Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Sunucu Mimarisi – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Sunucu Mimarisi – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

İçeriklerle Aramayı İyileştirme

Sunucu Mimarisi

Uygulama sunucusu mimarisi, üç katmanlı mimari olarak adlandırılan daha genel bir yazılım mimarisinin “Web versiyonu”dur. Üç katmanlı mimarilerin temel ilkesi, istemci ile veri katmanı arasında, ara katman yazılım hizmetlerini ve uygulamanın iş mantığını merkezileştiren bir ara katman sağlamaktır.

İstemci programlarının sorgular oluşturarak, sonuçları alarak ve bunları kullanıcıya sunulmak üzere işleyerek doğrudan veritabanı yönetim sistemleriyle etkileşime girdiği iki katmanlı mimarilere alternatif olarak üç katmanlı mimariler önerildi.

Üç katmanlı mimariler, daha iyi ağ kullanımı ve orta katmanın neredeyse sınırsız çoğaltma ve yük dağıtım yetenekleri sayesinde iki katmanlı yapılandırmalardan daha yüksek derecede ölçeklenebilirlik sunar.

Üç katmanlı mimariler, Web uygulamalarının ortaya çıkmasından önce vardı ve İşlem İşleme İzleyicileri (TP İzleyicileri), mesaj tabanlı ara yazılım sistemleri ve dağıtılmış nesne istek aracıları dahil olmak üzere çok çeşitli ara katman yazılımı ürünleri tarafından desteklendi.

Bu tür Web öncesi ara katman yazılımı ürünleri, bir HTTP sunucusu ve bir sunucu tarafı komut dosyası motoru gibi HTTP’ye özgü özellikleri birleştirerek modern Web uygulama sunucularına dönüşmüştür.

Modern Web uygulama sunucularının öncüllerine göre bir başka ayırt edici özelliği, uygulama programlama ve konuşlandırmanın atomik öğeleri olarak nesne yönelimli bileşenlerin benimsenmesi ve bunun sonucunda Corba 2 Internet Inter gibi nesne tabanlı dağıtım protokollerinin benimsenmesidir. 

XML ile Çoklu Cihaz İçeriği Yayınlama

Bu oldukça uzun teknoloji incelemesini, Web uygulamaları tasarlama ve uygulama gereksinimlerinin evriminin ortaya çıkardığı teknik zorluklara son bir bakışla sonlandırıyoruz.

Mobil terminallerin ortaya çıkışı ve tüketici pazarındaki artan popülaritesi, aynı içeriği çok geniş bir erişim cihazı yelpazesi için yayınlama ihtiyacı ile karakterize edilen yeni nesil uygulamalar için senaryoyu şekillendiriyor. Bu yeni senaryonun tipik bir örneği, kullanıcıların bilgisayarları, cep telefonları ve TV setleri gibi cihazlarla aynı uygulamayla etkileşime girmesinin beklendiği mobil ticarettir.

Çok cihazlı uygulamalar, içerik yayınlamanın yalnızca normal bir PC ekranı ile donatılmış normal Web kullanıcıları için değil, aynı zamanda diğer tür biçimlendirme dilleri ve erişim cihazları için de gerçekleşmesi gerektiği anlamında “geleneksel” Web uygulamalarının bir uzantısı olarak kabul edilebilir. Bu nedenle, çok cihazlı Web uygulamalarının daha geniş senaryosu için yeterliliğini değerlendirmek için içerik yayınlama sürecini yeniden gözden geçirme ihtiyacı ortaya çıkıyor.

Gösterildiği gibi, geleneksel Web uygulama mimarilerinde içerik yayınlama, verilerin aşamalı olarak yerel bir biçimden kullanıcıya sunulmak için uygun biçime dönüştürüldüğü uzun bir istemci-sunucu istek-yanıt döngüleri akışıyla karakterize edilir.

Bu uzun dönüşüm zinciri hataya açıktır ve bakımı zordur: gereksinimlerdeki herhangi bir değişiklik (veritabanı tablosu biçimindeki veya sayfa sunumundaki değişiklikler gibi), örneğin veri için SQL sorguları gibi birkaç programın güncellenmesini içerir. Sayfa birleştirme için çıkarma ve sunucu uygulamaları veya JSP sayfa şablonları gerekir.


Sunucu Mimarisi Nedir
Sunucu ve istemci Nedir
İstemci sunucu mimarisi
Üç katmanlı istemci sunucu mimarisi
İstemci sunucu Mimarisi özellikleri
İstemci sunucu mimarisi için aşağıdakilerden hangisi doğrudur
Sunucu Nedir
İstemci sunucu Mimarisi Nedir


Bu karmaşıklığın birincil nedeni, örneğin bir dizi ilişkisel satır olarak içeriğin veritabanında depolandığı format ile kullanıcıya sunulması gereken format, yani bir HTML sayfası olarak arasındaki uyumsuzluktur. 

Sunucu uygulamaları ve JSP sayfa şablonları gibi sayfa oluşturma programlarına dayalı yaklaşımın sakıncası, çok cihazlı uygulamalar için artar; geniş ekran monitörlerden cep telefonlarının küçük ekranlarına kadar farklı yorumlama yeteneklerine sahip erişim cihazlarının gereksinimlerini karşılamak için aynı içerik farklı biçimlendirme dillerinde veya farklı sunumlarla oluşturulmalıdır.

Böyle bir senaryoda, karşılaştırılabilir içerik sunum özelliklerine sahip her bir çıktı cihazı ailesi için farklı bir program seti uygulanmalı ve sürdürülmelidir.

Bu sorunları hafifletmek için XML, gösterildiği gibi sonuçlarını kodlamak için veri çıkarma sorguları tarafından kullanılan bir ara veri formatı olarak kullanılabilir.

Bu durumda, HTML’ye duyarlı sunucu uygulaması programları ve sayfa şablonları, veri sorgularının XML sonuçlarını, isteği yayınlayan belirli erişim aygıtına en uygun biçimlendirme dilinde kodlanmış sayfalara dönüştüren XSL programları ile değiştirilebilir.

Bu alternatif yaklaşımın avantajı, hem yapılandırılmış veriler hem de yarı yapılandırılmış belgeler için kullanılabilen ve böylece veritabanı ile Web içeriği arasındaki “biçim boşluğunu” hafifleten bir format olan XML’in doğasından kaynaklanmaktadır.

Veritabanı içeriği, sorgu sonuçlarını çoğu ticari veritabanında bulunan XML’e kodlamak için SQL uzantıları kullanılarak ilişkisel biçimden XML’e dönüştürülebilir. Ardından, XML içeriği, XSL’de yazılmış bildirimsel sunum kurallarından yararlanılarak istenen biçimlendirme diline dönüştürülebilir.

Bu yaklaşım daha az programlama gerektirir ve SQL ve XSL gibi bildirimsel dillerin gücünden daha iyi yararlanır; ayrıca, yeni bir cihaz için başka bir sunum formatı eklemek, sunucu uygulamalarının veya JSP şablonlarının kodlanmasını değil, yalnızca gerekli XSL sunum kurallarının eklenmesini gerektirdiğinden, uygulama evrimi daha kolay hale gelir.

Bu yazı, veri yoğun Web uygulamaları oluşturmanın temellerini oluşturan teknolojilere genel bir bakış sağlamıştır. İlk olarak, HTTP, HTML ve istemci tarafı komut dosyası oluşturma gibi Web için temel protokolleri ve dilleri araştırdık. Ardından, içerik tanımı ve değişimi için yeni paradigma olarak XML ve tamamlayıcı XSL teknolojisi tanıtıldı.

Veri yoğun Web uygulamalarının “veri” bölümünü de kapsamak için bu bölüme ilişkisel veritabanları, en popüler ilişkisel sorgu dili olan SQL ve ODBC ve JDBC veri tabanı birlikte çalışabilirlik standartları hakkında kısa bir özet ekledik. 

Sonraki bölümde, CGI, Java sunucu uygulamaları, sunucu tarafı komut dosyası oluşturma, JSP ve Microsoft .NET özel etiket kitaplıklarından ve uygulama sunucularından özel olarak bahseden, anında HTML sayfaları oluşturmaya yönelik mimariler tartışıldı.

Sonuç bölümü, çok cihazlı uygulama geliştirmenin zorlu gereksinimlerine değindi ve bir ara veri formatı olarak XML’in ve veritabanı bağlantılarını yayınlamak için gerekli sorguları ve dönüşümleri ifade etmek için bildirim dilleri olarak SQL ve XSL’nin kullanımı hakkında yorum yaptık.


billgatesweb Sunucu Mimarisi Nedir,Sunucu ve istemci Nedir,İstemci sunucu mimarisi,Üç katmanlı istemci sunucu mimarisi,İstemci sunucu Mimarisi özellikleri,İstemci sunucu mimarisi için aşağıdakilerden hangisi doğrudur,Sunucu Nedir,İstemci sunucu Mimarisi Nedir alanlarında hizmet vermektedir. 


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın