip olur ama bunalmış hissetmez. Anahtar kelime stratejileri konusuna dönüyoruz.

Kod çözme, akıcılık ve kelime dağarcığının temel becerileri, ister basılı metni ister Web metnini okuyan bir okuyucunun nihai başarısında güçlü bir rol oynar. Temel beceriler tanımımızdan bir tema ortaya çıktı.

Web metnini okumak için gereken beceriler, basılı metni okumak için gereken temel becerilerle aynıdır; ancak, Web’de okurken ek karmaşıklık katmanları gelişir.

Bu temanın, basılı ve Web’deki okuduğunu anlama stratejileriyle ilgili daha önceki karşılaştırmamızı yansıttığına dikkat edin. Uygun bir slogan “benzer, ancak daha karmaşık” olabilir. Sonraki bölümlerde, Web okuryazarı olmanın ne anlama geldiğine dair mevcut anlayışları biraz daha derine ineceğiz.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın