Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

KAYNAKLARI ANLAMAK

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

KAYNAKLARI ANLAMAK

Çevrimiçi Pazarlama Planı Sağlamak

KAYNAKLARI ANLAMAK

Kaynakları Anlama konulu bu bölümde, öğrencilerin kaynakları belirleme, bilgisayarları yönetme, İnternet’i kullanma, arama araçlarını seçme ve anahtar sözcükleri seçme stratejileri geliştirmelerine yardımcı olacak araştırmaya dayalı pratik önerileri paylaşıyoruz.

Soru Sorma ile ilgili bir önceki bölümde sunulan stratejilerin birçoğu basılı tabanlı ve Web tabanlı öğrenme için benzer olsa da, Kaynakları Anlama aşaması, basılı sonucu olmayan benzersiz stratejiler gerektirir.

Örneğin, arama motorları şu anda İnternet’teki bilgilerin birincil aracıları olduğundan, bunların nasıl etkili bir şekilde kullanılacağını anlamak çok önemlidir.

Ayrıca, birçok arama motoru son derece spesifik anahtar kelimelerin kullanılmasını gerektirdiğinden, öğrencilerin anahtar kelimeleri seçmek için stratejileri olması önemlidir. Bu bölümü, öğrencilerinizin teknolojik kaynaklarla daha stratejik hale gelmesine yardımcı olacak çok sayıda tekrarlanabilir şeyle bitiriyoruz.

Kaynakları Anlamak Neden Önemli?

Bugün elimizde o kadar çok bilgi var ki, mevcut kaynaklar hakkında bilgi sahibi olmak ve zorlayıcı sorulara yanıt bulmak için esnek stratejilere sahip olmak önemlidir. Bilgi medyasının geleneksel biçimleri hala çok yararlı kaynaklar olsa da, İnternetin genişlik, derinlik ve güncellik açısından önceki tüm bilgi teknolojilerini çok geride bıraktığına şüphe yoktur.

İnternet, okullarda, evde ve işyerinde bilgi edinmenin ayrılmaz bir parçası haline geldi; ancak, giriş bölümünde belirtildiği gibi, araştırmacılar her yaştan insanın bu benzersiz esnek kaynağı kullanarak bilgi bulmada şaşırtıcı derecede yetersiz olduğunu keşfettiler.

Bugünün öğrencilerini okulda başarılı olmaya ve yarının işyerinde rekabet etmeye hazırlamak istiyorsak, onlara Web okuryazarı olmayı öğretmeye başlasak iyi olur.

Kaynakları Ne Zaman Kullanmamız Gerekir?

Telefon rehberlerinden yemek kitaplarına ve internete kadar her türlü kaynağı günlük hayatımızda düzenli olarak kullanırız. Birini “becerikli” olarak nitelendirmek büyük bir iltifattır.

Becerikli bir kişi tüm cevapları bilmeyebilir, ancak stratejiktir ve onları bulma konusunda azimlidir; örneğin, arayacak doğru kişiyi tanıyor olabilir, inceleyecek doğru referans kitabını biliyor veya bilgileri çevrimiçi olarak nasıl bulacağını biliyor olabilir. Becerikli bir kişi şaşkına döndüğünde pes etmez, bunun yerine danışacak başka bir kaynak bulmaya çalışır.

Bunlar tam olarak öğrencilerimize öğretmek için ihtiyaç duyduğumuz aktarılabilir strateji türleridir ve İnternet üzerinden erişilebilen kaynak türlerinde öğretim sağlamak bu gün ve çağda özellikle çok önemlidir. En son ne zaman eviniz veya sınıfınız için eksiksiz bir basılı ve ciltli ansiklopedi seti sipariş ettiniz?

Muhtemelen son zamanlarda değil, çünkü artık sadece metin ve resimleri değil, aynı zamanda açıklayıcı multimedya özelliklerini de içeren bir veya iki CD-ROM’a sığabilen ansiklopediler satın alabiliyoruz.

Kaynakları Anlamak için Stratejiler, araştırma süreci boyunca devreye girer, ancak özellikle Soru sorma aşamasından sonra, konular ve araştırma soruları sağlamlaştırıldığında ve hedef bilgiyi toplamak için en uygun yolu bulmanın zamanı geldiğinde faydalıdır.

Belirli araştırma sorusu türleri, insanlarla röportaj yapmak veya anketler yapmak gibi birincil veri toplama yöntemlerine uygundur. Diğerleri kütüphaneye veya yerel müzeye bir gezi gerektirir. Yine de diğerleri, Web de dahil olmak üzere birçok farklı türden kaynağın bir kombinasyonunu gerektirebilir. İşin püf noktası, hangi zamanlarda hangi tür kaynaklara başvuracağınızı bilmektir.

Kaynakların Etkin Kullanımını Nitelendiren Nedir?

Öğrencilerin Web tabanlı sorgulama projelerinde başarılı olmaları için stratejik olmaları gereken Kaynakları Anlamanın beş temel yönü vardır: (1) kaynakları belirlemek; (2) bilgisayarları yönetmek; (3) interneti kullanmak; (4) arama araçlarının seçilmesi; ve (5) anahtar kelimelerin seçilmesi. Sağlanan değerlendirme araçlarından bazılarını kullandıysanız, her alanda hangi öğrencilerinizin yardıma ihtiyacı olduğunu bileceksiniz.

Kaynakları Belirleme

Kaynakları Anlamanın ilk adımı, araştırma sorularını yanıtlamak için en umut verici (ve kolay erişilebilir) kaynakları belirlemektir.

Bu kitabın ana odak noktası Web tabanlı kaynaklar olsa da, öğrencilere “gerçek” araştırmacıların kullandığı tüm farklı kaynak türleri hakkında deneyim vermeyi seviyoruz: birincil kaynak materyalleri, insanlar (yetişkinler, akranlar, uzmanlar), basılı (kitaplar). , dergiler, ansiklopediler), medya (TV, film ve video), bilgisayarlar (CD-ROM’lar, küçük resim koleksiyonları, öğreticiler) ve İnternet (e-posta, web siteleri, duyuru panoları).

Bu temsil biçimlerinin, tartıştığımız göstergebilimsel işaret sistemleriyle nasıl doğrudan eşleştiğine dikkat edin. İnsanlar bilgi iletmek için çok çeşitli temsili biçimler kullanırlar ve okuryazar olmak, kültürel olarak değerli biçimleri yorumlamayı ve kullanmayı içerir.


Web sayfası Nedir kısaca
İnternette doğru bilgiye nasıl ulaşılır
Online pazarlama
Doğru ve güvenilir bilgiye ulaşmak için aşağıdakilerden hangisi yapılmamalıdır
Doğru bilgi nasıl anlaşılır
doğru bilgiye nasıl ulaşırım
İnternette araştırma yaparken doğru bilgiye ulaşmak için nelere dikkat edilmelidir
Doğru bilgiye nasıl ulaşabiliriz


Bilgisayarları Yönetme

Bir öğrenci teknolojik bir kaynağın araştırma soruları için gerçekten iyi bir eşleşme olduğuna karar verirse, klavye, gezinme ve sorun giderme gibi teknolojinin çeşitli yönlerini nasıl yöneteceğini bildiğinden emin olmamız gerekir.

Bir bilgisayarın “aparatını” yönetmek, bir kitap aparatını yönetmekten çok daha zordur. Bu nedenle, klavye ve fare becerileri önemlidir. Genç bir öğrencinin yazmak için kalem tutmayı ve harfler oluşturmayı bilmesi gerektiği gibi, bilgisayarlarla çalışmak için klavye ve fare (veya alternatif yardımcı teknoloji) kullanabilmesi gerekir. “Avlama ve gagalama” olarak bilinen zahmetli klavye tekniğini kullanmak, Web’de öğrenmenin önünde ciddi bir engeldir.

Bu kitap boyunca tartışıldığı gibi, navigasyon da temel bir bilgisayar becerisidir. Tipik olarak doğrusal bir tarzda ilerleyen kitapların aksine, bilgisayar işletim sistemleri ve yazılım programları, sistemde kolaylıkla hareket edebilmek için doğrusal olmayan gezinme stratejileri veya fikirlerin çeşitli sıralarda bağlanması gerektirir.

Tartışıldığı gibi, bilgisayar navigasyonu, sistemin anlaşılmasını ve bundan sonra nereye gidileceği konusunda hızlı, bilinçli kararlar verme becerisini gerektirir.

Son olarak, öğrencilerin teknolojiyi etkili bir şekilde yönetmek için bazı temel sorun giderme stratejilerine ihtiyaçları vardır. Gençlerin okulda bilgisayar kasalarını açmalarını kesinlikle savunmuyoruz, ancak öğrencilerinizin donmuş programlardan ve hata mesajlarından kaçmak için birkaç numara bilmesi yararlı olacaktır.

Bir öğretmen olarak akıl sağlığınızı korumanın iyi bir kuralı, öğrencilerinize bir bilgisayar sorunuyla gelmeden önce üç bilgili sınıf arkadaşından yardım istemelerini öğretmektir.

Bir kütüphane medya uzmanının veya bilgisayar öğretmeninin işini yaptığınızı hissetmeye başlıyorsanız, lütfen umutsuzluğa kapılmayın, bu beceriler oldukça hızlı bir şekilde öğretilir ve günümüz öğrencileri için okul içinde ve dışında hemen hemen her içerik alanında temel okuryazarlıklardır. 


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın