Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Kaydırıcı Denetimi – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Kaydırıcı Denetimi – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Reklam ve Arama Motoru Pazarlaması

Kaydırıcı Denetimi

Kaydırıcı denetiminde kaydırıcı(lar)ı sürükleyip bırakarak kullanıcıların bir değer veya bir değer aralığı ayarlamasına izin verin. Sürükle ve bırak yöntemine ek olarak, kullanıcıların kaydırıcıyı tıklatılan konuma taşımak için doğrudan kola tıklamasını sağlayın. Kullanıcıların klavyedeki sol, sağ, yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanarak da kaydırıcıyı kontrol etmelerine izin verin.

Ok tuşlarının kaydırıcının yönüyle eşleşmesi önemlidir; yani, sol ve sağ ok tuşları yatay kaydırıcılar için, yukarı ve aşağı ok tuşları dikey kaydırıcılar için çalışmalıdır. Ancak, diğer ok tuşları setinin de çalışması iyi bir uygulamadır. Son olarak, mümkün olduğunda, kullanıcıların bir metin alanına değeri girmelerine izin verin.

Kaydırıcı uygulamalarının çoğu, kullanılabilir değerler aralığında sürekli bir ölçekte bir değer seçmek içindir. Ancak, kullanıcılar yalnızca belirli bir aralıktaki ayrık değerleri seçebildiklerinde, kullanıcıların iki ayrık değer arasında bir değer düşünmesini önlemek için sürüklendiğinde bir değerden diğerine atlayan süreksiz bir kaydırıcı kullanın. Kullanıcılar, kaydırıcının o değere atlamasını sağlamak için herhangi bir ayrı değere tıklayabilmelidir.

SÜRGÜLÜ KOL DEĞERLERİ İÇİN AÇIKLAYICI ÇAPALAR KULLANIN.

Sürekli değerler için sürgüleri kullanırken, sürgü kolunun sonunda bağlantı etiketleri (yani tanımlayıcılar veya simgeler) kullanın. Ayrık değerlere sahip kaydırıcılar için, kaydırıcı kolundaki her ana değer için olduğu gibi her iki uçta da etiketler kullanın. Renkleri veya diğer çok özellikli değerleri taşıyan kaydırıcılar için etiketler gerekli olmayabilir; ancak, renkler için RGB veya onaltılık değerler gibi tüm öznitelik değerlerini gösterin.

KULLANICILARI SEÇİLEN DEĞER(LER) HAKKINDA BİLGİLENDİRİN.

Hem sürekli hem de ayrık değer kaydırıcıları için, kullanıcılar her zaman seçtikleri değerleri bilmelidir. Ayrıca, seçilen değerler birden fazla değeri etkilediğinde (ör. RGB, CMYK [cam göbeği, macenta, sarı, siyah] veya onaltılık değerler kullanarak bir renk belirleme), kullanıcılara tüm değerleri gösterir.

SÜRÜKLE VE BIRAK modeli, kaydırıcı kontrollerinin çalışması için gereklidir çünkü kullanıcılar, seçimlerini belirtmek için kaydırıcıyı sürükler. Kaydırıcı kontrolleri ayrıca DİNAMİK SORGULAMA’da yaygın olarak kullanılır ve bir aralık içinde bir veya daha fazla değer belirtmek için ZENGİN FORMLAR’da uygulanabilir.


iPhone Denetim Merkezi tuşu
İphone Denetim Merkezi nasıl açılır
iPhone alttan kaydırma kapatma
iPhone alttan kaydırma düzenleme
iPhone ana ekranda Denetim Merkezi
İphone 11 Denetim Merkezi nasıl açılır
iPhone Denetim Merkezi Ev kaldırma
iPhone Denetim Merkezi kapatma


ANİMASYONLAR/GEÇİŞLER

Önemli bir kullanılabilirlik buluşsal yöntemi, arayüzdeki değişikliklerden “kullanıcıları haberdar etmektir”. DEA’ları kullanırken, genellikle arayüzün yalnızca bir kısmı değişir ve kullanıcıların diğer arayüz alanlarına odaklandıkları için büyük ihtimalle bu değişikliklerden habersiz olacaklardır.

Ek olarak, kullanıcılar uygulamayla etkileşime girerek sayfanın durumunun değişmesine neden olduğunda, örneğin CAROUSEL desenini kullanırken bir sonraki fotoğraf setini gösterirken veya kullanıcılara ara durumları göstermeden sadece son durumu gösteren bir görüntüyü yakınlaştırıp uzaklaştırırken olabilir. İlk ve son durumlar arasındaki ilişkiyi anlamakta zorlanabilecekleri için ani ve kafa karıştırıcıdır.

Kullanıcıların dikkatini sayfa değişikliklerine yönlendirmek için uygun görsel efektleri (ör. geçişler ve animasyonlar) kullanın. Çevresel görüşümüz hareketi algılamaya ayarlı olduğundan, kullanıcıların dikkatini sayfadaki değişikliklere yönlendirmek için animasyon kullanmak, özellikle sayfanın içeriğindeki değişikliklerle sayfanın yenilenmediği RIA’lar için yararlı ve etkili bir tekniktir.

Animasyonlar ve geçişler de göz ardı edilemeyecek bir estetik değere sahiptir. Web uygulamalarının etkileşimli ve dinamik görünmesini sağlarlar ve görsel tasarımlarında nispeten durağan görüntüler ve düzenlerle sınırlı olan geleneksel web uygulamalarında genellikle eksik olan bir özellik olan DEA’ların “havalı” olarak nitelendirilmesine katkıda bulunurlar.

RIA’lar için, sayfa öğeleri görünüm değiştirdiğinde ancak konumu değişmediğinde veya bir konumdan diğerine geçtiğinde ancak görünümü değiştirmesi gerekmediğinde animasyonu kullanın.

Kullanıcılara, sistemin bilgi yüklemekle veya verileri kaydetmekle meşgul olduğunu göstermek için çok basit bir animasyon gösterilebilir. Bazı durumlarda, kullanıcılara isteklerinin alındığını belirten bir gecikmeyi zorlamak için benzer bir animasyon kullanılabilir.

Animasyon kaybolduğunda, isteğin işlendiğini bilirler ve devam edebilirler; daha uzun bekleme süreleri için animasyonlu bir ilerleme çubuğu kullanılabilir (sonraki GECİKME/İLERLEME GÖSTERGESİ modeline bakın). Kullanıcı istekleri başarıyla işlendikten sonra, güncellenen öğenin arka planı, sayfadaki değişikliği ustaca belirtmek için soluklaşabilir.

BİR SAYFADA İÇERİĞİ GİRİŞ YAPARKEN VEYA KALDIRIRKEN GEÇİŞLERİ KULLANIN.

Yeni sayfa içeriğini gösterirken (veya gizli içeriği gösterirken), uygun geçiş efektlerini kullanın. Örneğin, yeni içeriği gösterirken aşağı kaydırma (veya yukarı kaydırma, sola kaydırma veya sağa kaydırma) geçiş efekti kullanmayı düşünün.

Yukarı kaydırma ve aşağı kaydırma geçiş efektleri, ağaç benzeri yapılarda veya menüler için akordeon kontrolleri kullanılırken sırasıyla genişletme ve daraltma eylemleri için en yaygın olanıdır.

Geçiş yönünü, kullanıcı eyleminde ima edilen yönle eşleştirin. Örneğin, kullanıcılar “sonraki” düğmesini tıklarsa, sola kaydırmalı geçişi kullanın; tersine, kullanıcılar “geri” düğmesini tıkladığında sağa kaydırma geçişini kullanın.

ANİMASYONLARI KISACA OYNAYIN.

Animasyonun amacı kullanıcıların dikkatini çekmek ve onları bir konuda bilgilendirmek olmalıdır. Bu yapıldıktan sonra, animasyon ya statik kalmalı ya da kaybolmalıdır; sonsuza kadar döngü yapmamalıdır.

ÜCRETSİZ ANİMASYONLARDAN KAÇININ!

Animasyon, yalnızca durum değişikliklerini iletmek ve/veya etkileşimi geliştirmek gibi belirli bir amaca hizmet ettiğinde etkili bir araçtır.
Bir sayfanın animasyonlu öğeleri kullanıcıların dikkatini çektiğinden, önemsiz animasyonlar kullanıcıların dikkatini değerli sayfa bilgilerinden uzaklaştırır.

Bu nedenle, animasyonu gereksiz yere kullanmayın, yaptığı tek şey dikkat dağıtmaktır. İletişim kurmayan karşılıksız animasyonlar, kayan yazı kullanmak gibi görsel efektleri içerir (tabii ki, bir hisse senedi şeridi gösterilirken bu kabul edilebilir).

Kullanıcıları arayüzdeki değişikliklerden haberdar etmenin bir başka yolu da GECİKME/İLERLEME GÖSTERGELERİ ve SPOTLIGHT/SARI-SOLMA modellerini kullanmaktır.

Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın