Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

 Asenkron İletişim Araçları – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

 Asenkron İletişim Araçları – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Kampanya Yönetimi

 Asenkron İletişim Araçları

Wiki’ler, bloglar ve dizili tartışmalar gibi diğer çevrimiçi iletişim araçlarına benzer, çünkü bunların tümü eşzamansız iletişim biçimleridir. Eşzamansız iletişimde katkılar gerçek zamanlı değil, farklı zamanlarda yapılır. Ancak benzerlikler burada bitiyor.

Örneğin, bloglar genellikle tek bir yazar tarafından yayınlanır ve kullanıcı yorumlarını davet edebilir veya etmeyebilir, ancak wiki’ler özellikle birden çok yazar ve grup işbirliği için tasarlanmıştır. Blog mesajları doğrusal bir yapıyla yayınlanır, kronolojik olarak görüntülenir ve genellikle diğer kullanıcıların önceki gönderileri düzenlemesine olanak tanımaz.

Zincir tartışmaları aynı zamanda birden çok katılımcıdan gelen mesajların gönderilmesini destekler ve wiki’ler gibi fikirlerin paylaşılması, geri bildirim sağlanması ve belirli bir konu etrafında konuşma oluşturulması için tasarlanabilir.

Bununla birlikte, zincir halindeki tartışma gönderileri statiktir ve kullanıcılar yalnızca mevcut iletileri detaylandırabilir. Wiki sayfaları ise dinamiktir ve katılımcıların başka birinin katkısını eklemesine, değiştirmesine ve hatta silmesine izin verir.

Bloglara Karşı Wikiler

Weblog’un kısaltması olan bir blog, kullanıcıların kişisel bir Web sitesi oluşturmasına olanak tanır ve çevrimiçi öğrenmede uygulaması kolay bir araçtır. Bloglar derinlemesine düşünme, yaratıcı ifade ve günlük tutma gibi çevrimiçi etkinlikler için çok uygundur. Blogların çoğu kişisel veya gazetecilik üzerinedir. Wiki’ler gibi, bloglar da öğrencilerin öğrenenler, uzmanlar, uygulayıcılar ve küresel bir kitlenin diğer üyeleriyle işbirliği yapmasına izin verecek şekilde çevrimiçi sınıfın sınırlarının ötesine geçme potansiyeline sahiptir.

Bununla birlikte, bu iki araç arasında net ayrımlar vardır. Blog gönderileri, en son girişler tipik olarak sayfanın üst kısmında görüntülenecek şekilde kronolojik bir sırada yapılır. Wiki’ler, yeni girişler, hiper bağlantılı kavramlar ve ortaklaşa belirlenen yapılar tarafından belirlenen bilgilerin gruplandırılmasıyla bloglardan daha dinamik bir şekilde düzenlenir.

Ayrıca, bir blog tipik olarak sitenin içeriğinden ve yapısından birinci derecede sorumlu olan tek bir kişi tarafından yönetilir. Wiki mülkiyeti, katkıda bulunan tüm üyeler arasında dağıtılır ve paylaşılır. Son olarak ve en önemlisi, blog gönderileri genellikle değiştirilemezken, wiki katkıları düzenlemeye açıktır.

Vikiler ve Zincirli Tartışmalar

Zincirli tartışma, çevrimiçi kurs iletişiminin temel dayanağıdır. İleti dizili bir tartışmada, kullanıcılar genel bir tartışma konusuna veya ileti dizisine erişir, mesaj gönderir ve başkalarının mesajlarını yanıtlar. Konuya erişimi olan tüm kullanıcılar mesajları okuyabilir.

Wiki’ler, tartışma forumlarına benzer şekilde, öğrencilere konuları eşzamansız bir şekilde detaylandırma fırsatı sunar. Her iki araç da tüm kullanıcıların görebileceği şeffaf bir yapıya sahiptir. Bununla birlikte, bloglarda da olduğu gibi, iletiler zincir halindeki bir tartışmaya gönderildikten sonra, orijinal yazar veya tartışma yöneticisi dışında genellikle düzenlenemezler.

Bu, zincirli tartışmalar ve vikiler arasında kritik bir fark yaratır. Dizili tartışma, bireysel kavram ve fikirlerin detaylandırılmasını desteklerken, wiki’ler, öğrencilerin kavram ve fikirlerinin, işbirlikçi düzenleme yoluyla sınıfın geri kalanıyla bütünleştirilmesine izin verir.

Wiki, kullanıcıları başka bir öğrencinin katkısına ekleme yapmakla sınırlamak yerine, beyin fırtınası, grup problem çözme, eleştirel değerlendirme, sentez, fikir iyileştirme ve grup fikir birliğine kapı açar.


Eş zamanlı iletişim araçları
Asenkron iletişim örnekleri
e-posta eş zamanlı iletişim aracı mıdır
Farklı ve eş zamanlı iletişim Araçları
Eş zamanlı iletişim örnekleri
Asenkron iletişim Nedir
Senkron iletişim araçları nelerdir
Eş zamanlı olmayan iletişim Araçları


Wiki’ler, özellikle belirli, ortak bir hedefi olan öğrenme ekipleri arasında çevrimiçi işbirliğini desteklemek için bloglardan veya zincirli tartışmalardan daha uygun olma potansiyeline sahiptir. Çevrimiçi kurslarda, bloglar ve tartışma panoları en iyi şekilde iletişim araçları olarak kullanılırken wiki, öğrenme ekibinin işbirlikçi çalışma alanı olarak hizmet eder.

Bir wiki’nin genel amacı, ekibin bir konu, amaç veya hedef hakkında ortak bir anlayış oluşturma ihtiyaçlarını desteklemektir; planlama, araştırma ve problem çözme gibi ekip süreçlerini desteklemek; ve paylaşılan bir belge veya belgeler dizisi aracılığıyla ekip sonuçları oluşturmak. Vikiler, bloglar ve zincirli tartışmalar arasındaki farkları özetler.

Çevrimiçi bir eğitmen olarak, sınıf etkinliklerinizi desteklemek için birçok çevrimiçi araç arasından seçim yapabilirsiniz. Ancak, seçimlerinizin özel olması gerekmediğini unutmayın. Bir wiki kullanmak, blogları, zincir halindeki tartışmaları veya diğer faydalı araçları bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Bir wiki’yi bu araçlarla birlikte, her birinin güçlü yanlarını ve özelliklerini eldeki etkinliğin gereklilikleriyle eşleştirerek kullanabilirsiniz.

Vikiler, ortak çalışmaya dayalı etkinlikler için, özellikle dinamik ve doğrusal olmayan yapıda ve ortak bir ürün veya sonuçla sonuçlanacak etkinlikler için çok uygundur. Özel günlük gibi işbirlikçi olmayan bir etkinlik için bir wiki seçebilirsiniz, ancak bu tür kişisel raporlama için bir blog daha uygun olacaktır.

Zincirleme bir tartışma, açık tartışmaya ve sınırlı işbirliğine izin verebilir, ancak bir wiki, bir grup projesi geliştirmek için birlikte çalışması gereken öğrenciler için daha fazla esneklik sağlayabilir.

Aşağıdakiler, paylaşılan bir wiki’de işbirliğine uygun etkinlik örnekleridir:

• Öğrencileriniz belirli bir konuda bir kaynak arşivi oluşturuyor.
• Öğrencileriniz bir tartışma yoluyla bir konunun farklı yönlerini keşfediyorlar.
• Öğrencilerinizin ortak bir araştırma ödevi veya medya tasarım projesi gibi birleşik bir proje oluşturmak için birlikte çalışması gerekir.

Bir wiki içinde tüm bir çevrimiçi kursu oluşturmak mümkün olsa da, bu önerilmez. Wiki’nin işbirlikçi doğasını diğer çevrimiçi kurs araçlarıyla birleştirmek çok daha güçlü olabilir.

Örneğin, çevrimiçi bir tartışma gibi işbirlikçi bir etkinliği desteklemek için bir wiki’yi benimserseniz, öğrenciler wiki’deki tartışmanın iki tarafını da oluşturup düzenleyebilir, görüşlerini paylaşabilir ve tartışmada ele alınan konuları zincirli bir tartışmada özetleyebilir. – siyon konusunu seçin ve etkileşimli bir ankette veya yoklamada tartışmayı hangi tarafın “kazandığına” oy verin. Ayrıca kurs materyallerine veya dış kaynaklara ek bağlantılar da sağlayabilirsiniz.

Bir wiki kullanmaya karar verdiğinizde, çevrimiçi kursunuz için en uygun olanı nerede bulacaksınız? Vikiler, çok çeşitli hizmetler ve açık kaynaklı yazılım araçları aracılığıyla edinilebilir ve genellikle her biri kendi güçlü yönleri ve sınırlamaları olan üç kategoriye ayrılır:

• Ücretsiz wiki hizmetleri
• Ücretli wiki hizmetleri
• Kendi kendine barındırılan vikiler


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın