Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Odak Bölgeleri

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Odak Bölgeleri

 Alan Adına İçerikle Ekleme

Odak Bölgeleri

Bir tema ve konu seçildikten sonra, birçok öğrenci araştırmaya başlamaya hazır olduklarını düşünür. Bununla birlikte, öğrencilerin tüm konuyu tek bir araştırma projesinde ele almaya çalışmak yerine, kendi konuları içinde özel ilgi alanları olan bir veya iki odak alanı geliştirmelerini şiddetle tavsiye ediyoruz.

Örneğin, bir ünlü kişi projesinde, bir öğrenci, kişinin çocukluğuna odaklanabilir. Benzer şekilde, bir spor projesinde, sporun tarihi ilgi çekici bir odak alanı olarak hizmet edebilir. Bu sadece öğrenci araştırmasını yönlendirmeye ve daha ilginç projelerle sonuçlanmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bir sonraki bölümde tartışıldığı gibi belirli anahtar kelimelerin geliştirilmesine de yol açar.

Öğrenciler odak alanlarını seçmekte zorluk çekiyorlarsa, önce araştırma soruları oluşturmak, ardından odak alanlarına geri dönmek iyi bir fikir olabilir. Odak alanları, öğrencilerin konuları hakkında olabildiğince çok soru beyin fırtınası yaparak ve ardından 3×5 dizin kartları kullanarak benzer türde soruları gruplandırarak elde edilebilir.

Çoğu öğrenci, bariz soru kategorilerinin ortaya çıktığını fark eder. Bu noktada, her kategori için bir etiket bulup ardından en ilgi çekici olan bir veya iki kategoriyi seçip geri kalan soruları başka bir projeye saklamakta fayda var. Çalışma Kağıdı Q-4, Odak Alanlarını Seçme, öğrencilere bu süreçte rehberlik eder.

Araştırma Soruları

Yukarıda bahsedildiği gibi, bazen araştırma sorularının oluşturulması konu ve odak alanı seçiminden önce gelir. Öğrenciye bağlıdır. En önemli husus, daha önce tartışıldığı gibi, bir konunun veya araştırma sorusunun kapsamıdır. Konu birkaç hafta içinde araştırılabilecek bir şey mi yoksa bir yıl mı sürer? Basit bir evet hayır ile cevaplanabilecek bir şey mi, yoksa sentez ve dönüşüm gerektiren bir şey mi?

Öğrencilerinizin Araştırma Soruları Değerlendirmesindeki performansına bağlı olarak, bu alanda hedefe yönelik bazı talimatlar vermeniz gerekebilir.

Kullandığımız en etkili sorgu planlama araçlarından biri Kategori Akış Şemasıdır. Bu broşürlerde gösterilen akış şemaları, temaları, konuları, odak alanlarını ve soruları belirlemede rehberli ve/veya bağımsız uygulama işlevi görebilir. Amaç, öğrencilere en etkili Web araştırma sorularının bir konu ve odak alanı içerdiğini öğretmektir.

Örneğin “Hokeyin tarihçesi nedir?” konu olarak “hokey”, odak alanı olarak “tarih” ve “kutup ayıları nerede yaşar?” “kutup ayısı” konusunu ve “yaşam alanı” odak alanını içerir. El Notu Q-5, öğrencilerin doğrudan soruda belirtilen sözcüklerden konular ve odak alanları oluşturmasına yardımcı olur.

Dinleyici Notu, öğrencilerin konuyu ve odak alanını sorulardaki sözcükleri veya tümceleri değiştirerek doldurmasını gerektirir. Son olarak, Öğretmenler ve öğrencilerin kendi akış şemalarını oluşturmaları için Ödev Q-7 boş bırakılmıştır. Bir sonraki bölümde, konu ve odak alanı kelimelerinin Web’de arama yapmak için uygun bir şekilde anahtar kelimeler olarak kullanılabileceğini göreceğiz.

Klasik bir sorgulama aracı geliştirildi. K, “Zaten Bildiklerim” anlamına gelir, W, “Bilmek İstediklerim” anlamına gelir ve L, okuma ve/veya sorgulama sırasında ve sonrasında “Ne Öğrendiğimi” kaydetmek için kullanılır. Zwiers (2004), K-W-H-L-S’nin “Bildiğimizi sandığımız”, “Ne öğrenmek istediğimiz”, “Nasıl öğreneceğimiz”, “Ne Öğrendiğimiz” anlamına gelen K-W-H-L-S de dahil olmak üzere çeşitli uyarlamaları sunar. 

Öğrencilerin soru oluşturmasına yardımcı olmanın bir başka klasik yöntemi de, öğrencilerin cümle başlatıcı olarak “Kim”, “Ne”, “Nerede”, “Ne Zaman”, “Neden” ve “Nasıl” sorularını kullanarak beyin fırtınası yapmalarına yardımcı olan 5WH tekniğidir. Ayrıca soru sorma dersini, bir takımın sorular sorduğu ve diğer takımın soruları çok büyük, çok küçük veya tipik bir sorgulama projesi için doğru olarak kategorize etmesi gereken tüm sınıf veya küçük grup oyununa dönüştürerek yaratıcı olabilirsiniz. Onunla eğlenin ve öğrencilerinizin makul bir araştırma sorusunu neyin oluşturduğunu gerçekten anladığından emin olana kadar devam edin.

Öğrenciler seçtikleri konu hakkında soru üretmekte zorlanıyorsa, her zaman faydalı bulduğumuz bir aktivite, öğrencilerin birbirlerine konular hakkında samimi sorular sormalarını sağlamaktır.

Bu genellikle öğrencilerin daha önce düşünmediği yeni fikirleri harekete geçirir ve onlara araştırmaları için gerçek bir dinleyici kitlesi olduğunu hatırlatmaya yardımcı olur. Hiçbir şeyin unutulmaması için sorulan tüm soruları birilerinin kaydetmesini sağlayın.

Öğrencilerimizin Web’de başarıyla araştırdıkları bazı temaları, konuları, odak alanlarını ve soruları gösterir. Bazı sorular biraz hantal olsa da, konular ve odak alanları ilgi çekicidir ve kolayca aranacak anahtar kelimelere dönüştürülür.


iPhone Odak modu sembolleri
iPhone odak modu ekşi
İphone Odak Modu ne İşe yarar
İphone odak nasıl kapatılır
İphone Odak Modu nedir
Kişisel Odak nedir
iPhone Odak ayarlama
iPhone rahatsız etme modunda telefon çalıyor


Kitle

Sorgulamanın ilk aşamasının bir kısmı, kişinin hedef kitlesini tanımasını içerir. Mümkün olduğunda, öğrenci sorgulaması için en geniş, en özgün hedef kitleyi sağlamak isteriz. Tek kişilik bir dinleyici kitlesi (yani öğretmen) gerçek bir izleyici kitlesi değildir.

En azından, öğrenciler araştırmalarının sonuçlarını birbirlerine sunmalıdır, ancak öğrencilerin başka bir sınıfa veya bir dizi sınıfa sunmaları istenirse, öğrencilerin çaba düzeylerinin ve araştırmanın kalitesinin önemli ölçüde arttığını göreceksiniz.

Öğrenciler gerçek cevapları olan önemli sorular soruyorlarsa, bulgularını gerçek bir izleyici kitlesine göstermekten gurur duyacaklardır. Kitlenizi Tanımak Dinleyici Notu, öğrencilerin bir sorgulama projesi başlatmadan önce hedef kitlelerini belirlemelerine yardımcı olur.

Çoğu zaman, öğrencilerin sorgulama sürecinde bir amaç duygusu yoktur. Bu, bir yazma ödevinin amacını bilmemeye benzer. bilgilendirmek mi? Eğlenmek için? İkna etmek? Kendini ifade etmek mi?

Amaç, ister öğretmen tarafından atansın ister öğrenciler tarafından seçilsin, takip edilen soru türleri ve öğrenilenleri temsil etmek için kullanılan format türleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır (aşağıda tartışılmıştır). Bu nedenle, öğrencilerin araştırmalarının amacını önceden belirlemeleri önemlidir. Amaçları Anlamak Notu, bir yazma veya sorgulama projesinin tüm odağının seçilen amaca bağlı olarak nasıl değişebileceğini vurgulamaya yardımcı olur.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın