Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Uyarıları Kaldırma – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Uyarıları Kaldırma – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

JLabel Sınıfı – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Uyarıları Kaldırma

Kullanıcı, uyarıdan kurtulmak için “uyarıyı kaldır” bağlantısını tıklayabilir veya bekleyebilir ve 10 saniye sonra otomatik olarak kaybolacaktır.
Senaryo oldukça kolay; DOM’nin desteklenip desteklenmediğini ve doğru kimliğe sahip uyarı mesajının olup olmadığını kontrol edersiniz.

Ardından iletiye dinamik uyarı sınıfını eklersiniz ve removeWarning() yöntemini işaret eden bir olay işleyiciyle yeni bir bağlantı oluşturursunuz. Bu bağlantıyı uyarı mesajına yeni bir alt düğüm olarak eklersiniz ve 10 saniye bittiğinde otomatik olarak removeWarning()’i tetikleyen bir zaman aşımı tanımlarsınız.

Bu tür bir etkiye öncülük eden bir web uygulaması, sayfa yüklendiğinde belgede yapılan son değişiklikleri sarı renkle vurgulayan ve vurguyu yavaş yavaş solduran Basecamp’tır (http://www.basecamphq.com/). Efekt mantığını 37signals’da ve Javascript demosunu YourTotalSite’da görebilirsiniz.

Zaman aşımları, çok dinamik bir site izlenimi verdiği ve bir durumdan diğerine sorunsuz geçiş yapmanızı sağladığı için web sitelerinde kullanmak için caziptir.

■İpucu : Geçiş ve animasyon efektleri elde etmeniz için önceden hazırlanmış komut dosyaları sunan çeşitli JavaScript efekt kitaplıkları mevcuttur. Çoğu çok eski olsa da, script.aculo.us ve FACE gibi bazı istisnalar vardır.

Ancak, web sitenizde çok sayıda animasyon ve geçiş kullanmayı yeniden düşünmek iyi bir fikir olabilir. Kodun kullanıcının bilgisayarında yürütüldüğünü ve diğer görevlerle ne kadar eski veya ne kadar meşgul olduğuna bağlı olarak, geçişlerin ve animasyonların çok hantal görünebileceğini ve daha zengin bir site deneyimi yerine sıkıntılı hale gelebileceğini unutmayın.

Animasyonlar, sitenin işlevselliği onlara bağlıysa, bazı engelli ziyaretçi gruplarının siteyi kullanmasını imkansız kılabileceğinden, bir erişilebilirlik sorunu olabilir.

Bölüm 508 erişilebilirlik yasası, yazılım geliştirme için animasyonu kapatma seçeneği sağlamanız gerektiğini açıkça belirtir:

Animasyon görüntülendiğinde, bilgiler, kullanıcının tercihine bağlı olarak en az bir animasyonsuz sunum modunda görüntülenebilir olacaktır.

Ancak, web siteleri için bu açık bir şekilde formüle edilmemiştir. W3C erişilebilirlik yönergeleri ise, web sayfalarında herhangi bir hareketten kaçınmanız gerektiğini ikinci düzeyde açıkça belirtir.

Kullanıcının bir animasyonu başlatmasına ve durdurmasına izin veren bir örnek deneyelim. Bu bölümde daha önce geliştirilen gömülü slayt gösterisini alın ve ona ileri ve geri bağlantılar vermek yerine, bir setInterval() kullanarak otomatik bir slayt gösterisini başlatmak ve durdurmak için bir bağlantı ekleyeceksiniz. HTML ve CSS aynı kalacak, ancak JavaScript’in çok değişmesi gerekiyor.

exampleAutoSlideShow.html’yi bir tarayıcıda açarsanız, tıkladığınızda gösteriyi başlatan Oynat düğmesinin bulunduğu bir slayt gösterisi alırsınız. Sayfa yüklendiğinde animasyonu kolayca başlatabilirsiniz, ancak seçimi kullanıcıya bırakmak iyi bir fikirdir.


Java Kaldırma
Java Uninstall tool
Java indir
java.lang.illegalargumentexception hatası
Doğrulama hatası Java lang exception
Java güncelleme
Java security cert CertPathValidatorException Trust anchor for certification path not found
E-imza Java


İstenmeyen animasyon epilepsi gibi engelleri olan kullanıcılar için sorunlara neden olabileceğinden, bu özellikle erişilebilirlik yönergelerine uymanız gerektiğinde geçerlidir. Bir kez tıklandığında, düğme, etkinleştirildiğinde slayt gösterisini durduran bir Durdur düğmesine dönüşür. Firefox’ta nasıl göründüğünü görebilirsiniz.

İlk slayt gösterisi örneğindeki ile aynı olan gerekli CSS sınıfları ile başlayın ve hide sınıfı hariç. Bu sefer herhangi bir düğmeyi gizlemeyeceğiniz için buna gerek yok.

Diğer özellikler biraz değişir; Geri ve ileri etiketleri yerine, artık oynat ve durdur etiketlerine ihtiyacınız var. Şu anda hangi resmin gösterildiğini gösteren sayaç aynı kalır. Yeni bir özellik, slayt gösterisinin milisaniye cinsinden gecikmesidir.

init() yöntemi, DOM desteğini kontrol eder ve slayt gösterilerine dönüştürülecek tüm listeleri depolayacak olan slideLists adlı yeni bir dizi ekler. Değişikliklerin hangi listeye uygulanacağını fonksiyona söyleyebilmek için bu gereklidir.

İlk olarak, belgedeki tüm listeler arasında dolaşın ve sınıfın bunları slayt gösterilerine dönüştürmesini kontrol edin. Bir listede sınıf varsa, currentSlide özelliğini 0 olarak başlatırsınız ve döngü sayacını showCounter adlı yeni bir liste özelliğinde saklarsınız. Bir kez daha, aralığa hangi listenin değişeceğini söylemek için buna ihtiyaç duyulacaktır. Parametre olarak listeyle birlikte initSlideShow() yöntemini çağırır ve listeleri slideLists dizisine eklersiniz.

initSlideShow() yöntemi, photoListInlineSlidesSafariFix.js’de kullandığınız aynı ada sahip yöntemden pek farklı değildir; tek fark, iki yerine bir bağlantı oluşturmanız ve yeni bağlantının içeriği olarak playLabel’i uygulamanızdır.

Üst listenin zaten döngü adında bir özelliği olup olmadığını test edersiniz. Bu, setInterval() örneğini saklayan özelliktir. Aynı belgede birden fazla otomatik slayt gösterisine izin vermek için değişken yerine listenin bir özelliğini kullanırsınız.

setInterval() içinde kullanılacak dizeyi, parametre olarak üst listenin showIndex özelliğiyle showSlide() yönteminin çağrısı olarak tanımlarsınız. setInterval(), ana autoSlides nesnesinin kapsamında değil, pencere nesnesinin bir yöntemi olduğundan bu gereklidir.

setInterval()’i autoSlides.delay özelliğinde tanımlanan gecikmeyle kullanır ve Dur düğmesine etkinleştirilen bağlantının içeriğini değiştirmeden önce bunu loop özelliğinde saklarsınız.

Listede döngü adı verilen bir özellik zaten varsa, bu, slayt gösterisinin şu anda yürütülmekte olduğu anlamına gelir; bu nedenle onu temizlersiniz, loop özelliğini null olarak ayarlarsınız ve düğmeyi tekrar Oynat düğmesine değiştirirsiniz. Daha sonra iptalClick()’i çağırarak varsayılan bağlantı davranışını durdurursunuz.

showSlide() yöntemi oldukça büyük ölçüde değişir, ancak diğer yöntemlerin başlangıçta kafa karıştıran bazı kısımlarının (slideLists dizisinin ne işe yaradığı gibi) yöntemi oldukça kolaylaştırdığını göreceksiniz.

playSlide() içinde, aralığın parametre olarak listenin showIndex özelliğiyle showSlide() yöntemini çağırması gerektiğini tanımladığınızı unutmayın. Listeyi slideLists dizisinden alarak döngüye girmeniz gereken listeyi almak için şimdi bu dizini kullanabilirsiniz.

Sonraki slaydı göstermek için sayacı artırın. Sayacı tüm slaytların sayısıyla karşılaştırın ve son slayt zaten gösteriliyorsa 0’a ayarlayın – böylece slayt gösterisini ilk slaytta yeniden başlatın.
Liste öğesini alarak ve gösteri sınıfını ekleyerek slaydı gösterin. Sayacı güncelleyin ve listenin currentSlide özelliğini yeni liste öğesine sıfırlayın.

Bu karmaşıklık, konu animasyon ve kodun zamanlanmış yürütülmesi söz konusu olduğunda JavaScript geliştiricisini neler beklediğinin yalnızca bir tadıdır. JavaScript’te sorunsuz, kararlı, tarayıcılar arası bir animasyon oluşturmak zordur ve çok fazla test ve tarayıcı sorunları hakkında bilgi gerektirir.

Neyse ki, bu görevde size yardımcı olan ve farklı işletim sistemlerine ve tarayıcılara sahip birçok geliştirici tarafından kararlılık açısından test edilmiş hazır animasyon kitaplıkları mevcuttur. Bunlardan birini örneklerle tanıyacaksınız.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın