Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Web Sitesindeki Bilgileri Değerlendirme

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Web Sitesindeki Bilgileri Değerlendirme

Sayfa Tasarımı Oluşturma

Web Sitesindeki Bilgileri Değerlendirme

Bir web sitesi seçildikten sonra, bir öğrencinin web sitesinin kullanılabilirliğini ve bilgilerin kalitesini hızlı bir şekilde değerlendirmesi gerekir. Site haritası veya elektronik içindekiler tablosu kullanarak site içindeki bilgilere erişim kolaylığını tespit ederek sitenin “kullanıcı dostu” olup olmadığını tespit eder.

Ayrıca sitenin içeriğini destekleyen kısa ve öz bilgiler ve multimedya arar. Bozulmamış ve çalışır durumda olan köprüleri kontrol eder. Bu kullanılabilirlik kontrolü boyunca öğrenci, gerçeklerin ve fikirlerin arama sorusuna etkili bir şekilde yanıt verip vermeyeceğini belirlemek için sitede mevcut olan belirli bilgileri de değerlendirir.

Öğrenci, bilginin faydalı olup olmadığına karar vermeden önce, web sayfasında gerekli bilgiyi bulmalıdır. Bazen bunu söylemek yapmaktan daha kolaydır. Daha önce tartışıldığı gibi, web sayfalarının biçimleri büyük ölçüde değişir. Bu kadar çeşitli web sitesi ve sayfa biçimleriyle, acemi İnternet okuyucularına bir web sitesinde bilgileri nerede bulabilecekleri konusunda tutarlı bilgiler sağlamak zordur.

Öğretmenler, öğrencileri bir web sitesinin “okuyucu dostu” olduğunu fark etmeye teşvik ederek başlayabilir. Bir web sitesini okurken, ekranın üstünde veya altında köprüler olarak listelenen temel fikirleri arayın.

Dahili bir arama motoru kullanarak site içinde bir konuyu aramanın bir yolunu kontrol edin. Ekranın üst kısmında (ekmek kırıntısı izi olarak da adlandırılır) öğrencinin web sitesinde izlediği yolu gösteren bağlantıları izleyin, böylece daha önce karşılaşılan bilgilere geri dönmek kolaydır.

Sitenin amacını açıklayan bir giriş veya karşılama mesajına ve site barındırıcısını tanımlayan bir sponsorun adına veya logosuna dikkat edin. Grafiklerin bilgileri anlamanıza yardımcı olup olmadığını veya parlak renkler, animasyon veya ses kullanarak dikkatinizi dağıtıp dağıtmadığını belirleyin. Web sitelerinin yaratıcılarının çok iyi bildiği ve anladığı için, tüm bu özellikler öğrenciye yardımcı olabilir veya engel olabilir.

Pek çok olumlu özelliğe sahip bir web sitesi seçtikten sonra, bir okuyucu, web sitesinde bulunan bilgilerin türü hakkında genel bir fikir edinmek için web sayfasını gözden geçirerek başlar. Bilgi yararlı görünüyorsa, daha yakından bakmak için sayfayı tarayarak sayfaya geri döner.

Bu bilgi var gibi göründüğünde, öğrenci web sitesi üzerinden bir kez daha geçer, bu sefer daha dikkatli bir okuma için daha uzun süre durur çünkü ilk değerlendirmesi bilginin yararlı olduğunu belirlemiştir. Sık sık, yazılı veya daktilo edilmiş, anahtar fikirlerin başka kelimelerle ifade edilmesini ve bu fikirlerin bulunduğu yere referansları içeren notlar alır.

Yetenekli ve bilgili bir okuyucuyu tarif ettik. Tüm öğrencilerimiz bu kadar güvenle ve kolaylıkla okuyabilse güzel olmaz mıydı? Gerçek şu ki, öğrencilerimizin hepsi okuma hızlarını ayarlamada veya bilginin yararlılığı hakkında makul kararlar vermede o kadar yetenekli değildir.

Deneyimli arama yapanlar ve güçlü okuyucular, sayfadaki anahtar kelimelerini taramak için Düzenle>Bul özelliğini bile kullanarak bir web sitesine göz atabilir ve alaka düzeyi hakkında hızlı bir karar verebilirler. Bununla birlikte, bilgisayar acemileri ve daha zayıf okuyucular genellikle tüm web sayfalarını çok ayrıntılı bir şekilde okumaya veya dönüşümlü olarak tüm web sayfalarını hiç değerlendirmeden kopyalamaya veya yazdırmaya çalışır. Bazıları, anahtar fikirleri başka sözcüklerle ifade etmek yerine, bilgi toplamak için “kap ve yakala” yöntemine güvenir.

Genellikle web sitesinin gövdesinde bir anahtar kelime, kelime öbeği, sayı veya resim ararlar. Bu “yığın” metni bulunduğunda, kopyalanır ve kaydedilir veya site daha sonra incelenmek üzere yer imlerine eklenir. Çoğu zaman, metin tam olarak okunmaz ve nihai bir projeye kelimesi kelimesine yapıştırılabilir.

Ayrıca ciddi okuma güçlüğü çeken öğrencilerin neden herhangi bir bilgi bulamadıklarını şaşırarak oturup İngilizce bile olmayan web sayfalarına baktıkları durumlar da gördük.

Tersine, güçlü okuyucuların, ilgili gerçekleri gözden kaçırdıklarından tamamen habersiz olarak, sorgulamaları için “mükemmel” bilgilerin hemen yanından geçtiğini izledik. Verimlilik ve zaman açısından, öğrencilere Web’de bulunan en yararlı bilgileri belirleme ve anlama konusunda belirli beceriler ve stratejiler öğretilmelidir.


Web Sitesi değerlendirme Formu
GÖRSEL İŞLEME PROGRAMLARI Sunum
Eba nın web site adresi aşağıdakilerden hangisinde doğru olarak verilmiştir
İnternette ARAMAYI ÖĞRENİYORUM
Bilişim E-posta


Değerlendirme Kriterleri

İnternette bulunan bilgilerin doğruluğunu belirlemek, hem öğretmenler hem de öğrenciler için zordur, çünkü her öğrenci, İnternet metninde görünen veya altta yatan birbiriyle çelişen bakış açıları ve çelişkili gerçeklerle uğraşmak zorundadır.

Öğrenen kişi sürekli olarak “Bu bilgi doğru mu?” diye soruyor olmalıdır. Bu, bir web sitesinde çok fazla bilgi ve çok farklı türde bilgi mevcut olduğunda zor olabilir. Bir öğrenci, yalnızca bir İnternet okuma oturumu sırasında doğru bilgilerle, yanlış bilgilerle ve gereksiz bilgilerle karşılaşabilir.

Öğrenenlerin eleştirel bir gözle okumasının önemi kolayca görülebilir, çünkü değerlendirme yükü sitelerin yaratıcılarından çok okuyuculara düşer. Sürekli olarak “neye inanacağımızı, neye şüphe duyacağımızı, neye dikkat edeceğimizi ve neye önem vereceğimizi” belirlemeliyiz.

İnternet okuyucusu, bu tespitleri yalnızca metinde karşılaşılan bilgilere dayanarak yapmakla kalmamalı, aynı zamanda simgeler, multimedya klipleri ve etkileşimli grafikler gibi görsel veya metinsel olmayan özellikleri de dikkate almalıdır.

Öğrenciler, siteyi daha renkli, görsel olarak çekici veya eğlenceli hale getirerek geliştirmek için kullanılan grafikler ile önemli ve kullanışlı görseller arasında ayrım yapabilmelidir. Dikkate alınması gereken tüm bu unsurlarla birlikte, lise öğrencilerinin bile Web’deki bilginin kalitesini nasıl belirlediklerini açıklamakta güçlük çekmelerine şaşırmıyoruz.

İster metin ister görsel olsun, İnternet bilgilerinin doğruluğunu belirlerken, öğrenciler kaliteli bir web sitesi tarafından sağlanan bir dizi ipucundan yararlanabilirler. Öğrenciler kendilerini bir gizemi çözmede ipuçları arayan dedektifler olarak düşünebilirler.

Bazı ipuçları görünür ve bazıları gizlidir, ancak hepsi bir web sitesinin doğruluğunun gizemini çözmek için yapboz parçalarını sağlayabilir. Öğrencilere web sitelerini otorite, amaç, nesnellik ve güncellik açısından değerlendirmeleri öğretilebilir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın