Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Nesne Yönelimli Programlama – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Nesne Yönelimli Programlama – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Sürüm Farklılıkları 

Nesne Yönelimli Programlama

Diğer tüm bilgisayar dilleri gibi, Java’nın öğeleri de tek başına mevcut değildir. Aksine, dili bir bütün olarak oluşturmak için birlikte çalışırlar. Bununla birlikte, bu karşılıklı ilişki, Java’nın bir yönünü diğerlerini dahil etmeden tanımlamayı zorlaştırabilir.

Genellikle bir özelliğin tartışılması, bir başka özelliğin önceden bilinmesini gerektirir. Bu nedenle, bu bölüm Java’nın bazı temel özelliklerine hızlı bir genel bakış sunmaktadır. Burada açıklanan malzeme size basit programlar yazmanıza ve anlamanıza izin verecek bir dayanak sağlayacaktır. Tartışılan konuların çoğu incelenecektir.

Nesne yönelimli programlama, Java’nın merkezinde yer alır. Aslında, tüm Java programları nesne yönelimlidir; bu, örneğin C++’daki gibi bir seçenek değildir. OOP, Java ile o kadar bütünleşiktir ki, basit Java programlarını bile yazabilmeniz için önce onun temel ilkelerini anlamanız gerekir. Bu nedenle, bu bölüm OOP’nin teorik yönlerinin tartışılmasıyla başlamaktadır.

Paradigmalar

Bildiğiniz gibi, tüm bilgisayar programları iki öğeden oluşur: kod ve veri. Ayrıca, bir program kavramsal olarak kodu veya verileri etrafında organize edilebilir. Yani, bazı programlar “neler olduğu” etrafında yazılırken, diğerleri “kimlerin etkilendiği” etrafında yazılır. Bunlar, bir programın nasıl inşa edildiğini yöneten iki paradigmadır.

İlk yol, süreç odaklı model olarak adlandırılır. Bu yaklaşım, bir programı bir dizi doğrusal adım (yani kod) olarak karakterize eder. Süreç odaklı model, veriler üzerinde hareket eden kod olarak düşünülebilir. C gibi prosedürel diller bu modeli önemli bir başarı için kullanır. Ancak, Bölüm 1’de bahsedildiği gibi, programlar büyüdükçe ve karmaşıklaştıkça bu yaklaşımla ilgili sorunlar ortaya çıkar.

Artan karmaşıklığı yönetmek için, nesne yönelimli programlama adı verilen ikinci yaklaşım tasarlandı. Nesne yönelimli programlama, bir programı verileri (yani nesneler) ve bu verilere yönelik iyi tanımlanmış bir dizi arabirim etrafında düzenler. Nesne yönelimli bir program, koda erişimi kontrol eden veri olarak karakterize edilebilir. Göreceğiniz gibi, kontrol eden varlığı verilere çevirerek çeşitli organizasyonel faydalar elde edebilirsiniz.

Soyutlama

Nesne yönelimli programlamanın temel bir unsuru soyutlamadır. İnsanlar karmaşıklığı soyutlama yoluyla yönetir. Örneğin, insanlar bir arabayı onbinlerce ayrı parçadan oluşan bir set olarak düşünmezler. Bunu, kendine özgü davranışı olan, iyi tanımlanmış bir nesne olarak düşünürler. Bu soyutlama, insanların arabayı oluşturan parçaların karmaşıklığına boğulmadan markete gitmek için araba kullanmalarına olanak tanır. Motor, şanzıman ve fren sistemlerinin nasıl çalıştığına dair detayları görmezden gelebilirler.

Bunun yerine Soyutlamayı yönetmenin güçlü bir yolu, hiyerarşik sınıflandırmaların kullanılmasıdır. Bu, karmaşık sistemlerin anlamlarını katmanlara ayırmanıza ve onları daha yönetilebilir parçalara ayırmanıza olanak tanır. Dışarıdan, araba tek bir nesnedir.

İçeri girdiğinizde, arabanın birkaç alt sistemden oluştuğunu görüyorsunuz: direksiyon, frenler, ses sistemi, emniyet kemerleri, ısıtma, cep telefonu vb. Buna karşılık, bu alt sistemlerin her biri daha uzmanlaşmış birimlerden oluşur. Örneğin, ses sistemi bir radyo, bir CD çalar ve/veya bir teypten oluşur. Mesele şu ki, arabanın (veya başka herhangi bir karmaşık sistemin) karmaşıklığını hiyerarşik soyutlamalar kullanarak yönetiyorsunuz.

Karmaşık sistemlerin hiyerarşik soyutlamaları bilgisayar programlarına da uygulanabilir. Geleneksel bir süreç odaklı programdan alınan veriler, soyutlama yoluyla bileşen nesnelerine dönüştürülebilir. Bir dizi işlem adımı, bu nesneler arasında bir mesaj koleksiyonu haline gelebilir.


Nesne yönelimli Programlama dilleri
Nesne yönelimli PROGRAMLAMA PDF
Nesne yönelimli programlama Nedir
Nesne tabanlı PROGRAMLAMA C
Nesne Yönelimli PROGRAMLAMA C pdf
Nesne tabanlı PROGRAMLAMA Örnekleri
Nesne yönelimli programlama ekşi
nesne yönelimli programlama dillerinin temel özellikleri


Böylece, bu nesnelerin her biri kendi benzersiz davranışını tanımlar. Bu nesneleri, onlara bir şey yapmalarını söyleyen mesajlara yanıt veren somut varlıklar olarak ele alabilirsiniz. Nesne yönelimli programlamanın özü budur.

Nesne yönelimli kavramlar, insan anlayışının temelini oluşturdukları gibi Java’nın da kalbini oluşturur. Bu kavramların programlara nasıl dönüştüğünü anlamanız önemlidir.

Göreceğiniz gibi, nesne yönelimli programlama, herhangi bir büyük yazılım projesinin yaşam döngüsüne eşlik eden, kavram, büyüme ve eskime gibi kaçınılmaz değişikliklerden sağ çıkabilen programlar yaratmak için güçlü ve doğal bir paradigmadır. Örneğin, iyi tanımlanmış nesnelere ve bu nesneler için temiz, güvenilir arabirimlere sahip olduğunuzda, eski bir sistemin parçalarını korkusuzca devre dışı bırakabilir veya değiştirebilirsiniz.

Prensipler

Tüm nesne yönelimli programlama dilleri, nesne yönelimli modeli uygulamanıza yardımcı olan mekanizmalar sağlar. Bunlar kapsülleme, kalıtım ve polimorfizmdir. Şimdi bu kavramlara bir göz atalım.

Kapsülleme

Kapsülleme, kodu ve manipüle ettiği verileri birbirine bağlayan ve her ikisini de dış müdahaleden ve kötüye kullanımdan koruyan mekanizmadır. Kapsülleme hakkında düşünmenin bir yolu, koda ve verilere, paketleyici dışında tanımlanan diğer kodlar tarafından keyfi olarak erişilmesini önleyen koruyucu bir paketleyici olarak düşünmektir.

Paketleyici içindeki koda ve verilere erişim, iyi tanımlanmış bir arayüz aracılığıyla sıkı bir şekilde kontrol edilir. Bunu gerçek dünyayla ilişkilendirmek için bir otomobildeki otomatik şanzımanı düşünün. Ne kadar hızlandığınız, üzerinde bulunduğunuz yüzeyin eğimi ve vites kolunun konumu gibi motorunuzla ilgili yüzlerce bit bilgiyi içerir.

Kullanıcı olarak, bu karmaşık kapsüllemeyi etkilemek için tek bir yönteminiz var: vites kolunu hareket ettirmek. Örneğin, dönüş sinyalini veya ön cam sileceklerini kullanarak şanzımanı etkileyemezsiniz. Bu nedenle vites kolu, şanzıman için iyi tanımlanmış (aslında benzersiz) bir arayüzdür.

Ayrıca, iletimin içinde meydana gelenler, iletimin dışındaki nesneleri etkilemez. Örneğin vites değiştirmek farları yakmaz! Otomatik şanzıman kapsüllü olduğundan, düzinelerce otomobil üreticisi istedikleri şekilde uygulayabilir.

Ancak, sürücünün bakış açısından hepsi aynı şekilde çalışır. Aynı fikir programlamaya da uygulanabilir. Kapsüllenmiş kodun gücü, herkesin ona nasıl erişeceğini bilmesi ve böylece uygulama ayrıntılarından bağımsız olarak ve beklenmedik yan etkilerden korkmadan kullanabilmesidir.

Java’da kapsüllemenin temeli sınıftır. Ders bu yazı dizisinde daha sonra ayrıntılı olarak incelenecek olsa da, aşağıdaki kısa tartışma şimdi yardımcı olacaktır. Bir sınıf, bir dizi nesne tarafından paylaşılacak yapıyı ve davranışı (veri ve kod) tanımlar.

Belirli bir sınıfın her nesnesi, sanki sınıfın şeklindeki bir kalıp tarafından damgalanmış gibi, sınıf tarafından tanımlanan yapıyı ve davranışı içerir. Bu nedenle, nesnelere bazen bir sınıfın örnekleri denir. Bu nedenle, bir sınıf mantıksal bir yapıdır; bir nesne fiziksel gerçekliğe sahiptir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın