Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Liste Öğesi Dizisi – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Liste Öğesi Dizisi – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Sürüm Farklılıkları 

Liste Öğesi Dizisi

Liste öğesi dizisinin uzunluk özelliğini kontrol ederek söz konusu listeden currentSlide özelliğini ve toplam resim sayısını bulmanız gerekir. Gösteri sınıfını kaldırarak önceden gösterilen görüntüyü gizleyin.

Hedefi listenin fwd özelliğiyle karşılaştırarak etkinleştirilen bağlantının ileri bağlantı olup olmadığını belirleyin ve ardından sayacı buna göre artırın veya azaltın.

Sayaç 0’dan büyükse, geri bağlantıdan hide sınıfını kaldırın; aksi takdirde, bağlantıyı etkin bir şekilde gizleyerek veya göstererek bu sınıfı ekleyin. Aynı mantık ileri bağlantı için de geçerlidir, ancak bu seferki karşılaştırma kriteri sayacın toplam liste öğesi sayısından daha az olmasıdır. Bu, geri bağlantının ilk slaytta ve ileri bağlantının son slaytta gösterilmesini engeller.

Bu bağlantılarla ilgilendi; şimdi sayaç ekranını artırmanız gerekiyor. Sayaç, listenin bir özelliği olarak depolandığından, o özelliğin ilk alt düğümünü, yani SPAN içindeki metni okumak kolaydır.

Daha sonra, ilk sayısal girişi (burada normal bir ifade aracılığıyla) yeni görüntü numarasıyla değiştirmek için String nesnesinin replace() yöntemini kullanabilirsiniz, bu sayı+1 olan tekrardır, çünkü insanlar 0’dan değil 1’den sayılır Ardından, currentSlide özelliğini sıfırlayın, yeni fotoğrafı alın (sayıyı değiştirdiğinizi unutmayın) ve mevcut fotoğrafı gösteri sınıfını ekleyerek gösterin. Tek yapılması gereken, pencere yüklendiğinde init() yöntemini başlatmaktır.

Ancak, henüz tam olarak bitirmediniz. Safari’de slayt gösterisini denerseniz, ileri ve geri bağlantıların gizlendiğini ancak yine de tıklanabilir olduklarını ve orada olmayan görüntülere ulaşmaya çalıştığınızda hatalara neden olduğunu fark edeceksiniz.

■Dikkat : Bu, dinamik web geliştirmede yaygın olarak görülen bir hatadır—nesneleri görünür bir şekilde gizlemek, tüm kullanıcılar için onları ortadan kaldırmaz. Görme engelli insanları veya metinsel tarayıcıların (Lynx gibi) kullanıcılarını düşünün. Ayrıca göz önünde bulundurulması gereken tarayıcı hataları ve tuhaflıklar da var.

Bu sorunu önlemek oldukça kolaydır: Tıklanan hedef kendisine atanan hide CSS sınıfına sahip olduğunda hiçbir şey yapmamak için tek yapmanız gereken showSlide() yöntemidir. Bunu düzeltirken, yeni oluşturulan bağlantıların varsayılan eylemini iptal etmek için Safari düzeltmesini de ekleyebilirsiniz. ÖrnekPhotoListInlineSlideShowSafariFix.html demosu bu değişiklikleri içerir.

Gömülü görüntü listelerini slayt gösterilerine dönüştürmek, gerçekten görüntü işleme ve hatta dinamik olmasa da, JavaScript olmayan kullanıcı aracıları üzerinde güzel bir şekilde bozulan bir efekttir. JavaScript’in gerçek gücü, sayfaların yeniden yüklenmesini önlemek ve daha büyük resimleri yalnızca tarayıcıda göstermek yerine aynı belgede göstermektir. Bazı örneklere bir göz atalım.


Python liste elemanlarını yazdırma
Python liste içinde liste
Python listeye veri ekleme
C List
Python liste oluşturma
Python liste komutları
Python Listeler
C# List Kullanımı


Dinamik Slayt Gösterileri

Başka bir HTML listesi alalım ve onu dinamik bir slayt gösterisi örneğine çevirelim. HTML ile başlayın, bu sefer daha büyük resimlerle bağlantılı küçük resimleri içermelidir.

Örneği JavaScript’in etkin olduğu bir tarayıcıda açarsanız, küçük küçük resimlerin bir listesini ve daha büyük bir resmi alırsınız. Küçük resimlere tıklamak, daha büyük resmi, gösterildiği gibi küçük resmin işaret ettiği ile değiştirecektir.

Yine, betiğin iskeletini planlayalım: hangi listelerin slayt gösterisi olacağını tanımak için bir sınıf, büyük fotoğrafı içeren liste öğesine verilecek bir sınıf ve büyük fotoğrafa eklenecek alternatif bir metin tanımlarsınız. 

Yöntemler geçen seferkiyle aynıdır: bir genel başlatma yöntemi, her slayt gösterisini başlatmak için bir yöntem ve geçerli fotoğrafı göstermek için bir yöntem.

İlk olarak, listedeki herhangi bir şeyde doğru sınıf ve listenin kendisi ile genel bir sıfırlama yaparsınız. Genel sıfırlama, tüm kenar boşluklarını ve dolguları 0’a ve kenarlıkları ve liste stillerini hiçbirine ayarlamak anlamına gelir. Bu, tarayıcılar arası farklılıklarla uğraşma zorunluluğunu ortadan kaldırır ve ayrıca her öğe için bu değerleri sıfırlamanız gerekmediğinden CSS belgesini çok daha kısa hale getirir.

Ardından, listeleri ve tüm liste öğelerini, alt alta değil, satır içinde görünmelerini sağlamak için sola kaydırın. Diğerlerini içerdiğinden emin olmak için ana listeyi kaydırmanız gerekir.

Görüntüleri, etraflarındaki boşlukları önlemek için blok öğeleri olarak görüntülenecek şekilde ayarlayın ve arka plan rengini göstermek için bir pikselin her bir liste öğesine dolgu ekleyin.

“Fotoğraf” liste öğesinin diğerlerinin altında görünmesi için bir kayan nokta temizlemesi gerekir. Küçük resimlerle büyük resim arasında çift çizgi oluşmasını önlemek için üst dolgusunu 0’a ayarlayın.

init() yöntemi, son slayt gösterisindekine benzer şekilde çalışır. DOM desteğini test eder, belgedeki tüm listeleri gözden geçirir ve doğru sınıfa sahip olmayanları atlarsınız. Doğru sınıfa sahip olanlar, parametre olarak initShow() yöntemine gönderilir.

initShow() yöntemi, yeni bir liste öğesi, yeni bir görüntü oluşturarak ve büyük görüntü sınıfını yeni liste öğesine atayarak başlar. Resmi liste öğesinin alt öğesi olarak ve yeni liste öğesini ana listenin alt öğesi olarak ekler. Daha önce tanımlanan CSS ile birlikte bu, yeni resmi diğerlerinin altında görüntüler.

Ardından listedeki ilk resmi alır ve alt özelliğinde saklanan alternatif metnini okursunuz. Bu metni yeni görüntüye alternatif metin olarak ekleyin, alternatif Metin özelliğinde depolanan metni buna ekleyin ve elde edilen dizeyi yeni görüntünün bir başlık özelliği olarak saklayın.

Ardından, listedeki tüm bağlantıları alın ve kullanıcı her bir bağlantıyı tıkladığında showPic’e işaret eden bir olay uygulayın. Yeni görüntüyü liste nesnesinde fotoğraf adı verilen bir özellik olarak saklayın ve yeni oluşturulan görüntünün src niteliğini ilk bağlantının hedef konumuna ayarlayın.

Bağlantıların tıklandığında gösterdiği resimleri göstermek çocuk oyuncağıdır. showPic() yönteminde, getTarget() aracılığıyla olay hedefini alın ve listenin photo özelliğini okuyarak eski resmi alın.

Bu sefer ziyaretçinin tıklayacağı öğenin bir resim olduğunu biliyorsunuz, bu yüzden öğenin adını döngüye alıp test etmenize gerek yok. Bunun yerine, üç ana düğüme (A,LI ve UL) gidersiniz ve önceden depolanmış görüntüyü okursunuz.

Ardından alternatif metni, başlığı ve görüntü kaynağını ayarlarsınız ve iptalClick() aracılığıyla bağlantının varsayılan davranışını durdurursunuz. Mini slayt gösterinizi tamamlamak için pencerenin yüklenmesi bittiğinde init() yöntemini başlatan bir işleyici ekleyin.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın