Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Öğrenme Yönetim Sistemleri – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Öğrenme Yönetim Sistemleri – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Arama Psikolojisi

Öğrenme Yönetim Sistemleri

Bazı öğrenme yönetim sistemlerinde (LMS) yerleşik wiki araçları bulunur. Bunların güçlü yönleri ve sınırlamaları, hem ücretsiz hizmetlerle (çünkü genellikle hiçbir maliyeti yoktur) hem de kendi kendine barındırılan wikilerle (çünkü yerel olarak desteklenirler) karşılaştırılabilir. Ücretsiz wiki’ler gibi, LMS wiki araçlarının da çevrimiçi kursa eklenmesi nispeten kolaydır ve genellikle temel düzenleme ve biçimlendirme özellikleri sunar.

Çoğu, tek sayfalık yapılar sunar ve LMS’ye erişimi olan öğrenciler için otomatik olarak “özeldir”. Kendi kendine barındırılan wikilere benzer şekilde, LMS wiki araçları yerel bir kampüs LMS sunucusunda barındırılır ve kampüs teknoloji destek personeli tarafından korunur. Blackboard, Moodle ve diğer birkaç LMS sistemi, genel kurs sistemlerinin bir parçası olarak wiki’leri içerir.

Mevcut tüm seçeneklerle, çevrimiçi kursunuz için hangisinin doğru wiki olduğuna nasıl karar verirsiniz? Hiç şüphe yok ki, premium, ücretli bir wiki hizmeti, hayal edebileceğiniz tüm özellikleri sunar. Kendi kendine barındırılan wikiler de yapabilecekleri konusunda sınırsızdır.

Aşağıdaki sorular, öncelikleri belirlemenize ve seçim alanını daha odaklanmış bir dizi alternatifle daraltmanıza yardımcı olacaktır:

Ana Özellikler

• Wiki’yi kaç kişi kullanacak?
• Ayrı gruplara ihtiyacım var mı?
• Bu grupların birbirlerinin sayfalarına erişmesi gerekecek mi?
• Sayfaların ne kadar güvenli olması gerekiyor?
• Sayfalar herkese açık mı yoksa özel mi olmalı?
• Ne kadar idari kontrole ihtiyacım olacak?

Kullanım Kolaylığı

• Öğrencilerim bilgisayar kullanma ve Web’de gezinme konusunda ne kadar yetenekli?
• Öğrencilerimin HTML kullanmayı bilmeleri gerekiyor mu?
• Biçimlendirme ve sayfa düzeni konusunda ne kadar endişeliyim?

Maliyet

• Ücretli bir wiki hizmeti için ödeyecek param var mı?
• Bir hizmete abone olmak gerekli mi yoksa ücretsiz bir hizmetle hedeflerime ulaşabilir miyim?
• Reklamlar öğrencilerimin dikkatini dağıtır mı?

Destek

• Kendi kendine barındırılan bir wiki kurmak ve ayarlamak için teknik becerilere sahip miyim?
• Becerim yoksa teknik destek var mı?
• Kendim barındırmayı seçersem gerekli sunucu alanına sahip olacak mıyım?
• Wiki’mi ne kadar hızlı kurmam gerekiyor?

Öncelikleriniz netleştiğinde, belirli wiki yazılımlarını ve hizmetlerini karşılaştırın. Çeşitli hizmetlerin ana sayfalarını ziyaret edin ve mevcut demoları ve eğitimleri görüntüleyin. Varsa wiki “sandbox”ta oynayın.

Korumalı alan, kullanıcıların herhangi bir hata yapma korkusu olmadan bir vikinin çeşitli özellikleriyle pratik yapmasına izin veren aktif bir wiki sayfasıdır. Korumalı alan diğer herhangi bir wiki sayfası gibi olduğundan, wiki’nin sunduğu tüm özellikleri örnekleme fırsatına sahip olacaksınız.

Belirli bir wiki seçmeden önce, bir wiki hizmetini diğerinden ayıran özellikleri bilmek önemlidir. Wiki’ler, güvenlik ve oturum açma erişimini, yedeklemeleri ve arşivleri ve sunucu alanını ele alma biçimleri bakımından farklılık gösterebilir. Wiki, farklı wikilerin özelliklerini karşılaştırmak için mükemmel bir kaynaktır.

Hangi wiki’nin kullanılacağını ve çevrimiçi sınıfa nasıl dahil edileceğini belirlerken aşağıdakileri göz önünde bulundurun.


Öğrenme yönetim sistemleri Nedir
Öğrenme yönetim sistemi araçları
Öğrenme yönetim sistemi örnekleri
Ücretsiz öğrenme yönetim sistemleri
Akıllı öğrenme yönetim sistemleri
Öğretim yönetim sistemleri Nelerdir
Açık kaynak kodlu öğrenme yönetim Sistemleri
Öğrenme yönetim sistemi iletişim ve etkileşim araçları


Erişim Kontrolleri

Wiki’ler “genel” veya “özel” olabilir. Genel bir wiki, Web’deki herkesin oturum açmak zorunda kalmadan görebildiği bir wikidir. Arama motorları genellikle bu sayfaları tanımlar ve veritabanlarına dahil eder. Kullanıcılar daha sonra Web’de arama yaparak wiki’yi keşfedebilir. Wiki’nin URL’sini e-posta yoluyla paylaşarak veya bir Web sitesinde wiki’ye doğrudan bir bağlantı sağlayarak haberi yaymak kolaydır.

Özel bir wiki, yalnızca ona parola erişimi olan veya parola erişimi olan biri tarafından wikiye katılmaya “davet edilen” kişiler tarafından görülebilir. Birçok wiki hizmeti, diğer kullanıcıları vikinize davet etmenize izin verir. Bu genellikle kullanıcıların e-posta adreslerini girerek yapılır.

Daha sonra wiki, bu kullanıcılara özel bir bağlantı içeren bir e-posta gönderir. Arama motorları sayfaları görmeyecek ve kullanıcılar başka türlü sayfaya bağlantı sağlayabilecek terimlerle arama yaptıklarında görünmeyecekler. Ayrıca, birisi farklı bir Web sitesindeki bir bağlantı aracılığıyla veya başka bir yolla vikinizin URL’sine rastlarsa, vikiyi görüntüleyemez. Bunun yerine, wiki’ye erişmeden önce bir oturum açma sayfası veya bir parola isteği görecekler.

Ücretsiz ve ücretli wiki hizmetlerinin çoğu, vikinizin herkese açık veya özel olmasını isteyip istemediğinizi seçmenize izin verir. Bazıları, wiki oluşturduktan sonra bu izinleri değiştirmenize izin verir. Kendi kendine barındırılan vikiler, bir güvenlik duvarının arkasında veya dahili bir güvenli sunucuda bulunabilir. Bu vikilere güvenlik duvarının dışında kimse erişemez. Yalnızca kısıtlı kullanıcıların sayfalara erişebilmesi, düzenleyebilmesi veya yönetebilmesi için sunucu kimlik doğrulamasını kullanabilirler.

Tüm vikiler, birden çok yazar tarafından birden çok sayfa oluşturulmasını destekler ve bu nedenle boyutları hızla büyüyebilir. Vikiye bağlı olarak, kaç sayfa oluşturabileceğiniz, her sayfanın uzunluğu ve katıştırılmış görüntülerin ve ortamın boyutuyla ilgili kısıtlamalar olabilir. Ücretli veya ücretsiz vikiler için, ana bilgisayarın sunucusunda vikinizin işgal etmesine izin verilen toplam depolama alanı için bir sınır olabilir.

Hizmetinizin seviyesi ne kadar yüksek olursa, kullanabileceğiniz sayfa sayısı ve toplam kullanılabilir depolama alanı da o kadar fazla olur. Hizmetler rekabetçidir ve Web depolama giderek daha ucuz hale gelmektedir, bu nedenle paranızın karşılığını en iyi şekilde almak için abonelik hizmetlerini sık sık kontrol edin ve karşılaştırın.

Ücretsiz wiki hizmetleri genellikle en az sayıda sayfaya ve en az depolama alanına izin verir. Yalnızca birkaç öğrenciyi içeren ve sınırlı sayıda sayfa oluşturan wiki projeleri için kapasite sorun değildir. Bazı ücretsiz wikiler, ek kullanıcılar wikiye katılmaya davet edildiğinde veya wiki herkese açık olduğunda, izin verilen sayfa sayısını artırmak gibi bonuslar sunar.

Depolama alanı maliyeti düştükçe kapasite sorun olmaktan çıkıyor. Viki çok sayıda medya dosyası veya eki içermedikçe, bu kitabın Üç ila Beşinci Bölümlerindeki wiki projelerinin tümü ücretsiz bir wiki hizmetiyle gerçekleştirilebilir.

Kendi kendine barındırılan wikilerde, limitleri yerel sunucunuzun depolama kapasitesi belirler. Yüzlerce gigabayt depolama alanına sahip sabit diskleri etkili bir şekilde kurma yeteneği, kendi kendine barındırılan wikilerin sınırsız sayıda sayfaya sahip olabileceği anlamına gelir. Kendi kendine barındırılan wikiler, çevrimiçi kurslarınızın değişen gereksinimlerine göre kolayca genişleme veya daralma avantajına sahiptir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın