Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

İnternet Sorgulama Aşaması

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

İnternet Sorgulama Aşaması

Mobil Reklam Oluşturma

İnternet Sorgulama Aşaması

Bu yazımız, internet araştırmasının ilk aşaması olan Sorgulama aşamasını kapsar. Takip etmesi kolay bir Neden, Ne Zaman, Ne ve Nasıl formatı kullanarak, Soru Sormaya odaklanan bir öğretim ünitesini öğretmek için arka plan bilgileri, öğretim fikirleri ve çok sayıda araç sunuyoruz. Soru sorma stratejileri birçok içerik alanında ve hayatta faydalıdır, bu nedenle öğrencilerinize bu süreçte rehberlik ederek geçirdiğiniz zaman, iyi harcanmış zaman olacaktır.

Sorgulamak Neden Önemlidir?

İnsanlar doğal olarak sorgulayıcıdır. 4 yaşındaki bir çocuğun yanında 5 dakikadan fazla kalmış olan herkes, insanın doğuştan gelen bilme ihtiyacını doğrulayabilir. Ne yazık ki, öğrenciler üst sınıflara ulaştıkça bu soru sorma tutkusu azalıyor gibi görünüyor, bunun nedeni büyük olasılıkla okulların geleneksel olarak yanıtlara sorulardan daha fazla öncelik vermesidir.

Önceki bilgileri harekete geçirmek, anlamayı kontrol etmek, net olmayan fikirleri netleştirmek ve dikkati göreve odaklamak için okurken sorular sormaya yönelik bilişsel stratejiyi tartışmıştık.

Bu bölümde, çevrimiçi okuma sırasında ön bilgileri, izlemeyi ve karar vermeyi etkinleştirme yöntemi olarak devam eden rolüne ek olarak, sorgulama sürecindeki ilk adım rolünü içerecek şekilde sorgulama tanımımızı genişletiyoruz.

Sorgulamanın Sorgulama aşamasının kütüphane ve Web tabanlı araştırma için benzer olduğuna dikkat edin, bir sonraki bölümde tartışıldığı gibi, ikincisinde öğrencilerin kendilerini anahtar kelime oluşturmaya uygun sorular formüle etmelerine yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Sorgulama sürecinin Q aşamasına rehberlik eden anahtar sorular, “Ne bilmek istiyorum?” ve “Öğrenmek için planım nedir?” Çok sayıda araştırmacı, çocukların ve genç ergenlerin araştırmayı net hedefler veya açık araştırma soruları olmadan başlattığını bulmuştur. Amaç duygularını ve aradıkları bilgiyi hedefleme ve tanıma yeteneklerini gizler.

Web’de okurken yol gösterici bir soruya güçlü bir şekilde odaklanmak, okuyucuyu orijinal niyetinden uzaklaştırabilecek inanılmaz miktarda bilgi nedeniyle çok önemlidir.

Tıpkı ormanda bir yürüyüş veya sahile bir gezi için düşünceli bir şekilde planlamamız ve hazırlanmamız gerektiği gibi, öğrencilerin de Web’de bilgi arayışına başlamadan önce bir eylem planına sahip olmaları gerekir, aksi takdirde değerli zamanlarını amaçsızca sörf yaparak boşa harcamış olurlar. Hedef belirleme süreci öğrenme ve okuma için kritik olduğu gibi, etkili (doğru) ve verimli (hızlı) Web araması için de gereklidir.

Sorgulamaya yönelik planlama, soru sormaya ek olarak, araştırma konularını ve odak alanlarını tanımlamayı, hedef kitleyi ve amacı belirlemeyi ve (uygun olduğunda) nihai bir formata karar vermeyi içerir.


İnternetten araştırma yaparken doğru bilgiye ulaşmak için nelere dikkat edilmelidir
internet nedir
İnternet Nedir Ne İşe Yarar
Siz internette araştırma yaparken hangi sitelerden yararlanıyorsunuz
İnternette bir konuyu araştırırken kullanılan siteler nedir
Araştırma yaparken nelere dikkat etmeliyiz


Ne Zaman Soru Sorarız?

Günlük hayatımızda sürekli soru sorarız. Kendimize “Bugün ne yapmak istiyorum?” gibi sorular soruyoruz. ve “Ayakkabılarımı nereye koydum?” Ailemize ve arkadaşlarımıza “Doğum günün için ne istiyorsun?” Gibi sorular soruyoruz. ve “Sence neden filanca başkan olmalı?” Hatta yabancılara “Saat kaç?” gibi sorular soruyoruz. veya “Kütüphaneye nasıl gidebilirim?” Sorgulamak yaşam için o kadar temeldir ki, tipik bir gün boyunca ne sıklıkta soru sorduğumuzu fark etmeyebiliriz.

Öğrencileri iyi sorgulayıcılar olmaya hazırlamak için onlardan ne sıklıkta soru sorduklarını ve ne tür sorular kullandıklarını fark etmelerini isteyin. Belki bir süre sorgulama günlüğü tutabilirler. Ayrıca öğrencilerin sınıfta ne zaman ve neden soru sorduğumuzu düşünmelerine yardımcı olur. Aşağıdakileri tartışmalarını sağlayabilirsiniz:

• Sınıfımızda neden sorular soruyoruz?
• Sorular neden değerlidir?
• İyi sorular sormak ne zaman zordur?
• İyi sorular sormak ne zaman kolaydır?
• Ne tür sorular ilginç tartışmalara yol açar?

Okuma ve sorgulama öncesinde, sırasında ve sonrasında sorular sorarız. Sorgulamadan önce gelen sorular, sürece rehberlik etmek için kullanılır, ancak öğrenciler ayrıca çevrimiçi okuma sırasında ve sonrasında “Bundan sonra nereye gitmek istiyorum?” gibi çok sayıda karar verme sorusu sormalıdır. “İhtiyacım olan bilgi bu mu?” “Yeterli bilgiye sahip miyim?” ve “Bu bilgiyle ne yapacağım?” Öğrenciler bir sorgulama konusuna daha fazla daldıkça, doğal olarak yeni bilgilere dayalı olarak daha fazla soru üretirler.

Bu mükemmel bir sonuç; ancak öğrencilerin ve öğretmenlerin orijinal bir soruya veya soru grubuna bağlılık ile gelişigüzel bulgulara dayalı kaprisli konu atlama, tepkisel karar verme veya orijinal sorunun çok fazla çalışma gerektireceği korkusu arasında bir denge bulması gerekir.

Tüm sorular önemli olsa da, bazıları diğerlerinden daha iyi araştırma soruları oluşturur. En zorlayıcı sorgulama soruları öğrenciler tarafından oluşturulur. Öğretmen tarafından oluşturulan sorular, çöpçü avı (belirli bilgi parçaları için kısa Web aramaları olan); ancak, öğrenci seçimi, uzun vadeli araştırma projelerine ilgiyi sürdürmek için kritik öneme sahiptir.

Örneğin, bir öğretmen sekizinci sınıf öğrencilerinden birini araştırma konularını değiştirmeye ikna etmeye çalıştığında, genç ergenin coşkusu düştü.

Başkanlarla ilgili bir araştırmayı öfkeyle karıştırırken, gelişigüzel bir şekilde karşılık vermeyi seçti, “Zaten okulda hiçbir şey beni heyecanlandırmıyor, yani kimin umurunda?” Öğrencilerin duyuşsal ihtiyaçlarını karşılamak için kendi konularını, odak alanlarını ve sorularını seçmelerine izin vermeliyiz.

Öğretmenler tüm sınıf için merkezi bir tema seçmek isterse, döngüler, değişim, çatışma, uyum, kültür, topluluk, gizemler, bakış açıları, sistemler, yer duygusu, karşılıklı bağımlılık ve keşif gibi geniş kavramları tavsiye edin, çünkü “birçok şey” sağlarlar.  Bazen öğrenme güçlüğü çeken küçük çocuklar ve daha büyük öğrenciler, geniş temalar dahilinde konu seçerken desteğe ihtiyaç duyarlar. 


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın