Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

 Neden JavaScript Kullanmalı? – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

 Neden JavaScript Kullanmalı? – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

 Java Komut Dosyası – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatlarıv

 Neden JavaScript Kullanmalı?

Az önce bahsettiğim gibi, her zaman mevcut olmayabileceği için JavaScript’in hiç kullanılmaması gerektiği anlamına gelmez. Kullanıcı etkileşiminin tek yolu bu olmamalıdır.

JavaScript kullanmanın yararları şunlardır:

• Daha az sunucu etkileşimi: Sayfayı sunucuya göndermeden önce kullanıcı girişini doğrulayabilirsiniz. Bu, sunucu trafiğinden tasarruf sağlar, bu da paradan tasarruf anlamına gelir.
• Ziyaretçilere anında geri bildirim: Bir şey girmeyi unutup unutmadıklarını görmek için sayfanın yeniden yüklenmesini beklemek zorunda değiller
• Küçük hataların otomatik olarak düzeltilmesi: Örneğin, gg-aa-yyyy biçiminde bir tarih bekleyen bir veritabanı sisteminiz varsa ve ziyaretçi bunu gg/aa/yyyy biçiminde girerse, akıllı bir JavaScript komut dosyası bu küçük değeri değiştirebilir formu sunucuya göndermeden önce hata. Ziyaretçinin yaptığı tek hata buysa, ona bir hata mesajı kaydederek siteyi kullanmayı daha az sinir bozucu hale getirebilirsiniz.
• Ziyaretçilerin sayfayı yeniden yüklemeden kullanıcı arayüzünü değiştirmesine ve etkileşime girmesine izin vererek artırılmış kullanılabilirlik: Örneğin, sayfanın bölümlerini daraltarak ve genişleterek veya JavaScript ile ziyaretçilere ekstra seçenekler sunarak. Bunun klasik bir örneği, sayfayı yeniden yüklemenize ve sonucu beklemenize gerek kalmadan yalnızca belirli bir havalimanı için mevcut varış noktalarını göstermek gibi anında filtrelemeye izin veren seçme kutuları olabilir.
• Arttırılmış etkileşim: Kullanıcı fareyle üzerlerine geldiğinde veya klavye aracılığıyla etkinleştirdiğinde tepki veren arabirimler oluşturabilirsiniz. Bu kısmen CSS ve HTML ile de mümkündür, ancak JavaScript size çok daha geniş ve daha yaygın olarak desteklenen seçenekler sunar.
• Daha zengin arayüzler: Kullanıcılarınız izin veriyorsa, sürükle ve bırak bileşenleri ve kaydırıcılar gibi öğeleri eklemek için JavaScript’i kullanabilirsiniz; bu, başlangıçta yalnızca kullanıcılarınızın yüklemek zorunda olduğu Java uygulamaları veya Flash gibi tarayıcı eklentileri.
• Hafif ortam: Java uygulaması veya Flash filmi gibi büyük bir dosyayı indirmek yerine, komut dosyaları dosya boyutunda küçüktür ve yüklendikten sonra önbelleğe alınır (bellekte tutulur). JavaScript ayrıca işlevsellik için Flash veya Java uygulamaları gibi kendi kullanıcı arayüzlerinden ziyade tarayıcı kontrollerini kullanır. Bu, bu kontrolleri ve bunların nasıl kullanılacağını zaten bildikleri için kullanıcılar için daha kolay hale getirir. Modern Flash ve Macromedia Flex uygulamalarının medya akışı yapma seçeneği vardır ve vektör tabanlı olduklarından görsel olarak ölçeklenebilirdirler, JavaScript ve HTML kontrolleri böyle değildir. Öte yandan, eklentinin yüklenmesini gerektirirler.

JavaScript Sözdizimi

Daha ileri gitmeden önce, bazı JavaScript sözdizimi temellerini tartışmalıyız:

• // geçerli satırın geri kalanının yürütülecek bir kod değil bir yorum olduğunu belirtir, bu nedenle yorumlayıcı onu çalıştırmayı denemez. Yorumlar, kodun ne yapmak istediğini bize hatırlatmak veya kodu okuyan herhangi birinin neler olduğunu görmesine yardımcı olmak için koda notlar koymanın kullanışlı bir yoludur.
• /*, birden fazla satırı kapsayan bir yorumun başlangıcını belirtir.
• */, birden fazla satırı kapsayan bir yorumun sonunu belirtir. Çok satırlı yorumlar, belirli bir kod bölümünün yürütülmesini durdurmak istiyor ancak kalıcı olarak silmek istemiyorsanız da yararlıdır. Örneğin, bir kod bloğuyla ilgili sorunlarınız varsa ve soruna hangi satırların neden olduğundan emin değilseniz, sorunu yalıtmak için her seferinde bir bölümü yorumlayabilirsiniz.
• Bir kod bloğunu belirtmek için küme parantezleri ({ ve }) kullanılır. Parantez içindeki tüm çizgilerin tek blok olarak işlenmesini sağlarlar. if veya for gibi yapıları ve işlevleri tartıştığımızda bunlardan daha fazlasını göreceksiniz.
• Noktalı virgül veya yeni satır bir ifadenin sonunu tanımlar ve bir ifade tek bir komuttur. Noktalı virgüller aslında isteğe bağlıdır, ancak ifadelerin nerede bittiğini netleştirmek için bunları kullanmak yine de iyi bir fikirdir, çünkü bunu yapmak kodunuzu okumayı ve hata ayıklamayı kolaylaştırır. (Bir satıra birçok ifade koyabilseniz de, kodun okunmasını kolaylaştırmak için bunları ayrı satırlara koymak en iyisidir.) Kıvrımlı parantezlerden sonra noktalı virgül kullanmanıza gerek yoktur.

Önceki JavaScript deneyiminize bağlı olarak, kodun bir kısmı henüz anlamlı olmayabilir. Şimdilik önemli olan tek şey, yorumların nasıl kullanıldığının, bir kod bloğunun ne olduğunun ve bazı ifadelerin sonunda neden noktalı virgül olduğunun açık olmasıdır. İsterseniz bu komut dosyasını bir HTML sayfasına kopyalayabilir, belgeyi .html dosya uzantısıyla kaydedebilir ve tarayıcınızda açabilirsiniz.

if ve else gibi deyimler birden fazla satıra yayılıp başka deyimler içerseler de, tek deyimler olarak kabul edilirler ve onlardan sonra noktalı virgül gerekmez. JavaScript yorumlayıcısı, bir if ifadesiyle bağlantılı satırların, küme parantezleri {} nedeniyle tek bir blok olarak ele alınması gerektiğini bilir. Zorunlu olmamakla birlikte, kodu kaşlı ayraçlar içinde girintilemek iyi bir fikirdir. Bu, okumayı ve hata ayıklamayı çok daha kolay hale getirir. Bir sonraki bölümde değişkenlere ve koşullu ifadelere (if ve else) bakacağız.


Javascript ile Neler yapılabilir
Nodejs Nedir
Javascript Nedir
JavaScript
Javascript Nedir Nasıl Kullanılır
JavaScript Dersleri
Javascript: void(0 nedir)
Javascript hatası Nedir


Kod Yürütme

Tarayıcı sayfayı yukarıdan aşağıya okur, bu nedenle kodun yürütülme sırası komut dosyası bloklarının sırasına bağlıdır. Bir komut dosyası bloğu, <script> ve </script> etiketleri arasındaki koddur. (Ayrıca, kodumuzu yalnızca tarayıcının okuyabildiğini unutmayın; bir web sitesinin kullanıcısı da kodunuzu görüntüleyebilir, bu nedenle buraya gizli veya hassas bir şey koymak iyi bir fikir değildir.)

Fonksiyonlar Hakkında Bir Ayrıntı

İşlevler hakkında çok daha ayrıntılı konuşacağız, ancak işlevleri anlamadan JavaScript’te çok ileri gidemeyeceğiniz için onları burada tanıtıyorum. İşlev, bir görevi gerçekleştirmek için oluşturduğunuz, küme parantezleriyle çevrelenmiş, adlandırılmış, yeniden kullanılabilir bir kod bloğudur. JavaScript, kullanıcıya bir mesaj görüntülemek gibi görevleri kullanmamız ve gerçekleştirmemiz için mevcut olan işlevleri içerir. İşlevlerin doğru kullanımı, bir programcıyı çok sayıda tekrarlayan kod yazmaktan kurtarabilir.

Ayrıca önceki kod bloğunda yaptığımız gibi kendi fonksiyonlarımızı da oluşturabiliriz. Diyelim ki belirli bir öğedeki bir sayfaya mesaj yazan bir kod oluşturduk. Muhtemelen farklı durumlarda tekrar tekrar kullanmak isteriz.

Kod bloklarını kullanmak istediğimiz yerde kesip yapıştırabiliyor olsak da, bu yaklaşım kodu aşırı derecede uzatabilir; Aynı kod parçasını bir sayfada üç veya dört kez istiyorsanız, deşifre etmek ve hata ayıklamak oldukça zor olacaktır. Bunun yerine, mesajlaşma kodunu bir fonksiyona sarabilir ve ardından fonksiyonun parametreleri kullanarak çalışması için ihtiyaç duyduğu herhangi bir bilgiyi iletebiliriz. Bir işlev ayrıca, işlevi başlangıçta eyleme çağıran koda bir değer döndürebilir.

Fonksiyonu çağırmak için adını ve ardından parantez () yazmanız yeterlidir. (Not—parametreleri iletmek için parantezleri kullanırsınız. Ancak, parametre olmadığında bile parantezleri kullanmanız gerekir.) Ancak, beklediğiniz gibi, komut dosyası oluşturana kadar işlevi çağıramazsınız.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın