Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Tutarsız Etkileşim Yaklaşımları – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Tutarsız Etkileşim Yaklaşımları – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Arama Psikolojisi

Tutarsız Etkileşim Yaklaşımları

Hem Web’in altında yatan teknolojik mimari hem de mevcut sınırlı kontrol seti, web uygulamaları için masaüstü uygulamalarıyla karşılaştırılabilir etkileşimler oluşturmayı zorlaştırır.

Ek olarak, çoğu web uygulaması tarayıcıdan bağımsız olacak şekilde tasarlandığından, etkileşimler ve görünüm tüm işletim sistemleriyle eşleşecek şekilde simüle edilemez; örneğin, Macintosh OS X Aqua arayüzündeki sekmeler görsel olarak Windows Vista arayüzündeki sekmelerden oldukça farklıdır.

Web’in nispeten sınırsız geliştirme ortamı, tasarımcılara önemli ölçüde yaratıcılık ve esneklik sunsa da, kullanıcı arayüzlerinde ve web uygulamalarındaki etkileşim yaklaşımlarında ortaya çıkan çeşitlilik ve tutarsızlık, genellikle kullanıcılar için zorlayıcıdır.

Bunun nedeni, kullanıcıların her biri aynı uygulamada birbirine karıştırılmış kendi nesne, eylem ve görsel sözlüğüne sahip çeşitli arayüz ve etkileşim stilleriyle karşı karşıya kalmasıdır. Zoho Notes’ta (Microsoft OneNote gibi bir not alma web uygulaması) ve Zoho Sheet’te (Microsoft Excel gibi bir çalışma sayfası web uygulaması) sekme adını değiştirmenin bir örneğini gösterir.

Zoho’da sekme adını değiştirmek için kullanıcıların sekme adına çift tıklaması gerekir ve bir Yeniden Adlandır iletişim kutusu açılır. Zoho Sheet’te sekme adını değiştirmek için, kullanıcıların sekmeyi sağ tıklaması ve kullanıcıların sekme adını değiştirmesine olanak tanıyan bir açılır pencere görüntüleyen “Yeniden Adlandır” seçeneğini seçmesi gerekir; çift tıklama sadece metni seçer.

Bu tasarım zorluklarını ve buna eşlik eden kullanılabilirlik sorunlarını ele almak için birçok şirket, web uygulamasının “görünüm ve hissini” yönetmek için kullanıcı arayüzü tasarım yönergeleri ve stil kılavuzları geliştirir.

Bununla birlikte, kullanılabilir web uygulamaları geliştirmek için tasarım yönergelerini uygulamak kolay değildir. Tasarım yönergelerinin etkililiği sınırlıdır, çünkü genellikle üst düzey ilkeleri savunurlar (örneğin, sistem durumunu görünür hale getirin; tanıma, hatırlamadan daha iyidir; hataları önleyin) veya çok özel rehberlik sunarlar (örneğin, tablo başlıklarını sütunların hizasıyla eşleşecek şekilde hizalayın) veri).

Öte yandan, tasarım stili kılavuzları, markalaştırma ve görsel tasarım yönlerine odaklanır ve genellikle bir platforma (örn. kullanılabilir etkileşimler geliştirmek için rehberlik gerekir.

Tasarım yönergeleri ve stil kılavuzları da oldukça uzundur ve takip edilmesi zordur, çünkü bir etkileşimi uygulamak, kullanıcı arabirimi tasarımcılarının belgedeki çeşitli bölümlere aşina olmasını gerektirir.

Örneğin, Apple’ın “İnsan Arayüzü Yönergeleri” belgesi yaklaşık 400 sayfa uzunluğundadır ve form kontrolleriyle bir iletişim kutusu oluşturmak için bir tasarımcının arayüzüne ayrılmış yaklaşık 250 sayfası olan” içindeki birkaç bölüme aşina olması gerekir. 

Son olarak, tasarım yönergeleri ve stil kılavuzları da insan-bilgisayar etkileşimine aşina olmayanlar için yararlı olamayacak kadar ezoterik hale gelebilir.

Bu, müşteriler, konu uzmanları, müşteriler, gereksinim analistleri, yazılım geliştiriciler, ürün yöneticileri ve pazarlamacılar dahil olmak üzere bilgili olma olasılığı düşük olan web uygulaması geliştirme ekibi üyeleri arasında bir iletişim aracı olarak etkinliklerini sınırlayabilir. insan-bilgisayar etkileşimi ve kullanılabilirlik.

Tasarım modellerini kullanmak, bu endişelerin çoğuna hitap eder ve daha iyi ve tutarlı arayüz tasarımları oluşturmak ve web uygulamalarının kullanılabilirliğini geliştirmek için tasarım yönergelerini ve stil kılavuzlarını tamamlayabilir.


Sembolik etkileşim kuramı
Sembolik etkileşim kuramı örnekleri
Etkileşimci yaklaşım Nedir
Sembolik etkileşim Nedir
Sembolik Etkileşimci yaklaşım
Sembolik etkileşim kuramı temsilcileri
Etkileşimci kuram nedir
Sembolik etkileşim akımının üç temel ilkesi


Tasarım Desenleri

Desen kavramı mimarlık alanında Christopher Alexander ve meslektaşları tarafından tanıtıldı.

Böylece örüntüler, kullanım bağlamında açıkça soruna odaklanır ve tasarımcılara çözümün ne zaman, nasıl ve neden uygulanabileceği konusunda rehberlik eder. Modeller pratiktir ve üst düzey ilke ve stratejileri somutlaştırırken “iyi” tasarım örneklerini tanımlar. Kalıplar, son zamanlarda kullanıcı arayüzü ve yazılım tasarımcıları için aşağıdaki avantajlardan dolayı da çekici hale geldi:

Kanıtlanmış tasarım çözümleri ve kullanımları için rehberlik. Kalıplar, soyut ilkeleri veya yönergeleri değil, gerçek çözümleri tanımlar. Ek olarak, bağlamı ve sorunu açık hale getirerek ve etkinliklerinin gerekçesini özetleyerek, kalıplar hem bir sorunun nasıl çözülebileceğini hem de çözümün belirli bir bağlam için neden uygun olduğunu açıklar.

Bununla birlikte, genel bir “temel” çözüm olduğu için, kullanımı bir uygulamadan diğerine farklılık gösterebilir, ancak “basit” veya yaratıcılığı engellemez.

Geliştirilmiş tasarım süreci. Tasarım modellerini belirlemek ve bunları kataloglamak, kullanıcı arabirimi tasarımcılarının “tekerleği yeniden icat etmek” için harcanan zamanı azaltarak üretkenliği artırmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, kullanıcı arabirimi bileşenleri, bir tasarım modeli kitaplığı biçimindeki modeller için oluşturulursa, tasarımlar hızla geliştirilebilir, test edilebilir ve yinelenebilir ve yayın döngülerinin kısaltılmasına yardımcı olabilir.

Yeniden kullanılabilirlik ve tutarlı arabirimler. Yeniden kullanılabilir kullanıcı arabirimi bileşenlerinden oluşan bir kitaplık geliştirmek, hem uygulamalar içinde hem de uygulamalar arasında tutarlı arabirimlerin geliştirilmesini kolaylaştırabilir.

Bu, özellikle farklı tasarım grupları tarafından aynı problemler için farklı çözümlerin uygulanabildiği, aynı şirket içinde üretilen tasarımlar arasında tutarsız arayüzlere yol açan birden çok ve dağıtılmış tasarım ekiplerine sahip büyük şirketlerde kullanışlıdır.

Ekipler, tasarım modellerini kataloglayarak ve ileterek tasarımlarının tutarlılığını, öngörülebilirliğini ve kullanılabilirliğini artırabilir ve tasarım uzmanlığının kurumsal hafızası olarak hizmet edebilir.

Ortak, paylaşılan bir dil. Kalıplar, tasarım çözümlerini açıklarken ve tartışırken ortak bir dil veya sözcük dağarcığı geliştirerek farklı disiplinlerden ekip üyeleri arasındaki iletişimi desteklemeye ve geliştirmeye yardımcı olur.

Bu çok önemlidir, çünkü kullanıcı arabirimi tasarımcıları genellikle geliştiriciler, uygulama alanı uzmanları ve kullanıcılar veya kullanıcı temsilcilerinden oluşan disiplinler arası bir ekipte çalışır ve bu gruplar genellikle tasarım fikirleri ve fikirleri alışverişinde bulunmak için ortak bir terminolojiden yoksundur.

Etkili öğretim yardımı ve referans aracı. Desenler, deneyimli tasarımcılar için tasarım konusunda resmi bir geçmişi olmayanlara tasarım rehberliği sunmanın da etkili bir yolu olabilir. Kalıpları belgelemede kullanılan yaklaşım nedeniyle, görsel ve metinsel açıklama sağlayarak, acemi arayüz tasarımcılarının başarılı kullanım örneklerini görmeleri daha kolaydır.

Kullanılabilir web uygulamaları. Son olarak, kalıplar başarılı bir kullanım geçmişine dayandığından, kalıpların sağladığı etkileşimler kullanıcılara aşina olacağından, bunların kullanımı web uygulamasını kullanılabilir hale getirebilir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın