Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Web Göstergeleri – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Web Göstergeleri – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

 Alan Adına İçerikle Ekleme

Web Göstergeleri

GEREKLİ ALAN GÖSTERGE EFSANESİNİ GÖSTER

Çoğu Web kullanıcısı, gerekli alanların bir göstergesi olarak alan etiketlerinin yanındaki kırmızı yıldızları tanıyacak olsa da, bazı web uygulamaları bu sembolü isteğe bağlı bilgileri belirtmek için kullanır. Bu nedenle, yıldız (*) ile işaretlenmiş öğelerin gerekli olduğunu formun üst kısmında belirtmek ve belirtmek yardımcı olur.

GEREKLİ alan göstergelerini tüm formlarda tutarlı bir şekilde YERLEŞTİRİN

Alan etiketleriyle ilgili olarak gerekli alan göstergelerinin konumunun etkinliği hakkında net bir kanıt yoktur; şu alanların herhangi birinde bulunurlar: alan etiketlerinden sonra, alan etiketlerinden önce, giriş formu öğelerinden önce ve giriş formu öğelerinden sonra.

Ancak, formları doldururken kullanıcıların gözlerinin form öğelerine yakın olduğu düşünülürse, gerekli alanların form öğelerine daha yakın gösterilmesi en sezgisel olanıdır.

Ayrıca, bunları tutarlı bir konuma yerleştirmek, kullanıcıların formları hızlı bir şekilde taramasına ve gerekli bilgileri belirlemesine yardımcı olur. Bu, etiketler sollarına yerleştirildiğinde ve sağa hizalandığında gerekli alan göstergelerini form öğelerinin soluna yerleştirerek gerçekleştirilebilir.

Üste hizalanmış etiketler için, gerekli alan göstergelerini etiketlerin soluna yerleştirin; onay kutularını veya radyo düğmelerini gösterirken form öğelerinin soluna yerleştirmek kafa karıştırıcı olabilir, çünkü kullanıcılar bu seçeneği seçmenin gerekli olduğunu düşünebilir.

İsteğe Bağlı Alanları Gösterme

Bir formun daha az sayıda isteğe bağlı alana sahip olduğu durumlarda, karışıklığı azaltmak için gerekli alanların aksine isteğe bağlı alanları işaretleme eğilimi vardır. Bu kötü bir uygulamadır. Kullanıcıların, çoğu gerekli alan göstergelerini kullanan diğer uygulamalara aşinalıkları nedeniyle, bunları gerekli olarak görmeleri veya en azından kendilerinden ne beklendiği konusunda kafalarının karışması daha olasıdır.

GEREKLİ HASSAS BİLGİLER İÇİN ÖĞRETİCİ METİN SAĞLAYIN

Kullanıcılardan istenen bilgiler doğum tarihi, cinsiyeti veya ırkı gibi doğası gereği kişisel ise, bilgilerin neden gerekli olduğunu açıkça belirtin. Ek olarak, kullanıcılara bilgilerinin nasıl kullanılacağını bildiren “Gizlilik Politikası”na bir bağlantı sağlayın.

Bir form zorunlu alanları açıkça gösterse bile, tasarımcılar yine de bir formdaki hem isteğe bağlı hem de gerekli alanlar (KISA FORMLAR) olmak üzere toplam alan sayısını en aza indirmeye çalışmalıdır. Ek olarak, kullanıcılar gerekli bilgileri sağlayamadıklarında, onlara formla aynı sayfada gerekli bilgileri içeren bir mesaj gösterin (HATA MESAJLARI).

Sorun

Eklenen her form öğesiyle, hem kullanıcıların formu doldurması için geçen toplam süre hem de olası hata olasılığı artar. Ek olarak, çok parçalı formlar için, kullanıcıların aynı bilgileri yeniden girmeleri gerekiyorsa, bu yalnızca formu doldurmak için gereken süreyi uzatmakla kalmaz, aynı zamanda uygulamanın bilgilerin her seferinde aynı şekilde girilip girilmediğini kontrol etmesini gerektirir.

Çözüm

Kullanıcıların seçme veya girme olasılığının en yüksek olduğu değerlere göre uygun varsayılan değerleri kullanın; bu, önceki girişlerine veya seçimlerine bağlı olabilir. Ancak, onay için gerekli (ör. şifreyi yeniden girme veya kullanıcıların kullanım hüküm ve koşullarını okumayı kabul etmesi) veya güvenlikle ilgili (ör. şifreyi sıfırlama) için gerekli form öğelerini önceden doldurmayın.


web 1.0, web 2.0 nedir
Web 1.0, Web 2.0 Web 3.0, Web 4.0 nedir
Web 1.0 örnek
Web 1.0, Web 2.0 Web 3.0 nedir
SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA Göstergeleri Web Portalı
Web 1.0 nedir
Web 4.0 Nedir
Web 4.0 araçları Nelerdir


Neden?

İyi varsayılan değerlerin sağlanması, kullanıcıların veri girme veya seçme ihtiyacını en aza indirir. Bu, görevi tamamlamak için toplam süreyi azaltır ve veri girişi hatalarını azaltır. Bazı durumlarda, varsayılanların kullanılması, formu doldurma ihtiyacını tamamen ortadan kaldırabilir ve kullanıcıların görevini yalnızca bilgileri doğrulamaya indirgeyebilir.

Örneğin, e-ticaret uygulamalarında, daha önce nakliye ve fatura bilgilerini vermiş (ve bilgileri kaydetmeyi kabul etmiş) kullanıcıların tüm ödeme sürecini tamamlamasına gerek yoktur. Bunun yerine, “Sipariş Ver” düğmesiyle bir inceleme/onay sayfası sunulabilir.

Çoğu kullanıcının nakliye ve fatura bilgilerini sık sık değiştirmesi muhtemel olmadığından, ödeme süresi önemli ölçüde kısalır; ancak, kullanıcılara gönderim ve fatura bilgilerini değiştirme seçeneği sunulmalıdır.

Varsayılan değerlerin sağlanması başka bir amaca hizmet eder: Kullanıcılara girilecek verilerin türü ve biçimine ilişkin bir örnek sağlar ve veri girişi hatalarını en aza indirir.

Nasıl?

Her form öğesi metin alanını, radyo düğmelerini, açılır listeleri vb. analiz edin ve bunlar hakkında, kullanıcıların önceki seçimlerine veya görev bağlamına dayalı olarak herhangi bir makul veri varsayılabilirse, bunları bu değerlerle önceden doldurun. Akıllı varsayılanlar, görev akışlarına da uygulanabilir; örneğin, kullanıcılar X görevini tamamladıysa ve ardından muhtemelen Y görevi gelir, kullanıcıları doğrudan Y görevinin sayfasına yönlendirin.

HASSAS BİLGİLER İÇİN VARSAYILAN DEĞERLERİ KULLANMAYIN

Cinsiyet, selamlama, yaş, ırk vb. gibi hassas bilgiler için varsayılan değerleri kullanmayın, çünkü bunlar bazı kullanıcıları rahatsız edebilir veya önyargılı olarak algılanabilir. Örneğin, cinsiyet için erkek veya kadının varsayılan olarak gösterilmesi, kullanıcıların uygulamanın bu cinsiyet lehine önyargılı olduğunu düşünmesine neden olabilir; aynısı, selamlama varsayılan olarak Bay veya Bayan’a yapılırsa da geçerlidir.

Ek olarak, belirli türdeki kişisel bilgilerin bir uygulama için neden alakalı olacağı net olmadığında, bu bilgileri isteğe bağlı hale getirmek veya kullanıcılara bu tür bilgileri ifşa etmeme seçeneği sunmak daha iyidir.

Örneğin, çöpçatanlık uygulamalarında, cinsiyet bilgilerinin neden uygun olduğu kullanıcılar için anlaşılır olacaktır. Ancak, bir e-posta uygulaması için, kullanıcıların cinsiyet bilgilerinin ne kadar alakalı olacağını anlamaları zor olabilir.

Varsayılan katılım seçeneklerini belirleme

Haber bültenleri veya şirketten veya üçüncü şahıslardan gelen diğer iletişimler gibi katılım seçeneklerini sunarken, varsayılan seçimlerin şirketin lehine olmadığından emin olun.

Kullanıcılar formları dikkatli okumazlarsa, aksi takdirde seçmeyecekleri hizmetlere veya iletişimlere kaydolabilirler. Daha sonra, şirketten alınan herhangi bir takip iletişimini spam olarak değerlendirecekler veya bu tür uygulamalar için şirkete güvenmeyeceklerdir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın