Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Önbelleği Yönetme – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Önbelleği Yönetme – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Uygulaması Nedir? – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Pratik Önlemler

En kötü durumun bu kadar kötüye gitmesini önleyebilirsiniz. Başlangıç olarak, gerçek zamanlı sistemler genellikle zaman açısından kritik kodu sayfa kilitli bellekte tutmaya çalışır. Bu, işletim sisteminin bu sayfaları her zaman gerçek bellekte tutacağı, diskteki sayfa dosyasında kapalı tutmayacağı anlamına gelir. Bu, en kötü durum süresini 90 milyon nanosaniye azaltır.

DMA’yı kontrol altına almak, en kötü durum bozulmasını iki kat daha azaltır. Gerçek zamanlı olarak tasarlanan sistemlerde genellikle ayarlanabilir DMA bulunur. DMA, bellek bant genişliğinin belirli bir yüzdesine düşürülebilir ve hatta sistem hizmetleri kesintiye uğradığında tamamen durdurulabilir.

DMA’yı veri yolu bant genişliğinin yüzde 50’sine indirdikten ve talimat ile veri belleğini sayfa kilitledikten sonra bile, tek bir talimatın tamamlanmasını 10 nanosaniyeden 203.310 nanosaniyeye, yirmi bin kat daha yavaşlatabiliriz.

Bu tür en kötü durum senaryosu, risk dengeleme alıştırmasıdır. Her olası sistem ek yükü, gösterildiği gibi performansını düşürmek için tek bir talimata inmek zorundadır. Bu ölçekte kötü şans, tek bir talimat için son derece düşük bir ihtimaldir ve art arda iki talimat için imkansızlığa yaklaşır.

Bir noktada, işlemcinin önemli bir kod parçasını yüzde 50’den fazla bozmaktansa kendiliğinden bir tutam kuma dönüşmesinin daha olası olduğunu söylemelisiniz. Dikkatli programcı bunun için endişelenir; diğerlerinin çoğu, her şeyin yolunda gitmeye devam edeceğini varsayar.

Büyük performans pertürbasyonu, Brown hareketi gibidir. Mikroskobik referans çerçevesinde görünür ve bazen önemlidir. Büyük ölçekte, evrensel olarak görmezden gelinmesi pek olası değildir.

Pratik rakamlar, hızlı belleğe sahip modern 32 bit işlemcilerde normalde dikkatli kod için iyi çalışıyor gibi görünüyor. İşin garibi, bir işlemcideki performans değişkenliği, işlemcinin performansına güçlü bir şekilde bağlı görünmüyor. Makinenin tüm durumunu anlayıp kontrol etmediğiniz sürece asla 10 mikrosaniyeden daha iyi bir kesinlik varsaymamanız gerektiğini unutmayın.

Performans değişkenliği (mikrosaniye cinsinden ölçülür), 100 mikrosaniyeden daha uzun aralıklar için uygulama süresiyle kötüleşir, ancak etki, sıradan mühendislik bakımının olası varyasyonu karşılamak için yeterli olması gerektiği kadar hızlı bir şekilde azalır.

Donanım Yönetimi

Kendilerini zorlamak isteyen programcıların, önceki bölümde belirtilen faktörlerin hiçbiriyle rahatsız olmalarına gerek yoktur.

Talep Çağrısını Yönetme

Talep sayfalamanın neden olduğu büyük performans düşüşü ilk gider. Gerçek zamanlı programcılar talep çağrısından kaçınır. Gerçek zamanlı programlar, işletim sisteminin gerçek bellekte bıraktığı sabitlenmiş veya sayfa kilitli bellekte çalışır. Program talep çağrısını desteklemeyen bir işletim sistemi altında çalıştığından, gerçek zamanlı bir program tarafından kullanılan bellek genellikle varsayılan olarak sayfa kilitlidir.

DMA’yı yönetme

Doğrudan bellek erişimi, gerçek zamanlı sistemlerin görmezden gelemeyeceği kadar kullanışlıdır, ancak kontrol edilebilir. Birçok DMA denetleyicisi, bellek bant genişliğinin belirli bir kısmından fazlasını kullanmayacak şekilde kısıtlanabilir veya işlemci kesintilere hizmet verirken bellek veri yolundan tamamen çıkacak şekilde yapılandırılabilir. Sistem gereksinimlerine bağlı olarak, bu mekanizmalar DMA’yı sakatlayıcı bir sorundan küçük bir rahatsızlığa dönüştürebilir.

Bazı sistemlerde birden çok bellek veriyolu bulunur. Veri yollarından biri DMA için kullanılırken diğeri yüksek performanslı bellek erişimi için ayrılmıştır. Bazen, belleğe erişimle beklenmeyen girişimi önlemek için tüm bellek havuzları yalıtılır.

Her durumda, DMA programın performansına yalnızca program belleğe erişmeye çalıştığında zarar verir, program önbellekten çalıştırıldığında değil.


Telefonda önbellek temizleme nedir
Telefonda önbellek nedir
Whatsapp önbellek temizleme ne işe yarar
Whatsapp önbellek temizleme nedir
Önbellek Nedir temizlenirse ne olur
İşlemci önbellek nedir
İnstagram önbellek temizleme nedir
Cache temizleme Nedir


Önbelleği Yönetme

Önbellek genellikle uygulama programcılarından gizlenir. En fazla, önbellekleri temizleyen veya geçersiz kılan talimatlar verilir. Program, DMA veya kendi kendini değiştiren kodla ilgileniyorsa, bu talimatlar gereklidir.

İşlemciler, içeriği yazılım tarafından kontrol edilebilen önbellekleri desteklemeye başlıyor. Bu türden en basit mekanizma, önbelleğin bir kısmının önbellek hızında bellek olarak yapılandırılmasına izin verir. Yüksek hızlı belleğin adresi ve boyutu, sistem yapılandırma kayıtları ile ayarlanabilir.

Elbette, bellek olarak yapılandırılan önbellek artık önbellek gibi davranmaz, bu nedenle önbellek hızlı belleği kullanan kod dışındaki her şeyi yavaşlatır. Bu, çoğu sistem için kötü bir plandır, ancak gerçek zamanlı programcılar tutarlı yüksek performans için hangi kodun gerektiğini bilmelidir.

Daha gelişmiş önbellekler, önbellek parçalarının belirli işlemlere veya bellek bölgelerine tahsis edilmesini sağlar. Tüm önbellek önbellek olarak çalışmaya devam eder, ancak önbelleğin bir kısmı genel havuzdan çıkarılır ve öngörülebilir performans gerektiren kod veya verilere ayrılır.

Ayrılmış önbellek yine de arızalanabilir, bu nedenle performansı tutarlı değildir, ancak önbelleğin ayrılmış kısmına erişim kontrol edilir. Analiz edilebilir ve her önbellek hatası tahmin edilebilir.

Ayrılmış bir önbellek bölümü kullanan kod, önbellek hatalarını alabilir; performansı sürekli olarak optimum olmasa da hataların ne zaman ortaya çıkacağını bilir, bu nedenle performansı tahmin edilebilir.

İşletim sistemi, önbelleği daha öngörülebilir hale getirmek için bazı önlemler alabilir. Örneğin, onu destekleyen işlemcilerde önbellek, bir işlem durumunun parçası olarak kabul edilebilir ve bağlam anahtarlarında korunabilir.

Adres Çeviri Önbelleğini Yönetme

Adres çeviri önbelleği (ATC, aynı zamanda çeviri görünümlü arabellek veya TLB olarak da adlandırılır) bir önbellektir. Bir ATC’yi belleğe dönüştürmek mantıklı değildir, ancak ATC’nin parçalarını yazılım bileşenlerine ayırmak yaygın bir uygulamadır ve ATC’yi işlem başlangıcında ve bağlam geçiş zamanında önceden yüklemek yaygın değildir, ancak yapılır; örneğin, Microware’in OS-9 işletim sistemi ATC’yi onu destekleyen çoğu işlemciye önceden yükler.

Kesintileri Yönetme

Bazı sistemler kesinti kullanmaz. Bu, kesintilerin neden olduğu zamanlama belirsizliğini ortadan kaldırır, ancak güçlü bir aracı teslim eder.
Bir dereceye kadar kesintiler tahmin edilebilir. Tam olarak ne zaman meydana gelecekleri değil, ne sıklıkta beklenmeleri gerektiği hakkında. Bu öngörülebilirlik, tasarımcının gerçek zamanlı bir sistem için bir kod bloğunun belirli sayıda kesinti yaşama olasılığını hesaplamasına olanak tanır.

Çaresizlik içinde, bir program kesintileri maskeleyebilir. Kesintiler yalnızca sistem ayrıcalıklı koduyla maskelenebilir ve kesme yanıt süresini artırır (bu kritik bir performans rakamıdır), ancak kesme maskeleme, maske yerindeyken kesinti yükünü kesinlikle önler.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın