Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

SENTEZLEME

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

SENTEZLEME

Sürüm Farklılıkları 

SENTEZLEME

Sentez, karar verirken günlük hayatımızda bir rol oynar. Bir okuyucu, metin çekirdeklerini zihinsel olarak birbirine bağlarken bir sentez oluşturur. Bir metin içinde veya metinler arasında fikirler söz konusu olabilir.

Sentez, karmaşık bir stratejidir çünkü ön bilgileri harekete geçirme, önemli fikirleri belirleme ve çıkarımlarda bulunmayı içeren birkaç farklı okuma stratejisinin bir kombinasyonunu içerir.

Araştırma süreci boyunca, okuyucuların metin, grafik ve çoklu ortam dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan toplanan bilgileri anlamaları için sentez gereklidir.

Farklı beceri düzeylerine sahip okuyucular, sesli düşünme yoluyla sentez modellerinden ve sorumluluğun kademeli olarak serbest bırakılmasından yararlanır.

Bu bölümde, sentez sürecine veya bir anlayış oluşturmak için bireysel fikirlerin bağlanmasına bakıyoruz. QUEST modelinin ikinci ve üçüncü adımlarında açıklandığı gibi bilgiyi bulmak ve değerlendirmek önemlidir, ancak fikirlerin sentezi yoluyla bilginin derinlemesine anlaşılması geliştirilmedikçe yeterli olmayacaktır. Bu nedenle, bu bölüm için yol gösterici soru şudur: “Bu bilgi ne anlama geliyor?”

Sentezlemek Neden Önemlidir?

Sentezleme, tıpkı bir dedektifin bir gizemi çözmek için ipuçlarını birbirine bağlaması gibi, yeni bir anlayış oluşturmak için ayrı ve benzersiz fikirlerin bir araya getirilmesidir. Sentez, öğrencilerin bir yorum oluşturmak için çeşitli bilgi parçalarını bir araya getirerek çoklu okuma stratejilerinin kullanımını gösterme fırsatıdır.

Açıklandığı gibi, sentez, stratejik okuyucular tarafından, yalnızca ayrıntıları hatırlamanın ötesinde daha yüksek bir anlayış düzeyine ulaşmak için kullanılır. Bu üst düzeye, okuyucular kelimeleri ve fikirleri kendi düşünce ve sorularıyla bütünleştirerek metni kişiselleştirdiklerinde ve böylece yeni içgörüler oluşturduklarında ulaşılır. Sentez kolay değil. Bazı öğrenciler internette kaliteli bilgi bulmakta zorlanmazken, birçoğu bunun ne anlama geldiğini ve onunla ne yapılacağını anlamaya çalışıyor.

Sentezleme süreci, okuyucuların bir metinden veya birden fazla metinden ayrı fikirleri birbirine bağlayan bir zincir oluşturmasını ve ardından yeni bir yorum veya bu fikirleri yeni bir ışıkta görmenin bir yolunu oluşturarak bu ipi kendi deneyimlerine bağlamasını gerektirir. Okuyucular sadece metni anlamamalı, aynı zamanda bilgiye “sahip olabilmelidir.

Sentez karmaşık olsa da, bu bizim öğrencilerimizin, ister basılı ister elektronik biçimde olsun, büyük miktarda bilgiyle karşılaştıkları bir dünyada kesinlikle ihtiyaç duyarlar ve bunu nasıl yorumlayacakları ve kullanacakları konusunda iyi bilgilendirilmiş kararlar almaları gerekir.

Öğretmenler, öğrencilerin sorgulama görevinin birden fazla kaynaktan bilgi sentezlemeyi içerdiğini anladıklarını varsaysa da, birçok öğrenci bunun farkında değildir ve/veya bunu gerçekleştiremez.

İlkokulun “ansiklopediden kopyala” stratejisi ortaokula ve hatta liseye kadar devam ediyor; aslında elektronik kaynaklar bilgi kopyalamayı daha da kolaylaştırıyor. Sorunlardan biri, bir web sitesinin bir öğrencinin aradığı tüm bilgilere sahip olması gerektiğine dair yanlış inancın bir sonucu olan yaygın “tek noktadan alışveriş” yöntemidir.

Örneğin, bir öğrenci İnternet sorgulama projesinde başarılı olduğunu hissetti çünkü kendisinin dediği gibi, “İşimi yapmak için ihtiyacım olan tek bir web sayfası buldum.” Bazı kütüphane ve ansiklopedi araştırmalarında kabul edilebilir olan bu strateji, Web araştırmalarında tavsiye edilmemektedir çünkü web siteleri taraflı ve/veya yanlış bilgileri bildirebilir ve bildirebilir.

Bu sorunla mücadele etmek için, öğrencilere “gerçeği” beyan etmeden önce birkaç kaynağın doğruluğunu kontrol etmeleri öğretilmelidir. Doğruluk kontrolü, öğrencilerden bir sorgulama projesi sırasında minimum sayıda web sitesini ziyaret etmeleri istenerek uygulanabilir.


Meta-sentez örnekleri
Yazıyı sesli okuma
Meta-sentez Nedir
Metni sese Çevirme ücretsiz
Türkçe metin SESLENDİRME ücretsiz
Sentez Programı nasıl kullanılır
Sesli Metin Okuyucu
meta-sentez ve meta-analiz arasındaki fark


Ne Zaman Sentez Yapılır?

Sentez günlük hayatımızın bir parçasıdır. Gün boyunca, kendi yorumlarımızı oluşturmak için çeşitli kaynaklardan bilgileri bir araya getiriyoruz. 

Sentez, önceki deneyimlerimizin ve okuduklarımızdan, gördüklerimizden ve duyduklarımızdan elde edilen yeni bilgilerin bir kombinasyonuna dayanarak hem büyük hem de küçük kararlar almamızı sağlar. Bu parçaları veya bilgi parçalarını alıp kendimizin yaparız. Çocuklar küçükken deneyimleri ve bilgi kırıntıları azdır veya boşlukları olabilir.

Çocuklar büyüdükçe, deneyim birikimleri genişler ve bilgi toplamak için kaynakları seçmede daha iyi hale gelirler. Gazete ilanlarını okuyarak, televizyonda reklam izleyerek ve cep telefonu şirketlerinin web sitelerini okuyarak başladı. Ayrıca arkadaşları ve ailesiyle cep telefonu planlarını ve çeşitli cep telefonu türlerinin artılarını ve eksilerini tartıştı.

Bu süreç boyunca metin okudu, tabloları yorumladı, rakamları hesapladı ve fikirleri dinledi. Bu kaynaklardan en önemli fikirleri bir araya getirdi ve bunları etkili bir tartışmada sentezledi.

Basılı veya Web’de olsun, okuma sırasında sentez, bir veya birkaç kaynaktan toplanan bilgi parçalarını bir araya getirdiğimizde günlük hayatımızda bilgi sentezleme yollarımıza açık bir benzerlik taşır.

Sentezleme, birden fazla metni özetlemeleri ve bu bilgiyi sözlü veya yazılı olarak yeni bir forma sokmaları beklendiğinde, okuyuculara yüklenen gerçek dünyayı anlama taleplerinin bir örneğidir. Sentez, özetleme ile başlar.

Öğrenciler önce önemli fikirleri belirleyebilmeli ve bunları kendi fikirleri haline getirmeden önce bunları açık ve öz bir şekilde ifade edebilmelidir. “Sentezlemek” ve “özetlemek” terimleri genellikle birbirinin yerine kullanılır, ancak aslında oldukça farklıdırlar.

Özetleme, bir metnin ana noktalarının kısa bir sunumudur. Bir sentez, okuyucunun metne kişisel tepkisini kendisiyle, diğer metinlerle ve dünyayla bağlantılar biçiminde dahil ederek bir özeti bir adım öteye taşır.

Okuyucular olarak, bir özet için toplanan bilgileri ayrı ayrı alır ve bu bilgileri önceki bilgilerimizle birleştiririz. Bir model veya fikir ortaya çıkmaya başlar. Bu fikir daha sonra, kişinin zihninde bir sentez şekillenene kadar okumadan daha fazla bilgi toplanması ve kişinin kendi düşüncesinin rafine edilmesiyle daha da geliştirilir.

Garip şekilli taş parçalarını bir araya getirerek ve boşlukları harçla doldurarak bir taş duvar inşa eden bir taş ustasını düşünün. Taş işçiliği gibi, sentezleme eylemi de metindeki bilgileri okuyucunun zihnine yapıştırır ve benzersiz zihinsel taş duvarını oluşturma sürecinde düşüncelerinin nasıl değiştiğini gösterir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın