Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Kontrol Paneli – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Kontrol Paneli – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Mobil İçerik Kullanımı

Kontrol Paneli

Kullanıcılar oturum açtıktan sonra, çeşitli görevleri gerçekleştirmek için farklı uygulama işlevlerine erişmek isteyebilirler. Ancak, hangi işleve erişmek isteyebilecekleri güvenilir bir şekilde tahmin edilemez.

Birçok web uygulaması için, kullanıcıların birbirinden oldukça bağımsız olan işlevlerine (yani mini uygulamalara) erişmek için bir fırlatma rampası görevi gören bir yere ihtiyacı vardır. Kullanıcıların tüm işlevlere erişmesi gerekse de, bir işlevden diğerine gitmeleri gerekmez. Ancak, kendilerini kaybolmuş veya şaşırmış hissettiklerinde (web sitelerindeki “ana sayfa” gibi) dönecekleri bir yere ihtiyaç duyarlar.

Kullanıcıların tüm uygulama işlevlerine veya mini uygulamalara erişebileceği bir “başlatma” sayfası sağlayın. Kontrol panelleri, kullanıcıların tek bir merkezi “hub” sayfasından kendi kendine yeten mini uygulamalara (örn. istenen görevleri gerçekleştirin ve başka bir mini uygulamayı kullanarak başka bir görevi gerçekleştirmek için merkez sayfasına dönün.

Kontrol panellerinin, içerik odaklı web sitelerindeki ana sayfalarla pek çok benzerliği vardır:

  • Uygulamanın kapsamı hakkında bir beklenti belirlerler ve en önemli özelliklerine ve işlevlerine hızlı erişim sağlarlar.
  • Düzeni, gezinme yerleşimi, arama işlevselliği vb. açısından uygulama içindeki sayfalar için genel bir bilgi tasarımı yaklaşımı oluştururlar.
  • Kullanıcıları yeni özellikler ve işlevler hakkında bilgilendirirler.

Kontrol panelleri, kullanıcıların hesapla ilgili tüm işlevlere tek bir yerden erişebildiği hesaba genel bakış sayfaları için de kullanışlıdır. Örneğin, e-ticaret uygulamaları, kullanıcıların siparişlerine, gönderim adreslerine, ödeme bilgilerine vb. erişmesine izin vermek için hesaba genel bakış sayfalarını kullanır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖNE ÇIKAN ÖĞELER

GELEN KUTUSU’nda olduğu gibi, KONTROL PANELİ, kullanıcıları uygulama işlevselliği ve içeriğindeki değişiklikler hakkında bilgilendiren veya dikkatlerini bu değişikliklere yönlendiren bir yerdir. Kullanıcılar kontrol paneli sayfasına gelir gelmez, dikkat etmeleri gereken öğelere yönlendirilmeleri önemlidir. Kullanıcılar bunları beklemiyor olabileceğinden, bildirim veya duyuru işlevi gören öğelerin dikkat çekici hale getirilmesi gerekir.

İyi bir bildirim örneği, planlı bir uygulama kesintisiyle ilgili bir mesajdır, ancak bunun oturum açma sayfasında da yapılması gerekir. Yalnızca bilgilendirme amacına hizmet eden (ör. duyurular) ve herhangi bir kullanıcı işlemi gerektirmeyen öğeler için, kullanıcılara bunları kapatma seçeneği sunun.

Kullanıcılara boş sayfalar göstermekten kaçınmak ve ilk kez oturum açtıktan sonra ne yapacakları konusunda kafalarının karışmamasını sağlamak için özellikle “bağlı sayfalarda” BLANK SLATE tasarım modelini kullanın. Bu ayrıca, özellikle veri sağlamak için kullanıcılara güvenen uygulamalar için, uygulamayı daha rahat kullanmalarına yardımcı olur.

Gösterge Paneli

Kullanıcıların “kendi dünyalarının durumu” hakkında karar vermelerine ve bilgileri izlemelerine yardımcı olan bilgiler mevcuttur, ancak kullanıcıların birkaç farklı uygulama alanını ziyaret etmelerini gerektirir. Ayrıca, mevcut bilgiler, kullanıcıların karar vermelerine ve/veya sonraki adımlarını belirlemelerine yardımcı olacak bir biçimde sunulmamaktadır.

Kullanıcılara izlemeleri gereken bilgi ve ölçümlerin tek sayfalık bir “kontrol paneli” görünümünü sunun. Ek olarak, kullanıcıların pano görünümünden ayrıntılı içeriği “detaylandırmasına” izin verin.

Kullanıcıların, öğelerin durumunu izlemek ve yapılacak eylemleri belirlemek için çeşitli uygulama sayfalarında gezinmesini veya raporlar çalıştırmasını gerektirmek, yalnızca verimsiz olmakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcıların önemli bilgileri gözden kaçırmasına da neden olabilir. Ayrıca, her ziyaret için birkaç yerden bilgi kaynaklarını entegre etmek kullanıcılar için oldukça külfetli olabilir.

Panolar, düzgün bir şekilde tasarlandıklarında, “[kullanıcıların] neler olup bittiğini anında izlemelerine izin verecek şekilde sunulur”. Gösterge tabloları, istisna koşulları ve uyarıların yanı sıra önemli ölçütler (genellikle temel performans göstergeleri veya KPI’lar olarak anılır) için uygun görselleştirmeler kullanarak mevcut durum hakkında bir bakışta bilgi sağlar ve gerekli düzeltici ve önleyici eylemlerin tanımlanmasını kolaylaştırır.


Telefon kontrol paneli
kontrol paneli – youtube
Windows kontrol paneli
Kontrol panel
Windows 10 kontrol paneli
Kontrol paneli nedir
Klima kontrol paneli
Control panel – Türkçe


Panolar genellikle kullanıcılar için üç önemli işleve hizmet eder:

1. Önemli ölçümleri izler ve takip ederler.
2. Eğilimleri ve istisna koşulları belirlemek için analiz sağlarlar.
3. Teşhisi kolaylaştırmak ve gerektiğinde düzeltici eylemleri belirlemek için bilgileri rapor ederler.

Kullanıcıların verileri, ilişkileri, eğilimleri anlamasına ve sorunları teşhis etmesine yardımcı olmak için pasta grafikler, çubuk grafikler, çizgi grafikler, tablolar veya listeler vb. yaklaşımları kullanarak özetlenmiş ve özetlenmiş verileri panolarda raporlayın. Verilerin doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlamak için, veri türüne ve kullanım amacına uygun veri görselleştirme veya çizelgeleme yöntemleri kullanın.

Pano simgelerini ve göstergelerini, kullanıcıların izleme görevleriyle eşleştirin. Örneğin, kullanıcıların bir metriğin yalnızca mevcut durumunu bilmesi gerekiyorsa, uyarı veya trafik ışığı simgeleri gibi göstergeler kullanın. Bununla birlikte, kullanıcıların trendleri de bilmesi gerekiyorsa, yukarı ve aşağı oklar gibi trend simgelerini uygun renklerle kullanmak daha uygun olabilir; tarihsel eğilimin hızlı bir anlık görüntüsünü göstermek için kıvılcım çizgileriyle desteklenebilirler.

BİLGİYİ BAĞLAM İÇERİSİNDE GÖSTERMEK

Panolar izlenen verileri (yani metrikleri) soyutlamalar veya özetler olarak gösterdiğinden, kullanıcıların aşağıdakileri belirlemesine yardımcı olmak için geçmiş bağlamlarını ekleyin:

  • Bir metrik yukarı veya aşağıdır.
  • Eğilim artıyor veya azalıyor (ve olumlu veya olumsuz). Metrik, kabul edilebilir varyans seviyelerine çok yakın.
  • Metrik, istenen karşılaştırmalı değerlendirmeye ulaştı; ve benzeri.

Verileri bağlam içinde göstermek, kullanıcılara basit önlemlerin kendi başlarına sağlayamayacağı bilgileri bir bakışta sunar. Sağlanması gereken bağlamsal bilgilerin doğasını bilmek, uygun çizelgeleme yöntemlerini ve istisna göstergelerini belirlemeye de yardımcı olabilir. Örneğin, trend bilgileri, trend simgelerinin eşlik ettiği çizgi grafikler, alan grafikleri veya kıvılcım çizgileri kullanılarak sunulabilir.

GEREKLİ TÜM BİLGİLERİ TEK EKRANDA GÖRÜNTÜLEYİN

Mümkün olduğunda, panolarda kaydırma yapmaktan kaçının. Bu, özellikle gerçek zamanlı veriler sunan ve öncelikle izleme için kullanılan panolar için geçerlidir. Panoların temel amacı, seçilen metrikler için mevcut duruma genel bir bakış sağlamak ve kullanıcıların dikkat etmesi gereken metrikleri vurgulamaktır. Ek olarak, her gösterge tablosu widget’ına alan ayrıldığından ve kullanıcılar için önemine göre konumlandırıldığından emin olun.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın