Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Metin Kodu 

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Metin Kodu 

Sürüm Farklılıkları 

Metin Kodu 

Geçmişte, okuma katı bir şekilde basılı metnin kodunu çözmek ve anlamak olarak tanımlanırken, okuryazarlık, basılı metni okuma ve yazmada yeterlilik olarak tanımlanıyordu. Yeni teknolojilerin ortaya çıkmasıyla, bu artık hakim olan görüş değildir.

Okuryazarlığın geleneksel tanımının, müzik, dans, matematik, okuma, çoklu ortam vb. olabilir. Aslında, Uluslararası Okuma Derneği’nin okuryazarlık ve teknoloji konusundaki pozisyon beyanı, “okuma, yazma ve izlemenin geleneksel tanımlarının ve uzun bir kitap ve diğer basılı medya geleneğinden türetilen en iyi uygulama eğitiminin geleneksel tanımlarının yetersiz olacağını” öne sürmektedir. bu nedenle, “okuma yazma eğitimcilerinin, öğrencileri hak ettikleri okuryazarlık geleceğine hazırlamak için bu teknolojileri okuryazarlık müfredatına etkili bir şekilde entegre etme sorumluluğu vardır.”

Okuryazarlık eğitimcileri olarak biz de bu görüşe katılıyoruz, ancak öğrencilerimizin Web okuryazarı olmasına yardım etme gibi muazzam bir işin sadece dil sanatları öğretmenlerinin veya kütüphane medya uzmanlarının değil, herkesin sorumluluğu olduğunu da ekliyoruz.

IRA’nın aldığı pozisyon, okuryazar olmanın ne anlama geldiğinin değişmekte olduğu görüşünü desteklemektedir. Zaman ve yeni teknolojik gelişmelerle, okuryazar olma beklentileri, kişinin adını yazmaktan, İncil okumaya, oy pusulası okumaya, birçok çaba ve alanda başarılı olmak için yetenekli olması gereken günümüz beklentilerine evrildi. teknoloji aracılığıyla bilgiye erişme, anlama, kullanma ve oluşturma.

Bazıları, teknolojiye erişimi olan herkes için görünüşte sınırsız miktarda bilgi mevcut olduğundan, İnternet’in modern zamanlardaki en etkili gelişme olduğunu söyleyebilir.

Diğerleri, İnternet’in henüz başlangıç aşamasında olduğunu ve bilgiye anında erişimin uzun vadeli etkilerini belirlemek için henüz çok erken olduğunu söyleyebilir. Bununla birlikte, internette hipermetin kullanımının okuma ve yazma şeklimizi, okuma ve yazmayı nasıl öğrettiğimizi ve okuryazarlık uygulamalarını nasıl tanımladığımızı etkilediğini çok az kişi inkar edebilir.

Neyse ki, okuryazar olmanın bu yeni yollarını anlamak için kendi halimize bırakılmadık. Çağdaş okuryazarlık fikri bazıları için yeni olsa da, kuramcılar okuryazar olmak için gerekenlere ilişkin anlayışımızı keskinleştirmemize yardımcı olacak yollara odaklanıyorlar. Aşağıda bu teorilerden üçünün kısa bir tartışması yer almaktadır.

Yeni Okuryazarlık Çalışmaları

Amerika Birleşik Devletleri dışındaki İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi İngilizce konuşulan ülkelerde Yeni Okuryazarlık Çalışmaları ortaya çıkmıştır. Bu düşünce alanı üzerinde güçlü bir etkiye sahipti.

Bu öncelikle sosyokültürel teorik duruşu “paradigmatik” olarak nitelendirin; bu, okullarda gerçekleşen yalıtılmış bir sosyal uygulama olarak okuryazarlıktan topluluklar içinde sosyal olarak konumlanan okuryazarlığa doğru büyük bir paradigma kaymasına işaret eder.

Bu teorisyen grubu, sadece yeni teknolojilerle ilişkili olmayan, aynı zamanda öğrencilerin kamusal ve özel yaşamlarını nasıl müzakere ettikleri üzerinde etkisi olan çoklu dilsel ve kültürel farklılıklarla ilgili olan okuryazarlıklarla ilgilenmektedir.

Okuma ve yazma, yalnızca insanların kafalarının içinde gerçekleşen zihinsel kazanımlar olarak değil, aynı zamanda ekonomik, tarihsel ve politik sonuçları olan sosyal ve kültürel uygulamalar olarak görülmelidir”.

Yeni Okuryazarlık Çalışmaları teorisyenleri, öncelikle okulların çağdaş temsil biçimlerine erişimi nasıl düzenlediğiyle ilgilenir, böylece mezunlar daha kolay istihdam, siyasi güç ve kültürel tanınma elde edebilirler.


Şifreli kod çözme
Kod çözücü uygulamaları
Binary kod çözücü
Kod çözme iletişim
Çözücü kredi kodu
İkili kod çözücü
Metin kodlama dönüştürücü
Çözücü Kod ile yükleme


Yeni Okuryazarlık Perspektifleri

Yeni Okuryazarlıklar Perspektifi, Donald Leu ve meslektaşlarının çalışmalarına atfedilebilir. Bilişsel yapılandırmacı teori tarafından yönlendirilen bu araştırmacı grubu, öncelikle öğrencilerin İnternet gibi bilgi ve iletişim teknolojilerinin (BİT) potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için gerekli olan yeni okuma, yazma ve iletişim stratejilerini anlamak ve öğretmekle ilgilenir.

Hızla gelişen yeni teknolojilerin bir sonucu olarak, okuryazarlığın giderek “deictic” hale geldiğini, yani o kadar hızlı değiştiğini ve hareketli bir hedef haline geldiğini öne sürüyor. Bunun, belirli bir teknoloji türünü öğretmek için değerli zaman harcamaktan kaçınması ve bunun yerine öğrencilerin ortaya çıktıkça yeni teknolojileri yönetme stratejilerini nasıl öğreneceklerini öğrenmelerine odaklanması gereken sınıf öğretmenleri üzerinde önemli bir etkisi vardır.

Yeni Okuryazarlıklar Perspektifi, yeni okuryazarlıkların beş “işlevini” belirlemiştir: (1) çözülmesi gereken önemli sorular veya problemler üretmek; (2) ilgili bilgileri bulmak; (3) bu bilginin yararlılığının eleştirel olarak değerlendirilmesi; (4) bu soruları veya sorunları ele almak için bilgilerin sentezlenmesi; ve (5) olası çözümleri başkalarına iletmek.

Yeni Bir Okuryazarlık Perspektifinden, öğrencilere dijital bağlamlarda daha stratejik öğrenenler olmayı öğretebilmemiz için bu yeni okuryazarlıkların neleri gerektirdiğine dair daha iyi bir anlayış kazanmaya çalışmamız zorunludur.

Hiper Ortam İşaretleme Sistemleri

Semiyotik teoriden güçlü bir şekilde etkilenmiştir. Bu bakış açısına göre okuryazarlık, tipik olarak yaygın işaret sistemlerinde bulunan ipuçlarının ustalıkla düzenlenmesi olarak tanımlanır ve bu nedenle okuryazar olmak, belirli bir işaret sisteminde başkalarının yaratımlarını üretmeyi ve anlamayı gerektirir.

İnsanlar eğlendirmek, bilgilendirmek ve başkalarıyla etkileşim kurmak için birçok farklı iletişim formatı yarattı ve yaratmaya devam ediyor, bu nedenle öğrencileri çeşitli türlerle tanıştırmak önemlidir. Hiper ortam açık bir şekilde tarihsel olarak en yeni işaret sistemidir, ancak halihazırda çeşitli iletişimsel amaçları yerine getiren bir dizi farklı türü kapsayan karmaşık bir dil biçimidir.

“Medyanın teknolojisi, sembol sistemleri ve işleme yetenekleriyle tanımlanabileceği” öne sürüldüğü gibi doğruysa, metin, resim, ses, video, animasyon ve sanal gerçekliğin esnek kullanımıyla hiper ortam, bir insan söyleminin devrimci yeni biçimidir.

Yazı ve işaret dilinin sözlü dilin “simülasyonları” olarak değil, kendi başlarına dil biçimleri olarak görülmesi gibi, elektronik metin de okuryazarlık öğrenimine yardımcı olabilecek veya engelleyebilecek farklı bir dil biçimidir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın