Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Arama Sonuçları – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Arama Sonuçları – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Reklam ve Arama Motoru Pazarlaması

Arama Sonuçları

Kullanıcılar arama kriterlerini belirleyip gönderdikten sonra, arama sonuçları anlamlı bir şekilde sunulmalıdır, böylece kullanıcılar “zıplayarak” yani aramaya geri dönme ihtiyacı duymadan en yararlı sonuçlara hızlı bir şekilde ulaşabilirler. Daha uygun bir arama sonucu bulmak için sonuçlar sayfası.

Kullanıcılara alaka düzeyine göre sıralanmış arama sonuçlarını en üstte alaka düzeyi yüksek öğelerle gösterin. Ek olarak, arama sonuçlarını, daha fazla gezinme ve keşif için öğelerin tanımlanmasını kolaylaştırmak üzere hızlı taramaya uygun bir şekilde sunun.

Kullanıcılar, belirli bir öğeyi aradıklarından veya arama terimleriyle ilgili bir dizi öğeyi keşfetmek istediklerinden arama yaparlar. Bu nedenle, arama terimleriyle yakından eşleşen (yani en yüksek alaka düzeyine sahip) öğeler, arama sonuçları sayfasının üst kısmında gösterilmelidir.

Sonuçları sunmanın başka herhangi bir yolu, kullanıcıların kafasını karıştırır veya en uygun eşleşmeleri elde etmek için alaka düzeyine göre sonuçlara başvurmak zorunda kalır. Ayrıca, çoğu kullanıcı arama sonuçlarının ikinci sayfasının ötesine bakmaz. Bu nedenle, kullanıcılar verilerin farklı şekilde sıralanmasını belirtmedikçe (örn. GELİŞMİŞ ARAMA kullanılırken), arama sonuçlarını alaka düzeyine göre sıralanmış olarak gösterin.

Arama sonuçlarını alaka düzeyine göre sıralamaya ek olarak, orijinal arama terimlerini yeniden yazmak zorunda kalmadan sorgularında değişiklik yapmalarına olanak sağlamak için kullanıcıların arama kutusunda aradığı anahtar sözcükleri veya anahtar tümcecikleri koruyun.

Kullanıcılar genellikle arama terimlerinin büyük/küçük harf durumuna dikkat etmezler ve arama kriterlerini büyük, küçük veya karışık harflerle girebilirler. Kullanıcılar tarafından belirtilmedikçe, arama sonuçlarını sunarken arama terimlerinin durumunu dikkate almayın. Örneğin, “WEB TASARIMI”, “Web Tasarımı” ve “web tasarımı” arama anahtar kelimeleri için aynı sonuçları döndürün.

Arama sonuçları sayfasında, toplam arama sonucu sayısını ve geçerli sayfada gösterilen sonuçların sayısını açıkça belirtin. Arama sonuçlarının toplam sayısını göstermek, kullanıcıların sorgularını değiştirmek, daha spesifik (veya geniş) yapmak veya yalnızca arama sonuçlarına göz atmak isteyip istemediklerine karar vermelerine yardımcı olur.

Bir arama sonucunun, yalnızca başlığına bağlı olarak görevleriyle alakalı olup olmadığı kullanıcılar için net olmayabilir. Kullanıcılar, bir arama sonucuna gitmenin zahmete değip değmeyeceğine karar vermek için o arama sonucu hakkında ek tanımlayıcı bilgilere ihtiyaç duyabilir.

Örneğin, kitaplar için kullanıcılar yazarı, yayınlanma tarihini, içeriğin önizlemesini ve kısa bir özeti bilmek isteyebilir. Ürünler için fiyatı, kullanıcı puanlarını (varsa), üreticiyi, tedarikçiyi, ürün resmini vb. bilmek isteyebilirler. Bu nedenle, “bilgi kokusunu” iyileştirmek için her arama sonucuna eşlik edecek ek bilgi türünü belirlemek için kullanıcıların en yaygın görevlerini göz önünde bulundurun.

Taramayı Kolaylaştırmak için Öğelerin Görüntülerini Gösterin 

Kullanıcıların öğeleri metin açıklamalarından (ör. e-ticaret ve medya uygulamaları) daha iyi tanımasına ve ayırt etmesine yardımcı olacaksa arama sonuçlarına resimler ekleyin. Ancak, arama sonuçları için alternatif bir salt metin sürümü de sunun, kullanıcılar daha düşük bağlantı hızları nedeniyle (örneğin, uygulamaya uzak bölgelerden veya mobil cihazlardan erişirken) veya kullanmayı tercih ettikleri için resimlerle ilgilenmeyebilir. salt metin görünümüne bakın.

ARAMA SONUÇLARINI SUNUM İÇİN ALTERNATİF GÖRÜNÜMLERİ DÜŞÜNÜN

Arama sonuçları için metin ve resim görünümlerini kullanmaya ek olarak, sonuçları göstermek için başka uygun görünümler de olabilir. Örneğin, kullanıcılar konuma dayalı bilgileri (ör. bir şehirdeki restoranlar) ararken, arama sonuçlarını bir harita görünümünde göstermeyi düşünün.


Google arama sonuçları
Uygunsuz sonuç filtresi nasıl açılır
Google Chrome Güvenli arama açma
Uygunsuz sonuç filtresi kapatma
Uygunsuz sonuç filtresi kilitli
Telefonda uygunsuz siteleri engelleme
En popüler arama sonuçları şunlar
güvenli arama’yı aç


GRUP ARAMA SONUÇLARI

Arama sonuçları bağımsız kategoriler halinde düzenlenebiliyorsa, arama sonuçlarının bu kategorilere göre gruplandırılmasına yardımcı olur. Her kategori daha sonra bir daraltma seçeneği olarak hizmet edebilir ve arama sonuçlarının sayısını yönetilebilir bir kümeye indirebilir.

Arama sonuçları kategorileri, gruplama veya kümeleme mekanizmalarına dayalı olabilir. Gruplandırma, önceden belirlenmiş bir kategori kümesine dayanırken, kümeleme, kategorilerin arama sonuçlarından türetilmesi ve kullanıcıların yaptığı her aramayla değişebilmesi açısından dinamiktir.

Dinamik olduğundan, kümeleme yaklaşımıyla kullanıcılara hiçbir zaman sıfır sonuç kategorisi sunulmaz. Bununla birlikte, kullanıcıların kategorilerin neden arama sonuçlarında tutarlı bir şekilde görünmediği konusunda kafaları karışabileceğinden, yalnızca birkaç gruplama olasılığı olan veri kümelerini aramak için kümeleme rahatsız edici olabilir.

Sonuçları olabildiğince çabuk göstermek ve kullanıcıların arama sonuçlarından memnun kalmamaları durumunda arama sorgularını yeniden çerçevelendirmelerine olanak sağlamak önemlidir. Arama sonuçlarının gösterilmesindeki gecikmeleri azaltmanın bir yolu, her arama sonuçları sayfasındaki öğelerin sayısını azaltmaktır.

Daha az arama sonucu göstermenin ek bir yararı, kullanıcıların bir sayfadaki tüm öğeleri görmek için daha az kaydırma yapmasıdır. Ancak, bazı kullanıcılar daha büyük monitörlere, iyi bağlantı hızlarına sahip oldukları veya sayfalandırmayı zahmetli buldukları için ekranda daha fazla öğe görmeyi tercih ederler. Bu tür tercihleri desteklemek için, kullanıcıların sayfadaki sonuç sayısını belirlemesine izin verin.

ARAMA SONUÇ VERMEYİNCE ALTERNATİFLER ÖNERİN

Bir kullanıcının aramasının sonuç vermemesinin iki nedeni vardır:

1. Kullanıcının ilgilendiği içerik mevcut değildir.
2. Kullanıcı tarafından formüle edilen arama kriterleri yanlış (örn. yazım yanlışları veya çok özel arama kriterleri).

Bir arama, önceki olasılıkları hesaba katacak herhangi bir sonuç vermediğinde, sonraki adımlar olarak alternatifler önerin. Öneriler, özellikle kullanıcılar arama terimini muhtemelen yanlış yazmışsa, alternatif yazımlar şeklinde olabilir.

Kullanıcıların ne aradığına dair makul bir tahminde bulunmak mümkünse, kullanıcı tarafından girilen anahtar kelimeler için eşleşme bulunmadığını belirtirken, alternatif anahtar kelimelerle eşleşen arama sonuçlarını gösterin.

Diğer seçenekler, gelişmiş arama seçeneklerini göstermek, uygulamada üst düzey kategorileri kullanarak uygulamaya göz atmanızı önermek ve arama sonuçlarını iyileştirmek için öneriler sunmaktır.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın