Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Klavye Kısayolları – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Klavye Kısayolları – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Reklam ve Arama Motoru Pazarlaması

Klavye Kısayolları

Sorun

Formları doldururken, kullanıcılar genellikle Sekme tuşunu kullanarak alanlar arasında hareket eder veya açılır menüden bir seçenek belirlemek için klavye tuşlarını kullanır. Kullanıcıların formların belirli bölümlerini doldurmak için fare ve klavye arasında geçiş yapmalarını gerektirmek yalnızca sinir bozucu olmakla kalmaz, aynı zamanda yardımcı teknolojilere sahip kullanıcılar için forma erişilemez hale gelebilir.

Çözüm

Kullanıcıların bir form öğesinden diğerine geçmek için Sekme tuşunu kullanmasına izin verin. Ayrıca, kullanıcıların formu göndermek için Enter tuşuna basabilmelerini sağlayın; ve etkileşim verimliliğini artırıyorsa, klavye kısayollarını kullanarak gezinmelerine izin verin. Ayrıca, özellikle JavaScript kullanılarak uygulananlar olmak üzere, açılır listelere klavye tuşları kullanılarak erişilebildiğinden emin olun.

Neden?

Kullanıcıların bir klavye kullanarak formlarla etkileşime girmesine izin vermek, yalnızca formların erişilebilirliğini iyileştirmek için değil, aynı zamanda kullanıcıların bir formu doldurmak için klavye ve fare arasında geçiş yapması gerekmediğinden, form doldurmayı daha hızlı hale getirmek için de iyi bir uygulamadır.

Nasıl?

Tüm formlar için klavye gezintisini etkinleştirin; yani, kullanıcıların formları klavye veya fare kullanarak kullanabilmeleri gerekir. Alanlar arasında gezinmeye özellikle dikkat edin. Varsayılan olarak, web tarayıcıları, HTML kodundaki görünüm sıralarına göre sayfa öğeleri (sekmeler, form öğeleri ve bağlantılar) arasında gezinmek için varsayılan bir sekme sırası sağlar.

İyi yapılandırılmış sayfaların çoğunda, tasarımcıların sekme sırasını belirtmeleri gerekmez. Ancak HTML kodunun kullanıcıların görev akışıyla (yani kullanıcıların formu nasıl dolduracaklarıyla) eşleşmediği durumlarda, bu örnekte olduğu gibi tabindex özelliğini kullanarak varsayılan sekme sırasını geçersiz kılın.

Bu genellikle formlar çok sütunlu düzenler kullanılarak sunulduğunda gereklidir; burada “Sekme” tuşunun imleci form öğelerinin oluşum sırasına göre yalnızca soldan sağa veya yukarıdan aşağıya değil, bir sonraki mantıksal form öğesine taşıması önemlidir. HTML kodunda.

İMLEÇİ BİRİNCİ FORM ALANINA YERLEŞTİRİRKEN DİKKATLİ OLUN!

Kullanıcıların birincil görevi bir formu doldurmak olduğunda (ör. arama, kayıt olma, oturum açma vb.), sayfa yüklendiğinde formu doğru doldurmaya başlayabilmeleri için imleci ilk alana yerleştirmek genellikle kabul edilebilir. uzak.

Ancak, kullanıcıların uygulamanın diğer alanlarına erişmesine izin veren gezinme öğeleri veya kullanıcıların okuması gereken içerik (örneğin, formu doldurma talimatları veya hata mesajları) içeren sayfalar için, imleci bir form alanına yerleştirmekten kaçının. . İmlecin bu tür durumlarda otomatik olarak yerleştirilmesi, ekran okuyucu kullanıcıları için sayfayı kullanılamaz hale getirir çünkü form alanının üzerindeki bilgileri gözden kaçırabilirler.

KLAVYE KISAYOLLARI SUNMAYI DÜŞÜNÜN!

Düzenli olarak kullanılacak uygulamalar için klavye kısayolları sunun ve birincil odak noktası etkileşim verimliliğidir (örneğin, müşteri destek merkezleri için uygulamalar). Klavye kısayolları, bu örnekte olduğu gibi, accesskey niteliği kullanılarak HTML’de uygulanabilir.

Kullanıcılar, erişim anahtarı niteliğini belirterek, “Alt” tuşuna (veya Mac’te “Ctrl” tuşuna) artı erişim anahtarı niteliğinde belirtilen harf veya sayıya basarak doğrudan o form öğesine gidebilir.
Klavye kısayolları atarken, yaygın olarak kullanılan tarayıcı kısayollarını uygulamamak ve yeniden tanımlamamak önemlidir.

Klavye gezintisine izin vermek, yalnızca formları hızlı bir şekilde doldurmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda web sayfalarını erişilebilir kılmak için de gereklidir.


Q klavye kısayolları
Bilgisayarda zıplama tuşu
Windows 7 klavye çalışmıyor
Ekran klavyesi yazmıyor
Türkçe Q Klavye tuşları
Klavye kapatma kısayolu
Klavye ile ilgili bilgiler
Klavye Tuşları ve Anlamları


GİRİLEN İPUÇLARI

Sorun

Belirli girdi alanları için, kullanıcılar kendilerinden ne beklendiğinden veya belirli sözdizimi veya biçimlendirme gereksinimlerine uymaları gerektiğinden emin olmayabilirler. Kullanıcılar daha sonra yanlış veya yanlış biçimde olan bilgiler sağlayabilir.

Çözüm

Kullanıcıları verileri nasıl girmeleri gerektiği konusunda eğitmek için gerekli ipuçlarını, istemleri veya biçimlendirme talimatlarını sağlayın. Verileri birden fazla şekilde girmenin mümkün olduğu durumlarda, bir BAĞIŞLAMA BİÇİMİ kullanın (daha önce tartışılmıştır).

Neden?

Kullanıcılardan ne beklendiğini açıklayan bir bilgi istemi, varsayımları ortadan kaldırır ve hata olasılığını azaltır, bu da form doldurmayı hızlandırır.

Nasıl?

Kullanıcılara ipuçları ve talimatlar sağlamanın birkaç yolu vardır:

Verilerin nasıl girileceğine dair örnekler verin. Örneğin, bir e-posta metin alanı birden çok e-postayı kabul ediyorsa, virgülle veya başka bir sınırlayıcıyla ayrılmış birden çok e-posta örneği gösterin.

Tarihler, telefon numaraları, kredi kartı numaraları vb. bilgiler için kabul edilen biçimleri gösterin. Tarihler için kabul edilebilir biçimleri aa/gg/yy, gg/aa/yy veya aa/gg/yyyy olarak gösterin.

Minimum veya maksimum karakter sayısı gibi alanlar için kısıtlamaları gösterin. Örneğin, bir parola alanı için kullanıcılardan boşluk dışında en az bir özel karakterle birlikte en az altı karakter girmeleri istenebilir.

Kullanıcıların bunları görmezden gelmesini önlemek için ipuçlarını veya yönlendirmeleri birkaç kelimeden veya bir cümleden uzun olmayacak şekilde özetleyin. Ayrıca, giriş ipuçlarını veya örnekleri karşılık gelen form öğelerine yaklaştırın. Giriş ipuçlarını etiketlerden net bir şekilde ayırt etmek için daha açık bir renk ve/veya daha küçük bir yazı tipi kullanarak ipuçlarını daha az belirgin hale getirin.

İpuçlarının veya istemlerin ayrıntılı veya ayrıntılı yönergeler içermesi gerektiğinde, odak noktası olan form öğesi (veya öğeler grubu) veya kullanıcıların imleci üzerine getirdiği öğe için istemleri dinamik olarak göstermeyi düşünün. Bu yaklaşımın bir dezavantajı, kullanıcıların talimat metnini görmek için belirli bir öğeye (veya öğe grubuna) odaklanmasını gerektirmesidir.

METİN ALAN BOYUTLARINI BEKLENEN VERİLERLE EŞLEŞTİRİN!

Metin alanı boyutlarının, girilmesi beklenen veri uzunluğundan daha uzun (veya daha kısa) görünmesini sağlamayın; veri uzunluğunun doğru bir şekilde tahmin edilemediği durumlarda, boyutunu veri girişinin çoğunu gösterecek kadar büyük yapın.

Alan boyutları, kullanıcılar için ince ipuçları olarak çalışabilir ve onlardan beklenen veri girişinin uzunluğunu önerebilir. Örneğin, kullanıcılar posta kodlarını gireceklerse ve metin alanı boyutu beş karakter uzunluğundaysa, çoğu kullanıcı eklenti kodunu girmeyi düşünmeyecektir.

Ayrıca, veritabanında posta kodunun yalnızca beş karakteri depolanırsa, metin alanının yalnızca beş karakter göstermesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcıların girişini beş karakterle sınırlandırır. Bu, HTML’de aşağıdaki gibi gerçekleştirilebilir.

Önceki örnekte size=”5″, kullanıcılara göründüğü şekliyle metin alanı uzunluğunu kontrol eder ve maxlength=”5″, kullanıcıların girebileceği karakter sayısını beşle sınırlar.

Ayrıca, metin alanlarının farklı uzunluklara sahip olması, metin alanlarındaki verilerin doğası hakkında bir ipucu görevi görür ve özellikle kullanıcılar bilgileri düzenlerken bir sayfada bilgi bulmayı kolaylaştırır.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın