Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Sosyal Topluluğa Katılma – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Sosyal Topluluğa Katılma – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Video Kampanyası Oluşturma

Sosyal Topluluğa Katılma

Kullanıcıların çevrimiçi bir sosyal topluluğa katılma nedenlerinden biri, birbirleriyle iletişim kurabilmektir. Bu, bir sohbet şeklinde (yani sohbet) veya daha sonra yanıtlanabilecek bir mesaj şeklinde olabilir. Ayrıca, bazı durumlarda, kullanıcılar bir yayın mesajı göndermek, yani aynı anda birkaç kişiye mesaj göndermek isteyebilir ve bir yanıta ihtiyaç duymayabilirler.

Kullanıcıların birbirleriyle eşzamanlı (ör. sohbet) veya eşzamansız (ör. mesajlar, dürtmeler, notlar vb.) iletişim kurmasını sağlayın.

Çevrimiçi bir toplulukta olmanın ve onu sürdürmenin önemli bir yönü, üyeleri arasındaki iletişimi teşvik etmektir. Kullanıcıların birbirleriyle iletişim kurması ne kadar kolaysa, topluluğun gelişmesi ve kendini sürdürmesi o kadar olasıdır.

Kullanıcıların, Anında Mesajlaşma (IM) özelliklerini (ör. sohbet) kullanarak gerçek zamanlı olarak senkronize olarak ve ayrıca birbirlerine mesaj göndererek veya ortak bir ortak alanda mesaj göndererek senkronize olmayan şekilde iletişim kurmalarına izin verin. En yaygın eşzamansız mesajlaşma seçenekleri, kullanıcıların bir bireye özel mesajlar göndermesine veya paylaşılan alanlara (örneğin, Facebook’ta “duvarlar”) yorum göndermesine izin vermektir.

Eşzamanlı mesajlaşma, kullanıcıların konuşmayı başlatmak için aynı anda çevrimiçi olmalarını gerektirdiğinden, kullanıcıların çevrimiçi olup olmadığını belirtin.

Kullanıcılar arasındaki birebir iletişim, sohbet ve e-posta gibi mesajlaşma seçenekleriyle etkili olsa da, kullanıcılar herkesin görebileceği bir mesaj yazmak isteyebilir. Ağdaki belirli bir kişiyi hedef alan bir mesajdan ziyade bir yayın mesajıdır. Bugün bu özelliği belirtmek için duvarlar (ör. Facebook), notlar (ör. Orkut) ve yorumlar (ör. MySpace) gibi birkaç farklı terim kullanılmaktadır.

Kullanıcıların mesajlaşma tercihlerini belirtmelerine izin verin. Yorumlar ve notlar gibi yayın mesajları bir kullanıcının profilinin parçası olduğundan, profillere erişim izni verilen herkes tarafından görülebilir. Ancak, kullanıcıların kimlerin yorum yazıp görüntüleyebileceğini belirleyebilmeleri için izinleri yönetmelerine izin verin. Bir kez ayarlandıktan sonra, bu tür tercihlerin kullanıcıların profil sayfalarında açıkça belirtilmesi önemlidir.

Kullanıcıların eşzamanlı olarak (yani gerçek zamanlı olarak) iletişim kurmasına izin vermek için, “arkadaşlarının” veya “kişilerinin” ne zaman çevrimiçi olduğunu bilmeleri önemlidir. VARLIK GÖSTERGESİNE sahip olmak, kullanıcıların çevrimiçi durumlarını ve sohbet etme isteklerini iletmeye yardımcı olabilir.

GÖSTERGE

Kullanıcıların birbirleriyle etkileşimde bulunmalarına ve arkadaş (veya kişi) listelerini korumalarına izin veren uygulamalarda, kullanıcılar bir veya daha fazla arkadaşla gerçek zamanlı bir sohbet başlatıp başlatamayacaklarını bilmek isteyebilirler.

Kullanıcılara başka bir kullanıcının çevrimiçi olup olmadığına dair bir gösterge gösterin. Ancak, her kullanıcının gizlilik tercihlerine saygı gösterin ve çevrimiçi durumlarını buna göre belirtin.

Topluluk tabanlı uygulamaların önemli bir amacı, üyeleri arasındaki etkileşimi ve iletişimi teşvik etmektir. Bu, e-posta gibi çevrimdışı mesajlaşma yaklaşımlarıyla sağlanabilse de, gerçek zamanlı iletişime izin vermek daha iyi bir topluluk duygusu geliştirir. Bu nedenle, bir kullanıcının çevrimiçi olup olmadığını bilmek önemlidir çünkü bu, başkalarına bir konuşma başlatabileceklerini önerebilir.

Anlık mesajlaşma (IM) programları gibi (örneğin, AOL Instant Messenger, Yahoo! Messenger, MSN Messenger), bir kullanıcının çevrimiçi olup olmadığını belirtmek için bir durum görüntüsü veya başka bir işaret kullanın.

ETKİNLİK DURUMLARINI BELİRTMESİNE İZİN VERİN.

Son zamanlardaki bir trend, kullanıcıların etkinlik durumlarını varlık göstergeleri ile birlikte belirtmelerine izin vermektir. Bu yaklaşım aynı zamanda durum belirleme olarak da adlandırılır (kullanıcıların diğerlerini ne yaptıkları hakkında bilgilendiren kısa mesajlar göndermelerine izin veren Twitter tarafından popüler hale getirilmiştir). Durum dökümü, kullanıcıların “Meşgul”, “Öğle yemeğine çıkıyor”, “Hemen döneceğim” gibi mevcut durumlarını belirttiği anlık iletilerdeki durum mesajlarına benzer; kullanıcıların kendi mesajlarını ayarlamalarına izin vermenin yanı sıra aralarından seçim yapmaları içindir.


Sosyal katılım nedir
Sosyal katılım örnekleri
Sosyal katılım becerisi
İletişim sosyal etkileşim nedir
Katılım Nedir sosyal Bilgiler


 DURUM TERCİHLERİNİ AYARLAMASINA İZİN VERİN.

Gizlilik veya diğer nedenlerle, bazı kullanıcılar çevrimiçi varlık göstergelerini ve durumlarını başkalarına göstermemeyi tercih edebilir. Veya yalnızca belirli kullanıcıların çevrimiçi durumlarını görmesini isteyebilirler (veya istemeyebilirler). Bu tür tercihlere uyum sağlamak için, kullanıcıların durumlarını görebilen (ve göremeyen) kişileri belirlemesine izin verin.

Çevrimiçi varlık göstergeleri, yalnızca diğer kullanıcıların çevrimiçi olup olmadığını bilmek için değil, aynı zamanda onlarla bir görüşme başlatıp başlatmamaya karar vermek için de yararlıdır. Bu nedenle, VARLIK GÖSTERGESİ modeline genellikle MESAJLAMA modeli eşlik eder.

PAYLAŞIM

Kullanıcılar başkalarıyla içerik fotoğrafları, videolar, haber makaleleri vb. paylaşmak isteyebilir; paylaşılan içerik, onu paylaşan kişiye ait olabilir veya olmayabilir.

Kullanıcıların başkalarıyla içerik paylaşmasını sağlayın. Kullanıcıların bilgi paylaşmak isteyebilecekleri çeşitli nedenler vardır, örneğin:

  • Ailenizi ve arkadaşlarınızı bilgilendirmek için
  • Eşsiz ve keyifli deneyimler paylaşmak için
  • Karşılık vermek için
  • Başkalarının sorularını yanıtlamaya veya araştırma yapmaya yardımcı olmak için
  • İnsanları birbirleriyle tanıştırmak için

Paylaşımın ilginç bir yan ürünü de, kullanıcıların bazı alanlarda uzman olduklarını kabul ederek topluluk içindeki itibarlarını artırmalarına yardımcı olabilmesidir (bu bölümün başlarındaki İTİBAR modeline bakın). Ayrıca paylaşım, sosyal etkileşimin temelidir. Bir topluluğun gelişmesi (ve hayatta kalması), çevrimiçi veya çevrimdışı olması için, topluluk üyeleri arasında paylaşımı ve katılımı ve etkileşimi desteklemesi çok önemlidir.

İki tür paylaşım tanımlandı: örtük ve açık. Örtük paylaşım, içerik kullanıcıların bir topluluğa katılımı sayesinde paylaşıldığında gerçekleşir. Örneğin, kullanıcılar Delicious’ta bir sayfaya yer işareti koyduğunda, Flickr’a fotoğraf yüklediğinde veya YouTube’a video koyduğunda, öğeler özel olarak işaretlenmedikçe topluluğun geri kalanıyla dolaylı olarak paylaşılır.

Örtük paylaşım, diğer kullanıcılardan herhangi bir özel işlem yapılmasını da gerektirmez. Öğeler, gönderildikleri veya uygulamada kullanıma sunuldukları anda topluluk kullanıcılarıyla paylaşılır. Açık paylaşım ise, kullanıcıların Google Docs, Zoho, Delicious ve diğerleri gibi uygulamalardaki içeriğe erişmek için genellikle e-posta yoluyla açık bir mesaj göndermesini gerektirir.

Kullanıcıların e-posta yoluyla İçerik paylaşmasına izin verin. En temel paylaşım özelliği, kullanıcıların e-posta yoluyla ilginç içerikler (ör. haberler, yemek tarifleri, fotoğraflar, videolar, seyahat planları vb.) göndermesine olanak tanımaktır. Kullanıcıların, bir veya daha fazla alıcı adını ve e-posta adreslerini (ve alıcıların bilgileri kimin gönderdiğini bilmelerini sağlamak için kendi bilgilerini) girerek içerik paylaşmasına izin verin.

Paylaşılan içerik, içeriğin niteliğine ve boyutuna bağlı olarak e-postanın bir parçası olabilir veya bir bağlantı olarak gönderilebilir. Örneğin, tarifler e-postanın kendisine dahil edilebilir, ancak fotoğraflar ve videolar, alıcıların e-postada verilen bir bağlantıyı izlemesini gerektirebilir.

Paylaşımı başlatan kullanıcıların insan olduğundan emin olmak için CAPTCHA kullanmayı düşünün. Ayrıca, uygulama sağlayıcının e-posta adreslerini toplama niyetiyle ilgili kullanıcıların endişelerini gidermek için gizlilik ilkesine bir bağlantı ekleyin.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın