Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

İstisnaları Belgeleme – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

İstisnaları Belgeleme – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Kampanya Hazırlama

İstisnaları Belgeleme

Bir yöntem tarafından oluşturulan istisnaların açıklaması, yöntemin doğru bir şekilde kullanılması için gerekli olan belgelerin önemli bir bölümünü oluşturur. Bu nedenle, her bir yöntem tarafından oluşturulan tüm istisnaları dikkatli bir şekilde belgelemek için zaman ayırmanız çok önemlidir.

Kontrol edilen istisnaları her zaman ayrı ayrı bildirin ve Javadoc @throws etiketini kullanarak her birinin hangi koşullar altında atıldığını tam olarak belgeleyin. Bir yöntemin, atabileceği birden çok istisna sınıfının bir üst sınıfını attığını bildirme kısayolunu kullanmayın.

Uç bir örnek olarak, asla bir yöntemin “İstisna oluşturduğunu” veya daha da kötüsü “Atılabilir” olduğunu beyan etmeyin. Yöntemin atabileceği istisnalarla ilgili olarak programcıya herhangi bir rehberliği reddetmenin yanı sıra, böyle bir bildirim, aynı bağlamda atılabilecek diğer istisnaları etkin bir şekilde gizlediğinden, yöntemin kullanımını büyük ölçüde engeller.

Dil, programcıların bir yöntemin atabileceği denetlenmeyen istisnaları bildirmelerini gerektirmese de, bunları kontrol edilen istisnalar kadar dikkatli bir şekilde belgelemek akıllıca olacaktır. Denetlenmeyen istisnalar genellikle programlama hatalarını temsil eder ve programcıların yapabilecekleri tüm hatalara aşina olmaları, bu hataları yapmaktan kaçınmalarına yardımcı olur.

Bir yöntemin atabileceği denetlenmeyen istisnaların iyi belgelenmiş bir listesi, başarılı bir şekilde yürütülmesi için ön koşulları etkili bir şekilde açıklar. Her yöntemin belgelerinin ön koşullarını tanımlaması önemlidir ve denetlenmeyen istisnalarını belgelemek bu gereksinimi karşılamanın en iyi yoludur.

Arabirimlerdeki yöntemlerin, atabilecekleri denetlenmeyen istisnaları belgelemesi özellikle önemlidir. Bu belge, arabirimin genel sözleşmesinin bir parçasını oluşturur ve arabirimin birden çok uygulaması arasında ortak davranışı etkinleştirir.

Bir yöntemin atabileceği denetlenmeyen her özel durumu belgelemek için Javadoc @throws etiketini kullanın, ancak yöntem bildiriminde denetlenmeyen özel durumları dahil etmek için throws anahtar sözcüğünü kullanmayın. API’nizi kullanan programcının, bu iki durumda sorumlulukları farklı olduğundan, hangi istisnaların kontrol edildiğini ve hangilerinin kontrol edilmediğini bilmesi önemlidir.

Javadoc @throws etiketi tarafından, throws bildirimi tarafından oluşturulan yöntem başlığının yokluğunda oluşturulan belgeler, programcının denetlenen istisnaları denetlenmeyenlerden ayırt etmesine yardımcı olmak için güçlü bir görsel ipucu sağlar.

Unutulmamalıdır ki, her yöntemin atabileceği tüm denetlenmemiş istisnaları belgelemek bir idealdir, gerçek dünyada her zaman elde edilemez. Bir sınıf revizyondan geçtiğinde, dışa aktarılan bir yöntemin ek denetlenmemiş istisnalar oluşturacak şekilde değiştirilmesi, kaynak veya ikili uyumluluğu ihlal etmez.

Bir sınıfın, bağımsız olarak yazılmış başka bir sınıftan bir yöntem çağırdığını varsayalım. İlk sınıfın yazarları, her yöntemin attığı tüm denetlenmemiş istisnaları dikkatlice belgeleyebilir, ancak ikinci sınıf ek denetlenmemiş istisnalar atmak için revize edilirse, eski sınıfın (revizyondan geçmemiş) yayması oldukça muhtemeldir. bunları bildirmese de yeni denetlenmeyen istisnalar.

Bir sınıftaki birçok yöntem tarafından aynı nedenle bir istisna atılırsa, istisnayı her bir yöntem için ayrı ayrı belgelemek yerine sınıfın belgelendirme yorumunda belgelemek kabul edilebilir. Yaygın bir örnek NullPointerException’dır. Bir sınıfın dokümantasyon yorumunun “herhangi bir parametrede boş bir nesne başvurusu iletilirse bu sınıftaki tüm yöntemler bir Boş İşaretçi İstisnası atar” veya bu etkiyi ifade eden kelimeler söylemesi uygundur.


Try catch java Nedir
Java klasörü
Java security
Java Denetim Masası
Java hata yakalama
Denetim Masası indir
Java Console nasıl açılır
Java Exception nedir


Hata Yakalama Bilgileri

Bir program yakalanmamış bir istisna nedeniyle başarısız olduğunda, sistem otomatik olarak istisnanın yığın izini yazdırır. Yığın izleme, istisnanın dize temsilini, toString yönteminin sonucunu içerir. Bu genellikle istisnanın sınıf adının ardından ayrıntı mesajından oluşur.

Genellikle bu, bir yazılım arızasını araştıran programcıların veya saha servis personelinin devam etmesi gereken tek bilgidir. Arıza kolayca tekrarlanabilir değilse, daha fazla bilgi almak zor veya imkansız olabilir.

Bu nedenle, istisnanın toString yönteminin, başarısızlığın nedeni hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi döndürmesi kritik derecede önemlidir. Başka bir deyişle, bir istisnanın dize temsili, sonraki analiz için başarısızlığı yakalamalıdır.

Başarısızlığı yakalamak için, bir istisnanın dize temsili, “istisnaya katkıda bulunan” tüm parametrelerin ve alanların değerlerini içermelidir. Örneğin, bir IndexOutOfBounds istisnasının ayrıntı iletisi, alt sınırı, üst sınırı ve sınırlar arasında yer almayan gerçek dizini içermelidir.

Bu bilgi başarısızlık hakkında çok şey anlatır. Üç değerden herhangi biri veya tümü yanlış olabilir. Gerçek indeks, alt sınırdan bir eksik veya üst sınıra eşit (“bir çit direği hatası”) olabilir veya çok düşük veya yüksek vahşi bir değer olabilir.

Alt sınır, üst sınırdan daha büyük olabilir (ciddi bir dahili değişmez hata). Bu durumların her biri farklı bir soruna işaret eder ve programcı ne tür bir hata araması gerektiğini biliyorsa, tanıya büyük ölçüde yardımcı olur.

Bir istisnanın dize temsiline ilgili tüm “sabit verileri” dahil etmek kritik olsa da, çok fazla düzyazı eklemek genellikle önemsizdir. Yığın izleme, kaynak dosyalarla birlikte analiz edilmek üzere tasarlanmıştır ve genellikle, istisnanın atıldığı tam dosya ve satır numarasının yanı sıra yığındaki diğer tüm yöntem çağrılarının dosyaları ve satır numaralarını içerir.

Başarısızlığın uzun düzyazı açıklamaları genellikle gereksizdir; bilgi kaynak kodu okunarak toplanabilir. Bir istisnanın dize temsili, son kullanıcılar tarafından anlaşılabilir olması gereken kullanıcı düzeyinde bir hata mesajıyla karıştırılmamalıdır.

Kullanıcı düzeyindeki bir hata mesajından farklı olarak, bir arızayı analiz ederken öncelikle programcıların veya saha servis personelinin yararınadır. Bu nedenle bilgi içeriği anlaşılabilirlikten çok daha önemlidir.

İstisnaların dize temsillerinde yeterli hata yakalama bilgisi içermesini sağlamanın bir yolu, bu bilgiyi yapıcılarında bir dize ayrıntı mesajı yerine gerekli kılmaktır. Detay mesajı daha sonra bilgileri dahil etmek için otomatik olarak oluşturulabilir. Örneğin, bir String yapıcısı yerine IndexOutOfBoundsException şuna benzeyen bir kurucuya sahip olabilirdi.

Ne yazık ki, Java platform kitaplıkları bu deyimi yoğun bir şekilde kullanmaz, ancak şiddetle tavsiye edilir. Hatayı yakalamak için bir istisna atan programcının işini kolaylaştırır. Aslında, programcının başarısızlığı yakalamamasını zorlaştırır!

Aslında, deyim, sınıfın her bir kullanıcısının fazladan dize temsilini oluşturmasını gerektirmek yerine, istisna sınıfının kendisindeki bir istisna için yüksek kaliteli bir dize temsili oluşturmak üzere kodu merkezileştirir.

Önerildiği gibi, bir istisnanın hata yakalama bilgileri (yukarıdaki örnekte altBound, üstBound ve dizin) için erişimci yöntemleri sağlaması uygun olabilir.

Hata yakalama bilgileri hatadan kurtarmada yararlı olabileceğinden, bu tür erişimci yöntemlerini denetlenen istisnalarda sağlamak, denetlenmeyen istisnalardan daha önemlidir. Bir programcının denetlenmemiş bir istisnanın ayrıntılarına programlı erişim istemesi (akıl almaz olmasa da) nadirdir. Bununla birlikte, denetlenmeyen istisnalar için bile, genel prensipte bu erişimcilerin sağlanması tavsiye edilir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın