Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Sayfalandırma – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Sayfalandırma – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Doğru Anahtar Kelimeleri Seçmek

Sayfalandırma

Sayfalandırma, çok sayıda arama sonucunda gezinmek için yaygın olarak kullanılan bir teknik olsa da, kullanıcıların bir sonraki sonuç grubunu görmeden önce sayfanın yenilenmesini beklemesi gerektiğinden, kullanıcıların etkileşim deneyimi sürekli değildir.

Kullanıcıların, geniş bir kaydırma listesindeki sonuçlar arasında gezinmesine izin verin. Sayfalandırma gibi, kullanıcılara her seferinde yalnızca bir veri alt kümesi gösterin. Ajax gibi Zengin İnternet Uygulaması (RIA) teknolojilerini kullanarak sunucudan gerçek zamanlı olarak ek veri talep edin ve kullanıcılara sayfa yenilemeden mevcut listenin en altına ulaştıklarında bir sonraki arama sonuçları grubunu gösterin.

Sayfalandırma, kullanıcıların sayfalarda gezinme ve arama sonuçlarını gözden geçirme arasında dikkatlerini değiştirmelerini gerektirir. Ek olarak, sayfalandırma ile, kullanıcılar bir eylemi uygulamadan önce farklı sayfalardan öğeler seçmek istediğinde (örneğin, kullanıcılar tümü aynı sayfada olmayan öğeleri karşılaştırmak istediğinde) etkileşim zorlayıcıdır.

Bu gibi durumlarda, kullanıcılar, arama sonuçlarında ve seçilen öğelerde gezinirken, diğer “sayfalardaki” seçimlerinin korunup korunmadığı genellikle net değildir. Ek olarak, sayfalandırma, genellikle içeriği sayfanın aşağısına iten önemli ekran alanı gerektirir. Sürekli kaydırma yaklaşımı, öğeleri bir kayan listede göstererek ve yalnızca kullanıcılar listenin en altına ulaştığında bir sonraki öğe grubunu alarak bu sorunları çözer.

Şu anda, sayfalandırma yerine sürekli kaydırmayı destekleyen kanıtlar kesin değildir. Daha önce belirtildiği gibi, kullanıcıların sayfa başına 10 öğe veya 50 öğe ile karşılaştırıldığında 100 öğe içeren arama sonuçları sayfalarını daha uzun sürdüğünü ve daha düşük bir tercihe sahip olduğunu buldu.

Ancak, bu araştırma sayfalandırılmış sonuçlara dayanıyordu ve sürekli kaydırmayı tanıtmıyordu. Sürekli kaydırma ile karşılaştırma ve seçim gibi etkileşimler daha kolay hale geldiğinden, yaklaşımı hafife almamak gerekir.

Kullanıcılara arama sonuçlarını, bir öğe alt kümesinin açıkta olduğu bir listede gösterin. Kullanıcılar aşağı kaydırıp mevcut listenin en altına ulaştıkça, yeni veriler getirin ve kullanıcılara bir sonraki öğe grubunu gösterin.

Kaydırmanın sorunsuz ve sürekli görünmesini sağlamak için sonraki birkaç veri grubunu önceden getirip saklayın ve kullanıcılar sayfayı kaydırdıkça ek veriler isteyin. Kullanıcıların verilerin yüklenmesini beklemesi gerekiyorsa, kullanıcıların ek verilerin alındığını bilmesi için bir “lütfen bekleyin…” göstergesi gösterin.

Sayfalandırma düzeninde olduğu gibi, arama sonuçlarındaki toplam öğe sayısıyla birlikte kullanıcıların o anda hangi öğeleri görüntülediğini gösterin.

Kullanıcıların arama sonuçlarına yer işareti koyma olasılığı yüksek olduğunda bu uygun değildir. Öngörülebilir modellere sahip veri kümeleri için (örneğin, alfabetik ve kronolojik), PAGINATION daha iyi bir seçimdir, çünkü kullanıcıların aradaki her veri kümesinin yüklenmesini beklemeden belirli bir sayfaya veya son sayfaya atlamasına olanak tanır.

FİLTRELEME

Çoğu zaman, kullanıcıların arama kriterleri çok geniştir ve bu da onların ihtiyaçlarını karşılayan sonuçları belirlemeleri için çok fazla sayıda sonuçla sonuçlanır. Kullanıcılar, arama kriterlerini daha spesifik hale getirerek aramaları yeniden yapabilseler de, yine de çok sayıda sonuç elde edebilirler.

Kullanıcıların, bir veya daha fazla veri özniteliğine filtre uygulayarak arama sonuçları listelerini daraltmalarına izin verin.

Çok sayıda arama sonucuyla karşılaşıldığında filtreleme, bunları yönetilebilir bir kümeye indirgemek için etkili bir yöntemdir. Ayrıca, kullanıcıların daha geniş arama kriterleriyle aramaya başlamalarına ve daha sonra arama sonuçları seti ve mevcut filtreleme özellikleri hakkında daha fazla bilgi edindikçe daha spesifik hale gelmelerine olanak tanır. Kullanıcıların filtreleme yapmasına izin vermek, arama sonuçları sayfasında bazı gelişmiş arama veya parametrik arama işlevlerini dahil etmeye benzer.

Arama sonuçları sayfasında, filtreler genellikle açılır listeler, bir dizi radyo düğmesi veya bağlantı olarak gösterilir. Kullanıcılar farklı özniteliklere göre filtre uyguladıkça, kalan filtreleme seçenekleri, FACETED ARAMA’da olacakları için kalan arama sonuçlarında bulunan öznitelikleri yansıtacak şekilde güncellenmez.

Sonuç olarak, kullanıcılar belirli filtreleme seçenekleri kombinasyonu için arama sonuçlarında “sıfır” öğe görebilir. Bununla birlikte, kullanıcıların filtre kriterlerini değiştirmesi veya temizlemesi ve önceki duruma dönmesi ve farklı bir filtre seti uygulayarak arama sonuçlarını değiştirmesi kolaydır.

Geleneksel uygulamalarda FİLTRELEME, filtreleme kriterlerinin uygulanması sayfa yenileme gerektireceğinden yavaşlayabilir. Bu nedenle, kullanıcılar filtreleme seçimleri yaptıkça arama sonuçlarını güncelleyen ve kullanıcılara daha zengin etkileşimli bir deneyim sağlayan DİNAMİK SORGULAMA’yı  kullanmayı düşünün.

FACETED SEARCH kullanmak da filtrelemeye bir alternatif olarak düşünülmelidir çünkü bu, kullanıcıların yinelemeli olarak istenen öğeleri daraltmasına izin verir ve “sıfır” sonuç kümesi olasılığını ortadan kaldırır. Ayrıca, arama sonuçları TABLO LİSTELER olarak sunulduğunda, kullanıcılar filtreleme seçeneklerini ayrı ayrı sütunlara yerleştirebilir.


Paging nedir
Pagination ne demek
Sayfalama nedir
Paging nedir telefon
İşletim Sistemleri Paging


Yönlü Arama

Çok sayıda arama sonucu sunulduğunda, kullanıcılar istenen öğeyi/öğeleri bulmakta zorlanabilirler. Arama sonuç kümelerine filtre uygulayabilmelerine rağmen, belirli filtreleme seçenekleriyle boş bir sonuç listesi olasılığından kaçınılamaz.

Kullanıcıların, arama sonuçlarındaki öğe sayısını ilgili öğe özelliklerine (yani, yönlere) göre daraltmasına izin verin. Bir özellik seçerek arama sonuçlarını daraltmak, arama kriterlerini daha kesin hale getirir ve bu, sonuçları iyileştirmek için sonuçlar içinde arama yapmak için kullanılabilir.

Sonuç kümesindeki her ayrıntılandırmada, daraltma yönleri, güncellenen arama sonuç kümesinde bulunan öznitelikleri yansıtacak şekilde güncellenir. Kullanıcılar daha sonra sonuçları yönetilebilir, göz atılabilir bir kümeye daraltmak için güncellenmiş yönleri kullanabilir.

Yönlü arama, kullanıcıların istenen öğeye/öğelere ulaşmak için arama sonuçlarının sayısını hızla azaltmasına olanak tanır. Aramalarını tam olarak belirtmek için gerekli sözdizimini bilmeleri gerekmediğinden daraltma seçeneklerini (yönleri) göstermek kullanıcılar için daha kolaydır.

Daraltma öznitelikleri arama sonuç kümesinden türetildiğinden, kullanıcılar hiçbir zaman boş bir sonuç kümesiyle kalmaz. Ek olarak, mevcut tüm seçenekleri görebilen kullanıcılar, verilerin nasıl yapılandırıldığını daha iyi anlayabilir ve belki de bu bilgileri gelecekte daha iyi aramalar belirlemek için kullanabilir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın