Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Uygulama Sunucularıyla Ölçekleme – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Uygulama Sunucularıyla Ölçekleme – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Video Kampanyası Oluşturma

Uygulama Sunucularıyla Ölçekleme

Elektronik işi desteklemek için tasarlanan büyük ölçekli Web uygulamaları, potansiyel olarak düşmanca İnternet ortamında milyonlarca eşzamanlı kullanıcıya maruz kalabileceklerinden, yüksek düzeyde kullanılabilirlik, güvenlik ve ölçeklenebilirlik de sağlamalıdır.

Gerekli hizmet düzeyini sağlamak için kurumsal Web uygulamalarının, performansı artırmak ve tek hata noktalarından kaçınmak için her bileşenin kolayca kopyalanabileceği modüler bir mimariye sahip olması da gerekir.

Ölçeklenebilirlik ve güvenilirlik gereksinimleri, açıklanan genişletilmiş Web sunucusu mimarisini tamamlayan yazılım ürünleri olan uygulama sunucularının ticari başarısını desteklemiştir. Teknik olarak konuşursak, bir uygulama sunucusu, dinamik sayfaların oluşturulmasını desteklemek için iş bileşenlerinin verimli bir şekilde yürütülmesine adanmış Web sunucusundan farklı bir yazılım platformudur.


“billgatesweb” web tasarımı alanında kendini kanıtlamış çalışanlara sahiptir. Web tasarımı yaptırmak için iletişim adreslerimizden bizlere ulaşabilirsiniz.


Bir uygulama sunucusunu içeren bir Web mimarisinin tipik organizasyonu ve sayfa hesaplama akışı gösterilmektedir. HTTP olarak biçimlendirilmiş istemci isteği (1), Web sunucusu tarafından alınır ve bu istek onu komut dosyası motoruna (2) bir isteğe dönüştürür.

Komut dosyası oluşturma motoru, uygulama sunucusunda (3) barındırılan iş bileşenlerine yapılan çağrıları içerebilen, istenen URL ile ilişkili programı yürütür. Tipik olarak, bu tür çağrılar, kurumsal veritabanları veya eski sistemler gibi bir veya daha fazla veri kaynağından verilerin alınmasını ve detaylandırılmasını da içerir.

Uygulama sunucusu tarafından yönetilen bileşenler, sorguyu veri kaynağına (4) gönderir, sorgu sonucunu (5) toplar, muhtemelen detaylandırır ve komut dosyası motoruna (6) geri verir. Sorgu sonuçları, HTTP sunucusu tarafından istemciye (8) yönlendirilen bir HTML sayfası (7) elde etmek için komut dosyası motorunda yürütülen komut dosyaları tarafından HTTP yanıtına entegre de edilir.

Uygulama sunucusunun temel amacı, ölçeklenebilir ve güvenilir uygulamaların oluşturulmasını kolaylaştıran iş bileşenleri için zengin özelliklere sahip bir yürütme ortamı sağlamaktır. Genellikle “yönetilen çalışma zamanı ortamı” olarak adlandırılan bu yürütme ortamı, bazı hizmetleri içerir.

Şeffaf bileşen dağıtımı, çoğaltma ve yük dengeleme: Kullanıcı tarafından programlanan iş nesneleri, birden çok işleme ve fiziksel makineye dağıtılabilen yönetilen çalışma zamanı ortamına kurulur.

Uygulama sunucusu, süreçlerin oluşturulmasını, iş nesnelerinin çoğaltılmasını ve bunların mevcut süreçlere tahsis edilmesini, istemci isteklerinin ve komut dosyası programları tarafından iş nesnelerine verilen çağrıların tahsis edilmesini ve iş nesnelerinin sayısının dinamik olarak uyarlanmasını otomatik olarak da yönetir. 

Uygulama sunucusu, çoğaltmayı ve yük dengelemeyi, çağıran istemci için tamamen şeffaf olacak ve bir iş nesnesinin tek bir örneğiyle etkileşim halindeymiş gibi davranabilecek şekilde yönetir.

Arıza kurtarma: Uygulama sunucusu, aktif ana bilgisayarları, süreçleri ve iş nesnelerini izleyebilir, donanım, yazılım ve ağ arızalarını tespit edebilir ve arızalı bir bileşene gönderilen istemci isteklerini otomatik olarak önleyebilir ve bunları aynı iş nesnesinin mevcut kopyalarına yönlendirebilir.

İşlem yönetimi: Uygulama sunucusu, baştan sona başarıyla yürütülen veya dahil edilen işlemlerden herhangi birinin başarısız olması durumunda tamamen geri alınan iş birimlerini (işlemler olarak adlandırılır) tanımlama yeteneği sağlayabilir.

İşlemler tipik olarak veritabanı güncelleme işlemleri dizileri için veritabanı yönetim sistemleri tarafından sunulur. Uygulama sunucularında, bu önemli hizmet, iş nesnelerine yapılan genel çağrı dizileri için sunulur.

Kaynak havuzu oluşturma: Uygulama sunucusu, veritabanı bağlantıları gibi pahalı kaynak havuzlarını işleyebilir ve bu kaynakları optimize edilmiş bir şekilde birden çok iş nesnesi arasında paylaşabilir.

Eski uygulamalarla birlikte çalışabilirlik: Uygulama sunucusu, eski platformlarda geliştirilmiş uygulamalarla veya aşılmış teknolojilerle mesaj ve veri alışverişi için önceden tanımlanmış ağ geçitleri veya yazılım geliştirme kitleri ile donatılabilir.

Çok protokollü, çok dilli uygulama geliştirme desteği: Uygulama sunucusu, birden çok uygulama dağıtım protokolünü ve programlama dilini tek tip bir geliştirme ortamına entegre edebilir ve platformlar arası uygulama geliştirme ve geçişini kolaylaştırabilir.


Scalability ne demek
Ölçeklenebilir ne demek
Scalable ne demek
Ölçeklenebilirlik Nedir
Ölçeklenebilir İnternet servisleri nedir
Horizontal scaling nedir
Caching Nedir


Bu hizmetleri ayrı uygulamalardan ayırmak, geliştirme karmaşıklığını büyük ölçüde azaltır, bu da daha iyi yazılım kalitesi ve daha kolay bakım sağlar. Bu nedenle, uygulama sunucuları şu anda büyük ölçekli Web uygulamalarının ana bileşenidir.

Temsil edilen uygulama sunucusu mimarisi, hizmetlerin kalitesi ve miktarı ile desteklenen programlama dilleri ve iletişim protokolleri için farklılık gösteren birçok ticari enkarnasyona sahiptir. En kapsamlı iki çözüm Javasoft’un Java 2 Enterprise Edition ve Microsoft .NET’idir.

Java 2 Enterprise Edition (J2EE), kurumsal sınıf Web uygulamalarının geliştirilmesi için taşınabilir bir ortam sunmak üzere tasarlanmış Java 2 programlama dilinin bir dizi genişletme API’sidir. Platformun özü, uygulama sunucusunda yönetilen nesne yönelimli bileşenleri tanımlama kurallarını belirleyen Enterprise JavaBeans API’sidir.

Microsoft .NET mimarisi, Microsoft tarafından tasarlanan ve Active Server Pages dahil olmak üzere Web ile ilgili önceki birkaç teknolojinin yerini alan yeni uygulama geliştirme altyapısıdır. .NET mimarisinin ana yeniliği, yönetilen bir çalışma zamanı ortamının tanıtılmasıdır: VB.NET, C++ veya C# ile yazılmış uygulamalar, Microsoft Orta Düzey Dili (MSIL) adı verilen bir bayt kodunda kısmen derlenir. 

J2EE ve .NET ortamlarının birçok ortak özelliği vardır: her ikisi de çok katmanlı, nesne yönelimli, dağıtılmış uygulamalar için tasarlanmış, yönetilen ve zengin özelliklere sahip bir yürütme ortamında çalışan yazılım platformlarıdır.

İkisi arasındaki temel fark teknik değildir: J2EE, işletim sistemlerine göre uygulama taşınabilirliğine ayrıcalık tanır, ancak programlama dilini Java ile sınırlar; tersine, Microsoft .NET çok dilli bir geliştirme ortamına sahiptir, ancak Microsoft işletim sistemleriyle sınırlıdır. İki yaklaşımın ayrıntılı bir karşılaştırması bu bölümün kapsamı dışında olsa da, iki platforma paralel bir genel bakış sunulmaktadır.


billgateswebScalability ne demek,Ölçeklenebilir ne demek,Scalable ne demek Ölçeklenebilirlik Nedir,Ölçeklenebilir İnternet servisleri nedir,Horizontal scaling nedir,Caching Nedir  alanlarında hizmet vermektedir.


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın