Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

WEB DEĞERLENDİRME

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

WEB DEĞERLENDİRME

Mobil İçerik Kullanımı

WEB DEĞERLENDİRME

Bu yazımızda, fikirleri ve bilgileri, özellikle Web’de bulunanları değerlendirme becerisine odaklanıyoruz. QUEST İnternet sorgulama sürecinin bu üçüncü ve devam eden aşaması, bilgiye ihtiyaç olup olmadığı ve doğru olup olmadığı hakkında karar vermeyi içerir. Okuma, dinleme ve görüntüleme yoluyla aldığımız tüm bilgilerde değerlendirme becerileri de önemli bir rol oynar.

Değerlendirmek Neden Önemli?

Değerlendirme, buğdayı samandan, önemliyi önemsizden, faydalıyı gereksizden ayırmayı kolaylaştırır. Öğreniciler olarak, karşılaştığımız her bilgi parçasını eşit derecede dikkate alsaydık, bir düşünce ve fikir denizinde boğulurduk. Değeri ararken veya bir nesnenin veya fikrin değerini değerlendirirken mümkün olan en bilinçli kararı vermeye çalışırken, değerlendirme zamanımıza, enerjimize ve paramıza öncelik vermemize yardımcı olur.

Bu beceri, vatandaşların karar alma süreçlerine katılırken bilinçli seçimler yapmasının beklendiği bir toplumda kritik öneme sahiptir. Bu nedenle, eğitimciler olarak hedeflerimizden biri, öğrencileri kaliteli bilgileri verimli bir şekilde bulmaya, değerlendirmeye ve kullanmaya hazırlamaktır. Öğrencilere gördükleri ve duydukları hakkında eleştirel düşünmeyi ve yeni fikirleri doğrulamaya çalışırken kendilerine ve başkalarına sorular sormayı öğretmeliyiz.

Öğrenciler Web’den bilgi bulurken, değerlendirirken ve kullanırken böylesine yüce bir hedef daha da zorlayıcı hale gelir. Teknolojinin yeniliği ve çoklu ortam grafiklerinin büyüsü, her sorunun cevabının yalnızca birkaç fare tıklamasıyla Web’de bulunabileceği beklentisini yarattı.

Web’deki bilgiler, ikisi arasındaki sınırlar bulanıkken, söylentilerden gerçeklere kadar her şeyin resmi yayınları gibi görünen şeyler aracılığıyla gerçek görünüyor. Yazar ve yayın bilgileri gibi geleneksel güvenilirlik göstergelerini bulmak genellikle zordur ve hatta web sitelerinde eksik olabilir.

Bilgi hakkında kritik sorular sormak, bilginin kaynağı açıklanmadığında veya diğer güvenilir olmayan kaynaklar kullanılarak açıklandığında zorlayıcı hale gelir.

Farklı medya metinlerinin, grafiklerin, seslerin, videoların ve animasyonların entegrasyonundan bilgi toplandığında ve öğrencinin neyin yararlı neyin dikkati dağıtmak istediğini belirlemesi gerektiğinde fikirlerin önemini belirlemek karmaşık bir görev haline gelebilir.

Eleştirel düşünmeye ve eleştirel okumaya yönelik geleneksel görüşümüz şimdi her zamankinden daha önemli. Öğrenciler için bu, bir web sitesindeki ve birden çok web sitesindeki gerçekleri ve fikirleri karşılaştırarak ve karşılaştırarak kritik bilgi tüketicileri olmak anlamına gelir.


Biçimlendirici değerlendirme teknikleri nelerdir
Web Sitesi değerlendirme formu
biçimlendirici değerlendirme teknikleri 3-2-1 çıkış bileti
Biçimlendirici değerlendirme nedir
Dijital ölçme ve değerlendirme Araçları nelerdir
Dijital ölçme Araçları Nelerdir
Biçimlendirici değerlendirme örnekleri
Biçimlendirici değerlendirme Araçları


Öğretmenler için bu, öğrencilere önyargıyı nasıl fark edeceklerini, bilgiyi diğer kaynaklarla nasıl dengeleyeceklerini ve bilginin daha geniş bir bağlama nasıl sığacağını öğretmek için artan bir sorumluluk anlamına gelir; başka bir deyişle, öğrencilere gördükleri, duydukları ve okudukları her şeyi dikkate almalarını öğretmek.

Etkili İnternet okumasında hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin oynaması gereken rolü tanımlarken “sağlıklı şüpheci” terimine atıfta bulunur. Bilgi sorgulamanın bu rolü, sadece web sitesinin metninin ötesine uzanır ve multimedya özelliklerini de içerir. Öğrenciler gördüklerini sorgulamalı ve resimler ve grafikler biçimindeki görsel bilgilerin manipüle edilebileceğinin veya bir yazarın seçtiği şekilde belirli bir fikri iletmek için kullanılabileceğinin farkında olmalıdır.

Görsel okuryazarlık veya görsel imgeleri anlama ve yaratma yeteneği, eleştirel okuyucu için önemli bir rol üstlenir. Yazılı metin, fikirleri iletmenin diğer biçimleri, yani görsel temsiller, metinlerin fikirleri sunma yollarını yeniden şekillendirmeye yardımcı olduğu için biraz daha az öne çıktı.

Bugün öğrencilerimiz, bir zamanlar tipik olarak yazılı metinlerde bulunan fikirleri zenginleştiren, açıklayan ve onların yerine geçen görsellerle bilgilendirici metinlerle sıklıkla karşılaşmaktadır. Öğretmenler, görüntülerin bizi nasıl ikna ettiğini, metin ve görüntüler arasındaki bağlantıları (veya yokluklarını) ve ayrıntılar için görüntüleri bulmanın ve taramanın önemini öğreterek öğrencileri karşılaştıkları görsel görüntüleri anlamaya hazırlayabilir.

Eleştirel okuryazarlık, bilgi medyadan mı, basılı metinden mi yoksa İnternet metninden mi geliyor olsun, anlamı yorumlayarak ve uygunluğu değerlendirerek bilgi hakkında eleştirel düşünmeye odaklanmak için Web’i okumanın ötesine geçer.

Eleştirel okuryazarlık, içerik alanlarında eleştirel ve yaratıcı düşünmeyi teşvik etmek için sınıfımızın ötesine de geçer. “Eleştirel okuryazarlık, sürekli olarak sorgulayan bir insan zihni geliştirmek için diğer okuryazarlıklarla birleşen bir okuryazarlıktır”.

Bir öğretmen ve kütüphane medya uzmanı olan Langford, bilgiye erişme ve bilgiyi anlama süreci ile düşünme becerilerinin gelişimi arasındaki bağlantıyı anlatıyor. Bu bağlantı bizi “toplumda iyi işlev görebilmek için sürekli öğrenme tarzını benimsemeye” zorlar.

Bu tür derin düşünme, analiz, değerlendirme ve sentez becerilerini gerektirir. Eleştirel okuryazarlık kavramı, öğrencilerin yaratıcı, eleştirel ve yapıcı bilgi kullanıcıları olmalarını sağlayarak sorgulama sürecinin adımları arasında sıkı bir şekilde örülmüştür.

Bilgiyi değerlendirmek zaten hayatımızın ve öğrencilerimizin hayatının bir parçası. Yeni bilgilerle karşılaştığımızda, bu yeni bilgileri mevcut anlayışımıza sığdıracak bir yer olup olmadığını belirlemek için fikirleri zaten bildiklerimizle karşılaştırırız.

Örneğin, dünyanın en uzun adamı hakkında bilgi ararken, bir öğrenci kendisine bir dünya rekorları kitabında bulunan bu bilginin, çoğu insanın boyu hakkında geçmiş deneyimlerinden edindiği bilgilerle eşleşip eşleşmediğini sorar. Daha fazla bilgi için diğer kayıt defterlerini, dergileri veya gazeteleri de okuyabilir.

Aramasının çeşitli noktalarında, bu bilginin faydalı olup olmayacağını merak etmek için durabilir. Bu az bilinen gerçekle arkadaşlarını ve ailesini etkileyebilir mi? Ayrıca bilginin doğru olup olmadığını bilmek isteyebilir.

“Bir adam gerçekten 7 fitten uzun olabilir mi? Nereden pantolon alıyor? Bir arabaya nasıl sığar?” Bu düşünceler ve sorular sırasında öğrenci, basılı kaynaklar koleksiyonundaki bilgileri gayri resmi olarak değerlendiriyor. Gayri resmi değerlendirmesi önemli ve yararlı olsa da, dünya rekoru dedektifimiz karşılaştığı bilgilerin kalitesini belirlemede biraz yardım aldı.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın