Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Java Sayıları  – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Java Sayıları  – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

 Sayfa Sıralamaları

Java Sayıları 

Java dört tamsayı türü tanımlar: bayt, kısa, int ve uzun. Bunların hepsi işaretli, pozitif ve negatif değerlerdir. Java, işaretsiz, yalnızca pozitif tamsayıları desteklemez. C/C++ da dahil olmak üzere diğer birçok bilgisayar dili hem işaretli hem de işaretsiz tamsayıları destekler.

Ancak, Java’nın tasarımcıları işaretsiz tamsayıların gereksiz olduğunu düşündüler. Spesifik olarak, işaretsiz kavramının çoğunlukla, bir sayı olarak ifade edildiğinde bir int’nin işaretini tanımlayan yüksek dereceli bitin davranışını belirtmek için kullanıldığını hissettiler. Göreceğiniz gibi Java, özel bir “işaretsiz sağa kaydırma” işleci ekleyerek yüksek dereceli bitin anlamını farklı şekilde yönetir. Böylece işaretsiz bir tamsayı türüne olan ihtiyaç ortadan kalktı.

Bir tamsayı türünün genişliği, tükettiği depolama miktarı olarak değil, o türdeki değişkenler ve ifadeler için tanımladığı davranış olarak düşünülmelidir.

Java çalışma zamanı ortamı, türler sizin bildirdiğiniz gibi davrandığı sürece, istediği boyutu kullanmakta serbesttir. Aslında en az bir uygulama, performansı artırmak için baytları ve şortları 32 bit (8 ve 16 bit yerine) değerler olarak depolar çünkü bu, şu anda kullanımda olan çoğu bilgisayarın kelime boyutudur.

En küçük tamsayı türü bayttır. Bu, –128 ila 127 aralığına sahip, imzalı 8 bitlik bir türdür. Bayt türündeki değişkenler özellikle bir ağdan veya dosyadan veri akışıyla çalışırken kullanışlıdır. Java’nın diğer yerleşik türleriyle doğrudan uyumlu olmayabilecek ham ikili verilerle çalışırken de kullanışlıdırlar.
Bayt değişkenleri, byte anahtar sözcüğü kullanılarak bildirilir. Örneğin, aşağıdaki, b ve c olarak adlandırılan iki bayt değişkeni bildirir.

short, imzalı 16 bitlik bir türdür. -32,768 ile 32,767 arasında bir aralığa sahiptir. Muhtemelen en az kullanılan Java türüdür, çünkü önce yüksek bayta sahip olarak tanımlanır (big-endian formatı olarak adlandırılır). Bu tür, çoğunlukla 16 bitlik bilgisayarlara uygulanabilir.

Not: “Endianness”, kısa, int ve uzun gibi çok baytlı veri türlerinin bellekte nasıl depolandığını açıklar. Bir kısa devreyi temsil etmek 2 bayt alıyorsa, hangisi önce gelir, en önemli mi yoksa en az önemli mi? Bir makinenin big-endian olduğunu söylemek, en önemli baytın ilk, ardından en önemsiz bayt olduğu anlamına gelir.

En sık kullanılan tamsayı türü int’dir. –2,147,483,648 ila 2,147,483,647 aralığına sahip imzalı 32 bitlik bir türdür. Diğer kullanımlara ek olarak, döngüleri kontrol etmek ve dizileri indekslemek için genellikle int tipi değişkenler kullanılır. Bayt, kısa, int ve sabit sayıları içeren bir tamsayı ifadeniz olduğunda, hesaplama yapılmadan önce ifadenin tamamı int’ye yükseltilir.


Double sayı tipi
İnt değer aralığı
Char kaç byte
Long değer aralığı
Float kaç byte
Double kaç byte
Short kaç byte
Short değer aralığı


int türü en çok yönlü ve verimli türdür ve çoğu zaman dizileri saymak veya dizine eklemek veya tamsayı matematiği yapmak için bir sayı oluşturmak istediğinizde kullanılmalıdır.

Short veya byte kullanmak yer kazandıracak gibi görünebilir, ancak Java’nın bu türleri zaten dahili olarak int’e yükseltmeyeceğinin garantisi yoktur. Unutmayın, tür davranışı belirler, boyutu değil. (Tek istisna, baytın dizi öğesi başına yalnızca bir bayt kullanmasının garanti edildiği, kısa iki bayt ve int’in dört bayt kullanacağı dizilerdir.)

long, imzalı bir 64-bit türüdür ve bir int türünün istenen değeri tutacak kadar büyük olmadığı durumlar için kullanışlıdır. Uzun menzil oldukça geniştir. Bu, büyük, tam sayılara ihtiyaç duyulduğunda kullanışlı hale getirir. Örneğin, ışığın belirli sayıda günde kat edeceği kilometreyi hesaplayan bir program vb.

Gerçek sayılar olarak da bilinen kayan noktalı sayılar, kesirli kesinlik gerektiren ifadeleri değerlendirirken kullanılır. Örneğin, karekök gibi hesaplamalar veya sinüs ve kosinüs gibi transandantallar, kesinliği kayan nokta türü gerektiren bir değerle sonuçlanır.

Java, standart (IEEE–754) kayan nokta türleri ve işleçler kümesini uygular. Sırasıyla tek ve çift kesinlikli sayıları temsil eden iki tür kayan nokta türü vardır, kayan noktalı ve çift. Genişlikleri ve aralıkları burada gösterilmektedir.

Float türü, 32 bit depolama kullanan tek kesinlikli bir değer belirtir. Tek kesinlik bazı işlemcilerde daha hızlıdır ve çift kesinliğin yarısı kadar yer kaplar, ancak değerler çok büyük veya çok küçük olduğunda belirsiz hale gelir. Float türündeki değişkenler, kesirli bir bileşene ihtiyaç duyduğunuzda kullanışlıdır, ancak yüksek derecede kesinlik gerektirmez. Örneğin, dolar ve sentleri temsil ederken float kullanışlı olabilir.

Double anahtar sözcüğü ile gösterildiği gibi çift kesinlik, bir değeri depolamak için 64 bit kullanır. Yüksek hızlı matematiksel hesaplamalar için optimize edilmiş bazı modern işlemcilerde çifte kesinlik aslında tek hassasiyetten daha hızlıdır.

Sin( ), cos( ) ve sqrt( ) gibi tüm transandantal matematik fonksiyonları çift değer döndürür. Birçok yinelemeli hesaplamada doğruluğu korumanız gerektiğinde veya büyük değerli sayıları manipüle ederken, double en iyi seçimdir.

Java’da karakterleri depolamak için kullanılan veri türü char’dır. Ancak, C/C++ programcıları dikkat: Java’daki char, C veya C++’daki char ile aynı değildir. C/C++’da char, 8 bit genişliğinde bir tamsayı türüdür. Java’da durum böyle değil. Bunun yerine Java, karakterleri temsil etmek için Unicode’u kullanır. Unicode, tüm insan dillerinde bulunan tüm karakterleri temsil edebilen tamamen uluslararası bir karakter seti tanımlar.

Latince, Yunanca, Arapça, Kiril, İbranice, Katakana, Hangul ve daha pek çok düzinelerce karakter kümesinin birleşimidir. Bu amaçla 16 bit gerektirir. Böylece, Java’da char 16 bitlik bir türdür. Bir karakterin aralığı 0 ila 65.536’dır.

Negatif karakter yok. ASCII olarak bilinen standart karakter kümesi, her zaman olduğu gibi yine 0 ile 127 arasında değişir ve genişletilmiş 8 bitlik karakter kümesi ISO-Latin-1, 0 ile 255 arasındadır. Java, apletlerin dünya çapında yazılmasına izin verecek şekilde tasarlandığından karakterleri temsil etmek için Unicode kullanması mantıklıdır.

Elbette Unicode kullanımı, karakterleri kolayca 8 bit içinde bulunabilen İngilizce, Almanca, İspanyolca veya Fransızca gibi diller için biraz verimsizdir. Ancak küresel taşınabilirlik için ödenmesi gereken bedel budur.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın