Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Tanımlama Kuralları – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Tanımlama Kuralları – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

 Java Komut Dosyası – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatlarıv

Tanımlama Kuralları

Bir nesne bir istisna attıktan sonra, hata bir işlemi gerçekleştirmenin ortasında meydana gelse bile, nesnenin hala iyi tanımlanmış, kullanılabilir durumda olması genellikle arzu edilir. Bu, özellikle arayanın kurtarması beklenen kontrol edilen istisnalar için geçerlidir. Genel olarak konuşursak, başarısız bir yöntem çağırma, nesneyi çağırmadan önceki durumda bırakmalıdır. Bu özelliğe sahip bir yöntemin başarısız atom olduğu söylenir.

Bu etkiyi elde etmenin birkaç yolu vardır. En basiti değişmez nesneler tasarlamaktır. Bir nesne değişmez ise, başarısızlık atomitesi serbesttir. Bir işlem başarısız olursa, yeni bir nesnenin oluşturulmasını engelleyebilir, ancak var olan bir nesneyi asla tutarsız bir durumda bırakmaz çünkü her nesnenin durumu oluşturulduğunda tutarlıdır ve daha sonra değiştirilemez.

Değişken nesneler üzerinde çalışan yöntemler için, hata atomitesine ulaşmanın en yaygın yolu, işlemi gerçekleştirmeden önce parametrelerin geçerliliğini kontrol etmektir. Bu, nesne değişikliği başlamadan önce herhangi bir istisnanın atılmasına neden olur.

İlk boyut denetimi ortadan kaldırılırsa, yöntem boş bir yığından bir öğe çıkarmaya çalıştığında yine de bir istisna atar. Bununla birlikte, boyut alanını tutarsız (negatif) bir durumda bırakarak, nesne üzerinde gelecekteki herhangi bir yöntem çağırma işleminin başarısız olmasına neden olur. Ek olarak, pop yöntemi tarafından oluşturulan istisna, soyutlamaya uygun olmayacaktır.

Başarısızlık atomitesine ulaşmakla yakından ilgili bir yaklaşım, hesaplamayı, başarısız olabilecek herhangi bir parça, nesneyi değiştiren herhangi bir parçadan önce gerçekleşecek şekilde düzenlemektir. Bu yaklaşım, bağımsız değişkenlerin hesaplamanın bir parçası yapılmadan kontrol edilemediği durumlarda öncekinin doğal bir uzantısıdır.

Örneğin, öğeleri bir sıralamaya göre sıralanan TreeMap örneğini düşünün. Bir TreeMap’e öğe eklemek için, öğenin TreeMap’in sıralaması kullanılarak karşılaştırılabilecek bir türde olması gerekir. Yanlış yazılmış bir öğe eklemeye çalışmak, ağaç herhangi bir şekilde değiştirilmeden önce ağaçta öğe aranmasının bir sonucu olarak ClassCastException ile doğal olarak başarısız olur.

Arıza atomitesine ulaşmak için üçüncü ve çok daha az yaygın bir yaklaşım, bir işlemin ortasında meydana gelen bir arızayı yakalayan ve nesnenin durumunu işlem başlamadan önceki noktaya geri döndürmesine neden olan kurtarma kodu yazmaktır. Bu yaklaşım esas olarak kalıcı veri yapıları için kullanılır.

Başarısızlık atomitesine ulaşmak için son bir yaklaşım, işlemi nesnenin geçici bir kopyası üzerinde gerçekleştirmek ve işlem tamamlandıktan sonra nesnenin içeriğini geçici kopyayla değiştirmektir. Bu yaklaşım, veriler geçici bir veri yapısında depolandıktan sonra hesaplama daha hızlı gerçekleştirilebildiğinde doğal olarak ortaya çıkar.

Örneğin, Collections.sort, sıralamanın iç döngüsündeki öğelere erişme maliyetini azaltmak için, giriş listesini sıralamadan önce bir diziye döker. Bu performans için yapılır, ancak ek bir fayda olarak, sıralama başarısız olursa giriş listesine dokunulmamasını sağlar.

Başarısızlık atomikliği genellikle arzu edilirken, her zaman elde edilemez. Örneğin, iki iş parçacığı aynı nesneyi uygun senkronizasyon olmadan aynı anda değiştirmeye çalışırsa, nesne tutarsız bir durumda bırakılabilir. Bu nedenle, bir ConcurrentModificationException yakaladıktan sonra bir nesnenin hala kullanılabilir olduğunu varsaymak yanlış olur.

Hatalar (istisnaların aksine) genellikle kurtarılamaz ve yöntemlerin hata atarken hata atomikliğini korumaya çalışmasına bile gerek yoktur.

Arıza atomitesinin mümkün olduğu yerlerde bile, her zaman arzu edilmez. Bazı işlemler için maliyeti veya karmaşıklığı önemli ölçüde artırır. Bununla birlikte, sorunun farkında olduğunuzda, başarısızlık atomitesini elde etmek genellikle hem ücretsiz hem de kolaydır.

Kural olarak, bir yöntemin belirtiminin parçası olan herhangi bir istisna, nesneyi yöntem çağırmadan önceki durumunda bırakmalıdır. Bu kuralın ihlal edildiği durumlarda, API belgeleri nesnenin hangi durumda bırakılacağını açıkça belirtmelidir. Ne yazık ki, mevcut API belgelerinin çoğu bu ideali yerine getirememektedir.


Değişken tanımlama Kuralları
Değişken tanımlama Kuralları Python
Değişken isimleri Örnekleri
C# değişken tanımlama Örnekleri
Arduino değişken tanımlama
C değişken tanımlama
C değişkenler
Değişken tanımlama Python


İstisnaları Göz Ardı Etmeyin

Bu tavsiye bariz görünse de, tekrar etmeyi gerektirecek kadar sık ​​ihlal edilmektedir. Bir API tasarımcıları bir istisna atmak için bir yöntem açıkladıklarında, size bir şey söylemeye çalışıyorlar. Bunu görmezden gelme! Yöntem çağrısını boş bir catch bloğu ile bir try deyimi ile çevreleyerek istisnaları yok saymak kolaydır.

Boş bir yakalama bloğu, sizi istisnai koşullarla başa çıkmaya zorlamak olan istisnaların amacını ortadan kaldırır. Bir istisnayı yok saymak, bir yangın alarmını yok saymaya ve başka hiç kimsenin gerçek bir yangın olup olmadığını görme şansı bulamayacak şekilde kapatmaya benzer. Ondan kurtulabilirsin ya da sonuçlar felaket olabilir. Boş bir yakalama bloğu gördüğünüzde, kafanızda alarm zilleri çalmalıdır. En azından, catch bloğu, istisnayı görmezden gelmenin neden uygun olduğunu açıklayan bir yorum içermelidir.

Bir istisnayı göz ardı etmenin uygun olabileceği durum türüne bir örnek, animasyon için görüntü oluşturmadır. Ekran düzenli aralıklarla güncelleniyorsa, geçici bir hatayla başa çıkmanın en iyi yolu, onu görmezden gelmek ve bir sonraki güncellemeyi beklemek olabilir.
Bu maddedeki tavsiye, işaretli ve işaretlenmemiş istisnalar için eşit olarak geçerlidir.

Bir istisna ister öngörülebilir bir istisnai durumu isterse bir programlama hatasını temsil etsin, onu boş bir yakalama bloğu ile yok saymak, hata karşısında sessizce devam eden bir programla sonuçlanacaktır. Program daha sonra gelecekte herhangi bir zamanda, kodun sorunun kaynağıyla herhangi bir ilişkisi olmayabilecek bir noktasında başarısız olabilir. Bir istisnayı düzgün bir şekilde ele almak, başarısızlığı tamamen önleyebilir. Yalnızca denetlenmeyen bir istisnanın dışa doğru yayılmasına izin vermek, en azından programın hızla başarısız olmasına neden olur ve hatanın ayıklanmasına yardımcı olacak bilgileri korur.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın