Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Eylem Düğmeleri – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Eylem Düğmeleri – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Mobil İçerik Kullanımı

Eylem Düğmeleri

Sorun

Kullanıcılar, iş akışındaki bir sonraki adıma devam etmek veya görevi tamamlamak için formu doldurduktan sonra “göndermelidir”. Görevde ilerleyebilmek ve herhangi bir veri kaybını önlemek için kullanıcıların uygun eylemi seçmesi önemlidir.

Çözüm

Kullanıcıların eylem düğmelerini kullanarak form göndermesine izin verin; bunlara komut düğmeleri de denir. “Değişiklikleri Kaydet”, “Kaydol”, “Oturum Aç” vb. gibi eylemi açıkça tanımlayan anlamlı etiketler kullanın. Ek olarak, kullanıcıların kaçırmaması için sayfadaki birincil eylem düğmesini belirgin hale getirin.

Neden?

Düğmeler, sayfalar arasında gezinmeyi sağlayan bağlantıların aksine, genellikle form verilerinin gönderilmesi gibi eylemlerin gerçekleştirilmesi ile tanımlanır. “Düğmeye benzer” şekilleri (yani yükseltilmiş görünümleri) nedeniyle, düğmeler “tıklamayı” veya “basmayı” davet eder. Ayrıca masaüstü uygulamalarda kullanıcılar aşina oldukları için aksiyonları gerçekleştirmek için uygun bir seçim yapmaktadırlar.

Nasıl?

Form verilerini göndermek için eylem düğmelerini (veya düğmelere benzeyen resimleri) kullanın. Ayrıca, “İptal”, “Önizleme” gibi ikincil işlemlerden daha yüksek bir görsel belirginliğe sahip olduklarından emin olun. İkincil işlemlerle düğmelerin görsel belirginliğinin azaltılması, bunların yanlışlıkla seçilmesini ve olası hataları en aza indirir.

Son zamanlardaki bir eğilim, ikincil eylemleri görsel vurgularını azaltmak için bağlantılar olarak göstermektir. Ancak göz izleme çalışmaları, bunları eylem düğmeleri olarak göstermekle karşılaştırıldığında (birincil eylemlerle aynı vurguyla bile olsa) böyle bir uygulama için herhangi bir ek fayda bulmadı; ancak, ek hatalara da neden olmadılar.

Çok fazla işlem düğmesi arabirimi karıştırabilir ve kullanıcıların bir görevi gerçekleştirmek için hangi eylemin uygun olduğuna karar vermesini zorlaştırabilir. Bu gibi durumlarda, özellikle ikincil öneme sahiplerse, birkaç işlem düğmesini bağlantılara (veya simgeli bağlantılara) dönüştürmeyi düşünün. Ek olarak, üç veya daha az görsel olarak farklı grup oluşturmak için ilgili düğmeleri gruplandırmayı deneyin.

ETİKET DÜĞMELERİ 

Sonuçla ilgili herhangi bir karışıklığı en aza indirmek için eylemleri açıkça iletmek için etiketler kullanın. Düğmeler bir görevi gerçekleştirmek veya bir hedefi gerçekleştirmek için kullanıldığından, bu görevi veya hedefi temsil etmek için düğmenin etiketinde bir fiil kullanın. Yalnızca form verilerini gönderme eylemini ifade eden “Gönder” gibi etiketler kullanmaktan kaçının; bunun yerine “Değişiklikleri Kaydet”, “Uçuşları Ara” veya “Kullanıcı Bul” gibi etiketleri kullanın.

İşlem düğmelerini etiketlemek için iki ek yönerge aşağıda verilmiştir:

“Kaldır” ve “Sil” kullanma. Veri öğeleri kalıcı olarak silinecek ve yeni bir veri öğesi oluşturulmadan kullanılamayacaksa “Sil” seçeneğini kullanın.

Oysa, veri öğeleri yalnızca bu bağlamdan çıkarıldığında ancak diğer bağlamlarda hala mevcut olduğunda “Kaldır”ı kullanın. Örneğin, e-posta uygulamalarında, bir ek listesinden bir belgeyi kaldırmak için “Eki kaldır” veya “Kaldır”ı kullanın. Ancak bir mesaj listesinden bir mesajı silmek için “Mesajı sil” veya “Sil”i kullanın.

“Ekle” ve “Yeni”yi kullanarak. Tamamen yeni bir kayıt (veya veri öğesi) oluştururken “Yeni”yi kullanın. Mevcut veri öğelerini seçerken veya başka bir veri öğesiyle ilişkilendirirken “Ekle”yi kullanın. Örneğin, yeni bir kullanıcı hesabı oluşturmak için “Yeni kullanıcı” veya “Yeni”yi kullanın, ancak başka bir kullanıcının takvimini eklemek için “Takvim ekle” veya “Ekle”yi kullanın.

BİRİNCİL EYLEM BUTONLARINI FORM GİRİŞ ELEMANLARI İLE HİZALAYIN

Birincil eylem düğmelerini form giriş öğeleriyle hizalayın. Yürütülen bir göz izleme çalışmasında, eylem komut düğmelerinin form giriş öğeleriyle hizalanması, kullanıcılar için net bir tamamlama yolu sağladığından formun daha hızlı tamamlanma sürelerine yol açar.

KULLANICILAR “ENTER”A BASTIĞINDA BİRİNCİL İŞLEMİ ETKİNLEŞTİRİN

Bir form için birincil eylem, kullanıcılar “Geri Dön” veya “Enter” tuşuna bastığında varsayılan eylem olmalıdır. Bu, “Ara” gibi yalnızca bir giriş alanına sahip formlar için özellikle önemlidir. Bu, aşağıdaki örneklerde gösterildiği gibi, birincil eylem düğmesi türünü “Gönder” olarak ayarlayarak HTML’de gerçekleştirilebilir.


Eylem düğmesi nedir PowerPoint
Powerpoint eylem düğmesi ne işe yarar
Eylem düğmesi Instagram
Bölümlendirme ile farklı slayt tasarımlarını aynı anda kullanabilir miyiz
PowerPoint köprü ekleme
slayt gösterisini başlatmak için klavyeden hangi kısayol tuşu kullanılır?
Sunucu görünümünde hangisi görülmez
Asıl slayt nedir


BİRİNCİL EYLEMİ DEVRE DIŞI BIRAKIRKEN DİKKATLİ OLUN

Kısa formlarda, kullanıcılar gerekli alanları doldurana kadar birincil eylem düğmesinin devre dışı bırakılması kabul edilebilir. Böyle bir uygulama, gerekli tüm bilgiler olmadan formların yanlışlıkla gönderilmesinden kaynaklanan hataları önleyebilir.

Ancak, böyle bir uygulama daha uzun ve karmaşık formlar için uygun olmayabilir çünkü kullanıcılar birincil eylemin neden kullanılamadığını bilemeyebilirler. Daha sonra yanlış bir şekilde formun düzgün çalışmadığı sonucuna varabilir ve formu terk edebilirler.

İLK TIKLAMADAN SONRA İŞLEM BUTONUNU DEVRE DIŞI BIRAKIN

Aynı eylemi birden çok kez gerçekleştirmek (eylem düğmesine art arda basarak) istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Örneğin, işlem düğmesine art arda tıklamak, birden çok kez sipariş verebilir veya hisse senetleri için birden çok kez alım/satım siparişi verebilir.

Bu gibi durumlarda, eylem düğmesini devre dışı bırakın veya eylem düğmesini kaldırın ve “İşleniyor…” veya “Lütfen Bekleyin…” gibi bir metinle değiştirin. cevap.

RESET BUTONLARINI KALDIRIN

Bir “Sıfırla” düğmesi, bir formu orijinal durumuna geri döndürür. Kullanıcılar boş bir form ile başlarlarsa, formun tamamını veya bir kısmını doldurduktan sonra “Sıfırla” düğmesine basarlarsa girdikleri tüm verileri kaybederler, değişiklik yapmak için doldurulmuş bir formla başlarlarsa “Sıfırla” düğmesine basarlarsa, tüm değişikliklerini geri al. Bu değişiklik kaybı geri alınamaz. Bu nedenle, “Sıfırla” düğmesini kullanmayın.

Gönderildiğinde, form verileri genellikle bir tür doğrulama gerektirir. Form doğrulamayı geçemezse, kullanıcılara başarısızlığın nedenleri bildirilmelidir. Bu genellikle HATA MESAJLARI kullanılarak gerçekleştirilir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın