Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

İşlev İşaretçileri – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

İşlev İşaretçileri – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

 Java Komut Dosyası – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatlarıv

İşlev İşaretçileri ve Arabirimler

C, bir programın belirli bir işlevi çağırma yeteneğini depolamasına ve iletmesine izin veren işlev işaretçilerini destekler. İşlev işaretçileri, tipik olarak, bir işlevi çağıran kişinin, bir işaretçiyi ikinci bir işleve geçirerek, bazen geri arama olarak da adlandırılan davranışını uzmanlaştırmasına izin vermek için kullanılır.

Örneğin, C’nin standart kitaplığındaki qsort işlevi, sıralanacak öğeleri karşılaştırmak için kullandığı bir karşılaştırma işlevine bir işaretçi alır. Karşılaştırıcı işlevi, her biri bir öğeye işaretçi olan iki parametre alır.

İlk parametrenin gösterdiği öğe ikincinin gösterdiğinden küçükse negatif bir tamsayı, iki öğe eşitse sıfır ve ilk parametrenin gösterdiği öğe daha büyükse pozitif bir tamsayı döndürür. biri ikinci tarafından işaret edildi.

Farklı karşılaştırıcı fonksiyonlara geçilerek farklı sıralama düzenleri elde edilebilir. Bu, Strateji modelinin bir örneğidir; karşılaştırıcı işlevi, öğeleri sıralamak için bir stratejiyi temsil eder.

Nesne referansları aynı işlevselliği sağlamak için kullanılabildiğinden, Java programlama dilinden işlev işaretçileri çıkarılmıştır. Bir nesne üzerinde bir yöntemi çağırmak, genellikle o nesne üzerinde bazı işlemler gerçekleştirir.

Ancak, yöntemleri diğer nesneler üzerinde işlem gerçekleştiren, yöntemlere açıkça aktarılan bir nesne tanımlamak mümkündür. Tam olarak böyle bir yöntemi dışa aktaran bir sınıfın örneği, etkin bir şekilde bu yönteme yönelik bir işaretçidir. Bu tür örnekler, işlev nesneleri olarak bilinir. Örneğin, aşağıdaki sınıfı düşünün.

Bu sınıf, iki dize alan ve ilk dize ikinciden kısaysa negatif bir tamsayı, iki dize eşit uzunluktaysa sıfır ve ilk dize daha uzunsa pozitif bir tamsayı döndüren tek bir yöntemi dışa aktarır.

Bu yöntem, dizeleri daha tipik sözlükbilimsel sıralama yerine uzunluklarına göre sıralayan bir karşılaştırıcıdır. aStringLengthComparator nesnesine yapılan bir başvuru, bu karşılaştırıcıya bir “işlev işaretçisi” olarak hizmet eder ve rastgele dizi çiftlerinde çağrılmasına izin verir. Başka bir deyişle, bir StringLengthComparator örneği, dize karşılaştırması için somut bir stratejidir.

Bir StringLengthComparator örneğini bir yönteme geçirmek için parametre için uygun bir türe ihtiyacımız var. StringLengthComparator kullanmak hiçbir işe yaramaz çünkü istemciler başka bir karşılaştırma stratejisini geçemezler. Bunun yerine, bir Karşılaştırıcı arabirimi tanımlamamız ve bu arabirimi uygulamak için StringLengthComparator’ı değiştirmemiz gerekiyor. Başka bir deyişle, somut strateji sınıfına gitmek için bir strateji arayüzü tanımlamamız gerekiyor.


Java ders kitabı
Java Notları
Java temel konular
Java Veri Tipleri
Java Tutorial türkçe
Java Dersleri
Bilgisayar programcılığı Java Ders Notları
Primitive veri tipleri


Karşılaştırıcı arabiriminin bu tanımı java.util paketinden gelir, ancak bunda sihirli bir şey yoktur; kendin de tanımlayabilirdin. Dizeler dışındaki nesneler için karşılaştırıcılara uygulanabilir olması için, karşılaştırma yöntemi String yerine Object türünden parametreler alır.

Bu nedenle, daha önce gösterilen StringLengthComparator sınıfı, Comparator’ı uygulamak için biraz değiştirilmelidir: Uzunluk yöntemini çağırmadan önce Object parametreleri String’e dönüştürülmelidir. Somut strateji sınıfları genellikle anonim sınıflar kullanılarak bildirilir. Aşağıdaki ifade, bir dizi diziyi uzunluklarına göre sıralar.

Strateji arabirimi, tüm somut strateji örnekleri için bir tür işlevi gördüğünden, somut bir stratejiyi dışa aktarmak için somut bir strateji sınıfının herkese açık hale getirilmesi gerekmez. Bunun yerine, bir “ana bilgisayar sınıfı”, türü strateji arabirimi olan bir genel statik alanı (veya statik fabrika yöntemini) dışa aktarabilir ve somut strateji sınıfı, ana bilgisayarın iç içe özel bir sınıfı olabilir.

Aşağıdaki örnekte, somut strateji sınıfının Serileştirilebilir adlı ikinci bir arabirimi uygulamasına izin vermek için anonim bir sınıfa tercih edilen statik bir üye sınıf kullanılır.

Özetlemek gerekirse, C’nin işlev işaretçilerinin birincil kullanımı, Strateji modelini uygulamaktır. Bu kalıbı Java programlama dilinde uygulamak için, stratejiyi temsil edecek bir arayüz ve her somut strateji için bu arayüzü uygulayan bir sınıf tanımlayın. Somut bir strateji yalnızca bir kez kullanıldığında, sınıfı genellikle anonim bir sınıf kullanılarak bildirilir ve somutlaştırılır.

Tekrarlanan kullanım için somut bir strateji dışa aktarıldığında, sınıfı genellikle özel bir statik üye sınıfıdır ve türü strateji arabirimi olan genel bir statik son alan aracılığıyla dışa aktarılır.

Bu bölüm, yöntem tasarımının çeşitli yönlerini tartışır: parametrelerin ve dönüş değerlerinin nasıl ele alınacağı, yöntem imzalarının nasıl tasarlanacağı ve yöntemlerin nasıl belgeleneceği. Bu bölümdeki materyallerin çoğu, yöntemler kadar yapıcılar için de geçerlidir. Bu bölüm kullanılabilirlik, sağlamlık ve esnekliğe odaklanıyor.

Geçerlilik İçin Parametreleri Kontrol Etme

Çoğu yöntem ve oluşturucu, parametrelerine hangi değerlerin geçirilebileceği konusunda bazı kısıtlamalara sahiptir. Örneğin, dizin değerlerinin negatif olmaması ve nesne referanslarının boş olmaması sık görülen bir durum değildir.

Tüm bu kısıtlamaları açıkça belgelemeli ve bunları yöntem gövdesinin başındaki kontrollerle uygulamalısınız. Bu, genel prensibin özel bir durumudur ve hataları oluştuktan sonra mümkün olan en kısa sürede tespit etmeye çalışmalısınız. Bunu yapmamak, bir hatanın algılanma olasılığını azaltır ve algılandıktan sonra bir hatanın kaynağını belirlemeyi zorlaştırır.

Bir yönteme geçersiz bir parametre değeri iletilirse ve yöntem yürütmeden önce parametrelerini kontrol ederse, uygun bir istisna ile hızlı ve temiz bir şekilde başarısız olur. Yöntem parametrelerini kontrol edemezse, birkaç şey olabilir.

Yöntem, işlemenin ortasında kafa karıştırıcı bir istisna ile başarısız olabilir. Daha da kötüsü, yöntem normal olarak dönebilir ancak sessizce yanlış sonucu hesaplayabilir. Hepsinden kötüsü, yöntem normal olarak dönebilir, ancak bazı nesneleri tehlikeye atılmış bir durumda bırakabilir ve gelecekte belirsiz bir zamanda kodun ilgisiz bir noktasında bir hataya neden olabilir.

Genel yöntemler için, parametre değerlerine ilişkin bir kısıtlama ihlal edildiğinde ortaya çıkacak olan istisnayı belgelemek için Javadoc @throws etiketini kullanın.

Bir yöntemin parametreleri üzerindeki kısıtlamaları belgeledikten ve bu kısıtlamalar ihlal edildiğinde ortaya çıkacak istisnaları belgeledikten sonra, kısıtlamaları uygulamak basit bir meseledir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın