Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Dosya Paylaşımı – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Dosya Paylaşımı – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Video Kampanyası Oluşturma

Dosya Paylaşımı

Tüm vikiler, halihazırda Web’de bulunan belgelere ve Web sitelerine köprüleri desteklese de, bazı wikiler, bir dosya yükleme özelliği aracılığıyla wiki içinde dosya paylaşımını destekler. Görüntüler, medya, PDF belgeleri ve elektronik tablolar gibi dosyalar bir wiki sayfasına bağlanabilir veya bir wiki sayfasına gömülebilir.

Bazı vikiler, ilgili dosyalar ve köprüler için bir “kenar çubuğu” alanı sağlar. Tahmin edebileceğiniz gibi, dosya yüklemek için sahip olduğunuz depolama alanı miktarı wiki hizmetinizin düzeyine bağlı olacaktır ve ücretsiz wikiler en az alana sahiptir.

Viki öğrenme etkinliğinizin bir parçası diğer kullanıcılarla çok sayıda dosya paylaşmayı içeriyorsa, bir wiki içindeki dosya paylaşım yetenekleri önemlidir. Bunun bir örneği, öğrencilerin birbirleriyle paylaşmaları gereken PowerPoint dosyalarından oluşan bir kaynak bankası oluşturmayı içeren bir wiki projesidir.

Yönetim

Bir wiki’nin yönetimi, öğrencilerin wiki’ye nasıl erişeceklerini ve wiki’yi nasıl kullanacaklarını planlamayı ve öğrencilerin güvenliğini ve wiki katkılarını sağlamayı içerir. Örneğin, kullanıcı sayısı, oturum açma ve parola gereksinimlerinizi belirlemek önemlidir; arşivleme ve sürüm kontrolü; ve güvenlik.

Wiki’ler, kullanıcı erişimini, grup kurulumunu, parolaları ve sürüm kontrolünü kontrol eden çeşitli düzeylerde yönetim yetenekleri sağlar. Ücretsiz hizmetler minimum düzeyde yönetim becerisine sahiptir. Örneğin, pbWiki’de sayfaları veya dosyaları silebilen tek kişi wiki yaratıcısıdır.

Viki yaratıcısı ayrıca vikide oturum açmak için kullanılan şifreyi de kontrol eder. Ücretsiz hizmetler genellikle bir ana kullanıcı adı ve şifreye sahiptir. Yönetici başkalarını vikiye katılmaya davet edebilir, ancak ek şifre atanmaz. Çoğu wiki hizmeti ayrıca, birden çok kullanıcı hesabının oluşturulmasına ve belirli sayfalar için erişim kontrollerine izin veren üst düzey, ücrete dayalı seçenekler sunar.

Kullanıcı Sayısı

Bazı viki hizmetleri, bir vikiye üye olabilecek kullanıcı sayısını sınırlar. Bu genellikle ücretsiz wikilerde böyle olmuştur. Bununla birlikte, eğilim, ücretsiz wiki siteleri için bile bu kullanıcı sınırlarını kaldırmak olmuştur. Örneğin, pbWiki artık kullanıcı sayısını sınırlamamaktadır. Ücrete dayalı ve kendi kendine barındırılan vikiler, genellikle kullanıcı sayısını sınırlamaz.


Büyük dosya gönderme
Ortak dosya paylaşımı
10 GB dosya gönderme ücretsiz
Online dosya paylaşımı
Google Drive dosya Paylaşımı
20 GB dosya gönderme
Dosya paylaşım siteleri
WeTransfer dosya paylaşımı


Oturum Açma Bilgileri ve Parolalar

Tüm vikiler, oturum açma ve parola koruması kullanarak erişim üzerinde bir ölçüde kontrol sağlar. Tahmin edebileceğiniz gibi, ücretsiz wiki hizmetleri en temel erişim denetimini sağlar ve kendi kendine barındırılan hizmetler, erişimi özelleştirmek için en büyük yeteneği sunar. Ücretli hizmetler, wiki hizmetine ve satın aldığınız hizmet düzeyine bağlı olarak çeşitli düzeylerde parola koruması sunar.

Parola korumasının en temel düzeyi, wiki sayfalarını okumak ve yazmak için genel bir parola içerir. Çoğu ücretsiz hizmet bu düzeyde parola koruması sunar. Viki yöneticisi genellikle şifreyi gizli tutma yeteneğine sahiptir: vikinin diğer kullanıcıları siteye, vikiye özelleştirilmiş bir bağlantı işlevi gören ve bir şifre sağlamakla aynı amaca hizmet eden bir davet yoluyla erişir.

Bu seçeneğin yararı, bir wiki’yi farklı kullanıcılarla parolayı paylaşmak zorunda kalmadan hızlı bir şekilde paylaşabilmenizdir. Dezavantajı, tek erişim düzeyine sahip yalnızca bir parola olmasıdır. Şifreyi bilen herkes sitedeki herhangi bir sayfayı okuyabilir ve düzenleyebilir.

İkinci bir seçenek, parola ve sayfa erişimi üzerinde daha fazla yönetimsel denetime sahip olan bir wiki hizmetini kullanmaktır. Bu genellikle ücretsiz vikilerde bulunmaz. Bununla birlikte bunun yararı, eğitmenin, grupların sayfaların tümünü olmasa da bazılarını okumasına ve düzenlemesine izin veren parola grupları oluşturabilmesidir.

Bu yöntem, ilgili projelerde birkaç farklı grupla çalışırken çok etkili olabilir. Tüm sınıfın akranlarının ne yaptığını görmesini, ancak yalnızca ait oldukları grup tarafından kontrol edilen sayfaları düzenleyebilmelerini isteyebilirsiniz.

Kendi kendine barındırılan vikiler, ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü erişim kontrolünü sağlar. Bununla birlikte, bu kontrol seviyesi genellikle dahili sunucu bilgilerine bağlıdır ve teknoloji destek personelinin oturum açma ve erişim kontrollerini oluşturması ve yönetmesi oldukça zaman alabilir.

Arşivleme ve Sürüm Kontrolü

Wiki’ye yeni katkıda bulunanların dile getirdiği en yaygın endişe, başka birinin işini “berbat edecekleri” korkusudur. Öğrencilerin bir wiki sayfasında yanlış yere düzenlemeler eklemesi veya saklamak istedikleri materyali yanlışlıkla silmeleri alışılmadık bir durum değildir.

Neyse ki, çoğu wiki, kullanıcıların saklamak istedikleri metnin üzerine yazması veya değiştirmesi durumunda, wiki geçmişini kolayca görüntülemek ve önceki sürümleri geri yüklemek için ayarlanmıştır. Wiki’ler genellikle sürümleri her düzenlemeden sonra kaydeder ve kullanıcıların farklı sürümleri karşılaştırmasına olanak tanır.

Üyeler ayrıca önceki bir sürümden mevcut sürüme kopyalayıp yapıştırabilir ve yönetici gerekirse eski bir sürümü kolayca geri yükleyebilir. Bu yerleşik sürüm kontrolü, yanlışlıkla yapılan hatalara veya içeriğin silinmesine karşı koruma sağlar.

Ayrıca, wiki’nin düzenlenebilir bir ortam olarak saf doğası istenmeyen içeriğin ve duvar yazılarının kaldırılmasını çok kolaylaştırdığından, çok az bilgisayar korsanı bu faaliyetlerle zamanını boşa harcar. Güçlü bir sahiplik duygusuna sahip dikkatli grup üyeleri, vikinin bütünlüğünü kolayca koruyabilecektir.

Güvenlik

Öğretmenlerin okuma-yazma Web’in sunduğu risklerin ve zorlukların farkında olmaları önemlidir. Öğrencilerin mümkün olan en iyi öğrenme deneyimini yaşamalarını sağlamak için mahremiyet ve güvenlik konularını göz önünde bulundurmaları gerekir.

Fakülte, kursun dışından birinin wiki projelerine rastgele spam veya grafiti mesajları ekleyeceğinden endişe edebilir. Bununla birlikte, bu dışarıdan müdahale nadiren meydana gelir ve vikinin idari özellikleri kullanılarak önlenebilir.

Vikiler genellikle, kötü amaçlı kullanıma karşı korunmak için parola koruması, sürüm arşivleme ve sürüm kontrolü dahil olmak üzere birçoğunu daha önce tartıştığımız yerleşik güvenlik önlemlerine sahiptir.

Bir eğitmen, öğrencilerin yalnızca kendi çalışmalarını düzenleyebilmeleri için bir wiki’yi düzenleyebilir. Ancak bu, açık işbirliği için bir araç olarak wiki’nin amacını geçersiz kılma eğilimindedir ve eğitmenler bunu yapmaktan kaçınmalıdır. Hem eğitmen hem de öğrenciler, işbirlikçi bir ortamda çalışmanın içerdiği riskleri kabul etmeye, mülkiyetten vazgeçmeye ve kontrolü gruba bırakmaya istekli olmalıdır.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın