Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

 SÜRECİ YÖNETMEK – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

 SÜRECİ YÖNETMEK – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Mobil İçerik Kullanımı

 SÜRECİ YÖNETMEK

Planlamanı yaptın. Öğrencileriniz hazırlandı. Öğrenme bağlamına odaklandınız ve wiki çerçevesi oluşturuldu ve yayınlandı. Yarışlara gidiyorsun. Peki ya öğrenciler katılmazlarsa? Kendini organize edemiyor musun?

Deneyim çatışmaları? “[Çevrimiçi] öğrenim toplulukları, diğer topluluk türleriyle aynı zorluklarla karşı karşıyadır: çatışma, kişilik çatışmaları, savaşan gündemler, farklı iş ahlakı, kültürel yanlış adımlar ve daha fazlası. Bunlara, farklı zaman dilimlerinde ve çoğumuzu iletişim açısından dezavantajlı duruma sokan teknolojiyle çalışmanın zorluğunu eklediğinizde, bazen her şeyi unutmak daha kolay görünebilir”.

Çevrimiçi işbirlikçi yazmanın bir süreç olduğunu kabul etmeye yardımcı olur. Herhangi bir süreç gibi, iniş ve çıkışlardan geçecektir. Tümsekleri yumuşatmak, izleme, yönetim ve kolaylaştırma gerektirecektir. Bununla birlikte, süreç yönetiminin yalnızca çevrimiçi eğitmenin sorumluluğunda olduğunu varsaymayın. Süreç yönetimi, her öğrenci grubunun birincil sorumluluğudur. Eğitmenin rolü, özyönetim başarısız olduğunda devreye girmektir.

Ayrıca, ne kadar iyi hazırlanmış olurlarsa olsunlar, wiki gruplarının sürecin farklı aşamalarında mücadele edeceklerini kabul etmeye yardımcı olur. Bir eğitmen olarak, bunun sadece beklenecek bir şey olmadığını, aynı zamanda anlamlı öğrenmeye gerçekten yardımcı olduğunu bilin.

Gruplar mücadele ettikçe ve sorunları çözdükçe güven kazanır, işbirliği becerileri geliştirir ve daha yüksek performans seviyeleri için çabalar. İster çevrimiçi ister yüz yüze toplantı olsun, her grup, grup gelişiminin aşamalarını deneyimler.

Geliştirmenin ilk aşamaları, belirsizlik ve kuralların, prosedürlerin ve wiki ortamının “test edildiği” bir dönemle karakterize edilir. Grup üyelerinin güven oluşturması ve üretkenliğin temellerini atması bu aşamadadır.

Korkular ortadan kalktıkça ve öğrenciler kendilerine verilen görev, wiki ortamı ve grup üyelerinin rolleri konusunda daha rahat hale geldikçe, grup ivme kazanır ve üretkenlikte bir artış yaşar. Erken başarılarla ödüllendirilen üretkenlik, grup engellerle karşılaşana kadar devam eder.

Yaygın engeller arasında dengesiz katılım ve grup üyelerinin rollerini ve taahhütlerini yerine getirmemesi yer alır. Grupların risk alma, yaratıcılık ve yeniliğin olumlu sonuçlarını deneyimlemeleri de bu aşamadadır.

Teslim tarihleri yaklaştıkça ve stres arttıkça, kişisel çatışmalar da ortaya çıkma eğilimi gösterir. Grup üyeleri, wiki projesinin bileşenleri üzerinde güç ve etki sağlamaya çalışabilir ve bu süreçte kasıtlı veya kasıtsız olarak başka bir üyenin çalışmasına saldırabilir veya çalışmasını azaltabilir.

Grup üyelerinin çatışmayı çözmesine ve üretkenliği sürdürmesine yardımcı olmak için müdahale etmek gerekebilir. Grup üyelerinin yapıcı düzenleme ve wiki görgü kuralları hakkındaki anlaşmaları hatırlamalarına ve bunlara saygı duymalarına yardımcı olmak da bu aşamada önemli olacaktır.

Son olarak süreç yönetimi, bir wiki projesini amaçlarına ulaştırma ve gruba tatmin edici bir kapanış sağlama becerisini içerir. Bir wiki projesinin ne zaman tamamlandığını bilmek genellikle zordur.

Projenin sonunda eğitmen, öğrencilerin ilerlemelerini fark etmelerine ve wiki sonuçlarının kalitesini kendi kendilerine değerlendirmelerine yardımcı olur. Sonraki sayfalarda, öğrencilerin wiki sürecini bu aşamaların her birinde yönetmelerine yardımcı olacak ek ipuçları sunuyoruz.


Hazır web sitesi düzenleme
Google web sitesi nasıl kurulur
Web 4.0 araçları nelerdir
Business site düzenleme
Web sitesi düzenleme nasıl Yapılır
Web 4.0 Nedir
Web 4.0 olarak tanımlanan internet evresi
Web sitesi düzenleme programı


Güven Ortamı Yaratmak

Başlangıçta korku vardır. Korku ve güvensizlik, bilinmeyene ve alışılmadık olana karşı doğal tepkilerdir. Öğrencileriniz wiki projesini düşünürken, büyük olasılıkla korkularını ve endişelerini dile getireceklerdir. Öğrencileriniz takım halinde çalışmaktan korkuyor mu? Güvenilir olmayan bir İnternet bağlantısından mı korkuyorsunuz? Çatışmadan mı korkuyorsunuz? Son teslim tarihinden korkuyor musunuz? Robin Neidorf, çevrimiçi öğrencilerin sürecin başlarında korkularını ifade etmeleri için bir fırsata ihtiyaçları olduğuna inanıyor: “Şikayet etmelerine izin verdim. Eğer yapmazsam, asla üstesinden gelemezler.

Endişeleri Tartışın Öğrencilerin korkularında yalnız olmadıklarını anlamalarına yardımcı olun. Sorularını ve endişelerini dile getirebilmeleri için öğrencileri açık bir sohbete veya zincirleme tartışmaya erkenden dahil edin. Çoğu insanın ilk viki projesine aynı veya benzer korkularla geldiğini anlamalarına yardımcı olun. Ayrıca ifade ettikleri görünürdeki engellerin hiçbirinin aşılmaz olmadığını bilmelerini sağlayın.

Pozitifleri ve olasılıkları göz önünde bulundurarak negatifleri dengeleyin. Öğrencilere gerçek dünya ekiplerinin wikiler aracılığıyla neler başardığına dair örnekler vermenin genellikle yardımcı olduğunu bulduk. 

Güven Oluşturma

Grupların wiki teknolojisine ve kendi işbirlikçi becerilerine ve yeteneklerine güven duyma düzeyi oluşturmaları da önemli olacaktır. Öğrenciler, proje hedeflerinin ulaşılabilir olduğuna ve sağlanan araçların çalışmalarında onları destekleyeceğine inanmalıdır. Ancak grup üyeleri wiki’de özgüven oluşturduktan sonra gruplar birbirlerine ivme kazandırabilir ve güven duyabilir.

Çevrimiçi buz kırıcılar ve deneme çalışmaları, güven ve itimat oluşturma konusunda mükemmel egzersizlerdir. Bireylerin mevcudiyetini oluştururlar ve iletişim hatlarını açmaya hizmet ederler.

Buz kırıcılar, bireylere öğrenme ortamına girme ve kendini ifşa etme yoluyla “buzları kırma” fırsatı sunar. Vikideki küçük, tehdit edici olmayan denemeler, öğrencilerin wiki teknolojisine güven geliştirmelerine yardımcı olarak güven alıştırmaları olarak da kullanılabilir. Bir wiki projesinin başlangıcına gömülebilen örnek bir deneme çalıştırması ve buz kırıcı etkinlik sağlar.

İvme Oluşturma

Viki projesi başladığında, gruplar ilişkiler oluşturacak ve işbirlikçi yazma sürecini başlatacaktır. Eğitmenler, öğrencilerin wiki’de “ilk işareti yapmak” için sık sık mücadele ettiğini görecektir. Boş bir tuval gibi boş bir wiki oldukça korkutucu bir şey olabilir.

Pek çok çevrimiçi işbirliği etkinliği gibi, erken katılım ve ilk katkılar genellikle projenin gidişatını belirleyebilir. Anahtar, öğrencileri wiki’ye sokmak ve en baştan üretken ve anlamlı görevler üzerinde çalışmaktır.

Üyelerin başlangıçtaki tereddütlerinin üstesinden gelmelerine ve onları ortak çalışmaya daha hızlı yönlendirmelerine yardımcı olmak için, grup planlama sürecini desteklemek ve işbirlikçi yazmayı teşvik etmek için wiki çerçeveleri sağlamak çok önemlidir. Bu bölümde daha önce tartışıldığı gibi çerçeveleme, wiki projesinin amacını ve yapısını belirlemeye yardımcı olur ve hangi grupların katkılarını asmaya başlayabilecekleri konusunda kancalar sağlar.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın