Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Parametre Arama – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Parametre Arama – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Teklif Simülasyon Aracı

Parametre Arama

Kullanıcılar, çeşitli özelliklere sahip öğeler ararken (örneğin, Denver’dan San Francisco’ya bir sonraki Çarşamba gidiş ve Cuma dönüş) red-eye uçuşlarının fiyatları ararken, arama sorgularını anahtar kelimeler veya anahtar kelime öbekleri olarak formüle etmenin en iyi yolunu bilemeyebilirler. Bu, onların çok sayıda alakasız sonuç arasında gezinmelerini gerektirecek şekilde çok genel bir arama belirtmelerine veya çok spesifik olarak birçok yararlı sonucu ortadan kaldırmalarına yol açabilir.

Özelliklerine (yani parametrelere) göre öğelerin aranmasına izin verin. Örneğin, uçuş ararken kullanıcılardan kalkış şehri, varış şehri, kalkış ve varış tarihlerini vb. belirtmelerini isteyin. Buna ek olarak, uygulanabilir olduğunda, kullanıcıların arama sorgusunu, açılır listeler, radyo düğmeleri veya onay kutuları olarak sunulan önceden belirlenmiş bir dizi seçenek arasından seçim yapmalarını isteyerek kısıtlayın.

Kullanıcıların aramalarını yapılandırılmış bir şekilde belirtmelerine izin vermek, arama sorguları oluşturmalarını kolaylaştırır ve hangi özniteliklerin aranabilir olduğu konusunda varsayımlarda bulunmalarını engeller.

Bazı durumlarda, bir dizi parametreye göre arama yapmak, örneğin uçuş, otel veya araba rezervasyonu yapmak gibi serbest biçimli bir anahtar kelime araması yapmaktan daha doğal görünür; yol tariflerini bulmak; satın almak veya satmak için ev bulmak; belirli profillere ve ilgi alanlarına sahip kişileri bulmak; ve benzeri.

Kullanıcılardan arama kriterlerini açıkça tanımlanmış arama parametreleri içeren bir forma girmelerini isteyin. Uygun olduğunda, kullanıcılara yalnızca uygun arama alanlarının gösterilmesi için formu birden çok bölüme ayırın.

 Arama Parametrelerini Gizleme

Parametrik bir arama kullanırken bile, aramayı basit tutmak ve kullanma ihtimallerinin düşük olduğu arama parametreleri sunarak kullanıcıları bunaltmamak önemlidir. Nadiren kullanılan seçenekleri “gelişmiş seçenekler” veya “daha fazla seçenek” altında gizleyin ve yalnızca kullanıcılar talep ettiğinde kullanılabilir hale getirin.

PARAMETRİK ARAMA kesin arama kriterlerinin yakalanmasına yardımcı olsa da, çok sayıda arama sonucu olasılığını ortadan kaldırmaz. FİLTRELEME veya YÖNLÜ ARAMA kullanarak kullanıcıların arama sonuçlarını daraltmasına izin verin.

Gelişmiş Arama

Kullanıcıların arama yaparken karşılaştıkları önemli bir sorun, çoğu kendileri için ne alakalı ne de yararlı olan çok sayıda arama sonucudur. Daraltma ve filtreleme seçenekleri yararlıdır, ancak kullanıcılara arama sonuçları sunulduktan sonra sorunu giderirler.

Ayrıca, filtreleme seçenekleri genellikle kullanıcıların arama sonuçlarını yinelemeli olarak iyileştirmesine izin verdiğinden, kullanıcıların yönetilebilir bir arama sonucu kümesine ulaşmadan önce birkaç ayrıntılandırma adımı alması gerekebilir.

Arama motoru ne kadar iyi tasarlanırsa tasarlansın, kullanıcıların alakasız sonuçlarla karşılaşma olasılığı yüksektir. FİLTRELEME, alakasız arama sonuçlarının sayısını azaltmaya yardımcı olsa da, yalnızca ilk arama sorgusu çalıştırıldıktan ve sonuçlar sunulduktan sonra yardımcı olur. Gelişmiş bir arama, kullanıcıların arama sorgularını belirtirken daha kesin olmalarını sağlayarak alakasız sonuçları önceden azaltır.


Google arama parametreleri
Arama parametreleri
Google parametreleri
Arama motorlarında parametresi ne amaçla kullanılır
Arama motoru Parametreleri Nelerdir
Parametresi
Uyap dosya arama parametreleri nelerdir


Kullanıcılara, arama kutusunun yanında (bu bölümün başlarındaki BASİT ARAMA modeline bakın) veya arama sonuçları sayfasında gelişmiş bir arama bağlantısı sunun. Karmaşık veya çeşitli içeriğe sahip çoğu uygulama için, basit arama kutusunun yanında her zaman gelişmiş bir arama bağlantısına sahip olmak mantıklıdır. Ancak, kullanıcıların gelişmiş arama yapmadan önce basit bir arama yapmasına izin verilmesi tercih ediliyorsa, gelişmiş arama bağlantısını arama sonuçları sayfasına yerleştirin. Bu, kullanıcıların karmaşık bir arama sorgusu oluşturmadan önce arama sonuçlarını gözden geçirmesine olanak tanır.

Gelişmiş arama sayfasında, anahtar kelimeleri dahil etme (ör. VE, OR) ve hariç tutma (ör. DEĞİL) seçenekleriyle birleştirmelerine ve tarih aralıkları ve içerik gibi belirli özellikler için değerler belirlemelerine izin vererek, kullanıcılara sorgularını tam olarak belirleme seçenekleri sunun. tip. Ek olarak, kullanıcılara arama sonuçları sayfasına eklenecek bilgiler, sayfa başına sonuç sayısı, sonuçların sıralaması vb. gibi çıktı seçenekleri üzerinde kontrol sağlayın.

Gelişmiş arama, uzman kullanıcıları hedeflese de, tasarımcılar yalnızca kullanıcıların alan uzmanlığını varsayabilir ve arama uzmanlıklarını zorunlu olarak kabul etmez. Gelişmiş aramanın anlaşılması yine de kolay olacaktır. Örneğin, kullanıcılardan arama kriterlerini AND, OR, XOR vb. gibi Boole işleçlerini kullanarak belirlemelerini istemek yerine, kullanıcılara “bu kelimelerin tümü”, “bu kelimelerden herhangi biri”, “hiçbiri” gibi seçenekler sunun. bu sözler” vb.

KULLANICILARIN TEMEL ARAMA SAYFASINA DÖNMESİNİ İZİN VERİN

Gelişmiş bir arama sayfasında sunulan çok çeşitli seçenekler, bazı kullanıcılar için bunaltıcı olabilir. Basit aramaya geri dönmelerine izin verin. Gelişmiş arama geçerli sayfada yer paylaşımlıysa, örneğin iStockphoto’nun “Temel Aramaya Dön”ü tıklaması, kaplamayı kaldırabilir ve kullanıcıları orijinal aramaya geri döndürebilir.

Öte yandan, gelişmiş arama ayrı bir sayfaysa, kullanıcıların özel bir temel arama sayfasına dönmesine izin verin. Karışıklığı önlemek için, aynı sayfada hem temel aramayı hem de gelişmiş aramayı göstermeyin.

PARAMETRİK ARAMA gibi, GELİŞMİŞ ARAMA kullanımı daha az arama sonucunu garanti etmez ve kullanıcıların ARAMA SONUÇLARINI daraltmasına yardımcı olmak için FİLTRELEME veya YÖNLÜ ARAMA’dan yararlanabilir.

Arama İpuçları

Arama sonuçlarının kalitesi genellikle kullanıcıların arama amaçlarını ne kadar iyi belirleyebildiklerine bağlıdır. Arama motorlarının, kullanıcıların niyetlerini açıkça belirtmelerine izin verdiği sayısız yol vardır. Ancak, bu bilgilere genellikle kullanıcılar erişemez, bu da onların arama kriterlerini belirlerken kesin olmalarını zorlaştırır.

Kullanıcılara kolayca erişilebilen arama ipuçları sunun ve arama ölçütlerini belirlemenin ve kesin arama sorguları formüle etmenin farklı yollarını açıklayın.

Web uygulamaları tarafından kullanılan arama motorları, anahtar kelimeleri nasıl birleştirdiklerine ve hassas arama sorguları oluşturduklarına göre değişir. Kullanıcıların karşılaştıkları her arama motorunun nüanslarını bilmeleri beklenemez. Arama ipuçları, kullanıcılara arama özelliğini etkili bir şekilde kullanmanın yollarını basit bir dille açıklayabilir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın