Ankara
0 (312) 276 75 93
info@billgatesweb.com

Giriş Alanlarını Belirleme – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Akademik Danışmanlık, Tercüme Danışmanlık

Giriş Alanlarını Belirleme – Blog Yazma – Web Tasarımı Yapımı – Web Tasarımı YouTube Videosu Yapımı – Web Sitesi Tasarlama Fiyatları

 Alan Adına İçerikle Ekleme

Giriş Alanlarını Belirleme

Alan boyutu üç anlama gelebilir: Temel veritabanındaki, genellikle kullanıcıların ekranda gördükleriyle hiçbir ilgisi olmayan alanın maksimum boyutu; genellikle alan uzunluğu olarak adlandırılan alanda kabul edilen karakter sayısı (HTML’de “maxlength” özelliği); ve ekrandaki giriş alanının boyutu (HTML’de “size” özelliği). Örneğin, bu HTML kodu gösterilen giriş alanını oluşturur.

Bir alan için uygun alan uzunluğunu ve ekran boyutunu seçmek için önce dahili bir kaynaktan veya bir standart kuruluşundan bir dizi standart bulmaya çalışın. Örneğin, e-ticaret sistemi tasarımcıları, alan uzunlukları için Elektronik Ticaret Modelleme Dili (ECML) belirtimini kullanabilir. Diğer uluslararası standartlar Kaynaklar bölümünde listelenmiştir.

Standartların kapsamadığı alanlar için, örnek verileri toplayarak ve ardından uzunlukların ortalamasını alarak doğru boyutları bulabilirsiniz.
Genel olarak, maksimum alan uzunluğu ve maksimum giriş alanı boyutu aynı olmalıdır.

Ancak, ekranlarınız çok kalabalıksa ve bir adres alanının maksimum boyutu örneğin 45, ancak ortalama adres 25 karakter ise, giriş alanını 25 karakter yapmak isteyebilirsiniz ancak gerçek maksimum alan uzunluğunu korumak isteyebilirsiniz. 45’te. Bu, kullanıcı 30 karakterlik bir adres yazdığında, alanın yatay olarak kaydırıldığı ve alandan ayrıldığında son beş karakterin gizlendiği anlamına gelir.

Bir dizi alanın genişliği benzer olduğunda, her biri için özelleştirilmiş genişlikler tanımlamak yerine hepsini aynı genişlikte yapın. Ancak, giriş alanının boyutunun kullanıcılar için veri uzunluğunu ifade ettiğini unutmayın. Yalnızca estetik nedenlerle giriş alanlarını çok kısa veya çok uzun yapmaya kalkışmayın.

Arayüzünüzü uluslararasılaştıracaksanız, hedef dillerdeki girişler için ortalama alan uzunluğu testlerini tekrarladığınızdan emin olun. Bu girişler, İngilizce karşılıklarından yüzde 10-200 daha uzun olabilir.

Kullanıcıları Metni Biçimlendirmeye Zorlamayın

Kullanıcıları baştaki sıfırları girmeye veya metnin büyük/küçük harflerini kendileri değiştirmeye zorlamayın. Ayrıca, kullanıcıları girişleri sağa yaslamaya veya sola yaslamaya zorlamayın.

  • Yazılımın yapmasına izin verin.
  • Giriş alfabetik ise, sola yaslayın.
  • Sayısalsa, sağa hizalayın.
  • Ondalık ise, girişi ondalık nokta etrafında yaslayın.

Ancak, farklı yazı sistemlerinin farklı gerekçelendirme kurallarına sahip olduğuna dikkat edin. Örneğin, İbranice ve Arapça yazı sistemleri çift yönlüdür; metin sağdan sola girilir ve görüntülenir, ancak sayılar (ve herhangi bir Latin alfabesi sözcükleri) soldan sağa girilir ve görüntülenir.

Klavye ve Fare Gezintisi Sağlayın

Kullanıcıların formda klavye aracılığıyla hareket etmesini kolaylaştırmaya çalışın. Minimum gereklilik, Sekme tuşunun kullanıcıyı alandan alana mantıklı bir sırayla taşıması için iyi bir sekme sırası ayarlamaktır. HTML özniteliği “tabindex=n” olarak adlandırılır, burada n, sekme dizisindeki denetimin sırasıdır.

Geliştirme sistemleri genellikle kontrol oluşturma sırasını varsayılan sekme sırası olarak kullanır, yani oluşturduğunuz ilk alan sekme sıralamasında birinci, oluşturduğunuz ikinci alan ikinci olur vb. Geliştirici alanları değiştirdiğinde, taşıdığında veya değiştirdiğinde sıra bozulur. Bir ekranda çok sayıda değişiklik olmuşsa, sekme sırasının yukarıdan aşağıya, soldan sağa (soldan okunan dillerde) hâlâ düzenli olup olmadığını kontrol edin.

Kullanıcıların Alt ve bir harf ya da sayı kullanarak belirli alanlara atlamasına izin veren anımsatıcılar da yararlı olabilir (ancak çok fazla geliştirme süresi harcamadan önce biraz kullanılabilirlik testi yapın; eğer kimse bunları kullanmayacaksa, tüm bu el işlerini yapmanın bir anlamı yoktur) . HTML özniteliği “accesskey” olarak adlandırılır (“alt”, “alternatif metin” için kullanılır). Örneğin, bu kod anımsatıcıyı oluşturur.


Hazır form Kodları
HTML Form Kodları
Google Analytics
HTML Doğum Tarihi
HTML Form Örnekleri
Alan adı Yöneticisi nedir
Html form nedir
HTML form action Kullanımı


Kes, Kopyala ve Yapıştır

Veri girişi uygulamaları, en azından tarayıcının standart araç çubuğu düğmelerini, menü seçeneklerini ve hızlandırıcıları (kesmek için Ctrl+X, kopyalamak için Ctrl+C ve yapıştırmak için Ctrl+V) kullanarak kesmeye, kopyalamaya ve yapıştırmaya izin vermelidir.
Ayrıca, kullanıcıların verileri klavye aracılığıyla (yalnızca fareyle değil) seçmesine izin verin. Shift artı sol ve sağ oklar, Internet Explorer, Opera ve Mozilla’daki metni seçer.

Alanları Doğru Etiketleyin

Giriş formlarının iki temel stili vardır: “e-Ticaret Formları Nasıl Etiketlenir” bölümünde tartışılan tek ekranlı, ağır hizmet veri giriş formları ve daha sonra tartışılan uzun, kayan e-ticaret formlarıdır.

Veri Giriş Formları Nasıl Etiketlenir?

Bir veri giriş formu oluşturuyorsanız, giriş yapan kişilerin nerede olduklarını takip etmelerine yardımcı olmak için mümkün olduğu kadar çok alanı aynı çerçeveye koymanız gerekir. Alanlar, ekranda aşağı kaydırılabilir uzun bir listede değil, sütunlar ve gruplar halinde düzenlenmelidir. Bir ekrana sığamayacak kadar çok alan varsa, birden çok ekran ve bunlar arasında hareket etmek için sekmeler veya açılır pencereler gibi bir yöntem sağlayın.

Ayrıca, özellikle oldukça yoğun bir dil olan İngilizce ile başlıyorsanız, uygulamanın uluslararası alanda kullanılıp kullanılmayacağını da göz önünde bulundurun. Örneğin, Almanca veya Rusça’ya çevrilmiş bir İngilizce ifade veya cümle yüzde 10-100 daha uzun olacaktır.

Uygulamanızı uluslararası hale getirmeyi düşünüyorsanız, alan etiketlerini alanların soluna (veya sağdan sola okunan dillerde sağına) değil, alanların üzerine yerleştirin. Bu, alan etiketlerinin gerektiği gibi genişlemesine veya daralmasına olanak tanır ve aynı alana birçok alan koymanıza olanak tanır.

E-Ticaret Formları Nasıl Etiketlenir?

Formunuz müşteri veya müşteri bilgilerini (isimler, adresler vb.) toplamak için kullanılıyorsa, birçok satış odaklı form için fiili standardı uygulayabilirsiniz: solda (veya sağda sağdan sola yazılan diller).

Etiketler, gösterildiği gibi, alanlara yakın tutmak için bazen sağa dayalıdır. Ancak çoğu form etiketleri sola hizalar. İki stil arasında nasıl karar veriyorsunuz?

Genel olarak uzmanlar, kullanıcıların bir formu taraması beklendiğinde sola hizalanmış etiketleri önerir. tırtıklı bir sol kenar boyunca kelime).

Kullanıcılar bir alandan diğerine sekme yaparken ve/veya etiketlerin çok farklı uzunluklarda olduğu durumlarda bazen doğru hizalamayı önerirler. Etiketleri alanların yakınında tutmak, etiket ile giriş alanı arasındaki görsel ilişkiyi güçlendirir.

Ayrıca, etiketi bitirmek için iki nokta üst üste kullanın başka işaretlerin yokluğunda, ekran okuma yazılımı etiketleri tanımak için iki nokta üst üste kullanır.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın