Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Arama Motoru Ayarları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Arama Motoru Ayarları

Eşleştirme Yapmak

Arama Motoru Ayarları

Dört arama motoru kategorisinin örneklerini göstermektedir: (1) daha küçük öğrenciler için uygun olanlar; (2) daha büyük öğrenciler için uygun olanlar; (3) meta-arama motorları; ve (4) portallar ve dizinler. Meta arama motorları, birçok farklı arama motorundan sonuç toplayan ve böylece isabet sayısını artıran devasa motorlardır. Portallar ve dizinler, genellikle kategoriler halinde sunulan, önceden seçilmiş web sitelerinin daha küçük veritabanlarıdır. Bu kitabı okuduğunuz sırada liste güncelliğini yitirmiş olabileceğinden, en güncel arama motorlarından bazılarını keşfetmek için yardımcı web sitemizi kontrol edin.

Web’de öğrencilerinizin sorguları için yarışan birçok arama motoru vardır. Herhangi bir rekabetçi ürün pazarında olduğu gibi, farklı motorlar rakiplerinden daha iyi bir ürün sunmaya çalışmak için biraz farklı şekillerde çalışır. Bazıları standart görünümlü metinsel sonuç listeleri sunarken, Kart00 ve Web Brain gibi diğerleri sonuçların görsel bir görüntüsünü sunar.

Her ne kadar birbirine benzeseler de her motor başka bir yerde bulunmayan özelliklerle kendini farklılaştırmaya çalışıyor. Öğretmenler ve öğrenciler, birkaç arama motoruna aşina olarak, her birinin güçlü yönlerini öğrenerek ve her birini ne zaman kullanacaklarını bilerek bu farklılıklardan yararlanabilirler.

İyi kurulmuş beş arama motorunun aşağıdaki tartışması, uygun bir arama motorunun seçimi için arka plan bilgisi sağlar. Daha genç öğrenciler için uygun olan üç tanesini ve daha büyük öğrenciler arasında popüler olan iki tanesini (Google ve Yahoo) tartışıyoruz. WebCrawler ve Dogpile gibi çoğu meta-arama motoru, Google, Yahoo ve Ask.com’un yanı sıra birkaç başka yerden de sonuç döndürür.

ÇOCUK KULLANICILAR

Çocuklara Sor sonuçları çocuklara uygunluk açısından taranır. Bu arama motorunu kullanırken, öğrenci arama çubuğuna bir soru, ifade veya anahtar sözcükler yazarak başlar. “Sor” düğmesine tıkladıktan sonra, öğrenci çeşitli seçenekler alır. Kullanıcının ilk sorusu, arama motorunu DAHA FAZLA soru sağlamaya teşvik eder.

Bu, Ask for Kids’e aşina olmayan ve soruları hakkında bilgi içeren bir web sitesine anında yönlendirilmeyi bekleyen öğrenciler için sürpriz olabilir. Bu kadar çeşitli seçenekler, öğrencinin ya belirli ayrıntılara odaklanmasına yardımcı olabilir ya da çok fazla seçenekle boğularak görevden alınmasına yardımcı olabilir.

Daha az yetenekli okuyucular veya kelime dağarcığıyla mücadele eden öğrenciler, bırakın bilgiyi bulmak için hangi seçimi yapacaklarını bilmek bir yana, Ask for Kids tarafından sunulan seçenekleri anlamakta biraz zorluk çekebilirler.

Çocuklara Sor, benzer sorular soran diğer kişiler tarafından ziyaret edilen web sitelerinin yanı sıra ziyaretçilerin sitelerde kaldıkları süreye dayalı olarak da seçenekler sunar. Son olarak, Çocuklara Sor, diğer arama motorlarını kullanarak bulduğu yanıtlara bağlantı veren meta arama sonuçları sağlar.


Google arama motoru indir
Varsayılan arama motoru değiştirme
Telefonda arama motoru değiştirme
Telefon arama ayarları
Chrome arama ayarları
Gelen arama ayarları
Google yerine başka arama motoru çıkıyor
18 arama motoru


Güneş sistemi konusuyla karşılaşıldığında, Ask for Kids, arama motorundan birkaç farklı seçenekle yanıt verir ve ayrıca öğrencilere diğer arama motorları tarafından bulunan sonuçları görme seçeneği sunar.

Ask for Kids’in sunduğu seçenekler arasında, tercih edilen bir web sitesine doğrudan bağlanma, bir fotoğrafı görüntüleme, ilgili terimleri arama, güneş sistemi hakkında daha spesifik bilgiler seçme ve sponsorlu sanal bir tura katılma yer alır.

Öğrenci ayrıca iki okuma seviyesinden birini seçebilir. Seviye 1, daha kısa metin, daha az karmaşık kelime dağarcığı ve daha büyük yazı içerir. Çocuklara Sor ayrıca, teknik terimlerin nasıl yazılacağından emin olmayan okuyucular için kullanışlı bir özellik olan, öğrencinin arama sorusunun yazımını kontrol etmesine izin verme özelliğini de içerir.

Kategorileri kullanır, bu nedenle bir konuda sınırlı arka plan bilgisine sahip öğrenciler için yararlı bir başlangıç noktasıdır. Yahooligans, 7-12 yaş arası okuyuculara aramaya başlamaları için çok çeşitli yerler sunar. Okuyucular, arama kutusuna bir terim yazmayı seçebilir veya tıpkı alışveriş yapan bir kişinin alışveriş merkezine giderken yapacağı gibi, önce Yahooligans dizinindeki kategorilere göz atmak isteyebilir.

Yahooligans ayrıca sol araç çubuğundaki kategorilerden birini seçerek oyunlar, şakalar veya havalı siteler gibi çeşitli amaçlar için okuma seçeneği sunar. Yahooligans, çocuklara uygun web sitelerini seçer, ancak okuyucunun materyallerin okuma seviyesini seçmesine izin vermez.

Yahooligans, “güneş sistemi” terimini ararken, öğrenciye daha fazla bilgiye erişmesi için üç farklı seçenek sunar.

Birincisi, öğrenci kendisini Yahooligans arama motorundaki çeşitli bölümlere götüren bağlantılar arasından seçim yapabilir. Bu seçenekler, bilim bölümünü ziyaret etmeyi, güneş sistemi hakkında bir film izlemeyi, referans bölümünde okuma ve Earl’e Sor özelliğini kullanmayı içerir.

İkincisi, araştırmacı astronomi ve uzay veya güneş sistemi içindeki kategori eşleşmeleri arasından seçim yapabilir. Üçüncüsü, okuyucu, döndürülen 65 web sitesi eşleşmesinden bir bağlantı seçebilir. Burada, web adresi ve her web sitesinin kısa bir açıklaması ile birlikte çeşitli web sitelerinin birçok seçeneğiyle karşı karşıyadır.

Kütüphaneci tarafından seçilen bir veri tabanı kullanır, bu nedenle bir öğretmen çocukları uygunsuz siteleri, düşük kaliteli siteleri veya zor metin içeren web sayfalarını ziyaret etmekten korumak istediğinde yararlıdır. Ana sayfadaki kategoriler, siteler ve kütüphane materyalleri arasında bağlantı kurmak için Dewey ondalık sistemini takip eder.

Öğrenci, “güneş sistemi” için arama sonuçlarını görüntülerken, bağlantıyı ve açıklamalı bir açıklamanın yanı sıra yaklaşık bir okuma seviyesi ve web sitesindeki resimlerin kullanımına ilişkin bir gösterge görür.

Arama sonuçlarının sayısı, Yahooligans arama motorunun ürettiği isabet listesinden biraz daha azdır. Bu web siteleri özenle seçildiğinden, kalite ve okuma düzeyi, daha az seçenek olmasına rağmen İnternet okuyucusunun ihtiyaçlarına daha yakın olabilir. Arama sonuçlarındaki web sitelerinin listesi KidsClick’te alfabetik olarak sıralanmıştır.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın