Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

İstemci Taraf – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

İstemci Taraf – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Mobil İçerik Kullanımı

İstemci Taraf

Her şeyden önce, JavaScript gibi istemci tarafı komut dosyası oluşturma teknolojileri gerektirmeden sayfa içeriğini ve işlevselliğini işaretlemek ve yapılandırmak için web standartlarını kullanarak web uygulaması içeriğini erişilebilir hale getirin.

Bir web uygulamasının içeriği ve işlevselliği mümkün olan en geniş kitleye sunulduğunda, sonraki adım, stil sayfalarını kullanarak görsel sunumunu iyileştirmektir. Ancak, stil sayfalarının dahil edilmesinin, tarayıcıları onları desteklemeyen kullanıcılar için kullanılabilirliğini ve erişilebilirliğini tehlikeye atmadığından emin olmak için her türlü çabayı gösterin.

Son katman, sunucuya veri göndermek zorunda kalmadan temel form doğrulaması gerçekleştirerek sürükle ve bırak özelliğini destekleyerek uygulamayı daha duyarlı ve verimli hale getirebilen istemci tarafı komut dosyası oluşturma yaklaşımlarını (örn. JavaScript) kullanarak etkileşim sunmaktır.

Tablo içeriğini sıralama vb. Stil sayfaları gibi, eklenen etkileşim, kullanıcıların web uygulaması içeriğine veya işlevlerine erişme yeteneğini etkilememelidir. Son olarak, Ajax2 kullanan web uygulamalarının JavaScript kullanılamadığında bile çalıştığından emin olun.

Bu, HIJAX yaklaşımı kullanılarak aşağıdaki gibi gerçekleştirilebilir:

1. Kullanıcıların bağlantılar ve formlar kullanarak sunucudan bilgi isteyebileceği ve sunucuya bilgi gönderebileceği normal bir web uygulaması oluşturarak başlayın. Sunucu, aynı sayfanın güncellenmiş bir sürümünü döndürür. Kullanıcılar bir bağlantıya her tıkladığında veya bir form gönderdiğinde, tüm sayfa yenilenir.
2. Sunucudan bilgi isteyen ve sunucuya bilgi gönderen bağlantılara ve formlara müdahale etmek (veya “ele geçirmek”, dolayısıyla HIJAX terimini kullanmak) için Belge Nesne Modeli (DOM) komut dosyası oluşturma yaklaşımını (bu bölümün ilerisindeki UNOBTRUSIVE JAVASCRIPT kalıbına bakın) kullanın. Ajax kullanarak bu istekleri, sunucu tüm sayfayı döndürmek yerine sayfanın yalnızca değişen bölümünü geri gönderecek şekilde yeniden yönlendirin.

Anlamsal İşaretleme

Web uygulamasına erişmek için kullandıkları tarayıcıyı, platformu veya yardımcı teknolojiyi bilmeden web sayfalarının tüm kullanıcılara tutarlı bir şekilde sunulmasını sağlamak zordur. Ek olarak, bir sayfanın resimler, stil sayfaları ve düzenler kullanılarak oluşturulan bilgi hiyerarşisi görsel olarak iletilemez çünkü kullanıcıların tarayıcıları ve yardımcı cihazları görsel bilgileri kullanılamaz hale getirebilir.

Belgenin anlamını, sayfa öğeleri arasındaki ilişkiyi açıkça aktaracak ve tarayıcının CSS kullanma ve/veya görüntü oluşturma becerisinden bağımsız olarak içeriğin okuma sırasını koruyacak şekilde yapısal işaretleme kullanarak iletin. Ek olarak, sayfa yapısının tarayıcı türü, platform veya yardımcı cihazdan bağımsız olarak anlamlı kalması için sayfa sunum özelliklerini stil sayfalarına devredin.

Bu, web tasarımcılarının sayfa öğelerinin sırasının başlıklar ve listeler aracılığıyla iletilmesini sağlamaları gerektiği anlamına gelir (yani, <h1>, <h2>, <h3>, <h4>, <ul>, <ol> vb.) , <table> etiketleri sayfa düzeni için kullanılmaz ve sayfa sunum özellikleri işaretlemede yoktur.

Örneğin, içerik paragrafları arasında ek boşluk, <p>&nbsp;</p> gibi işaretleme kullanılarak oluşturulmaz ve işaretleme, girinti elde etmek için <ul> veya <blockquote> etiketlerini içermez.

Semantik işaretleme ile, stil sayfaları veya komut dosyası dilleri için sınırlı desteği olan veya hiç olmayan ekran okuyucular veya tarayıcılar kullanarak bir web uygulamasına erişen kullanıcılar, içerik yapısını, sayfa öğeleri arasındaki ilişkiyi ve bir öğenin içindeki içeriğin doğasını anlayabilecektir.


İstemci tarafından çalışan web teknolojileri
Web tabanlı PROGRAMLAMA dilleri


Bu, stil sayfalarını yok sayan ve kullanıcıların yapısal işaretlemeyi kullanarak gezinmesine izin veren ekran okuyucuları olan kullanıcılar için son derece önemlidir; örneğin, bir ekran okuyucu olan JAWS for Windows, kullanıcıların “h” tuşunu kullanarak sayfa başlıklarında gezinmesine olanak tanır. Anlamsal işaretleme olmadığında, sayfa öğeleri arasında gezinmek ve sayfa içinde uygun bölümlere erişmek son derece zor olabilir.

Anlamsal işaretlemeyi UNOBTRUSIVE CSS ile birlikte kullanmak, yapı ile sunumun net bir şekilde ayrılmasını kolaylaştırır ve çeşitli tarayıcıları ve cihazları destekleyerek en geniş erişimi sağlar. Ayrıca sayfa yapısını sunumundan ayırmak, sayfa tasarımını basitleştirir ve sunumun farklı cihaz ve teknolojiler için kolayca uyarlanmasını ve optimize edilmesini mümkün kılar.

En temel düzeyde, semantik biçimlendirmeyi kullanmak, sayfa öğelerinin istenen yapısal amacına uyan ve tarayıcılar tarafından yorumlandığı şekliyle sunum etkilerine dayanmayan HTML etiketlerinin seçilmesini ve kullanılmasını gerektirir. Örneğin, <block-quote> etiketi, <blockquote> etiketlerinde bulunan metni girintilemek için değil, harici bir kaynaktan metin alıntılamak için tasarlanmıştır.

Benzer şekilde, metni vurgulamak için <i> yerine <em> etiketi ve <b> yerine <strong> etiketi kullanılmalıdır. <b> ve <i> öğeleri kullanımdan kaldırılmasa da, HTML veya XHTML’nin son sürümlerinde bile, <em> ve <strong> öğelerinin kullanımı belirli sözcüklere veya tümceciklere vurgu eklemek için daha uygundur. Ekran okuyucular daha sonra metinde karşılaştıklarında farklı bir çekim kullanabilir ve vurguyu iletebilir. Benzer şekilde, bir sayfadaki başlıklar, paragraflar ve listeler, <h1>, <h2>, <p>, <ul>, <ol> vb. herhangi bir içsel anlamı olmamıştır.

Başlıkları ve Listeleri Kullanarak Belgeleri 

<h1>, <h2>, <h3> gibi başlıkla ilgili etiketleri kullanarak web sayfalarını düzenleyin. Başlık etiketleri, sayfa bilgi yapısını oluşturur ve kullanıcıların sayfa hiyerarşisini tanımlamasına yardımcı olur. Ekran okuyucuları veya diğer yardımcı teknolojileri kullanarak sayfayla etkileşime giren kullanıcılar, gezinmek için sayfa yapısını da kullanabilir.

Birinci düzey başlıklardan (ör. <h1>) ikinci, üçüncü veya daha düşük düzeyli başlıklara (ör. <h2>, <h3> vb.) atlayabilirler. Sayfanın yapısını anlamak için sayfanın ana hatlarını “dinlemek” için yardımcı cihazları da kullanabilirler.

Görme engelli kullanıcılar için HTML tabanlı başlıkların kullanılması, sayfanın görsel hiyerarşisinin belirlenmesine yardımcı olur çünkü web tarayıcıları, stil sayfaları devre dışı bırakıldığında bile başlıkları metnin geri kalanından daha büyük ve daha kalın yazı tipleriyle stillendirir.

Benzer şekilde, sayfalardaki gezinme menüleri, alt menüler ve listeler, listeler (<ol>, <ul>, <dl> vb.) kullanılarak işaretlenmelidir. Genel bir kural, sıralı listeler (<ol>), bir tür sıra veya öncelik tabanlı sıralama öneren listeler için, sırasız listeler (<ul>), önerilen herhangi bir sıra veya sıralama olmayan öğeleri içeren listeler için, sırasız listeler (<ul>), ve tanım listeleri (<dl>), listedeki öğeler bir terimden (<dt> kullanılarak işaretlenmiş) ve onun açıklamasından geçerlidir (<dd> kullanılarak işaretlenmiş).

Stil Sayfaları

Bir web sayfasının sunumunu ve düzenini kontrol etmek için CSS kullanın. Kolay güncellemeler sağlamak için tüm stil bildirimlerini ayrı bir dosyaya koyun.

<font>, <b>, <i> gibi etiketler kullanarak bir sayfaya stille ilgili işaretleme yerleştirmeyin. Ayrıca, kullanımdan kaldırılmış etiketleri, yani artık HTML spesifikasyonunun parçası olmayan HTML etiketlerini kullanmayın. <span> ve <div> etiketlerine başlıklar, paragraflar ve listeler gibi yapısal öğelerin görsel görünümünü vermek için CSS kullanmayın.

Ekran okuyucular ve diğer yardımcı teknolojiler, sayfa yapısını kullanıcılarına iletmek için yapısal işaretlemeye güvenir. Bir öğe birinci düzey bir başlık gibi göründüğü için, <h1> kullanmıyorsa, yardımcı teknoloji kullanıcılarına normal metin olarak sunulur.

Bu tekniklerin her ikisi de stilleri kullansa ve aynı sunum sonuçlarını elde etse de, birinci düzey başlığın anlamı olmadan kaybolur.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın