Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

İnterneti Kullanma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

İnterneti Kullanma

Mobil İçerik Kullanımı

İnterneti Kullanma

Tartışılan araçlardan bazılarını kullanarak öğrencilerinizi değerlendirdikten sonra, onların İnternet bilgisi, becerileri ve tutumları hakkında bir fikir sahibi olacaksınız.

Aşağıda, öğrencileriniz hakkında kendinize sormak isteyeceğiniz bazı ek sorular yer almaktadır:

  • İnternete nasıl girileceğini biliyorlar mı?
  • Web sitelerinde verimli bir şekilde nasıl gezineceklerini biliyorlar mı?
  • Web tarayıcılarındaki “yenileme” ve “geçmiş” araçlarını biliyorlar mı?
  • URL’leri ve alan adlarını nasıl yorumlayacaklarını biliyorlar mı (Bölüm 3)?
  • Aniden ticari bir açılır pencere belirdiğinde ne yapacaklarını biliyorlar mı?
  • Buldukları resimleri, multimedyayı ve metni nasıl ve nereye kaydedeceklerini biliyorlar mı? Kolayca hayal kırıklığına uğrarlar ve kendi konularıyla ilgili bir kitap için kütüphaneye koşmakla “tehdit ederler” mi?

Arama Araçlarını Seçme

Tarihin bu döneminde, internet denen devasa, düzensiz veritabanında herhangi birinin herhangi bir şey bulması için, kişinin arama motorlarını anlayabilmesi ve kullanabilmesi gerekir.

Bir web tarayıcısındaki “ara” düğmesine tıklayarak veya bir web sitesi içindeki arama aracını kullanarak arama yapmak mümkün olsa da, Web kullanıcılarının %71’i diğer web sitelerine ulaşmak için arama motorlarına giriyor ve ikinci sırada arama motorunu kullanıyor. 

İlginç bir şekilde, www.google.com adresindeki Google arama motoru Web’i o kadar kapladı ki, American Dialect Society tarafından 2002’nin en kullanışlı yeni kelimesi olarak “Google” seçildi. “Google’da aramayı denediniz mi?” gibi “arama” ile eş anlamlıdır. 

Bazı öğrenciler birkaç arama motorunun varlığından haberdar olsalar da düzenli olarak tek bir arama motorunu kullanma eğilimindedirler. Bir araştırmadaki öğrencilerin %66’sından biraz fazlasının tercih ettiği arama motoru aslında Google’dı.

Ancak, aynı öğrenciler genellikle Google’ın sunduğu gelişmiş özelliklerden habersizdi ve bunlardan haberdar olan öğrenciler bunları nadiren kullandı. Bir sorun, çoğu öğrencinin arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamamasıdır.

3-8. sınıflardaki öğrencilerle yaptığımız araştırmada, “Bir bilgisayardan İnternet araması yapmasını istediğinizde, bilgisayar isteğinizle ne yapar?” sorusunu sormayı çok aydınlatıcı bulduk. Tablo 5.1, karmaşıklık derecelerine göre sıralanmış olarak bu sorguya verilen tipik yanıtları göstermektedir.

En iyi arama motorunu seçmek için kendimize “Her arama motoru ne sunuyor?” sorusunu sorarak başlıyoruz. ve “Çocuklar için geliştirilen arama motorları ile yetişkinler için geliştirilen arama motorları arasındaki farklar nelerdir?” Yetişkinler de dahil olmak üzere bazı İnternet okuyucuları, çok az talimatla veya hiç talimat olmadan bir arama motorunu nasıl kullanacaklarını anlarlar.

Belki siz de bizim gibisiniz ve bir arama motorunu kullanarak yolunuzu bulandırarak internette arama yapmaya başladınız. Sonunda bazı bilgiler bulabilseniz de, verimli ve etkili bir şekilde en yararlı bilgileri buluyor musunuz?

Şansa ve tahmine dayanan bir sistem, özellikle bilgi ararken zamanınız yoksa, çok iyi çalışabilir. Öte yandan, öğrenciler genellikle zaman konusunda baskı altındadır. Okulda veya halk kütüphanesinde arama yaparken, öğrencilerin bilgisayarı kullanmak için sınırlı bir süreleri olabilir.

Evde çalışırken, diğer ödevlerle, okul sonrası etkinliklerle ve kendi bilgisayar zamanını isteyen diğer aile üyelerinin baskısıyla meşgul olan öğrenciler için zaman da dikkate alınabilir.

Okul ortamlarında, öğrencilerin Web’de bilgi bulmak için üç yaklaşım kullandığını gözlemledik: (1) dot-com formülü; (2) alışveriş merkezi; ve (3) arama motoru. Arama motorları hakkında derinlemesine bir tartışmaya geçmeden önce ilk iki stratejiyi kısaca tartışacağız.


Kaçak internet Nasıl Yapılır
Bedava internet Türk Telekom
Bedava internet nasıl Yapılır
Bedava internete bağlanma programı
Günümüzde İnternet kullanımı
Turkcell bedava internet
Mobil veri kullanımı azaltma
Kaçak internet uygulaması


Dot-com Formülü

Pek çok öğrenci, araştırma konularını, kurumsal Web sitelerini adlandırmak için yoğun bir şekilde reklamı yapılan geleneğe dayanan “dot-com formülü” olarak adlandırılan şeyle değiştirerek bilgi bulmaya çalışır.

Bu yöntemle okuyucu, bir arama motorunu kullanarak bir arama başlatmak yerine, kendi konusunu veya anahtar kelimesini kullanarak bir web adresi oluşturur. Fidel ve meslektaşları ayrıca, genç ergenlerin genellikle bir arama motoru seçmeden aramaları başlattığını da keşfetti.

Acemi bir Web kullanıcısı bu fenomeni şöyle açıklıyor: “Her şeyden önce, internete giriyorsunuz ve sonra alaska.com veya alaskatrip.com veya her neyse yazıp oraya giriyorsunuz ve sonra web sayfalarını gözden geçirip sonunda aradığınızı buluyorsunuz.”

Web’in ticarileşmesi, şirket bulmaya çalışırken dot-com yaklaşımını oldukça etkili hale getiren çok sayıda kurumsal nokta-com URL’sine yol açtı. Örneğin, www.nike.com adresindeki Nike web sitesi, Nike ürünlerinin satın alınması için bilgi ve fırsatlar sağlar.

Nokta-com URL’lerinin çoğalması, birçok öğrenciye nokta-com yaklaşımının iyi bir ön tümünü yakalama arama yöntemi olduğu izlenimini veriyor. Bu duygu, “Ben de düşünüyorum” diyen bir öğrenci tarafından dile getirildi.  Geniş bir şey istiyorsanız, bugünlerde www ve her ne ise-dot-com gibi yapabilirsiniz, çünkü çok fazla farklı nokta-com var.

Ancak, bir araştırma projesi için ilgili bir web sitesi bulmak üzere bu yaklaşımın kullanılması, şirketler ve web siteleri genellikle öğrenci referans kaynakları olarak tasarlanmadığından sorunlara yol açabilir. Örneğin altıncı sınıf öğrencisi aramasına “www. pirana.com.”

Yazım hatası bir yana, bu şirketin sitesi piranhalar veya başka bir balıkla ilgili değildi. Dot-com yaklaşımını kullanırken diğer bir yaygın sorun, aktif bir web sitesine atıfta bulunmayan URL’lerin alınmasıdır ve “site bulunamadı” hatası verir.

Formülüne güvenmek yerine, bazı İnternet kullanıcıları Web’i bir alışveriş merkezi gibi, bilgi kategorilerinin bir alışveriş merkezindeki mağazalar gibi bölümlere ayrıldığı bir yer gibi ele alıyor – elektronik bir mağazada, giysiler başka bir mağazada.

Bu öğrenciler, istedikleri bilgileri içerebileceğini düşündükleri sitelere doğrudan giderler. Örneğin, deneyimli bir İnternet kullanıcısı, “expedia.com’a gidip tur rehberi bilgilerine gidip “Alaska” yazıp orada ne olduğunu öğreneceğim dedi.

Son zamanlarda, belirli bir çocuk televizyon programının ne zaman yayınlandığını bulmaya çalışıyordu, böylece onu reklamsız izlemek için kaydedebiliyordu.

İlk yaklaşımı, geçmişte bu amaçla başarıyla uyguladığı alışveriş merkezi stratejisiydi. Ancak, bu site artık kullanıcıların listeleri görüntülemeden önce kaydolmasını gerektirdiğinden, Google’da <“TV listeleri” + Tucson> için arama yapmak daha hızlıydı.

Öğrenciler İnternet deneyimi kazandıkça, çeşitli web sitelerine daha aşina hale gelirler ve bu da alışveriş merkezi yaklaşımını uygulamanın etkili olma şanslarını artırır. Ancak, öğrenci nereye bakacağından emin olmadığında veya seçilen web sitesi hedef bilgileri içermediğinde yaklaşım başarısız olur.

Bu durum, bireysel Web Stratejileri Değerlendirmesi sırasında lory kuşu hakkında bilgi arayan, tanımlanmış öğrenme güçlüğü olan daha yaşlı bir öğrencinin aşağıdaki gezinme dizisi ile iyi bir şekilde gösterilmiştir.  Ne yazık ki, bunun gibi bazı öğrenciler, uygun bir başlangıç yeri olarak değil, son çare olarak arama motorlarına güvenme eğilimindedir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın